Події
В Україні спостерігається нова хвиля інтересу до творчості Шекспіра

В Україні після 2014 року спостерігається нова хвиля інтересу до творчості Вільяма Шекспіра.
Про це сказала театрознавиця, докторка мистецтвознавства, професорка Ганна Веселовська під час круглого столу на тему: «ШекспіроБУМ українського театру воєнного часу» в Укрінформі.
“2014 рік був ювілейним для Шекспіра. У всьому світі його широко святкували — це був справжній рік Шекспіра. Ми ж той рік пропустили. І символічно, що хвиля зацікавлення Шекспіром в Україні почалася вже після 2014 року. Тобто ми не йдемо в ногу з рештою світу — ми рухаємось своїм шляхом”, — зазначила Веселовська.
За її словами, до 2014 року в Україні також ставили Шекспіра, причому чимало, однак ці постановки носили радше церемоніальний і статусний характер. Такого живого інтересу глядача, як сьогодні, тоді не було, додала вона.
“На українській сцені сьогодні домінують шекспірівські трагедії та хроніки, тоді як комедій — надзвичайно мало. І навіть коли вони з’являються, часто набувають майже трагічного звучання. Очевидно, з нами щось відбулося: ми відчули, що Шекспір бачить світ так, як бачимо його ми. Він відчуває трагізм нашої ситуації, її затяжність, невизначеність, ту безвихідь, у якій складно дати однозначну відповідь. А саме про це у Шекспіра йдеться дуже багато”, — сказала Веселовська.

За її словами, саме ця емоційна та філософська спорідненість робить Шекспіра близьким не лише митцям і режисерам, які безпосередньо працюють із його текстами, а й багатьом глядачам, які навіть не читали його п’єс, але інтуїтивно відчувають їхній настрій і сенс.
Загалом з 2014 року в театрах України зʼявилося 111 нових вистав за пʼєсами Вільяма Шекспіра, а впродовж 2024 року – 19 нових постановок за його творами.
Цей захід показує декілька маркерів, сказав у вступному слові генеральний директор Укрінформу Сергій Череватий: «Найперше – наша культура живе і розвивається, не дивлячись на війну, не дивлячись на те, що наш ворог хотів би бачити нас у паніці й стресі. Але нас неможливо нічим знітити і відволікти від головного – від боротьби за Україну».

Другим маркером Череватий назвав те, що український театр дотримується світових трендів і створює постановки за творами загальновизнаних авторів, незважаючи на те, що культура в нашій країні десятиліттями перебувала в російській окупації і стані нав’язування нам дискурсу про меншовартість.
На заході виступили:
- шекспірознавиця Дженіффер Лоу з Лондона, почесна професорка Florida Atlantic University;
- поет, прозаїк, перекладач Юрій Андрухович (Івано-Франківськ);
- генеральний директор-художній керівник Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, актор Євген Нищук (Київ);

- директор-художній керівник Рівненського обласного академічно музично-драматичного театру Володимир Петрів;

- композитор неоопери-жаху HAMLET Ілля Разумейнко;

- директор Українського шекспірівського фестивалю, генеральний директор-художній керівник Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка Ростислав Держипільський та багато інших спікерів.
«Ми не претендуємо на лаври міжнародного шекспірівського фестивалю, чи шекспірівської конференції, у нас дещо інша стратегічна мета. Ми – національне інформаційне агентство, яке під час війни, під час становлення ідентифікації української культури має говорити з масовим читачем, з українцями зрозумілою мовою і пропагувати українське мистецтво та культуру», – сказала модераторка круглого столу Любов Базів, завідувачка відділу стратегічних комунікацій Укрінформу.
Як повідомлялося, Закарпатський муздрамтеатр поставив трагедію Шекспіра «Річард ІІІ».
Події
На Венеційській бієнале Україну представлятиме Жанна Кадирова

На 61-й Венеційській бієнале, яка відбудеться у 2026 році, Україну представлятиме скульпторка Жанна Кадирова.
Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомила заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.
«Кураторська група Національного павільйону України на La Biennale di Venezia затверджена наказом міністра за рішенням конкурсної комісії», – зауважила вона.
На конкурсі переміг проєкт «Гарантії безпеки» скульпторки Жанни Кадирової та кураторської групи у складі Ксенії Малих і Леоніда Марущака.
До складу конкурсної комісії увійшли Вікторія Бавикіна, Максим Горбацький, Петро Бевза, Олег Тістол, Ілона Демченко, Анастасія Мануляк і Христина Береговська.
Як повідомляв Укрінформ, Венеційська бієнале була заснована в 1895 році. Національні павільйони вперше представили в 1907-му. Захід відбувається що два роки.
Події
Київська опера відкриватиме новий сезон виставою «Патріот»

Як повідомляє кореспондентка Укрінформу, про це розповів після гала-концерту закриття 43-го театрального сезону директор – художній керівник театру Петро Качанов.
На сцені Зіновій Карач та Ольга Жмуріна виконали композицію «Місця щасливих людей» з майбутньої прем’єрної постановки.
У новій рок-опері «Патріот» поєднають хіти легендарних українських виконавців: гуртів «Скрябін», «Братів Гадюкіних», Марії Бурмаки, Тараса Петриненка, Ярмака та Костянтина Москальця (пісня «Вона»). Аранжування створюють відомі українські композитори Борис Севастьянов та Іван Небесний.
У завершальному гала-концерті 43-го театрального сезону було задіяно практично весь склад оперної та балетної труп театру. Звучали переклади українською арій Джульєтти з опери Шарля Гуно і Тоски з опери Джакомо Пуччіні, відомих куплетів Мефістофеля з «Фауста» Шарля Гуно, партій з «Дон Жуана» Моцарта та «Богеми» Пуччіні, інші зразки зарубіжної класики.

Артисти виконували твори українських композиторів: Івана Небесного, Євгена Станковича, Юрія Мейтуса, Анатолія Кос-Анатольського. Глядачі побачили балетні сцени з «Історій у стилі танго», «Лускунчика Гофмана», «Майської ночі», «Сойчиного крила».
Упродовж 43-го театрального сезону Київська опера на Подолі успішно представила чотири прем’єри, повідомили у театрі. Це вистава українського композитора, дві постановки світової класики і дитячий проєкт.

За два тижні до оголошеної премʼєри 25 грудня 2024 року балету «Лускунчик Гофмана» вітчизняного композитора Івана Небесного було розпродано квитки на майбутні 17 вистав.
Вперше пролунала на столичній сцені у Київській опері на Подолі у завершеному сезоні комічна опера «Фальстаф» композитора Джузеппе Верді. Полюбилася глядачам також комедійна історія в стилі комікс «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта.
Ще у 43-му сезоні Київська опера на Подолі представила пʼяту виставу проєкту інтерактивних освітніх програм «Музичні класики для дітей та їхніх батьків «Джазова абетка». В ньому задіяні вітчизняний джазовий піаніст Тимур Полянський та 14-разова чемпіонка України, чемпіонка Європи, дворазова чемпіонка світу з американського степу та володарка кубку світу з танців Анастасія Старченко.

Упродовж сезону колектив Київської опери на Подолі активно гастролював. Зокрема, 16 концертів зіграв «The Rock Symphony Orchestra» у таких містах : Діжон, Париж, Шалон-ан-Шампань, Краків, Варшава, Кишинів, Софія, Лодзь, Берлін, Шембері, Ліон, Страсбург, Монпельє, Відень.
Також відбувся гастрольний тур за участі симфонічного оркестру Київської опери найбільшими містами Великої Британії та Ірландії. Показали 79 вистав у таких містах: Ліверпуль, Манчестер, Единбург, Глазго, Оксфорд, Річмонд, Вулвергемптон. Представляли «Мадам Батерфляй» (Джакомо Пуччіні), «Богема» (Джакомо Пуччіні), «Травіата» (Дж. Верді).
Протягом 43-го театрального сезону Київська опера з продажу квитків на вистави передала на потреби ЗСУ понад 400 тисяч гривень.
Як повідомляв Укрінформ, у Національній опері відбувся спеціальний концерт «Музи Пуччіні», де представили творчість італійського композитора Джакомо Пуччіні.
Фото надане Київською оперою
Події
В Одеському художньому музеї представили виставку «Плеяди» до 160-річчя Греківки

В Одеському Національному художньому музеї відкрився новий виставковий проєкт «Плеяди», присвячений 160-річчюя Одеського художнього фахового коледжу імені Митрофана Грекова.
Фото: Світлана Корольова/Фейсбук.
На виставці представлені роботи студентів від заснування закладу у 1865 році і до перших років незалежності України. Це своєрідна екскурсія по епохам через картини та їх сюжети. Глядачі зможуть дослідити зміну наративів, політичних режимів та ідеологій, а також роль мистецтва в них. Всього представлено понад 300 робіт. На підготовку цієї виставки витратили понад 6 місяців на відбір робіт в архівах.
Всі фото: Світлана Корольова/Фейсбук.
-
Усі новини7 днів ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події6 днів ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини6 днів ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика7 днів ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика6 днів ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Усі новини6 днів ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика6 днів ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня