Усі новини
вони знайшли підказку в підводних «хімічних садах»

Нещодавно вчені змогли відтворити хімічні реакції, завдяки яким на нашій планеті зародилося саме життя. Для цього їм довелося зазирнути туди, куди не може дістатися навіть сонячне світло, а більшість живих істот не витримали б місцевих коливань температур.
Про це пише ScienceAlert.
У безкрайніх, безпросвітних глибинах земних океанів, куди ніколи не проникає сонячне світло і де температура різко підвищується, життя все одно знаходить спосіб проявити себе.
У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Тут, у гідротермальних джерелах, процвітають унікальні екосистеми, що натякають на умови, в яких мільярди років тому могло зародитися саме життя. Ці підводні “хімічні сади”, багаті на залізо і водень, зараз перебувають у центрі новаторських досліджень, спрямованих на розкриття таємниць походження життя.
Сонце знищить усе життя на Землі: Ілон Маск пропонує порятунок для всього людства
Група дослідників під керівництвом геохіміка Ванесси Хельмбрехт з Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана успішно відтворила ці первісні умови у своїй лабораторії. Моделюючи багаті на мінерали і позбавлені кисню умови ранньої Землі, вони спостерігали за ростом Methanocaldococcus jannaschii, одноклітинного археона, відомого своєю стійкістю в екстремальних умовах.
Цей мікроорганізм, спочатку виділений із гідротермального джерела біля узбережжя Мексики, використовує ацетил-КоА-шлях — метаболічний процес, який вважається однією з найдавніших форм фіксації вуглецю, йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Ecology and Evolution.
У своїх експериментах команда ввела сульфідну рідину в багатий на залізо безкисневий розчин, що призвело до швидкого утворення димоподібних структур, які складаються з мінералів сульфіду заліза, таких як макінавіт і грейгіт. Ці структури, що нагадують природні гідротермальні джерела, виробляли молекулярний водень (H2) в результаті абіотичних реакцій.
При цьому вчені зазначили, що M. jannaschii не тільки виживав, а й процвітав у цьому середовищі, демонструючи експоненціальне зростання без додавання зовнішніх поживних речовин або вітамінів.
Присутність сульфідів заліза відіграла вирішальну роль у цьому процесі. Ці мінерали сприяли виділенню газоподібного водню, який слугував донором електронів для метаболізму M. jannaschii. Крім того, клітини вважали за краще жити поблизу частинок макінавіту, що відображає викопні свідчення, згідно з якими раннє мікробне життя часто виявляють в асоціації з подібними мінеральними відкладеннями.
Це дослідження є переконливим доказом, що підтверджує теорію про те, що життя на Землі могло зародитися в середовищі гідротермальних джерел. Здатність M. jannaschii використовувати водень, що утворюється в результаті мінеральних реакцій, дала змогу вченим припустити, що ранні форми життя могли використовувати аналогічні джерела енергії за відсутності сонячного світла і кисню.
Сам шлях ацетил-КоА не тільки стародавній, а й напрочуд ефективний, що вимагає меншої кількості ферментів, ніж інші способи фіксації вуглецю. Така простота могла бути вигідна в умовах ранньої Землі, де складні білки були в дефіциті. Сьогодні цей шлях зберігається у різних анаеробних мікроорганізмів, що підкреслює його неминущу значущість у біохімічному наборі життя.
Результати досліджень Хельмбрехт та її команди дають можливість зазирнути в минуле, ілюструючи, як будівельні блоки життя могли збиратися і функціонувати в екстремальних умовах. Поєднуючи геологію та біологію, це дослідження поглиблює наше розуміння життєстійкості та адаптивності життя, проливаючи світло на глибоке питання про те, як зародилося життя на нашій планеті.
Раніше Фокус писав про те, що життя на Землі з’являлося не один раз. Португальський астробіолог припускає, що вперше життя на планеті могло з’являтися кілька разів, причому в різних місцях.
Також Фокус писав про плани вчених будувати вогнестійкі стіни будівель, виготовлені з грибів. Гриби потрібні не тільки для наповнення нашого шлунка — скоро вони зможуть захистити ваш будинок від пожежі, завдяки новій незвичайній розробці вчених.
Усі новини
Курйози — жінка переїхала мешкати у підземний бункер — фото, відео

44-річна американка Кейтлін Джонсон переїхала мешкати замість квартири в Нью-Йорку до підземного бункера в Каліфорнії. Жінка каже, що в цьому місці у неї є всі потрібні зручності та платить за це невеликі гроші.
Орендарка додає, що саме вартість орендованого житла у “Великому Яблуку” змусила її шукати альтернативи, а бункер став незвичним і цікавим місцем для життя, повідомляє New York Post.
Історія Кейтлін почалася у 2022 році, коли її подруга переїхала до Каліфорнії. Вона виявила там бункер від попереднього власника, який той залишив порожнім. Через два роки у героїні історії почалися проблеми з грошима та оплатою оренди житла у Нью-Йорку, і тому у квітні 2024 року вирішила переїхати жити в підземну домівку.
Наразі пані Джонсон платить лише $500 (близько 21 тис. грн) на місяць, а в бункері є спальня з окремою ванною, повноцінна кухня, вітальня, 18 двоярусних ліжок, ще одна ванна кімната, два туалети і ще один душ.
Американка каже, що зараз економить $1500 щомісяця, адже середня оренда однокімнатного житла в Каліфорнії становить до $2000 (83,5 тис.грн). Також вона заявила, що поки не планує покидати свого затишного місця та облаштувала його для повного комфорту.
“Я могла б і купити собі житло, але моя робота передбачає постійні переїзди, і я не знаю, як довго житиму в одному місці,” — говорить орендарка, додаючи, що аби потрапити всередину, треба відчинити гідравлічні двері, спуститися 15 сходами й пройти крізь вибухозахисні двері.
За словами Кейтлін, яка працює у сфері розваг, у самому бункері “дуже тихо”, але він відчувається як звичайна квартира, адже там ловить мобільний зв’язок і є інтернет.
“Коли я заїхала, то він був порожній. Я поступово заповнила його речами, які туди вміщаються, а решту віднесла на склад. Для мене це наче квартира. Та я розумію, що бункер — це не “житло на все життя”, але мене настільки подобається тут жити, що попросилася у подруги ще на один рік здати в оренду. Мої друзі як тільки дізналися про переїзд, то сказали, що це “дуже в моєму стилі”, — згадує пані Джонсон.
Також у бункері є 18 місць для інших мешканців
Фото: SWNS
Кейтлін каже, що життя бункері не дає якихось особливих переваг, однак є один великий бонус — у випадку якщо щось трапиться, то вона “в безпеці”.
“Я завжди жартувала, що він мене врятує від зомбі-апокаліпсису. А потім світ почав змінюватися, і я подумала: “Ого, я ж реально захищена!” Я справді не живу там, куди б могли кинути бомбу, але якщо будуть заворушення, пограбування чи бунти — я в безпеці, бо ніхто не зможе потрапити в бункер”, — іронічно додала героїня історії.
Раніше Фокус повідомляв, що у Британії продають рідкісний бункер Холодної війни. У селищі Дерсінгем британського графства Норфолк на продаж виставлено рідкісний бункер часів Холодної війни — колишній пост Королівського спостережного корпусу (ROC).
Згодом стало відомо, як у Польщі виявили закинутий бункер часів Другої світової війни. Під час будівництва дороги на сході Польщі поблизу села Белжець виявили бункер часів Другої світової війни.
Війна
в ОВА повідомили кількість загиблих і постраждалих внаслідок атаки — фото

В Одеській ОВА розповіли, що російська балістика атакувала інфраструктуру поруч з портом. На причалі, в районі якого відбулося влучання, саме працювали люди — вивантажували метал.
“По припортовій інфраструктурі було завдано удару балістичною ракетою. Касетною балістичною ракетою, яка заборонена”, — розповів в ефірі телемарафону 3 липня керівник Одеської ОВА Олег Кіпер.
З його слів, вже відомо про двох загиблих. Троє осіб дістали поранення й отримують медичну допомогу на місці.
“Це водій вантажівки й… Зараз [особу] іншого встановлюють, хто там перебував на місці”, — уточнив голова обладміністрації.
Він запевнив, що інформацію щодо стану постраждалих медики нададуть пізніше.
Фото з місця подій
Фото: Соцмережi
Віцепрем’єр-міністр України Олексій Кулеба заявив, що російський “Іскандер” поцілив в район одного з причалів Одеського морського порту.
“На той момент на причалі працювали люди, відбувалося вивантаження металу з іноземного судна під прапором Сан-Томе і Принсіпі”, — зазначив політик.
З його слів, загинули докер-механізатор і водій, а серед постраждалих — працівники одного з портових операторів, водій і двоє громадян Сирії, які є членами екіпажу цивільного судна.
“Пошкоджені також об’єкти інфраструктури: портальні крани, техніка, склади”, — додав Кулеба.
Фото наслідків удару
Фото: Олексій Кулеба / Telegram
У соцмережах повідомляли про дим на місці влучання. Зазначалося, що, зі слів очевидців, “є жертви серед цивільних”. Також місцеві після атаки передали, що у центрі Одеси розбились шибки, тож тротуар усіяли уламки скла.
Фото диму в Одесі
Фото: Соцмережі
Мер Одеси Геннадій Труханов інформував про рух російського розвідувального дрона в бік міста після вибуху під час повітряної тривоги.
Нагадаємо, вранці 3 липня ЗС РФ вдарили “Шахедами” по ТЦК у Полтаві. У Сухопутних військах підтвердили, що є загиблі й поранені серед цивільних.
Фокус зібрав усе, що відомо про наслідки ворожої атаки по Полтаві. Місцеві жителі чули вибухи та бачили, як над містом почав здійматись дим. Було два влучання — по території Полтавського міського та обласного військкоматів.
Економіка
Індексація пенсій в Україні — чи піднімуть виплати з липня 2025 року

В Україні мінімальну пенсію, як правило, отримують громадяни з недостатнім трудовим стажем. Остання індексація пенсій відбувалася в березні 2025 року.
Тепер багато пенсіонерів задаються питанням: чи відбудеться підвищення виплат у липні і хто може розраховувати на додаткові надбавки. Про це йдеться в матеріалі видання “УНІАН”.
До кінця 2025 року переглядати розмір пенсійних виплат на державному рівні не планують. Наступне підвищення очікується лише в першій половині 2026 року. Наразі сума пенсії визначається з урахуванням заробітної плати, віку та трудового стажу. Мінімальна виплата для пенсіонерів, які продовжують працювати, становить 2361 гривню, а для тих, хто не працює, — 3038 гривень.
Українці, які в 65-річному віці працювали 30 років (жінки) або 35 років (чоловіки), гарантовано отримають не менше 3758 років. Людям з інвалідністю 1 групи, незалежно від стажу, виплачують хоча б 3323 гривні.
Незважаючи на те що в липні загальної індексації пенсій не передбачено, певні категорії громадян все ж отримають збільшення виплат.
Йдеться про чотири групи пенсіонерів, які:
- у 65 років отримують пенсію в розмірі менше ніж 40% своєї зарплати (їм піднімають суму до цього рівня);
- у липні 2025 року відзначить 70-річчя — надбавка 300 гривень;
- відзначить 75-річчя — 456 гривень;
- відзначить 80-річчя — 570 гривень.
При цьому доплата надається тільки одержувачам пенсії менше 10340 гривень і нараховується автоматично без звернення до Пенсійного фонду.
Зазначимо, у березні Фокус писав про пенсії по інвалідності, які отримуватимуть українці у 2025 році. Згідно з поясненнями Пенсійного фонду України, відбудеться індексація виплат відповідно до закону про бюджет. У ПФУ повідомили, що пенсія для людей з інвалідністю 1 групи — 2 980 грн, для непрацюючих людей з інвалідністю 2 і 3 групи — 2 520 грн, для людей з інвалідністю, які працюють, — 2 093 грн.
Нагадаємо, українці передпенсійного віку, які опинилися без роботи, можуть достроково вийти на відпочинок. Однак для цього людина має відповідати низці умов.
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня