Суспільство
Я все життя боровся за Україну

Він пережив знущання КГБ, шахти Воркути і досі працює у музеї політв’язнів та розповідає про злочини радянської влади
Щороку у третю неділю травня в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій. Серед людей, які зазнали тортур і ув’язнення в таборах, – 93-річний тернополянин Ігор Олещук. 17-річним його арештували за допомогу повстанцям, катували та засудили до 25 років таборів суворого режиму. Після смерті Сталіна термін покарання скоротили до 8 років. Однак і після звільнення політв’язня продовжувала переслідувати радянська влада, неодноразово викликали на допити. Про підпільну роботу в УПА, знущання у камерах КГБ, жахливі реалії воркутянських шахт, протистояння радянській системі і перший в Україні музей політв’язнів Ігор Олещук розповів Укрінформу.
“В ОДНІЙ КАМЕРІ УТРИМУВАЛИ 60 ЛЮДЕЙ”
Зустрічаємося з Ігорем Олещуком на території історико-меморіального музею політичних в’язнів у середмісті Тернополя, створеного у приміщеннях колишнього слідчого ізолятора КГБ. Ігор Олещук тут працює з 1996 року і до сьогодні, щоправда вже на півставки. У своєму поважному віці проводить екскурсії та розповідає відвідувачам про злочини радянської влади.
“Це колишнє обласне управління КГБ, у підвалах якого були змонтовані 28 камер слідчого ізолятора. У третій камері сидів я, коли мене затримали у 17 років”, – розповідає Ігор Олещук.

Ми спускаємося у підвальне приміщення музею. Пан Ігор пам’ятає, як його привезли сюди зі Збаража, роздягнули. Як один із кагебістів гострив ножа, щоб його налякати. Йому, 17-річному, було дуже страшно. Він не знав, чого очікувати далі. Його відправили у камеру №3. У невеличкій кімнаті утримували близько 60 людей.
“Не було ні нар, ні ліжок, спали на тому, що мали – на спецмішках, на бетоні. Парашу виносили раз у день, годували баландою, яку варили на вулиці. Це були пекельні умови”, – пригадує чоловік.
У Тернополі його вже били не багато. Тут його переконували співпрацювати з КГБ. Аргументували, що він молодий і вони допоможуть йому здобути освіту, відправлять в університет. Так тривало кілька тижнів. Але хлопець відмовився. Далі його очікував вирок – 25 років таборів суворого режиму і шахти Воркути.

Через 48 років вже у незалежній Україні Ігор Олещук повернувся у ці стіни, щоб зберегти у першому в Україні історико-меморіальному музеї політв’язнів історію про страшні часи. Він створював експозиції, збирав експонати. Тоді на це не було коштів, але було усвідомлення, наскільки все це важливо.

Ігор Андрійович показує мені камери, у яких сьогодні знаходяться тематичні експозиції про національно-визвольну боротьбу на теренах Тернопільщини, зокрема речі політв’язнів, архівні матеріали про них, одяг повстанців, їх зброя, макети криївок і таборів, де відбували покарання українці…
“Я 29 років працюю старшим науковим співробітником музею політв’язнів, 31 рік був заступником голови Товариства політв’язнів та репресованих, 16 років працював головою комісії Тернопільської облради з питань поновлення прав реабілітованих. Вже майже 80 років борюся за Україну – з 1946 року”, – каже мій співрозмовник.

“МЕНЕ АРЕШТУВАЛИ НА УРОЦІ ІСТОРІЇ”
Прошу Ігоря Андрійовича більше розповісти про своє життя. Він радо погоджується і з усмішкою згадує свої дитячі роки у селі Чорний ліс на Збаражчині, де він народився 21 травня 1931 року, свою велику родину, яка шанувала все українське і так виховувала своїх дітей.

“Мої двоюрідні брати і сестри були учасниками підпілля. Вони приходили до нас додому – мама їм прала одяг, готувала їсти. Вони спілкувалися зі мною, приносили мені літературу різну, журнали, які тоді видавалися на території області, відозви, бо мене готували на зв’язкового. У 15-річному віці мене прийняли у юнацьку ОУН і присвоїли псевдонім “Грушка”. Моїм завданням було щомісяця писати і посилати звіти про те, кого арештували чи вивезли на Сибір, у кого були обшуки, кого підозрюють, що він може бути зрадником, сексотом, про всі важливі події. У 1948 році викрили нашу районну криївку. Повстанці, що були у ній, пострілялися, щоб їх не арештували. Перед смертю вони намагалися спалити всю документацію, яка зберігалася в криївці. Їм не вдалося знищити все. Серед паперів знайшли мій звіт №3, підписаний псевдонімом “Грушка”, – пригадує чоловік.
У цьому звіті серед іншого був описаний випадок, який трапився у школі, де навчався Ігор Олещук. На уроці історії вчитель назвав Івана Мазепу зрадником. Ігор Олещук вже у той час прочитав трилогію Богдана Лепкого “Мазепа” і разом з однокласниками став на захист Мазепи – пояснював вчителю, що гетьман боровся за Україну.
“Після цього кагебісти взяли контрольні роботи зі школи, зрівняли почерки і так мене викрили. Під час уроку історії мене арештували. Далі приїхали додому і почали переглядати літературу, яка в мене є. Я мав багато історичних книжок, виданих Тиктором, було “Великі роковини” Франка зі словами “Довго нас наруга жерла, досі нас наруга жре. Та ми крикнім: “Ще не вмерла, ще не вмерла і не вмре!” І ще знайшли конспект з історії, написаний на тому ж папері, що звіт, тією ж ручкою”, – ділиться спогадали Олещук.
Спершу хлопця утримували в тюрмі у Збаражі, жорстоко били по обличчю, копали ногами, відливали водою і далі знущалися. Коли він признався, що це він писав звіт, почали допитувати, з ким він співпрацював, чи знали батьки, як хлопець зв’язувався з повстанцями.

“Мені пощастило, що я проходив один по справі і ніхто проти мене не свідчив. Тому, щоб захистити свою родину і відвести від них підозру, я придумав свою версію. У мого дядька Марка по сусідству був дерев’яний амбар. Це маленький будиночок з дошок, на високих фундаментах, де зберігалося зерно. І я казав, що ложив під камінь звіти і так тримав зв’язок. Мене довго допитували, хто в селі зв’язаний з повстанцями, про моїх двоюрідних братів. Я їм пояснював, що вчуся, що не маю часу і нічого про це не знаю”, – пригадує пан Ігор.
Далі Ігоря Олещука перевели у Тернопільський слідчий ізолятор КГБ. Згодом 22 листопада 1948 року військовий трибунал засудив Ігоря Олещука на 25 років таборів суворого режиму.

ПІД ЧАС УВ’ЯЗНЕННЯ НА ВОРКУТІ ВИВЧИВ МЕДИЦИНУ
На Воркуту в’язнів везли близько півтора місяця у товарних вагонах. Годували один раз на день оселедцями і перевареною водою.
“Коли ми приїхали, то були великі морози – 40-50 градусів. На шахті ми працювали по 10-12 годин. Це була дуже важка робота. Харчували нас погано. Це призводило до дистрофії. По табірному називали “доходяга”. Я кілька разів потрапляв у лікарню через це. Потім захворів на жовтяницю. Мені пощастило познайомитися з добрими і чуйними лікарями, які допомогли мені одужати і також перевестися на легшу роботу”, – пригадує Ігор Андрійович.
За його словами, українці, які відбували ув’язнення, намагалися всіляко допомогти один одному вижити у цих складних умовах. Зокрема, у бараку чоловік познайомився з фельдшером з Житомира Миколою Кладченком, який порадив йому здобути медичну спеціальність, аби полегшити своє перебування у шахті, дістав підручники з медицини і допоміг освоїти ази.
Завдяки цьому навчанню і практичним знанням, які він зміг здобути завдяки підтримці Миколи Кладченка, Ігор Олещук зміг працювати помічником фельдшера і надавав першу допомогу ув’язненим робітникам шахти, згодом його перевели на посаду санітарного лікаря, згодом – фельдшера. Йому щоразу змінювали роботу через добре ставлення до в’язнів, яким він завжди допомагав. До прикладу, працюючи санітарним лікарем, він списав 300 кілограмів зіпсованих оселедців, які хотіли дати на вечерю в’язням. Або ж намагався переконати керівництво, щоб робітники у сильний мороз та вітер не йшли на роботу через загрозу обморожень.
Після Смерті Сталіна і повстань у таборах навесні 1953 року з’явився указ про часткову амністію для малолітніх політв’язнів – звільняли тих, хто відсидів одну третину. На той час Ігор Олещук відсидів 6 років, а всього потрібно було 8. Тож із медичної служби він перевівся на роботу в шахті, щоб завдяки перевиконанню плану швидше закінчився термін ув’язнення.
Та й після закінчення терміну чоловікові не хотіли видати паспорт, лише довідку. Він написав скаргу, адже це було порушенням указу про звільнення малолітніх в’язнів. І через місяць йому віддали паспорт.
У липні 1956 року Ігор Олещук зміг повернутися на рідну Тернопільщину. З Воркути він їхав через Київ, переночував там і вирушив на пароплаві на могилу Шевченка. Зізнається, досі пам’ятає це неймовірне відчуття щастя, що він уже вдома, в Україні, що здійснилося те, про що він мріяв майже сім років.

НАЙВАЖЛИВІШЕ – ВИХОВУВАТИ МОЛОДЬ ПАТРІОТАМИ
Після повернення в Україну переслідування Ігоря Олещука не закінчилися – його неодноразово викликали на допити в КГБ. Але він робив усе можливе і боровся з радянською системою, щоб повернути собі право на нормальне життя, яке у нього забрали. Закінчив вечірню школу і вступив в університет на інженера. Одружився. Разом з дружиною Надією виховав трьох синів.

Сьогодні Ігор Олещук у свої 93 роки працює у музеї, пише статті для місцевих газет та українських видань, видає книги, бере участь у різних заходах. Запитую, який його секрет довголіття.

“Оскільки під час ув’язнення я вивчав медицину, тож я розумію фізіологію людини і працюю над собою. Щодня займаюся фізкультурою – роблю вправи. Також дбаю про збалансоване харчування. Майже щодня їм горіхи, яблука. І ще важливий рух, бо рух – то життя”, – усміхається Ігор Андрійович.

Він цитує напам’ять вірші, співає українські пісні, знає дуже багато таборових пісень, які створили українці, ув’язнені у таборах. Жартує, що залишається працювати як живий експонат музею політв’язнів, живий свідок історії та злочинів радянської системи.
Запитую Ігоря Андрійовича, що сьогодні важливо робити українцям у такий складний для держави час. Він каже, що найперше дуже потрібно дбати про національно-патріотичне виховання дітей, щоб вони долучалися до Пласту, брали участь у вишколах, росли свідомими українцями.
“Щоб наша країна була сильною, важливо, щоб наші еліти були об’єднані, щоб діяли спільно. Столітня боротьба за українську державу триває. Вона ніколи не зупинялася. Важливо, щоб українці були єдині, як нація, у цій боротьбі”, – каже Ігор Олещук.
Юля Томчишин, Тернопіль
Фото авторки
Суспільство
В Україні стартував Національний тиждень безбар’єрності

В Україні 19 травня розпочався Національний тиждень безбар’єрності, який триватиме до 25 травня.
Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій, передає Укрінформ.
“Вперше в Україні Міністерство культури і стратегічних комунікацій спільно з Мінрозвитку і радницею — уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності проводить Національний тиждень безбар’єрності. Цьогоріч він розпочинається 19 травня та триватиме по 25 травня. У публічному просторі – в медіа, освіті, державних комунікаціях – культура спілкування має значення. Вона здатна або відкривати двері, або залишати людей “по той бік”. Саме тому важливо знати, як вживати коректні терміни і будувати поважну взаємодію”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що “Довідник безбар’єрності” допомагає позбутися подібних бар’єрів у комунікації. Він створений, щоб мова в публічному просторі була гідною, зрозумілою та відкритою для всіх.
У ньому зібрано: як коректно називати різні соціальні, вікові, фізичні та ментальні групи; які слова можуть мати дискримінаційний характер; як писати і говорити з повагою в будь-якій сфері: в освіті, у публічному просторі, в культурі, медіа, у бізнесі, в політиці; як трансформувати щоденне спілкування на інклюзивне – без зайвих бюрократичних складностей.
Національний тиждень безбар’єрності проводиться в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні.
Як повідомлялося, Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору на період до 2030 року ухвалена з ініціативи першої леді Олени Зеленської. У квітні Кабінет міністрів оновив цю Національну стратегію та затвердив План заходів на 2025-2026 роки з її реалізації.
Суспільство
В Одесі два дні поспіль билися через демонтаж меморіальної таблички в сквері Анонси

Активісти однієї з громадських організацій два дні поспіль вступали у конфлікти, які закінчувалися бійками, із захисниками меморіальної таблички у сквері Героїв Прикордонників в Одесі.
Як повідомили у пресслужбі Головного управління Одеської області, наразі правоохоронці за заявами двох представників громадської організації внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за частиною 1 статті 125 (легкі тілесні ушкодження) та частиною 4 статті 185 (крадіжка) Кримінального кодексу України.
Також правоохоронці склали протокол відносно жінки, яка пошкодила табличку, за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів (статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Як розповіли в поліції, протягом двох днів між представниками однієї з громадських організацій, які намагалися демонтувати меморіальну дошку, та місцевими жителями відбувся конфлікт. Першого дня один громадянин завадив зірвати табличку активістам, у результаті чого вони застосували до нього газовий балончик. Заяв та повідомлень за даним фактом до поліції не надходило.
Вже наступного вечора на спецлінію 102 надійшло повідомлення щодо конфлікту групи осіб за цією ж адресою, що завершився бійкою, демонтажем пам’ятної дошки та зникненням мобільного телефону одного з учасників інциденту.
Своєю чергою голова громадської організації “Робимо вам нерви” Катерина Мусієнко заявила, що ввечері 18 травня коли активісти її організації та громадської організації “Деколонізація. Україна” демонтували меморіальні дошки на них напали невідомі.
“Один із постраждалих хлопців – із множинними синцями та саднами, розсіченням голови, у другого – вкрали телефон марки IPhone. І за всіх цих обставин поліція, приїхавши на виклик про напад, мала більше питань за демонтаж радянської символіки, а не за побиття і крадіжку”, – заявила вона.
Сквер Героїв Прикордонників в Одесі розташований біля колишнього кінотеатру “Вимпел” сквер отримав це ім’я у 2021 році.
Суспільство
Суд знову зобов’язав Кубейську сільську раду поновити на посаді голову Петра Киссу

Питання поновлення Петра Кисси на посаді голови Кубейської сільської ради немає свого розв’язання ще з 2021 року. Наразі ухвалою Одеського окружного адміністративного суду його позов щодо визнання протиправними та скасування рішень депутатів був задовільнений. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на відповідний документ.
27 травня 2021 року на сесії сільської ради голові Кубейської громади депутати висловили недовіру та відсторонили його від виконання обов’язків.
Наприкінці серпня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд визнав такі дії протиправними та постановив поновити Петра Киссу на посаді. Рішення набрало законної сили 22 листопада 2022 року. Ще тоді Кубейська сільська рада мала подати звіт про виконання рішення суду наданням доказів того, що Петро Кисса фактично приступив до виконання своїх посадових обов’язків.
Оскільки рішення суду так і не було виконано, Петро Кисса знову звернувся до суду із заявою у порядку статті 382 КАС України про зобов’язання подати звіт щодо його виконання. На його переконання, сільська рада свідомо затягує процес через спірні земельні питання в громаді.
Розглянувши заяву позивача та дослідивши матеріали справи, 12 травня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу по справі № 420/9107/21 про визнання скасування рішень Кубейської сільської ради, а також поновлення на посаді голови та стягнення середнього заробітку з 27 травня 2021 року.
Сільська рада зобов’язана у 30 денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2022 року про поновлення повноважень голови Петра Кисси, а також надати суду відомості про керівника суб`єкта владних повноважень — Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області.
“Маю намір повернутися до обов’язків, якими згідно з голосуванням виборців був наділений. Від своєї позиції не відмовляюсь та хочу, щоб рішення було виконане на законодавчому рівні”, — зазначив Петро Кисса.
Оскільки ухвала суду може бути оскаржена у П’ятому апеляційному суді, крапка у тяганинах, які тривають між головою громади та сільською радою чотири роки, ще не поставлена.
Частичное или полное использование материалов разрешается только при условии прямой и открытой для поисковых систем гиперссылки на сайт Бессарабія.UA. Гиперссылка должна быть размещена в подзаголовке или в первом абзаце материала и вести непосредственно на цитируемый материал. Гиперссылка обязательна вне зависимости от полного либо частичного использования материалов. Использование фотографий и видео разрешается при условии указания источника Бессарабія.UA. Если на фотографии присутствует вотермарк сайта, их сохранение при использовании фотографий обязательно
-
Війна6 днів ago
бригада імені короля Данила відбила штурм росіян у Часовому Яру
-
Політика6 днів ago
після звернення отримала погрози (відео)
-
Усі новини5 днів ago
чим фільм «Бабусі» від Netflix підкорив глядачів
-
Відбудова6 днів ago
Польща планує провести конференцію з відбудови України наступного року
-
Події6 днів ago
Українська кіноакадемія оголосила номінантів на IX «Золоту Дзиґу»
-
Усі новини6 днів ago
Розв'яжуть важливу проблему: старим ядерним датчикам знайшли нове застосування
-
Події5 днів ago
На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок»
-
Суспільство7 днів ago
Грабеж в Одессе – мужчина украл у пенсионера телефон