Connect with us

Суспільство

37 років тому сталась катастрофа на Чорнобильській атомної електростанції

Published

on

Сьогодні сумна дата – 37 років тому сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи які зруйнували реактор. 11 тон ядерного палива було викинуто в атмосферу Землі. Утворилась хмара радіоактивних речовин, які вітер поніс на північний захід. Небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідаючи на землю, проникали у ґрунт, воду, розповідає Олександр Олійник для видання НОВА: новини ветеранів.

 10 днів – з 26 квітня до 6 травня, – тривав викид радіоактивних речовин із пошкодженого реактора. Радіоактивний фон сягав десятків мільйонів кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.

  Після того, як 26 квітня 1986 року, сталася сталася катастрофа 2 дні світова спільнота нічого про вибух не знала. Коли в СРСР зрозуміли неможливість приховати катастрофічні насліждки аварії, було евакуйовано 90 784 особи з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів.

30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. 500 тисяч людей померли від радіації (за оцінками незалежних експертів). 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення. Для ліквідації аварії було залучено понад 600 тисяч осіб. Вони боролися з вогнем і розгрібали радіоактивні завали.

Перший енергоблок Чорнобильської АЕС був запущений в 1977 році. Четвертий енергоблок ЧАЕС – на повну потужність запустили в 1984 році. Це був «наймолодший» і найсучасніший реактор.

26 квітня–жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й енергоблок не запрацював.

В 1991 році вже на 2-му енергоблоці ЧАЕС сталася пожежа, внаслідок якої була заблокована робота реактора. 

У грудні 1995 року був підписаний меморандум між Україною та країнами «Великої сімки» і Комісією Європейського Союзу, відповідно до якого почалася підготовка програми повного закриття станції.

15 грудня 2000 року Чорнобильську атомну електростанцію було зупинено повністю. У вересні 2010-го відбулась закладка фундаменту під новий саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком. Будівництво “арки” стартувало у квітні 2012-го. Завершили “насування арки” над 4-м енергоблоком 29 листопада 2016 року.

У жовтні 2011 року на майданчику комплексу «Вектор» розпочалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання.

2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами. 200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.

400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в «зоні відчуження», де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.

Додамо, що у березні 2022 року, російські окупанти без захисту проїхали територією Рудого лісу в Чорнобильській зоні, піднявши радіоактивний пил. Про це розповіли два працівники ЧАЕС у коментарі Reuters, передає Українська правда.

Дослівно: “Російські солдати, які захопили місце Чорнобильської ядерної катастрофи, проїхали на своїй бронетехніці без радіаційного захисту через високотоксичну зону під назвою “Рудий ліс”, піднявши хмари радіоактивного пилу”.

Деталі: Повідомляється, що багато датчиків радіаційної безпеки показали “перевищення рівня радіації”.

Велику територію навколо Чорнобиля закрито для всіх, хто там не працює і не має спеціального дозволу, але Рудий ліс вважається настільки забрудненим, що туди не пускають навіть працівників атомної станції.

Один із співробітників розповів, що розмовляв із деякими рядовими російськими солдатами на АЕС.

Пряма мова: “Коли їх запитали, чи знають вони про катастрофу 1986 року, про вибух четвертого енергоблоку, вони й гадки не мали. Вони не розумыли, на якому об’єкті знаходяться”.

Працівник ЧАЕС назвав дії російських військових “самогубством” і заявив, що радіоактивний пил, який вдихали окупанти, міг викликати внутрішнє опромінення.

Українські працівники повідомили, що російські “фахівці”, які прибули до Чорнобильської зони приблизно через тиждень після військових, також не носять захист.

Війна

Підрив Каховської ГЕС: станом на ранок 8 червня евакуйовано 1 995 людей

Published

on

Внаслідок підриву ворогом Каховської ГЕС станом на ранок 8 червня під водою знаходиться 600 квадратних кілометрів Херсонщини. З підтоплених територій евакуйовано 1 995 людей, серед яких понад сто дітей.

Про це, як передає KВ, йдеться в повідомленні пресслужби ГУ ДСНС України та інформації голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна.

Як зазначив очільник Херсонської ОВА, на ранок  (8 червня – КВ), середній рівень підтоплення становить 5,61 метрів. Під водою знаходиться  600 квадратних кілометрів Херсонщини, з них 32% – правобережжя та 68% – лівий берег. 

Згідно інформації ДСНС України, станом на 08:00 8 червня з підтоплених територій евакуйовано 1 995 людей, з яких 103 — діти.

Зокрема врятовано 334 особи (з них 15 дітей). Надано психологічну допомогу 168 громадянам. Розгорнуто роботу 9 евакуаційних пунктів. З початку робіт до Служби порятунку надійшло 631 звернення від громадян.

За попередніми даними рятувальників, всього підтоплено 20 населених пунктів та 2 629 будинків на правому березі річки Дніпро.

“До ліквідації наслідків залучено близько 1 850 осіб та понад 345 од. техніки, з них від ДСНС — 810 рятувальників та 226 од. техніки, у тому числі 42 плавзасоби”, – повідомили рятувальники.

Нагадаємо,  у ніч на 6 червня російські окупанти підірвали Каховську ГЕС. Станом на 16:00 7 червня евакуйовано 1 854 особи. Підтоплено 29 населених пунктів, із них 19 – на підконтрольній Україні території, а 10 знаходяться під тимчасовою окупацією. Також затоплено територію Національного природного парку “Нижньодніпровський”. У парку гинуть тварини, а середовища їхнього існування зникають. 

Continue Reading

Війна

Бригада одеської ТРО отримала нову вантажівку підвищеної прохідності

Published

on

Міська влада передала одеській бригаді ТРО вантажівку підвищеної прохідності КрАЗ та 30 човнів, передає мерія. 

Це вже другий такий автомобіль, що передали військовим. Його основне завдання – перевезення особового складу та вантажів за будь-яких погодних умов. Також він може використовуватись як тягач.

Крім того, за міською програмою закуплено тридцять човнів українського виробництва та мотори до них японського та американського виробництва. До комплекту військовим передано вісімдесят рятувальних жилетів, що були придбані за кошти міжнародного фонду.

«Саме зараз ця допомога як ніколи актуальна. Човни можуть бути залучені для виконання бойових завдань на Дніпрі, а також для рятування людей та ліквідації наслідків затоплення. Працюємо далі та наближаємо нашу перемогу разом!» – сказав Геннадій Труханов.

Continue Reading

Війна

Стан укриттів та бомбосховищ в Одесі

Published

on

На Одещині впродовж 3-х діб здійснили перевірку 1993 укриттів, повідомляє Одеська ОВА.

Сформовано 76 спільних груп у кількості 249 осіб. 

“За результатами обстежень зачиненими виявились 122 та не придатними до використання 523 укриття. При повторних виходах ситуація змінилась за 66 адресами”, – йдеться у повідомленні.

Відповідальні особи працюють над питанням приведення кожного укриття в належний стан.

Зі списком найближчих укриттів можна ознайомитись на сайті.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.