Культура
Одеські кроки до ЮНЕСКО: що відомо
Номінаційне досьє Одеси для включення до основного Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО передано до Міністерства культури та інформаційної політики України. Про це повідомили в Одеській міській раді.
«Я вдячний всім нашим друзям з інших країн, міжнародним партнерам, експертам та, звичайно, професійній команді, яка підготувала це досьє. Я впевнений, що вже найближчим часом ми поставимо крапку в цьому питанні, а наша унікальна спадщина буде під надійним захистом ЮНЕСКО. Працюємо далі. Разом до перемоги!», сказав мер Одеси Геннадій Труханов.
На головні питання з приводу пам’ятника Катерині і його зв’язку з ЮНЕСКО відповів радник міського голови Микола Вікнянський. За його словами для ЮНЕСКО немає ніякого значення чи буде стояти пам’ятник на цьому місці, чи — ні. У досьє статус-кво пам’ятника ніяк не зафіксовано. Це технічний документ, а не політичний, тому там описані історичні факти.
“Якщо ми хочемо зберегти архітектуру, яка була збудовано 150-200 років тому, то ми маємо описати саме ті часи, які були, коли ця архітектура будувалась. Поштовхом до цього будівництва був саме порт, тому що до цього — це було дуже старе, традиційне, але маленьке містечко”, — зазначив радник.
Якщо пам’ятник знесуть, то потрібно буде написати аргументацію. З точки зору культури буде прийнято те, що одесити відкидають цей монумент, як факт імперського минулого, і хочуть мати на цьому місці щось інше.
Незабаром номінаційне досьє буде передано до Парижа, в саму Всесвітню організацію.
«Захист ЮНЕСКО — це парасоля над Одесою, яка захищатиме її», сказав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
«Одеське досьє повністю готове, і стане прикладом для інших країн», сказала заступник міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
На XV сесії міської ради прийняли рішення щодо створення Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради та припинення діяльності деяких виконавчих органів.
Ліквідуватимуть департамент культури та туризму, департамент міжнародного співробітництва та маркетингу й управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини. З них і буде створено новий департамент, який формується на вимоги ЮНЕСКО. Як зазначив, виконуючий обов’язки заступника Одеського міського голови Олег Бриндак, мерія мала створити керуючий офіс ще до формування досьє — в ЮНЕСКО пішли на зустріч, але ця процедура обов’язкова. Поки що невідомо хто буде очолювати новий підрозділ та представляти Одесу на міжнародному рівні. Буде проведено конкурс.
Нагадаємо, що ЮНЕСКО профінансує відновлення музеїв у Одесі.
Культура
Журнал National Geographic опублікував фото з Криму, не вказавши, що це Україна
Міжнародний науково-популярний журнал National Geographic опублікував фото з окупованого росіянами Криму, не написавши, що це територія України.
Світлина Стіва Реймера з’явилася на сторінці видання у Facebook 27 вересня. На ній — краєвид з Ластівчиним гніздом.
«Неоготичний замок, побудований приблизно в 1900 році, стоїть на скелі над Чорним морем у Ялті, Крим», — ідеться в підписі.
У коментарях користувачі, зокрема українці, наголошують: Крим — це Україна.
«National Geographic, ви, здається, забули свою базову географію. Тож дозвольте мені, як і незліченній кількості інших українців, нагадати вам. — Замок Ластівчине гніздо розташований в Ялті, Україна. Подробиці — у моїх листах до вас на цю тему», — написала амбасадорка України в США Оксана Маркарова.
«Вам потрібна мапа? Крим не країна, він в Україні», — наголосив голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.
«Ми називаємо це: ви намагаєтеся проскочити між крапельками. Вочевидь, це не вберігає вас від зливи лайна, на яку ви, безумовно, заслуговуєте своєю слабкою позицією», — пише активістка та письменниця Анастасія Мельниченко.
Українці закликають журнал відредагувати допис. Проте станом на 29 вересня цього не зробили та не відреагували на критику.
Культура
На платформі Netflix з’явиться українська історична драма «Крути 1918»
На стримінговій платформі Netflix із 24 серпня можна буде офіційно переглянути українську історичну драму «Крути 1918». Про це повідомили у пресслужбі Держкіно.
Зазначається, що стрічку Олексія Шапарєва «Крути 1918» можна буде переглянути на Netflix з 24 серпня.
В основі сюжету – реальна історія бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року, коли чотири сотні українських студентів і гімназистів стали проти багатотисячної російської Червоної гвардії.
Режисер фільму – Олексій Шапарєв. У стрічці зіграли, зокрема, Дмитро Ступка, Остап Ступка, Роман Ясіновський, Богдан Юсипчук, Олексій Тритенко, Наталя Васько, Надія Коверська.
Культура
В Україні вестимуть реєстр книг антиукраїнського змісту
Державний комітет телебачення і радіомовлення України створить реєстр видань антиукраїнського змісту. За поширення цих книг штрафуватимуть. Про це пише «Читомо».
До реєстру внесуть книги, зміст яких пропагує насильство, розпалює міжетнічну та міжрасову ненависть, поширює наративи, спрямовані на знищення української незалежності, пропагує релігійну ненависть, тероризм та порушення прав людей.
Реєстр формуватимуть за порадами державних органів, СБУ, юристів та працівників Держкомтелерадіо. Книги, що потраплять до реєстру вилучатимуть з обігу, а їх розповсюджння каратиметься штрафами.