Нерухомість
Пакет акцій одеського «Оріону» виставлять на аукціон. Фото
Фонд державного майна України повернувся до роботи з приватизації державного майна. Першим на аукціон піде пакет акцій заводу «Оріон». Дайджест Одеси побував на декількох його локаціях разом з Олександром Славським, начальником Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській і Миколаївській областях. Розповідаємо головне.
Отже, аукціон відбудеться вже 12 жовтня. А об’єкт приватизації — це пакет акцій ПАТ «Машинобудівне виробниче обʼєднання «Оріон», який становить 50% статутного капіталу + 1 акція. Досить рідкий випадок, оскільки передають не безпосередньо майно, а акції. Тобто новий власник не контролюватиме все підприємство, але матиме вирішальний голос, право на управління, змогу оформити земельні ділянки чи змінити напрямок діяльності.
Загалом тут 52 об’єкти нерухомості на вулицях Житомирська, Степова, Болгарська та на Миколаївській дорозі. І стартова ціна — 7 425 784, 16 гривень без урахування ПДВ.
Ми називаємо його заводом, але він не функціонує з 2004 року, хоч і побудований у 1973-му. Останні роки головний функціонал — передача в оренду своїх приміщень, і геть не усіх. Адже частина будівель і справді знищені часом. Фінансовий результат за 2021 рік є збитком в 10 мільйонів. Збитки були і минулі кілька років. Приватизація дає шанс використати цю землю для інших цілей, позбутись розрухи та генерувати вже заробіток.
Так, тут орендують приміщення для картингу, є різноманітні цехи, ремонт автомобілів, склади, виробництво хлібобулочних виробів та інше. Орендаторів про приватизацію повідомили, в майбутньому їм доведеться домовлятись вже з новим власником.
«Оріон» — це перший об’єкт приватизації, аукціон буде 12 жовтня. Наступних днів — Науково-дослідний інститут на Івана Франка та колишній табір «Сонячний» в Сергіївці. За тиждень матимуть результати за трьом аукціонами.
«Приватизація в Одесі трохи змінилась, якщо до цього ми мали підвищений попит з боку потенційних забудовників, то зараз попит на логістичні потужності, зберігання сільгосппродукції. Що цікаво, доволі часто до нас звертаються виробничі підприємства, які власне хочуть розширюватись: меблевики, цехи, шоуруми, виробництво і т.д. Ми робимо всі кроки до того, аби пожвавити процес. Очікуємо, що ціна за цей об’єкт зросте у декілька разів. Є величезна територія на вулиці Степовій, яка поряд забудовується багатоповерхівками. Об’єкт на Житомирській цікавий тим, що має цілу купу орендарів, і якщо впорядкувати ці відносини і витрати, то можливо зможуть заробляти вже за кілька місяців. Для бізнесу, який думає про розвиток нерухомості — це привабливий об’єкт», — розповів начальник Регіонального відділення ФДМУ по Одеській і Миколаївській областях, Олександр Славський.
ФДМУ отримали завод ще в січні 2022 року, але приватизація державного майна була заморожена через воєнний стан. Хоч аукціони не відбувались, то робота йшла. Активно підшукувались нові об’єкти. Наразі це як великі об’єкти типу Ізмаїльського та Болградського винних заводів, так і маленькі — вже закриті будівлі органів місцевого самоуправління в районних центрах.
Нагадаємо, що депутат міськради Сергій Данилюк розповів про земельну комісію та запити одеситів.
Бізнес
В Одесі обговорили ринок нерухомості: експерти кажуть, що він тільки-но прокидається
У п’ятницю, 26 травня, на ODESA BUILDING CONGRESS експерти із нерухомості, забудовники та ріелтори обговорили поточну ситуацію. Війна суттєво вплинула на цей бізнес в усіх аспектах, а до того ж 2021 рік був рекордним і якщо порівнювати, то на руках лише суттєве падіння.
Олександр Павлов, представник ЛУН, зазначив, що якщо на вторинці продажі впали у три рази, то на первинці — у 8-12. І попри те, що 162 житлові комплекси стартували у 2022 році здебільшого мова йде про Західні області країни.
Зріст ціни у гривні до якого апелюють інвестори — відповідає скачкам курсу. Якщо порівнювати, то Одеса та Львів у 2021 році мали однакову вартість, близько 26 тисяч гривень за квадратний метр, то наразі у Львові вартість — понад 45 тисяч.
Для прикладу у 2021 році обсяги будівництва нового житла в Україні стабільно зростали. В експлуатацію було введено рекордні за роки незалежності обсяги — понад 11 млн кв м. 2022 рік мав стати не менш «урожайним». У лютому, згідно з даними ЛУН, в Україні будували 1 300 ЖК. А в Одеській області здали у 2022 році в експлуатацію 694,3 тисячі квадратних метрів житлових будівель, що порівняно з 2021 роком менше на 33,2%. Згідно з даними, які надає Управління статистики в Одеській області по регіону по прийнятим об’єктам до експлуатації:
● 2021 рік – 1 млн 38,9 тис. кв.м.
● 2022 рік – 694,3 тис. кв.м.
Тобто, минулого року здали на 44% менше метрів.
Тож у 2023 році та в наступні буде фіксуватися спад, порівняно з 2021 роком.
Серед гостей-спікерів був і заступник голови Одеської ОВА Роман Григоришин, який розповів про інвестиційну привабливість EXPO 2030 та Концепції відновлення регіону після війни. У листопаді цього року 170 країн, члени Міжнародного бюро виставок, голосуватимуть за одного з чотирьох кандидатів. Міста-суперники Одеси: Пусан, Рим, Ер-Ріяд. З огляду на кандидатів, Одеса є фаворитом.
Депутат Верховної Ради Олексій Леонов зазначив, що Одеська область цього року отримає 133 мільйона гривень від Державного фонду регіонального розвитку. Гроші направлять на об ‘єкти, за які голосуватиме громада в Дії. Щодо інновацій у сфері оподаткування житла, то 2 травня Володимир Зеленський підписав закон №7632 щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно за об’єкти зруйнованої чи пошкодженої унаслідок війни нерухомості. Звільнення плати за землю для фізичних (за весь 2022-й) та юридичних осіб (з 01.03.2022 – 01.01.2023) застосовуватиметься, якщо земельна ділянка розташована на територіях активних бойових дій або окупованих територіях. З 2023 року пільга буде діяти до останнього числа місяця, в якому завершено активні бойові дії або окупація.
Відбулась і дискусійна панель на тему “Девелопмент житла в Одеському регіоні — стан, проблеми, перспективи, прогнози”, в якій взяли участь представники забудовників: Zezman, Гефест, ЗАРС, Degas Group, Акварель, КУБ, KONA. Компанії наразі продовжують будівництво та здавати будинки, відзначають підняття попиту, яке корелюється із воєнною ситуацію. Проте є ймовірність користуватись активністю міжнародних компаній та залучати інвестиції до нових проєктів. Бо відбудова країни лежатиме на плечах кожного з нас.
У другому блоці конгресу шукали нові маркетингові підходи, робочі стратегії та тактики для продажу житла. А наостанок порівнювали первинний та вторинний ринок житла в Одеському регіоні. Період значного спаду цін через великий вибір на вторинці пройшов. Навесні із початком робіт на будмайданчиках, інвестори первинки повернулись. Хоч наразі відслідковується відкладений попит і він не відповідає періоду до повномасштабного вторгнення, зацікавленість збільшується.
Відсутність бойових дій в Одеській області дарує умовну впевненість щодо завтра. Проте, щоб інвестувати в нерухомість сьогодні є певні передумови, тому що процес відбудови ймовірно збільшить попит та ціну.
Бізнес
Суд наклав арешт на напівциркульний будинок на Приморському бульварі
В Одесі за позовом прокуратури господарчій суд наклав арешт на напівциркульний будинок на Приморському бульварі,7. Будівля оформлена на фірму сумнозвісного забудовника Руслана Тарпана, що втік за кордон від правосуддя.
У пам’ятнику архітектури тривалий час був розташований офіс девелоперської компанії «Інкор-Груп», яка належить Тарпану. У 2021 році НАБУ оголосило його у міждержавний розшук, а суд заочно заарештував. Після цього приміщення переоформили на ТОВ «Гранд Готель», де засновниками є довірені особи бізнесмена – Любов Тарпан та Раміль Шайдуллін.
У прокуратурі заявили, що фірма фактично змінила конфігурацію та геометричні розміри фундаментів спірної будівлі та без відповідної дозвільної документації надбудувала мансардний поверх. Виходячи з цього, заступник голови Одеської обласної прокуратури вимагав від суду визнати незаконним рішення держреєстратора про право власності компанії на об’єкт.
Компанію також хочуть зобов’язати знести самовільно збудовані об’єкти. Суд ухвалив накласти арешт на приміщення, а також заборонив ТОВ «Гранд Готель» та будь-яким іншим юридичним чи фізичним особам здійснювати будь-які будівельні роботи та експлуатацію будівлі на Приморській, 7. На рішення суду подано апеляційну скаргу.