Війна
Пекельна зима для росіян, допомога від США та контрнаступ: військові експерти

6 січня уряд США оприлюднив новий пакет військової допомоги для України. Техніка та озброєння — важливі складові війни, але є ще супутні фактори. І хоч диванні аналітики міркували, що зимовий період буде кволим та стане паузою — факти свідчать про зворотне. У Медіацентрі Україна — Одеса 11 січня відбулась панельна дискусія стосовно майбутніх подій у російсько-українській війні.
Новий пакет допомоги від США вартує 3 мільярдів доларів і містить:
- 50 бойових машин піхоти Bradley з 500 протитанковими ракетами TOW і 250 000 патронів калібру 25 мм;
- 100 бронетранспортерів M113;
- 55 протимінних транспортних засобів із засідкою (MRAP);
- 138 багатоцільових колісних транспортних засобів високої мобільності (HMMWV);
- 18 155-мм самохідних гаубиць і 18 машин забезпечення боєприпасами;
- 70 000 артилерійських снарядів калібру 155 мм;
- 500 високоточних 155-мм артилерійських снарядів;
- 1200 155-мм снарядів дистанційної протиброньової мінної системи (RAAM);
- 36 105-мм буксированих гаубиць і 95 000 105-мм артилерійських снарядів;
- 10 000 мінометних снарядів калібру 120 мм;
- додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS);
- ракети ППО РІМ-7;
- 4000 авіаційних ракет Zuni;
- приблизно 2000 протитанкових ракет;
- снайперські гвинтівки, кулемети та набої до гранатометів і стрілецької зброї;
- протипіхотні боєприпаси Claymore;
- прилади нічного бачення та оптика;
- запчастини та інше польове обладнання.
Олександр Коваленко, провідний експерт Українського центру дослідження проблем безпеки імені Дмитра Тимчука під час дискусії розповів чим цікава ця допомога: “Цей пакет виглядає як формування повноцінної штурмової батальйонно-тактичної групи, за винятком кількох позицій. Якщо все це скомпонувати, то ми отримаємо комплекс засобів для здійснення досить швидких мобільних штурмових дій. Що потрібно, щоб реалізувати контрнаступу”.
Саме на досвіді боротьби в Харківській області можна засвідчити, що мобільність та швидкість відіграє велику роль. Окупанти не могли адекватно реагувати та вибудувати ефективну лінію оборони, протидію нашому контрнаступу у цьому регіоні.
Серед допомоги треба виокремити гвинтокрили Sea King, які постачає до України Велика Британія. Станіслав Маньков, технічний спеціаліст з авіації розповідає: “ Цей компонент передачі авіаційного озброєння — перший крок. Далі буде більше. Ці гвинтокрили точно не будуть у тій кількості, яка нам потрібна для повного переозброєння, але вже на них ми можемо підготувати технічних спеціалістів, як наземного обслуговування, так і пілотів”. Поєднання нашої авіації із технікою західних зразків — вже опрацьована схема, яка працює на полі бою.
Контрнаступ — не той процес, де на якомусь етапі з української сторони він закінчується чи починається. Наталія Гуменюк, керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру сил оборони півдня України повідомила, що вимотування сил ворога, проведення методичної роботи зі знищення запасів ворога – вже контрнаступ. І той факт, що наразі на певних ділянках відбувається активна оборона і відбиття позицій свідчить лише про те, що це елементи військових операцій.
“Усвідомлення географії тимчасово окупованих територій свідчить, що потребуватимуться різні форми та методи реалізації плану дій перемоги. Робимо ставку на оперативне і креативне мислення командування, а не тільки на наявність певної зброї. Географія тої місцевості, яку нам треба вивільнити, особлива ще й тим, що там знаходяться наші люди, багато об’єктів інфраструктури, які ми не можемо нищити. Уповільнений процес реалізації рішень і застосування озброєння виправданий саме цим. Ми не нищимо інфраструктуру наскільки це можливо в умовах бойових дій”, — зазначила речниця.
Олександр Коваленко наголошує, що зима не ставитиме бойові дії на паузу. Наразі за деякими плацдармами сформовані умови для контрнаступу ЗСУ. І цей процес не зупиниться поки не буде звільнено повністю українську територію. “Потрібно зрозуміти, що після кожної звільненої території відбувається підготовка до звільнення іншої. Ми маємо лінію зіткнення по Луганщині, Донеччині, частині Запорізької області, а також лівобережної Херсонщини. Оці локації можемо розглядати як потенційні для майбутнього звільнення. Кожна із локацій має свою специфіку і є у стані підготовки. По деяких територіях зимові умови навіть вигідні для наступальних операцій. Тому я впевнений, що до кінця зими ми побачимо контрнаступальні дії ЗСУ, тому що такі можливості є”, — розповів експерт.
Нагадаємо про інтерв’ю з Інною Перун, громадською діячкою, яка стала військовою. Про забезпечення ЗСУ, задачі бойового медика та плани на майбутнє.

Війна
Сили оборони вночі збили 60 російських дронів, ще 41 – локаційно втрачений

Про це Повітряні сили Збройних сил України повідомили в Телеграмі, передає Укрінформ.
За даними військових, із 02:00 неділі, 11 травня, російські загарбники випустили по Україні загалом 108 ударних дронів типу Shahed та безпілотників-імітаторів різних типів із напрямків своїх міст Брянськ, Шаталово, Міллерово і Приморсько-Ахтарськ, тимчасово захопленого Приморська Запорізької області, а також Гвардійського, що в тимчасово окупованому Криму.
Ворожу атаку відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи радіоелектронної боротьби й мобільні вогневі групи Сил оборони України.
Станом на 09:30 неділі підтверджене збиття 60 російських дронів типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та в центрі країни.
41 ворожий безпілотник-імітатор не досяг цілі.
Унаслідок дронової атаки постраждала Сумська область.
Як повідомляв Укрінформ, вранці 11 травня російські війська атакували дронами Київську область. Унаслідок атаки є пошкодження на території двох районів, постраждав цивільний.
До 00:00 неділі, 11 травня, діяло так зване «перемир’я», оголошене Володимиром Путіним на честь Дня перемоги, який відзначають у РФ.
Війна
Російські диверсанти під час «перемирʼя» намагалися підійти до позицій ЗСУ, маскуючись під «своїх»

Під час оголошеного лідером РФ триденного перемирʼя група російських загарбників намагалася наблизитися до позицій Сил оборони, видаючи себе за українських військових.
Про це 60-а окрема механізована Інгулецька бригада повідомила в Телеграмі, передає Укрінформ.
Військові РФ обмоталися скотчем жовтого кольору, який використовують українські захисники, щоб позначити себе на полі бою.
«Порушення Женевських конвенцій? Без сумніву. Але ніщо так не видавало Штірліца, як неправильний відтінок форми та джгут Есмарха, що стирчить із кишені замість турнікета», – зауважили в бригаді.
Аеророзвідка вчасно виявила загарбників, а оператори дронів їх ліквідували.
Як повідомляв Укрінформ, на честь Дня перемоги, який відзначають у Росії, правитель країни-агресорки Володимир Путін оголосив «перемир’я» з 8 по 10 травня.
Президент Володимир Зеленський зауважив, що Путін створив фейкову «тишу» для параду 9 травня, адже російські війська не припинили атакувати на фронті та продовжують бити по прикордонню України.
Війна
Німеччина планує засекретити інформацію щодо поставок Україні озброєнь

Новий уряд Німеччини планує зробити значно менш прозорою інформацію щодо поставок Україні озброєнь.
Про це повідомляє з посиланням на урядові джерела Tagesspiegel, передає Укрінформ.
ЗМІ зазначає, що відтепер, після трьох років «прозорості» припиняться регулярні оновлення списку переданої і планованої допомоги на сайті уряду, поставки німецької зброї в Україну в значній мірі будуть таємницею.
«Федеральний уряд значно скоротить кількість комунікацій щодо поставок систем озброєння в майбутньому», – повідомили урядові джерела, пояснивши, що головною метою є «позбавити агресора військової переваги у війні в Україні».
Окрім того, це частина «тактики ведення війни», спрямована на зменшення публічних дебатів щодо поставок зброї.
Про такі плани сказав і сам новий канцлер Фрідріх Мерц в інтерв’ю виданню Bild під час візиту в Київ 10 травня. За його словами, громадяни ФРН, звісно, мають право знати, що робить уряд, але «деякі речі, які обговорюються у військовій площині, мають залишатися стратегічно двозначними». До цього, за його словами, Путін мав повну інформацію щодо стратегії Німеччини зі ЗМІ та дебатів у бундестазі, тож тепер треба зробити так, щоби він більше не почувався впевненим.
«Думаю, ми маємо покласти цьому зараз край… Ми будемо робити це по-іншому», – сказав Мерц. Він додав, що про необхідні кроки уряд інформуватиме відповідні структури парламенту, і що не треба продовжувати в його стінах дебати, які точилися останні три з половиною роки.
Раніше про це ж говорив президент Франції Еммануель Макрон. «Ось чому ми вирішили не надавати чіткої інформації в певних сферах. Ми не будемо говорити про категорії та моделі зброї на кожній пресконференції. Бо цілком можливо, що російська армія також почує відповідь на ваші запитання», – заявив французький лідер.
Нагадаємо, список зброї оновлювався регулярно онлайн з червня 2022 року. Останнє оновлення відбулось 17 квітня, після чого на сайті з’явилась дата 6 травня, що було викликано тим, що в цей день почав роботу новий уряд. Ексканцлер Олаф Шольц заявив 27 лютого 2022 року, через 3 дні після російського вторгнення в Україну, оголосив, що ФРН почне постачати зброю країні, що перебуває в стані війни. Після цього у відповідь на критику, що Берлін робить замало, і почалися публікації списків переданої зброї.
Фото: Bundeswehr
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Суспільство6 днів ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика4 дні ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика4 дні ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Політика5 днів ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Суспільство4 дні ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Усі новини6 днів ago
вид на поселення з висоти пташиного польоту вразив людей (фото)
-
Війна5 днів ago
На Київщині та в низці областей оголошували тривогу через загрозу балістики