Цікаво
Настрій засіяти кожен гектар: плани та результати посівної на Одещині. Інтерв’ю з керівницею аграрного сектору Аллою Стояновою

Одещина завжди першою починає посівну, так сталось і цього року. Вже понад місяць, як аграрії активно працюють і засіяли понад 35 тисяч га ярого ячменю, понад 7 тисяч га ярової пшениці, близько 10 тисяч га гороху, і вже почали сіяти соняшник.
Про насіння, гроші, заміновані поля та експорт “Дайджест Одеси” поспілкувався із директором департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Аллою Стояновою.
Це вже друга весняна посівна в умовах воєнного стану, з яких питань потрібно було перелаштовуватись?
До цієї посівної аграрний сектор відновив усі ланцюги постачання: у кого купити і кому продати. Порти Великої Одеси якийсь час не працювали, довелось шукати альтернативні шляхи для транспортування: автомобільними дорогами, понтонною переправою, залізничним сполученням.
Аграрій розуміє, що один день годує рік. Треба вчасно закупитись, щоб вчасно вкласти у землю насіння, адже весь цей процес прив’язаний до відповідних строків за температурою і напряму корелює до врожаю. Ми завчасно придбали паливо за вигідною ціною, тому всі місткості заповнені і є здешевлення процесу. До речі, є здешевлення і добрив, проте все одно вони недосяжні для аграрного сектору та й це економічно необґрунтовано.
Настрій засіяти кожен гектар. Звісно, ми не маємо необхідної кількості опадів, щоб отримати великі врожаї, проте вдячні за те що є. Сходи одразу позитивно реагують навіть на невеличкі дощики, які пройшли нещодавно.
Як вплине відсутність опадів на очікуваний врожай?
Щоб був гарний врожай, потрібні три речі: тепло, яке ми маємо; наші багаті чорноземи та вода, яку ми щойно отримали. Сподіватимемось, що це додасть трішки позитиву по закладенню сходів, але дощі потрібні і при закладанню зерна. Сьогодні дощами ще не вміємо керувати, але у світі уже впроваджують технології штучних опадів.
Одещина — привабливий регіон через географічне розміщення: знаходимось на самому півдні, сонце з’являється на 2-3 тижні раніше, тому ми перші сіємо та збираємо. Регіон оточує велика кількість води: озера, річки Дністер та Дунай, море. Можемо подивитись на приклад Ізраїлю, який знаходиться без прісної води, але на узбережжі збудовані заводи з опріснення. Саме з них постачають воду по всій країні. Тобто перспективи є і великі, але потрібні людські ресурси, фахівці, щоб це втілити у нас.
Наша команда працює над відновленням зрошувальних систем у тандемі з Міністерством аграрної політики, Державним агенством з розвитку меліорації і рибного господарства. Вже триває реформа, діє закон про об’єднання водокористувачів. На Одещині зареєстрована найбільша кількість об’єднаних водокористувачів, наразі 6 організацій, ми очікуємо ще 10. Вони активно створюються, тому що цього року є державна підтримка у розмірі 200 мільйонів гривень, якщо вчасно стати членом ОВК, можна отримати гроші.
Державні та міжнародні програми підтримки та фінансування мають попит у аграріїв Одещини?
Сьогодні є багато програм та іноземних донорів, які допомагають нашій країні, пропонують усі необхідні блага. З нашого сектору найбільші: USAID АГРО, продовольча кампанія ООН. Всі пропозиції потрібно акумулювати, аби аграрії ними користувались. Тому ми на базі департаменту створили групу “Аграрії Одещини”, яка доступна для всіх. У групу запросили весь сектор; представників банківських структур, міністерства аграрної політики, державної агенції; податківців, юристів, а також продавців палива, зерна, добрив, засобів захисту рослин. За кожним напрямом закріплений фахівець нашого департаменту, тому коли аграрій ставить у чаті питання, йому одразу відповість уповноважений з цього питання. Треба кредитування — на зв’язок вийдуть банки, необхідні добрива — відгукнеться продавець і так з будь-якої потреби. А усі звернення від міжнародних донорів ми якнайшвидше надсилаємо до чату, щоб сектор користувався цим в строк. Якщо це насіння, то його треба отримати і посадити і конкретний термін, а не просто отримати. Це звичайна, при цьому проста та корисна, група в якій знаходяться всі. І головне, що це працює.
Частина українських земель замінована або перебуває під тимчасовою окупацією, тому доступні для сівби території зменшились порівняно з минулими роками. Як це вплине на загальні результати?
В Одеській області, на щастя і завдяки ЗСУ, немає замінованих територій. Наша ДСНС безумовно бере участь у розмінуванні інших регіонів: Миколаївщина та Херсонщина. Із того, що відомо мені, тривалий час має пройти до відновлення цих територій.
Досить умовно, але в Україні близько 20% землі заміновано. І це велике число, ⅕ від загальної площі. Орієнтовно, для розмінування, наприклад 100 га, потрібна участь 4-6 кваліфікованих фахівців ДСНС та щонайменше місяць. А виробничі процеси мають відбуватись вчасно. Тому сусідні області опинились в тяжких умовах, проте мають долучитися до цього процесу, допомагаючи собі та державі.
Щодо результатів, то на початок повномасштабного вторгнення в нас було 25 мільйонів тонн торішніх залишків агропродуктів. За 2022 рік зібрали понад 60 мільйонів тонн зерна, а Україна споживає в 5-6 разів менше, ніж виробляє.
Наша потреба — близько 16-18 мільйонів тонн зерна — все інше готуємо на експорт.
Попри заміновані території, плануємо цього року зібрати не менше ніж 50 мільйонів. А обсяг споживання залишиться на тому ж рівні. Тому ми себе нагодуємо і спроможні нагодувати світ, що ми і робимо.
Крім того, ми наразі маємо рушійну грантову та державну підтримку з перероблення продукції. Для світу ми країна, яка постачає сировину, але хочемо і маємо всі можливості задля того, щоб експортувати готову продукцію. Впевнена, що етап відновлення ми почнемо саме з цього і змінимо статус з сировинної на країну з доданою вартістю. Для цього відновлюватиметься переробна спроможність, заводи та фабрики, отримаємо нові робочі місця для громадян. Це моє велике бажання, як очільника аграрного сектору Одеської області. Бо Одеса є експортними воротами України і більшість продуктів на експорт рухається все ж через наш регіон.
Підписавши зернову угоду Україна точно не здала свої національні інтереси, це було критично важливо для нас, поясніть чому?
У цього є кілька чинників. Ми виробляємо більше, ніж споживаємо, тому і є експортоорієнтованою країною. Все що не з’їли потрібно продати. Для аграрного сектору — обігові кошти на наступний рік, для країни — економіка.
Також є певний продовольчий світовий баланс, який зменшується через війни та кліматичні умови. Тому сьогодні є країни, які економічно спроможні купити агротовар, але не спроможні виростити, а є ті, які не можуть ні перше, ні друге. Ось тут важлива зернова ініціатива і ми працюємо у двох напрямках: господарські відносини (одна країна продає, а інша — купує) і за програмою, запровадженої президентом — Grain From Ukraine (інші країни акумулюються і допомагають купити це зерно, щоб нагодувати найбідніші країни).
Ми у воєнному стані і нам важко, але якщо ми спроможні сьогодні допомагати іншим — то це наш обов’язок. Який і виконуємо.
Нагадаємо, що Зернову угоду підписали 22 липня 2022 року. З того часу ні дня не проходить без хліба та видовищ. Очевидні дії із штучного затягування інспекцій суден від росіян досі супроводжують кожен караван, який прямує з чи до портів Великої Одеси («Одеса», «Чорноморськ» та «Південний»). В інтерв’ю із заступником Голови по взаємодії з органами влади ДП «Адміністрація морських портів України» Дмитром Баріновим обговорили: шалену активність Дунайського портового кластера, експорт/імпорт України, махінації сусідів та збитки української інфраструктури.

Усі новини
дослідник упевнений в існуванні інопланетної бази під водою

Військові кадри, на яких загадкові об’єкти вилітають з води і стрімко зникають у небі, стали новим аргументом на користь теорії про існування підводної бази НЛО. Уфолог Джеремі Корбелл стверджує, що йдеться про технології, недоступні людині.
Про це пише Daily Star.
Один із найвідоміших дослідників НЛО Джеремі Корбелл заявив, що нещодавно оприлюднені військові кадри з об’єктами, що з’являються з-під води, підтверджують існування інопланетян і можливу наявність підводної бази біля узбережжя Каліфорнії (США).
На відео, знятому з американського бойового корабля USS Jackson, чітко видно об’єкт у формі овалу, який стрімко виринає з Тихого океану і пролітає над палубою. За словами Корбелла, на кадрах зафіксовано “самосвітні, безкрилі та безхвості” об’єкти, які не мають ознак звичайної аеродинаміки.
“Це не збій. Це екіпаж ВМС, який використовує передове обладнання. Ці об’єкти — щось, що не піддається поясненню в рамках відомої нам технології”, — стверджує експерт.
Джеремі Корбелл
Фото: Instagram/jeremycorbell
Корбелл також повідомив, що радари зафіксували одразу чотири подібні об’єкти. Вони, за словами очевидців, синхронно “вистрибнули” в різні боки, що може вказувати на наявність зв’язку або спільного управління.
Дослідник упевнений, що це не поодинокий випадок. Подібні спостереження вже фіксували у 2004 і 2019 роках — усе в одному й тому самому районі, де регулярно проводять військово-морські навчання США.
“Якщо хтось володіє цією технологією, він може правити світом — економічно, військово, геополітично. Це технологічна холодна війна”, — сказав Корбелл.
Раніше Фокус повідомляв, що схожий на планету НЛО завис над статуєю Христа. Непізнаний об’єкт, зовні схожий на Сатурн, чітко виділявся на тлі ясного неба. Незвичайне видовище швидко привернуло увагу користувачів соцмереж, викликавши бурхливе обговорення.
Також стало відомо, що мільярдера звинуватили у спробі приховати позаземних істот від людства. Уфолог Марк Крістофер Лі стверджує, що інопланетяни вже знайдені, але їх приховують від людей. За його словами, мільярдер Марк Цукерберг фінансує програму SETI, яка зафіксувала сигнал позаземного походження.
Усі новини
Культовий паб Британії опинився у центрі скандалу через фірмовий бургер: реакція соцмереж (фото)

Британський паб The Dew Drop Inn, розташований у графстві Ноттінгемшир, опинився у центрі скандалу через одну зі своїх страв. В мережі її назвали “найогиднішою” з усіх можливих, однак власники закладу пояснили ідею нової страви.
Про це повідомляє британський таблоїд Mirror.
Журналісти пишуть, що бурхлива дискусія в мережі розпочалася через публікацію одного з відвідувачів, який замовив нову страву до келиха алкогольного напою. Чоловік був шокований тим, що йому принесли сендвіч з величезною пачкою сиру чеддер і трьома сирими кільцями цибулі, складеними одне на одне.
“Найогидніший” бургер у пабі (фото: Mirror)
“Хлопці, от зрозумійте — те, що ви називаєте бургером із сиром і цибулею. Повна якась дурня”, — написав один з користувачів, чим спровокував дискусію. Інші юзери теж говорили, що цей бургер за 3,5 фунти (191 грн) виглядає “найогиднішою” стравою з усіх, яку бачили.
У відповідь власниця закладу Мішель Гендерсон сказала, що вона дуже шокована скандалом, і дивується реакції юзерів: адже цей бургер з сиром і цибулею є візитівкою закладу вже тривалий проміжок часу.
“Це — британська традиція в пабі протягом багатьох років, яку започаткував колишній орендодавець, щоб продавати бургери без чогось зайвого, які добре підійдуть до пінти пива. Ці бургери — легендарні, і люди приїжджають звідусіль, щоб скуштувати бодай один”, — сказала пані Гендерсон.
Водночас власниця додає, що її заклад ніколи не економив на продуктах і робив завжди такі бургери для всіх відвідувачів.
“Ми якраз і відомі тим, що робимо такі бургери з великими шматками сиру та цибулею. Це — культова закуска, а тому реакцію деяких людей залишається мені незрозумілою”, — написала власниця залу Саванна Вебб, додавши, що вони продають до 200 бургерів за день.
В коментарях, інші юзери поділитися своїми думками про гігантський дивний бургер. Найчастіше дописувачі коментували побачене наступним чином:
- “Моя дружина подивилася на це і сказала, що вона не знає, їсти чи ні”;
- “Я бачу, що чутки про британську кухню правдиві”;
- “Це виглядає огидно”;
- “Та ви знущаєтеся? Та чудова штукенція!”;
- “Ті, хто кажуть, що це погано, зробіть краще!”.
Раніше стало відомо, що відвідувачі пабу роками не можуть замовити місце в улюбленому закладі. Деякі відвідувачі навіть заводять будильники, аби мати можливість забронювати місце в улюбленому пабі.
Потім повідомлялося, що чоловіку заборонили відвідувати усі паби Британії. 38-річного мешканця Ноттінгема зобов’язали носити мітку алкогольного контролю протягом чотирьох місяців після сутички в одному із закладів.
Усі новини
Мама, яка віддала двох дітей на усиновлення, здивувала інтернет своєю сповіддю (відео)

24-річна Медді Белленджер з Техасу, США, вперше публічно розповіла про болісне рішення віддати двох своїх дітей на усиновлення та довгий шлях до відновлення зв’язку з ними.
У своїй відвертій сповіді в TikTok молода жінка розповіла, як віддала сина на усиновлення в червні 2022 року, а доньку — в травні 2024 року.
Прийняття такого рішення стало найскладнішим і найболючішим вибором у житті Медді Белленджер. “Я хвилююся за них щодня і постійно згадую. Вони завжди в моїх думках. Це те, що неможливо по-справжньому зрозуміти, доки сам не зіткнешся з таким рішенням”, — поділилася мати в інтерв’ю Newsweek.
Причина такого вчинку
Коли народився син, Медді перебувала в токсичних стосунках, жила з батьками й не мала роботи. Пізніше, після народження доньки, вона страждала від післяпологової депресії та психозу. “Я просто знала, що вони заслуговують на краще життя”, — пояснила американка.
Тривалий час біль створював емоційну дистанцію навіть під час запланованих зустрічей з дітьми. “Під час кожного відвідування дітей після усиновлення я відчувала емоційну стіну – до такої міри, що я навіть не хотіла гратися з ними”, — зізналася мама у своєму відео.
Ця емоційна перешкода, за її словами, була формою самозахисту.
“Як би боляче не було це визнавати, вони стали для мене чужими. Коли мій біологічний син був ще немовлям, я боялася тримати його на руках, переживала, що він заплаче, а я не знатиму, як його заспокоїти. Те саме було з донькою”, — розповіла жінка.
Публічна сповідь
Відео Белленджер переглянули понад 228 тисяч разів. Після років мовчання авторка пояснила, чому вирішила висловитися публічно: “Я зрозуміла, що, ймовірно, не одна відчуваю щось подібне. Хотіла переконатися, що інші знають — вони не самотні”.
Дивлячись у майбутнє, вона зізнається, що не бажає змінювати формат відкритого усиновлення і насправді вдячна названим сім’ям.
“Мої надії на майбутнє полягають у тому, щоб усе залишалося як є, принаймні щодо відкритого усиновлення. Ми — втілення великої, щасливої родини, і я не могла б попросити кращих батьків для обох моїх дітей”, — підсумувала Белленджер.
Нагадаємо, раніше Фокус повідомляв про 24-річну лондонку Медді Берд, яка поділилася цікавим відео зі своїм 6-місячним сином Джудом. Спершу здається, що це звичайний момент — малюк мирно грається у своєму розвивальному кріслі. Однак глядачів здивувало несподіване відображення в дзеркалі позаду, яке привернуло чималу увагу.
А тим часом Коннор Лодж дозволив своїй маленькій доньці приготувати йому каву — і доволі швидко про це пожалкував. Він регулярно ділиться кумедними моментами зі свого життя, і одне з останніх відео зібрало тисячі переглядів і вподобайок, ставши справжнім хітом у мережі.
-
Події1 тиждень ago
Україна просить Європу допомогти в евакуації культурних артефактів
-
Суспільство1 тиждень ago
Зеленський відвідав поранених захисників, які виконували завдання на Донеччині та у Курській області
-
Усі новини6 днів ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини5 днів ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Усі новини4 дні ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Події1 тиждень ago
Уряд призначив голову Держмистецтв
-
Відбудова4 дні ago
У Житомирі власники пошкодженого та зруйнованого обстрілами житла отримали понад ₴90 мільйонів компенсації
-
Події4 дні ago
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe