Політика
Індекс реформ: реформа Рахункової палати

Як новий закон регулюватиме діяльність головного аудиторського органу України
До 254 раунду Індексу реформ за період із 16 до 29 грудня потрапило шість регуляцій. Серед них – новий закон про Рахункову палату, який запускає довгоочікувану реформу головного аудиторського органу України. Ця регуляція отримала від наших експертів +2 бали. Загальне значення Індексу за два тижні – +1 бал. Попередні чотири випуски значення випуску становили +0,8 бала.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

РЕФОРМА РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ, +2 БАЛИ
У грудні 2024 р. набув чинності закон про реформу Рахункової палати, який є одним із структурних маяків Програми Міжнародного валютного фонду. Зміни посилюють незалежність та професіоналізм Рахункової палати, зокрема через прозорий та конкурентний кадровий набір та зміну підходу до оплати праці (сертифіковані аудитори отримають вищу заробітну плату).
Кількість членів Рахункової палати зменшиться з 13 до 11 осіб. Відтепер кандидатів обиратиме дорадча група із шести осіб, до складу якої протягом перехідного періоду (8 років) увійдуть три міжнародні експерти та три представники, призначені Верховною Радою на підставі пропозицій депутатських фракцій. Водночас міжнародні фахівці матимуть переважне право голосу: кандидат вважатиметься обраним, якщо за нього проголосують хоча б чотири члени дорадчої групи, до того ж двоє з них мають бути представниками міжнародної спільноти.
Тепер Рахункова палата пріоритетно перевірятиме ті сфери, де зазвичай є найвищі ризики неефективного використання коштів. Це допоможе більш раціонально використовувати ресурси та підвищити результативність роботи. Палата зможе здійснювати аудит не лише державного бюджету, але і коштів місцевих бюджетів, державних та комунальних підприємств, соціальних та пенсійних фондів, використання іноземних грантів та допомоги.
Оновлений закон враховує положення законопроєкту 10044-д, про який ми докладно писали раніше.
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ
Андрій Швадчак, юридичний радник Transparency International Ukraine
«Новий закон враховує більшість рекомендацій міжнародних партнерів щодо посилення спроможності органу:
● Запроваджує оновлену процедуру конкурсного відбору членів Рахункової палати з переважним правом голосу міжнародних експертів.
● Посилює фінансову незалежність органу через виведення її посадових осіб з-під дії Закону «Про державну службу». Також закон визначає розміри посадових окладів та доплат членів РПУ.
● Усуває можливість безпосереднього політичного впливу на Рахункову палату через проведення позапланових аудитів з ініціативи інших органів. Натомість запроваджує ризикоорієнтований підхід до планування аудитів.
● Посилює моніторинг виконання рекомендацій Рахункової палати. Розширює повноваження органу на аудит місцевих бюджетів.
Однак низку ризиків до другого читання так і не усунули. З найважливішого, окрім ризиків політичного впливу:
● Питання перетину функцій Рахункової палати та Держаудитслужби не вирішили.
● Розширення повноважень органу не враховує актуальну ситуацію з відсутністю більш ніж половини його членів та час, необхідний для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад».

Олег Іванов, аналітик «Вокс Україна»
«Реформа Рахункової палати – значний крок у напрямі посилення фінансового контролю в Україні. Закон враховує вимоги міжнародних партнерів щодо незалежності цього органу й розширення його повноважень.
Водночас низка питань залишаються відкритими. Новий склад Рахункової палати формуватиметься доволі тривало, декілька місяців, і лише шість із 11 членів обиратимуть за оновленими правилами. Це може створити ситуацію, коли оновлена Рахункова палата не матиме стійкої більшості для ухвалення рішень, незалежних від політичного тиску. За старою процедурою членів Рахункової палати рейтинговим голосуванням призначав парламент з урахуванням результатів співбесід з кандидатами, які попередньо проводив бюджетний комітет парламенту. Водночас міжнародні партнери, зокрема країни G7, наполягали ще у 2023 році на тому, щоб спочатку провести реформу Рахункової палати, а вже потім обирати нових членів і голову РПУ. Однак наприкінці 2023 року парламент призначив п’ять нових членів РПУ ще за старими правилами, із них пізніше обрали голову РПУ».
Графік 3. Події, що визначали значення Індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України із впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня «Індексу реформ»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Політика
Трамп анонсував розмову із Зеленським після ратифікації угоди про копалини

Президент США Дональд Трамп заявив, що поговорить зі Президентом України Володимиром Зеленським про угоду щодо видобутку корисних копалин після того, як її ратифікувала Верховна Рада.
Політика
Путін не хоче миру, треба визначати рамки його стримування

На порядку денному президента країни-агресора Володимира Путіна немає питання миру, тому треба визначати рамки його стримування від продовження агресії.
Про це заявив колишній спецпредставник США з питань України Курт Волкер під час виступу на 17-му Київському безпековому форумі, повідомляє кореспондент Укрінформу.
“Путін ніколи не погодиться на мир. Він не вірить, що Україна є суверенною незалежною державою, а українці існують як окремий народ. Путін вважає, що Росія має право на всі території, які він називає “ісконно рускімі зємлямі”, і що він може завойовувати й інші землі – у Грузії, Молдові, будь-де. Миру немає на порядку денному Путіна. Саме тому нам треба визначати рамки стримування і устрашення – таким має бути наш менталітет, наше сприйняття і наші дії, щоб стримати Путіна від майбутнього нападу”, – сказав Волкер.
Він додав, що Путін, як людина, яка вийшла з КДБ, ностальгує за минулим і за Радянським Союзом.
“Тому, якщо ми хочемо зупинити Росію, щоб у майбутньому Путін не продовжував свою агресію, нам треба повертатися до подій історії”, – вважає американський дипломат.
Як повідомляв Укрінформ, колишній очільник військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив, що Росія лише завдяки підтримці Китаю та інших автократій може продовжувати війну проти України, в якій вона, попри величезні втрати за понад три роки, не досягла жодної зі своїх стратегічних цілей.
Політика
Парад Путіна прославлятиме не перемогу над нацизмом, а сучасну фашистську Росію

Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту не дати Росії зруйнувати світовий порядок, що заснований на повазі до міжнародного права та склався завдяки спільній перемозі над нацизмом у Другій світовій війні.
Про це йдеться у заяві МЗС з нагоди 80-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, передає Укрінформ.
У зовнішньополітичному відомстві зазначили, що всі народи колишнього СРСР, держав-союзниць антигітлерівської коаліції зробили свій неоціненний внесок у подолання нацизму заради щасливого та мирного майбутнього наступних поколінь. Водночас сьогодні Російська Федерація, розв’язавши небачену з часів Другої світової війни повномасштабну загарбницьку війну у Європі, намагається привласнити перемогу над нацизмом.
“Кремль заявляє, що Росія виграла би Другу світову війну самостійно, без союзників чи інших народів, і прагне монополізувати спільну перемогу союзників над Гітлером. Так, ніби Росія одна відіграла вирішальну у цьому роль і зазнала найбільших втрат. Насправді найбільших людських і матеріальних втрат у тій війні зазнала не Росія, а країни та народи, які опинилися між нею та Німеччиною, передусім український”, – наголошується в заяві.
У МЗС зауважили, що, на відміну від України, США, Великої Британії, Франції та інших держав світу, які докладають усіх зусиль заради миру, сучасна Росія не лише не зробила висновків із минулого, а й обрала своїм гаслом «Можемо повторити», а ідеологією – мілітаризм та неоімперіалізм.
“Підкреслюючи свою виняткову роль у перемозі над нацизмом, Кремль відволікає увагу від своїх злочинів як у минулій, так і в нинішній агресивній війні проти України.
“Завтра, 9 травня, Росія традиційно влаштує парад, який вже багато років поспіль не стільки вшановує пам’ять загиблих у роки Другої світової війни, скільки слугує цілям пропаганди. Навіть оголошення про триденне припинення вогню демонструє, що для Москви цінні паради та войовнича пропаганда, а не збереження людських життів та відновлення миру”, – заявили у зовнішньополітичному відомстві.
У МЗС додали, що “російський нелюд”, який прийматиме цей парад, не має нічого спільного з перемогою над нацизмом, це воєнний злочинець, а російські солдати, які перед ним маршируватимуть, є окупантами, воєнними злочинцями, мародерами, ґвалтівниками та вбивцями.
“Насправді путінський парад 9 травня прославлятиме не минулу перемогу над нацистською Німеччиною, а сучасну фашистську Росію”, – пікреслили в МЗС.
У цьому контексті у зовнішньополітичному відомстві закликали міжнародну спільноту не дати Росії зруйнувати світовий порядок, що заснований на повазі до міжнародного права та склався завдяки спільній перемозі над нацизмом у Другій світовій війні, а партнерів – об’єднати зусилля для посилення тиску на державу-агресора, який має змусити Росію припинити агресивну війну проти України та відновити всеосяжний, справедливий і сталий мир для України та всієї Європи на основі поваги до міжнародного права, Статуту ООН та Гельсінського заключного акта.
Як повідомлялося, 8 травня Україна та світ відзначають 80-ту річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.
-
Суспільство1 тиждень ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Суспільство7 днів ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Події1 тиждень ago
У Нідерландах дитина пошкодила в музеї картину вартістю десятки мільйонів євро
-
Суспільство1 тиждень ago
вже 300 колаборантів бажають виїхати до Росії
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Відбудова1 тиждень ago
у Полтаві 12 сімей отримали житлові сертифікати на понад ₴15 мільйонів