Connect with us

Політика

Індекс реформ: реформа Рахункової палати

Published

on


Як новий закон регулюватиме діяльність головного аудиторського органу України

До 254 раунду Індексу реформ за період із 16 до 29 грудня потрапило шість регуляцій. Серед них – новий закон про Рахункову палату, який запускає довгоочікувану реформу головного аудиторського органу України. Ця регуляція отримала від наших експертів +2 бали. Загальне значення Індексу за два тижні – +1 бал. Попередні чотири випуски значення випуску становили +0,8 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

РЕФОРМА РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ, +2 БАЛИ

У грудні 2024 р. набув чинності закон про реформу Рахункової палати, який є одним із структурних маяків Програми Міжнародного валютного фонду. Зміни посилюють незалежність та професіоналізм Рахункової палати, зокрема через прозорий та конкурентний кадровий набір та зміну підходу до оплати праці (сертифіковані аудитори отримають вищу заробітну плату). 

Кількість членів Рахункової палати зменшиться з 13 до 11 осіб. Відтепер кандидатів обиратиме дорадча група із шести осіб, до складу якої протягом перехідного періоду (8 років) увійдуть три міжнародні експерти та три представники, призначені Верховною Радою на підставі пропозицій депутатських фракцій. Водночас міжнародні фахівці матимуть переважне право голосу: кандидат вважатиметься обраним, якщо за нього проголосують хоча б чотири члени дорадчої групи, до того ж двоє з них мають бути представниками міжнародної спільноти.  

Тепер Рахункова палата пріоритетно перевірятиме ті сфери, де зазвичай є найвищі ризики неефективного використання коштів. Це допоможе більш раціонально використовувати ресурси та підвищити результативність роботи. Палата зможе здійснювати аудит не лише державного бюджету, але і коштів місцевих бюджетів, державних та комунальних підприємств, соціальних та пенсійних фондів, використання іноземних грантів та допомоги.

Оновлений закон враховує положення законопроєкту 10044-д, про який ми докладно писали раніше. 

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ

Андрій Швадчак, юридичний радник Transparency International Ukraine

«Новий закон враховує більшість рекомендацій міжнародних партнерів щодо посилення спроможності органу:

● Запроваджує оновлену процедуру конкурсного відбору членів Рахункової палати з переважним правом голосу міжнародних експертів.

● Посилює фінансову незалежність органу через виведення її посадових осіб з-під дії Закону «Про державну службу». Також закон визначає розміри  посадових окладів та доплат членів РПУ.

● Усуває можливість безпосереднього політичного впливу на Рахункову палату через проведення позапланових аудитів з ініціативи інших органів. Натомість запроваджує ризикоорієнтований підхід до планування аудитів.

● Посилює моніторинг виконання рекомендацій Рахункової палати. Розширює повноваження органу на аудит місцевих бюджетів.

Однак низку ризиків до другого читання так і не усунули. З найважливішого, окрім ризиків політичного впливу:

● Питання перетину функцій Рахункової палати та Держаудитслужби не вирішили.

● Розширення повноважень органу не враховує актуальну ситуацію з відсутністю більш ніж половини його членів та час, необхідний для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад».

Олег Іванов, аналітик «Вокс Україна»

«Реформа Рахункової палати – значний крок у напрямі посилення фінансового контролю в Україні. Закон враховує вимоги міжнародних партнерів щодо незалежності цього органу й розширення його повноважень. 

Водночас низка питань залишаються відкритими. Новий склад Рахункової палати формуватиметься доволі тривало, декілька місяців, і лише шість із 11 членів обиратимуть за оновленими правилами. Це може створити ситуацію, коли оновлена Рахункова палата не матиме стійкої більшості для ухвалення рішень, незалежних від політичного тиску. За старою процедурою членів Рахункової палати рейтинговим голосуванням призначав парламент з урахуванням результатів співбесід з кандидатами, які попередньо проводив бюджетний комітет парламенту. Водночас міжнародні партнери, зокрема країни G7, наполягали ще у 2023 році на тому, щоб спочатку провести реформу Рахункової палати, а вже потім обирати нових членів і голову РПУ. Однак наприкінці 2023 року парламент призначив п’ять нових членів РПУ ще за старими правилами, із них пізніше обрали голову РПУ».

Графік 3. Події, що визначали значення Індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України із впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня «Індексу реформ»

«Вокс Україна»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства



Джерело

Політика

Зеленський: Світ вірить в українців

Published

on



Світ допомагає Україні, бо вірить в українців, які дійсно заслуговують на цю довіру світу.

Як передає Укрінформ, про це Президент України Володимир Зеленський повідомив у відеозверненні.

Відео: Офіс Президента

«Хочу відзначити також сьогодні Швецію: є рішення про новий пакет оборонної підтримки. Дякую, Швеція! Активно працюємо з Німеччиною, щоб прискорити рішення щодо ППО. Є рішення Латвії про надання нового оборонного пакету», – акцентував Зеленський.

Президент подякував за це партнерам, які залишаються з Україною та її народом.

«Я пишаюся нашими людьми. Світ допомагає Україні, бо вірить в нас, вірить в українців, і наші люди дійсно заслуговують на цю довіру світу», – підкреслив глава держави.

Читайте також: Зеленський анонсував нові домовленості щодо газу для України

Також Зеленський анонсував підготовку вже зараз нових кроків, які будуть змушувати Росію дійсно відчувати, що за війну треба буде платити.

«Відповідальність агресора має бути. І буде. Цілком справедливою і дуже відчутною», – наголосив він.

Як повідомляв Укрінформ, Євросоюз 30 червня оголосив про продовження на наступні шість місяців економічних обмежувальних заходів проти Росії через її війну в Україні.

Фото: ОП



Джерело

Continue Reading

Політика

Рютте сподівається на «гнучкість» США у відновленні поставок зброї Україні

Published

on



Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив сподівання на «гнучкість» США у питанні відновлення військової допомоги Україні, аби країна мала ресурси для самооборони.

Про це Рютте сказав журналістам у п’ятницю, повідомляє Bloomberg, передає Укрінформ. 

«США мають переконатися, що їхні запаси є на рівні, необхідному для нас, оскільки вони мають вирішальне значення для нашої колективної оборони. Водночас, звичайно, ми сподіваємося на гнучкість, ми маємо також забезпечити, щоб Україна могла рухатися вперед», – заявив Рютте. 

З огляду на очевидне небажання Росії погоджуватись на припинення вогню, союзники НАТО мають «бути впевнені», що Україна «має все необхідне, щоб продовжувати боротьбу», додав Рютте. 

Він виступив у військовому штабі НАТО в Монсі, Бельгія, після церемонії привітання нового командувача американських збройних сил в Європі та вищого військового командувача НАТО, генерала ВПС Алексуса Гринкевича. Гринкевич сказав журналістам, що він стежить за дискусією, додавши: «Ми побачимо більше подій протягом наступного тижня або двох».

Читайте також: Зеленський назвав ключові теми розмови з Трампом: фронт, ППО та мирна угода

Як повідомляв Укрінформ, речниця Білого дому Анна Келлі підтвердила, що Пентагон призупинив надання Україні боєприпасів та ракет, заявивши, що таке рішення ухвалене, «аби поставити інтереси Америки на перше місце після огляду Міністерством оборони США військової підтримки та допомоги іншим країнам світу».

Державний департамент США заперечив свою причетність до будь-яких рішень щодо постачання військової допомоги в Україну.

Фото: НАТО, flickr



Джерело

Continue Reading

Політика

Португальська декларація ПА ОБСЄ: основні пункти

Published

on



Парламентська Асамблея ОБСЄ вимагає від РФ негайно та безумовно припинити її загарбницьку війну та вивести всі свої війська з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у Португальській декларації, ухваленій на щорічній сесії ПА ОБСЄ у Порто.

“Парламентська асамблея ОБСЄ вимагає від Російської Федерації негайно та безумовно припинити всі акти агресії, вивести всі свої війська та військовий персонал з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, утримуватися від подальших загроз або застосування сили проти України, а також повністю скасувати незаконну окупацію Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та частин Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України”, – йдеться у декларації.

У документі також міститься заклик до держав-учасниць ОБСЄ “об’єднатися в усіх зусиллях для відновлення територіальної цілісності та суверенітету України, вимагати відповідальності та справедливості за воєнні злочини, розгляду питання репарацій та досягнення справедливого і тривалого миру”.

“(Парламентська асамблея ОБСЄ) закликає держави-учасниці ОБСЄ продовжувати надавати Україні політичну, фінансову, гуманітарну та військову допомогу для подолання труднощів, зміцнення її стійкості та підтримки відновлення”, – зазначається у декларації.

Асамблея також виступила з вимогою до РФ “негайно та безумовно припинити систематичне і незаконне викрадення, примусове переміщення та депортацію українських дітей” та закликала міжнародну спільноту “активізувати зусилля для пошуку, документування та забезпечення безпечного повернення всіх депортованих українських дітей до їхніх сімей і батьківщини”.

Крім того, ПА ОБСЄ найрішучішим чином засудила “цілеспрямовані атаки РФ на цивільну інфраструктуру” та закликала Росію “забезпечити повний і безумовний обмін військовополоненими, звільнення всіх незаконно утримуваних осіб і повернення всіх примусово переміщених і депортованих цивільних осіб, включно з дітьми”.

Асамблея закликала держави-учасниці ОБСЄ посилити цілеспрямовані санкції проти осіб і організацій, відповідальних за агресію РФ проти України або причетних до неї, та співпрацювати у запобіганні ухиленню від санкцій, зокрема щодо обмежень на експорт військових і товарів подвійного призначення.

Читайте також: У МЗС окреслили пріоритети співпраці з ОБСЄ: розмінування, відновлення, підтримка людей

Крім того, ПА ОБСЄ заявила про підтримку переговорів щодо всеосяжного, справедливого та тривалого миру, “який забезпечить свободу, суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України”, а також рішуче засудила “будь-які спроби проводити мирні переговори без повної участі України”. “Будь-яке врегулювання має відповідати міжнародному праву, включаючи Статут ООН, принципи ОБСЄ та законні інтереси України”, – йдеться у декларації.

Було підкреслено, що стійкий мир в Україні “має супроводжуватися повною відповідальністю за воєнні злочини та інші порушення міжнародного права”.

Як повідомляв Укрінформ, новообраний президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Пере Хуан Понс Самп’єтро у своїй першій заяві засудив російську атаку на Київ та закликав Путіна припинити війну проти України.

Фото: crisisgroup.org



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.