Суспільство
Зеленський та перша леді взяли участь у відкритті музею математики у Києві

У Києві, у Виставковому центрі, відкрили Музей математики «Кубоїд».
Участь у відкритті музею взяли Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська, міністр освіти та науки Оксен Лісовий, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Цей простір присвячений виключно математиці у вигляді інтерактивної експозиції, де діти можуть взаємодіяти з експонатами, доторкнутися до математичних канонів. Це перший такий музей в Україні. Наше завдання в тому, щоб зміни, які ми пробуємо імплементовувати в цьому просторі, заходили у кожну школу. Щоб кожен громадянин в Україні розумів роль і значення науки в цілому і математики зокрема, у тому, що він називає своїм повсякденним життям. Частина тих, хто це зрозумів, ставали математиками і забезпечували прогрес нашої країни в технологічній, природничій галузях і багатьох інших, бо математика пронизує все, включно з мистецтвом», – сказав на відкритті музею міністр освіти та науки Оксен Лісовий.
За його словами, Музей математики та його освітня програма для дітей і вчителів допоможуть подолати значні освітні втрати, спричинені війною та системними проблемами у вивченні математики.
Як зазначив на відкритті музею перший заступник міністра освіти та науки Євген Кудрявець, у 2018 році Україна вперше отримала результат міжнародного дослідження PISA, зокрема, про математичні компетенції підлітків. Результати дослідження PISA, яке було проведене у 2022 році, показали, що необхідно піднімати середній рівень знань у математиці, особливо в сільській місцевості.
Зокрема, за даними МОН, 42% українських підлітків не досягли базового рівня з математики за результатами PISA–2022, 132,5 — середній бал НМТ 2024 року з математики — найнижчий серед обовʼязкових предметів, менше 50% вчителів математики, які проходили сертифікацію, змогли підтвердити свої знання.
«У 2020 році був указ Президента про рік математичної освіти, на виконання якого створений цей простір. Тому що нам треба підвищувати середній рівень володіння математичними знаннями для того, щоб, зокрема, отримувати кращі результати для країни, для економічного розвитку. І це один з тих викликів, які насправді вирішує також цей простір», – сказав Кудрявець.
Він зазначив, що робота над створенням Музею математики розпочалася ще у 2021 році, але була призупинена через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Відновилися роботи у 2023 році, загальна вартість проєкту оцінюється в 6 млн доларів. До створення музею долучилися міжнародні партнери та донори. Музей математики в Києві є четвертим подібним музеєм в Європі та пʼятим у світі.
Як повідомила на відкритті музею в.о. директора Малої академії наук Олена Квачевська, музей містить120 експонатів, 6 тематичних зон, 4 навчальні простори для школярів і педагогів.
Окрім експозицій, Музей математики пропонуватиме освітні програми для освітян і дітей. Вони будуть доступними як очно в музеї, так і онлайн для всіх охочих.
Також, як додала Квачевська, планується запустити мандрівну виставку Музею математики.
«Це будуть дві експозиції по 17 експонатів. Так само з експозицією поїдуть навчальні програми для педагогів, для дітей. Експонати в цій виставці – це менші копії тих, які представлені в музеї, транспортабельні, і які можна буде помістити у вантажне авто», – зауважила Квачевська.
За її словами, також буде можливість відправити в прифронтові регіони навчальні матеріали для вчителів, які зможуть використовувати їх навіть в укриттях та при дистанційному навчанні.
Основна мета створення музею — сприяти подоланню освітніх втрат у галузі математики в українських учнів, змінити систему викладання математики із застосуванням інноваційних методик навчання та популяризації STEM-дисциплін.
Музей пропонуватиме такі можливості для учнів: осягати теорію через дотик і взаємодію з експонатами; подолати прогалини у знаннях завдяки спеціальним онлайн-програмам, розробленим педагогами й науковцями; розвивати навички критичного мислення, логіки, просторової уяви.
Для вчителів передбачені спеціальні курси й тренінги з упровадження інтерактивних методик у навчанні; простір для проведення занять, майстер-класів та воркшопів; професійне середовище для обміну досвідом і підвищення кваліфікації.
Наразі простір працюватиме в тестовому режимі. Першими доступ до музею отримають школи, учні яких цього року здобули перемоги на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Під час тестового періоду відбудуться перші заняття для дітей та педагогів. З 1 травня Музей математики стане доступним для всіх охочих.
Проєкт реалізовано Національним центром «Мала академія наук України» та Міністерством освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld.
Квитки до музею будуть доступні на сайті Музею математики «Кубоїд» з 18 березня.
Також Президент Володимир Зеленський з першою леді зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики на відкритті Музею.
«Музей математики «Кубоїд» – перший такого рівня в Україні та п’ятий у світі. Мета цього інтерактивного простору – зробити математику цікавою та доступною для всіх, допомогти надолужити освітні втрати та стати місцем для майбутніх новаторів, яким згодом відбудовувати Україну. Сьогодні побували на його відкритті та зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики – першими відвідувачами музею», – глава держави повідомив у Телеграмі.
Він додав, що пишається тим, що молодь не зупиняється навіть у часи війни, продовжує здобувати знання та розвиватися.
«А такі місця, як «Кубоїд», допоможуть ще краще розуміти математику й тренувати критичне мислення, важливе для будь-якої професії. Дякуємо всім, хто долучився до створення музею, кожному й кожній, хто працює, щоб українські діти мали можливості для навчання та розвитку», – сказав Президент.
Як повідомляв Укрінформ, Міністерство освіти та науки (МОН) запустило Екосистему для надолуження освітніх втрат школярів.
За даними дослідження PISA–2022, освітні втрати в українських дітей сягають 1,5–2 роки.
Суспільство
Черговий етап спільних пошуково-ексгумаційних робіт має відбутися у Польщі

Після завершення ексгумаційних робіт у Пужниках на Тернопільщині, проведення ДНК-аналізу і подальшого поховання останків на кладовищі наступний етап спільних робіт має відбутися в одному з місць на території Польщі.
Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу зазначив посол України в Польщі Василь Боднар.
Як нагадав український дипломат, українсько-польська група завершила ексгумаційні роботи у Пужниках, де виявлено останки щонайменше 42 людей. Зараз проводитиметься ДНК-аналіз, а після цього відбудеться поховання останків на старому польському кладовищі, щоб облагородити це місце і створити належне місце пам’яті, яке зможуть відвідувати родини загиблих.
«Дуже важливо показати суспільствам обох країн, що ми не просто провели ексгумації, але і поховали, встановили хрести на могилах»,- підкреслив Боднар.
Посол повідомив, що два дні тому у Варшаві відбулася зустріч міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького і міністра культури та національної спадщини Польщі Ганни Врублевської. Він зауважив, що підготовлено ще декілька дозволів на проведення пошуково-ексгумаційних робіт, згодом буде оголошено про чергові місця.
«Ми хочемо, щоб наступний етап спільних робіт відбувся в одному з місць на території Польщі»,- повідомив Боднар.
Як повідомляв Укрінформ, ексгумаційні роботи у Пужниках на Тернопільщині розпочалися 24 квітня. У розкопках брали участь українські й польські фахівці. Від України в ексгумації бере участь команда спеціалізованої установи «Волинські старожитності», яку очолює Аліна Харламова, від польської сторони – науковці з Поморського медичного університету в Щеціні, представники фонду «Свобода і демократія» та Інституту національної пам’яті РП.
Переговори між Україною та Польщею щодо проведення ексгумаційних робіт тривали з минулого року. Наприкінці листопада 2024 року під час спільної пресконференції міністрів закордонних справ Польщі та України Радослава Сікорського та Андрія Сибіги було повідомлено про відсутність мораторію на пошук та ексгумацію останків громадян Польщі, похованих на території України, який діяв з 2017 року.
8 січня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України надало згоду на ексгумацію у Пужниках.
ДНК-дослідження останків, виявлених під час ексгумації у Пужниках Тернопільської області, проводитимуть на території Польщі, українських науковців запросили долучитися.
Фото: RFE/RL
Суспільство
Аудитори почали перевірку 182-мільйонного тендеру на ремонт доріг Херсонщини Анонси

На Херсонщині компанія “Ростдорстрой” виграла тендер на 160 мільйонів гривень для утримання доріг у Бериславському районі. Угоду вже уклали, але аудитори виявили ознаки порушень і розпочали офіційний моніторинг закупівлі.
Про це повідомив Центр публічних розслідувань з посиланням на систему закупівель Prozorro.
На початку квітня 2025 року Державна установа “Місцеві дороги Херсонщини” оголосила відкриті торги на надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення в межах Бериславського району. Очікувана вартість закупівлі становила 182 мільйони гривень.
Аукціон відбувся 16 квітня. У ньому взяли участь дві компанії: ТОВ “Ростдорстрой” та ТОВ “Глобал білд інжиніринг”. Найнижчу цінову пропозицію надала компанія “Ростдорстрой” — 160 мільйонів гривень, що на 22 мільйони менше від очікуваної вартості. Саме її й було визнано переможцем торгів.
Скриншот: Prozorro
Уже 6 травня між державною установою та ТОВ “Ростдорстрой” уклали договір на виконання робіт. Проте менш ніж за два дні, 8 травня, Південний офіс Державної аудиторської служби України оголосив про початок моніторингу цієї закупівлі.
Як зазначено в офіційному наказі Держаудитслужби, підставою для прийняття такого рішення стали ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель, виявлені у процесі аналізу інформації, оприлюдненої в системі Prozorro. Моніторинг охоплює етапи укладання та виконання договору.
Відповідний наказ підписав начальник Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області Дмитро Круковський. Контроль за перевіркою доручили відділу контролю у сфері закупівель, а сам наказ вже оприлюднено в електронній системі.
Скриншот: Prozorro
Згідно з нормативними документами, результати моніторингу можуть призвести до припису щодо усунення порушень або навіть до розірвання договору, якщо буде виявлено істотні порушення закону.
У 2024 році близько 500 приватних компаній отримали з бюджету майже 150,5 мільярда гривень. Аналітики української онлайн-системи YouControl з’ясували, хто з підрядників отримав найбільше і які з них мають політичні зв’язки. Зокрема, компанія “Ростдорстрой”, пов’язана з партією “Довіряй ділам” одеського мера, виграла тендерів на 7,6 мільярда гривень.
Суспільство
Будівлю Головпоштамту в центрі Одеси вирішили здати в оренду :: Інтент :: Суспільно-політичне видання:: Регіональна мережа якісної журналістики

Акціонерне товариство “Укрпошта” оголосило про намір здати в оренду будівлю Головпоштамту на вулиці Садовій в Одесі.
Відповідне оголошення оприлюднене в системі Прозорро.Продажі.
Пропонуються до оренди приміщення площею 4 тисячі 507,3 квадратного метра з них 409,8 площі загального користування на першому та другому поверхах триповерхової адміністративної будівлі. Приміщення придатні до використання, потребують поточного ремонту. Будівля розташована в історичній частині міста.
Одеський головпоштамт — історична будівля міста Одеси, об’єкт культурної спадщини. Зведена у 1893–1895 роках за проєктом архітекторів Володимира Харламова (1860–1907) і Владислава Домбровського, підрядник — десятник А. Дорофєєв. Ділянку для будівництва було обрано спеціально створеною для цього комісією. Ділянка виходила на Садову і Коблевську вулиці і з огляду на це було споруджено комплекс, що складався з двох будівель – Поштамт розмістився з боку садової вулиці, а будинок поштово-телеграфних службовців по Коблевській. Споруда поштамту створена цілеспрямовано для об’єднання всіх послуг зв’язку (пошта, телеграф, телефон) в одному комплексі.
У квітні в інтерв’ю Інтенту ексдиректорка Одеського національного художнього музею Олександра Ковальчук розповіла, що музей готовий отримати Головпоштамт як другу будівлю.
“Втім ми розуміємо, що вартість опалення, потреби в реставрації – це дуже великі кошти, яких у музею сьогодні не має”, – розповіла вона тоді.
Стартова ціна оренди будівлі зараз складає 360,6 тисячі гривень.
У жовтні 2024 року 30 вересня Одеський головпоштамт, розташований за адресою Садова, 10, переїхав у нову локацію. Директор з розвитку мережі Одеського регіону АТ “Укрпошта” Артем Бондаренко тоді пояснював це тим, що приміщення занадто велике, а самі працівники використовують менше половини будівлі, десь 48%. Окрім цього, в “Укрпошти” зʼявилось нове відділення на Софіївській, 11.
У січні 2022 року Одеська дирекція АТ “Укрпошта” провело тендер для розробки проєктно-кошторисної документації на “Ремонтно-реставраційні роботи на головному фасаді будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Садова, 10”. Тоді переможцем тендера стало товариство з обмеженою відповідальністю “Гіпроград Плюс”, яке погодилося працювати за 1 мільйон 79,5 тисячі гривень.
-
Суспільство7 днів ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Події1 тиждень ago
У Нідерландах дитина пошкодила в музеї картину вартістю десятки мільйонів євро
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Суспільство1 тиждень ago
вже 300 колаборантів бажають виїхати до Росії
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Відбудова1 тиждень ago
у Полтаві 12 сімей отримали житлові сертифікати на понад ₴15 мільйонів