Комунальне підприємство “Теплопостачання міста Одеси” отримає 60 мільйонів гривень з міського бюджету на встановлення нових когенераційних установок, які мають забезпечити автономну генерацію енергії всередині міста.
Відповідне рішення ухвалили під час сесії Одеської міської ради, 16 квітня.
Зазначається, що це лише початковий етап масштабного проєкту, вартість якого становить майже 200 мільйонів гривень.
Як повідомив міський голова Геннадій Труханов, загалом очікується надходження 16 газопоршневих когенераційних установок загальною потужністю 31,8 МВт. На сьогодні вже доставлено 11 установок. Чотири з них — потужні агрегати, передані за підтримки проєкту ООН (UNDP) та урядів Японії, Норвегії й Швеції. Ще сім менш потужних — для забезпечення квартальних котелень — надійшли від німецької агенції GSM.
Перша установка потужністю 3,3 МВт вже введена в експлуатацію. Вона працюватиме для однієї з районних котелень і забезпечить її стабільну роботу впродовж наступного опалювального сезону.
Також тривають монтажні роботи ще на п’яти об’єктах.
“Роботи масштабні та вартісні. Вони включають прокладання кабельних ліній, спорудження фундаментів, підключення до зовнішніх газових та електричних мереж тощо. Всього ми очікуємо від наших партнерів 16 газопоршневих когенераційних установок загальної потужності 31,8 МВт. Цього достатньо, щоб забезпечити електроенергію всю критичну інфраструктуру”, – пояснив мер.
Депутати Одеської міської ради підтримали виділення коштів на першочергові заходи із підключення нових когенераційних установок. “За” – 43, проти – 0, утримались – 0, не голосували – 3.
Інтент вже повідомляв, що під час обговорення проєкту депутати-члени постійної комісії наголосили на необхідності пошуку альтернативних джерел фінансування, зокрема — урядових кредитних програм типу “5-7-9”, грантових коштів і допомоги від Кабміну та міжнародних фондів.
На постійній комісії директор КП Валерій Іванов повідомив, що підприємство вже намагалося отримати державне фінансування, подавши проєкт на розгляд експертної групи цифрової системи DREAM, однак 10 із 18 членів комісії проголосували проти. Через це місту доводиться самотужки шукати кошти для реалізації проєкту.
Тоді голова постійної комісії з питань ЖКГ Олександр Іваницький наголошував, що наразі таких значних ресурсів у бюджеті Одеси немає. Зокрема, бюджет розвитку міста на 2025 рік складає лише 1,5 мільярда гривень, тому пропозицію щодо повного фінансування проєкту доведеться попередньо погоджувати з бюджетною комісією.
Ірина Глухова