Події
Будь-яка вибухова хвиля може зруйнувати мозаїки XI століття у Софійському соборі

У світовій практиці не існує засобів, які на 100% могли б захистити Софію Київську від воєнних дій.
Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Вадим Кириленко.
«Це унікальна пам’ятка XI століття. Тут збереглися понад 240 квадратних метрів мозаїк і понад 3000 квадратних метрів фресок. Будь-яка вибухова хвиля – навіть без прямого влучання – може завдати непоправної шкоди», – зазначив Кириленко.
За його словами, в сучасному світі не існує повністю надійного способу захистити такі пам’ятки від загроз війни. «Ми запросили кращих науковців – українських і закордонних – щоб знайти ефективні засоби захисту. Але на практиці навіть захисні екрани можуть створити ризики: вони занадто важкі, порушують мікроклімат і можуть спричинити осідання ґрунтів», – пояснив він.
Як нагадав заступник директора Національного заповідника «Софія Київська», під час повномасштабної війни заповідник також став гуманітарним хабом. Завдяки співпраці з німецькими партнерами через Софію Київську вже передано допомогу понад 600 музеям та заповідникам України. «Ми надали пакувальні матеріали, генератори, ящики для евакуації», – додав Кириленко.
Він також згадав про символічні події: за 40 днів до початку повномасштабного вторгнення з Софії впав хрест. Його відновлення збіглося з днем визволення Херсона. «Ми просто робили свою роботу, але для багатьох це стало символом», – сказав Кириленко.
«Софія – це надбання всього людства. Саме тому ми постійно інформуємо міжнародну спільноту, запрошуємо журналістів і пояснюємо: її знищення не можна допустити», – підсумував заступник директора Національного заповідника.
Як повідомлялося, у п’ятницю, 18 квітня, світ вшановує Міжнародний день пам’яток і визначних місць, який покликаний нагадати про важливість збереження культурної спадщини. Для України в умовах війни це не лише символічна дата, а щоденна реальність боротьби за власну історію.
Софія Київська – одна з найцінніших пам’яток України, включена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
У складі заповідника «Софія Київська» – понад 20 пам’яток XI–XVIII ст. Серед них – Андріївська церква, Золоті ворота, Кирилівська церква. Частина об’єктів, зокрема Судацька фортеця, залишаються на тимчасово окупованих територіях.
Події
Христос воскрес – надія України і світу

Пасхальна колонка Блаженнішого Святослава для Укрінформу: Роздуми в час випробувань
Христос воскрес!
Цими словами ми сьогодні вітаємо одне одного – вдома й на фронті, у лікарнях і на блокпостах, у храмах, на площах, у підвалах, у тимчасовому притулку чи на чужині. Цими словами ми стверджуємо, що навіть у пітьмі війни і людського горя світло життя все ж пробивається крізь камінь гробу.
Пасха – це не лише подія минулого. Це живе «сьогодні». Це наш досвід. Це рана, яка перетворюється на славу. Це перемога, яка народжується з любові. Саме тому Христове Воскресіння є нашою найбільшою надією. А сьогодні – надією України.
Уже понад три роки ми щодня йдемо своєю Голгофою. Ми бачимо хрест не лише на іконах, але й у реальному житті: на обличчях наших воїнів, у сльозах матерів, у тиші сирітських кімнат, у зруйнованих церквах і школах. Але разом із жінками-мироносицями, які прийшли до гробу з миром у руках, ми сьогодні чуємо: «Його нема тут – Він воскрес!» (Лк. 24, 6).
Мене часто запитують: де сьогодні Христос? І я відповідаю: Він у тілі України. Це в Ньому ми сьогодні терпимо і воскресаємо. Це Його обличчя бачимо у захисниках на передовій, які, стоячи між життям і смертю, вибирають любов до ближнього. Це Його ран ми торкаємося у наших поранених і полонених.
Саме Його голос звучить у криках дітей, яких викрадають і вивозять у чужу неволю. Це Він обіймає нас у кожному жесті солідарності, кожному прояві милосердя. Його присутність відчуваємо в молитві тих, хто не втратив віри навіть у найтемніші години випробувань.
Наша Пасха – це не втеча від реальності. Це свідчення, що життя сильніше за смерть, любов перемагає ненависть, а правда розбиває темряву брехні. Цьогоріч ми знову переконуємося, що світло воскреслого Христа пробивається навіть крізь найтовщі бетонні перекриття укриттів і тривоги нічного неба.
А ще – Пасха Христова показує, що ми не самотні. У стражданні і в радості з нами Сам Господь. Він не лише страждає разом із нами – Він воскресає у нас. Він зодягає нашу смертність у красу нетління. І ця краса – у наших людях.
Краса нетління – в очах тих, хто на фронті несе службу з гідністю. Краса воскресіння – в руках медиків, які після чергового обстрілу рятують життя. Краса надії – у серцях вчителів і волонтерів, які вірять у майбутнє. Вона – в усмішках дітей, які, попри все, мріють, грають, співають. Вона – у невтомних жінках, які плетуть маскувальні сітки, готують їжу для воїнів, виховують дітей і підтримують своїх чоловіків. Вона – у літніх людях, які, перетерпівши не одну війну, діляться своєю мудрістю й молитвою. Пасхальна краса нетління – у вірі нашого народу, який не дозволяє злу викрасти в нього людяність.
Цього року, коли вся Церква переживає Ювілейний 2025 рік, Папа Франциск закликає нас бути паломниками надії. Україна вже стала паломницею. Сьогодні ми несемо надію, яку не можна зруйнувати ракетами. Надію, виплекану в горнилі болю. Надію, яка не соромиться сліз, але не дозволяє собі впасти в розпач. Надію, якої світ потребує.
Нас уважно слухають. За нами спостерігають. Наш досвід – став прикладом. Ми вже не лише просимо про солідарність, ми самі стаємо джерелом надії для інших. Саме тому не замовчуймо правду про те, що відбувається. Не ховаймо свою віру. Не стидаймося надії, яка не засоромить. Бо Христос воскрес – і в Ньому воскресає Україна.
Слова особливої вдячності хочу сьогодні скерувати до кожного, хто у ці важкі дні зберігає в серці світло. Ви – промінь надії для нашого народу. Ви – місце зустрічі з воскреслим Христом.
Я вітаю з Великоднем наших воїнів, наших захисників і захисниць. Дякую вам за вашу жертовність. Вітаю поранених і тих, хто в полоні чи окупації. Ми про вас пам’ятаємо. Вітаю волонтерів, медиків, капеланів, усіх, хто тримає Україну на своїх плечах. Вітаю дітей і молодь – нашу надію. Вітаю всіх, хто втратив рідних – ми розділяємо ваш біль і обіймаємо вас любов’ю воскреслого Христа.
Окремо вітаю українців, які через війну опинилися далеко від рідної землі. Ви – наша діаспора надії. Ваші молитви і підтримка єднають нас попри відстані. Ви – наші посли і свідки правди у світі. Ви – частина нашого воскресіння.
Дорогі українці! Христос воскрес – і з Ним воскресає наше майбутнє. Нехай ця Пасха принесе у ваш дім радість, у серце – мир, а в життя – силу. Попереду нас чекає оновлена Україна – країна, де панує справедливість, де загоюються рани, де відбудовуються зруйновані міста, де повертаються додому всі, хто змушений був покинути рідний дім. Будьмо сміливими у надії! Бо ми – народ Воскресіння. І в Христі воскреслому – ми непереможні.
Христос воскрес! Воістину воскрес!
† СВЯТОСЛАВ
Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Події
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська

Пішла з життя заслужена артистка України, колишня акторка Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська.
Як передає Укрінформ, про це повідомив у Фейсбуці Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки.
“Із глибоким сумом повідомляємо про смерть Ізабелли Павлової. На 97-му році пішла з життя заслужена артистка України Ізабелла Павлова-Рушковська – актриса, яка присвятила себе сцені, зокрема нашому театру”, – йдеться у повідомленні.
Ізабелла Павлова-Рушковська мала унікальний дар: уміла створити точний сценічний малюнок, глибоко й достовірно передавати характери своїх героїв та блискуче працювала у класичних і сучасних постановках.
Навіть у невеликій ролі акторка завжди залишала по собі яскраві враження і захоплення публіки.
Вона була дружиною актора і педагога, народного артиста України Миколи Рушковського.
За даними “Енциклопедії сучасної України”, серед її ролей у театрі: Ірина («Три сестри» А. Чехова), Марта-Ізабелла («Дерева помирають стоячи» А. Касони), Марина («У пошуках радості» В. Розова), Соня («Дядя Ваня» А. Чехова), Марія Чехова («Насмішкувате моє щастя» Л. Малюгіна), Лілі-Белл («Дивна місіс Севідж» Дж. Патріка), Крильєва («Добряки» Л. Зоріна), Міс Призм («Як важливо бути серйозним» О. Вайлда), Марія Магар («І відлетимо з вітрами» М. Зарудного), Панченко («Кафедра» В. Врублевської), Пані Понайотович, Пані Драга («ОБЕЖ», «Пані міністерша» Б. Нушича).
Як повідомляв Укрінформ, пішла з життя відома актриса українського кіно, зірка Львівського національного драматичного театру імені Марії Заньковецької, народна артистка України Таїсія Литвиненко.
Події
В Україні влітку пройде «Чілдрен Кінофест»

Фестиваль мистецтва кіно для молодших дітей та підлітків «Чілдрен Кінофест» відбудеться цьогоріч із 13 до 22 червня.
Як передає Укрінформ, про це йдеться на офіційній сторінці заходу у Фейсбуці.
Пройде фестиваль у гібридному форматі: у кінотеатрах та онлайн.
Охочі взяти участь у Дитячому кіноконкурсі вже можуть надсилати свої роботи. Заявки приймаються до 16 травня.
Як повідомлялося, «Чілдрен Кінофест» є наймасштабнішим українським кінофестивалем для дітей. Проводиться щороку. Мета заходу – ознайомити молоду українську аудиторію з найновішими європейськими стрічками та зі світовою кінокласикою.
Фільм-переможець «Чілдрен Кінофесту» визначається шляхом прямого голосування глядачів: кожен відвідувач отримує бюлетень на вході до кінотеатру та залишає свою оцінку.
-
Події1 тиждень ago
Україна просить Європу допомогти в евакуації культурних артефактів
-
Суспільство1 тиждень ago
Зеленський відвідав поранених захисників, які виконували завдання на Донеччині та у Курській області
-
Усі новини5 днів ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини4 дні ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Усі новини3 дні ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Події1 тиждень ago
МКСК оголосило конкурс із розробки книги для зміцнення національної єдності
-
Відбудова1 тиждень ago
У Новорайську на Херсонщині оновили укриття та реалізували проєкт очищення води
-
Події1 тиждень ago
Уряд призначив голову Держмистецтв