Усі новини
вони знайшли підказку в підводних «хімічних садах»

Нещодавно вчені змогли відтворити хімічні реакції, завдяки яким на нашій планеті зародилося саме життя. Для цього їм довелося зазирнути туди, куди не може дістатися навіть сонячне світло, а більшість живих істот не витримали б місцевих коливань температур.
Про це пише ScienceAlert.
У безкрайніх, безпросвітних глибинах земних океанів, куди ніколи не проникає сонячне світло і де температура різко підвищується, життя все одно знаходить спосіб проявити себе.
У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Тут, у гідротермальних джерелах, процвітають унікальні екосистеми, що натякають на умови, в яких мільярди років тому могло зародитися саме життя. Ці підводні “хімічні сади”, багаті на залізо і водень, зараз перебувають у центрі новаторських досліджень, спрямованих на розкриття таємниць походження життя.
Сонце знищить усе життя на Землі: Ілон Маск пропонує порятунок для всього людства
Група дослідників під керівництвом геохіміка Ванесси Хельмбрехт з Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана успішно відтворила ці первісні умови у своїй лабораторії. Моделюючи багаті на мінерали і позбавлені кисню умови ранньої Землі, вони спостерігали за ростом Methanocaldococcus jannaschii, одноклітинного археона, відомого своєю стійкістю в екстремальних умовах.
Цей мікроорганізм, спочатку виділений із гідротермального джерела біля узбережжя Мексики, використовує ацетил-КоА-шлях — метаболічний процес, який вважається однією з найдавніших форм фіксації вуглецю, йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Ecology and Evolution.
У своїх експериментах команда ввела сульфідну рідину в багатий на залізо безкисневий розчин, що призвело до швидкого утворення димоподібних структур, які складаються з мінералів сульфіду заліза, таких як макінавіт і грейгіт. Ці структури, що нагадують природні гідротермальні джерела, виробляли молекулярний водень (H2) в результаті абіотичних реакцій.
При цьому вчені зазначили, що M. jannaschii не тільки виживав, а й процвітав у цьому середовищі, демонструючи експоненціальне зростання без додавання зовнішніх поживних речовин або вітамінів.
Присутність сульфідів заліза відіграла вирішальну роль у цьому процесі. Ці мінерали сприяли виділенню газоподібного водню, який слугував донором електронів для метаболізму M. jannaschii. Крім того, клітини вважали за краще жити поблизу частинок макінавіту, що відображає викопні свідчення, згідно з якими раннє мікробне життя часто виявляють в асоціації з подібними мінеральними відкладеннями.
Це дослідження є переконливим доказом, що підтверджує теорію про те, що життя на Землі могло зародитися в середовищі гідротермальних джерел. Здатність M. jannaschii використовувати водень, що утворюється в результаті мінеральних реакцій, дала змогу вченим припустити, що ранні форми життя могли використовувати аналогічні джерела енергії за відсутності сонячного світла і кисню.
Сам шлях ацетил-КоА не тільки стародавній, а й напрочуд ефективний, що вимагає меншої кількості ферментів, ніж інші способи фіксації вуглецю. Така простота могла бути вигідна в умовах ранньої Землі, де складні білки були в дефіциті. Сьогодні цей шлях зберігається у різних анаеробних мікроорганізмів, що підкреслює його неминущу значущість у біохімічному наборі життя.
Результати досліджень Хельмбрехт та її команди дають можливість зазирнути в минуле, ілюструючи, як будівельні блоки життя могли збиратися і функціонувати в екстремальних умовах. Поєднуючи геологію та біологію, це дослідження поглиблює наше розуміння життєстійкості та адаптивності життя, проливаючи світло на глибоке питання про те, як зародилося життя на нашій планеті.
Раніше Фокус писав про те, що життя на Землі з’являлося не один раз. Португальський астробіолог припускає, що вперше життя на планеті могло з’являтися кілька разів, причому в різних місцях.
Також Фокус писав про плани вчених будувати вогнестійкі стіни будівель, виготовлені з грибів. Гриби потрібні не тільки для наповнення нашого шлунка — скоро вони зможуть захистити ваш будинок від пожежі, завдяки новій незвичайній розробці вчених.
Усі новини
Супербуря на Сонці привела в дію незвичайний механізм на Землі (відео)

Під час потужної сонячної бурі, яка сталася трохи більше тижня тому, в атмосфері Землі помітили загадкове іоносферне явище. Воно називається спорадичним Е-шаром, який став дуже активним під час сонячної бурі.
Про це повідомляє SciTechDaily.
У шарі атмосфери, званому спорадичним Е-шаром, спостерігалися тонкі хмари, багаті на метали. Вони є досить рідкісними, але під час нещодавньої бурі на Сонці простягнулися від полюсів до екватора Землі.
Відкриття зробили вчені з Університету Кюсю під час потужної геомагнітної бурі, яка сталася 11 травня. Незвичайну поведінку було помічено в шарі земної атмосфери, який розташовується приблизно в 90-10 км над рівнем моря. Ця частина атмосфери сповнена іонізованих металевих частинок, відомих як спорадичні Е-хмари.
За словами вчених, такі хмари досить тонкі, товщиною всього від 1 до 5 км, але вони залишаються неймовірно щільними. З’являються такі хмари так само раптово, як і зникають. Під час потужної сонячної бурі ці хмари різко посилилися.
Величезна атмосферна хвиля
Явище можна було спостерігати над Південно-Східною Азією, Австралією, південною частиною Тихого океану і східною частиною Тихого океану. Але найдивнішим було те, що ці рідкісні хмари подорожували по всій земній кулі, від полярних регіонів до нижчих широт. Така картина є по суті, неймовірно величезною атмосферною хвилею, яку викликала буря на Сонці.
На створеному відео вчені показали, як магнітосфера Землі відреагувала на удар геомагнітної бурі:
- Білі орбіти: усі супутники, що обертаються навколо Землі під час шторму
- Помаранчеві орбіти: пропоновані орбіти для шести космічних апаратів GDC
- Помаранчево-фіолетові лінії: лінії магнітного поля навколо Землі
- Сині сліди: трассери швидкості сонячного вітру
- Зелені хмари: інтенсивність струму електричного поля
“Під час нещодавньої сонячної бурі багато дослідників дивилися на те, що відбувається в шарі іоносфери Землі, що знаходиться на висоті 150-500 км над рівнем моря, тому що саме там відбувається найбільша іонізація. Спорадичний Е-шар не вивчали безпосередньо під час бурі, але ми хотіли подивитися, чи вплинуло щось настільки потужне, як геомагнітна буря, на цей шар атмосфери”, — каже керівник дослідження Хуейсінь Лю з Університету Кюсю.
У своєму дослідженні команда зібрала величезну кількість даних. Вчені використовували інформацію від 37 наземних радарів — іонозондів, а також супутникової мережі COSMIC-2, яка обертається навколо Землі.
Розуміння активності шару E має життєво важливе значення через його потенціал порушувати радіозв’язок у діапазонах HF і VHF. Дослідницька група сподівається, що їхні нові результати приведуть до кращого розуміння активності шару Es і того, як такі унікальні явища створюються в іоносфері.
Що таке геомагнітна буря
Геомагнітна буря — це явище в атмосфері та магнітосфері Землі, спричинене змінами в сонячному вітрі або сонячних спалахах. Вона проявляється посиленням і збуренням магнітного поля Землі, що може вплинути на роботу електронних систем і технологій.
Сильні геомагнітні бурі можуть спричиняти спалахи північного або південного сяйва, видимого навіть у низьких широтах, завдяки посиленню взаємодії сонячного вітру з магнітосферою Землі. Вони також можуть вплинути на роботу супутникових систем, електроніки на борту космічних апаратів і навіть на електроенергетичні мережі, спричиняючи геомагнітні збурення та короткострокові відключення.
Нагадаємо, у скам’янілих стовбурах стародавніх дерев учені виявили докази того, що на Землі виникла найпотужніша геомагнітна буря 14 375 років тому. Це наймасштабніша подібна подія серед усіх відомих.
Україна
ТЦК — у Львові працівники військкомату побили ветерана війни

У Львові представники місцевого ТЦК викрали та побили ветерана війни, 24-річного Андрія Баглая. Водночас у ТЦК заявили, що проведуть розслідування даного інциденту.
Відео з розповіддю ветерана війни розмістив один з львівських пабліків.
На кадрах помітно чоловіка, який назвав себе Андрієм Баглаєм. За словами чоловіка, в ніч на 17 травня 2025 року, близько 23:30, він йшов на вулиці Кульпарківській, коли під’їхав мікроавтобус, із якого вискочило п’ятеро осіб у формі та напали на чоловіка.
Він каже, що чоловіки вдарили його зі спини, не пред’явили жодних документів і силоміць заштовхали в транспорт. Далі, за словами Баглая, його били по голові, а також возили вулицями Львова протягом години. Лише через певний час у чоловіка запитали анкетні дані, повернули телефон, а потім — викинули з автобуса на одній з вулиць міста.
Сам ветеран каже, що має третю групу інвалідності та був звільнений зі служби за станом здоров’я. На відео чоловік заявляє, що він отримав гематоми, а також зафіксував на відео номерні знаки транспорту, де його тримали протягом години.
Якою була реакція ТЦК
Згодом Львівський обласний ТЦК та СП повідомив, що їм стало відомо про відеозапис з нацгвардійцем, який став “предметом суспільного обговорення”.
“Наразі проводиться перевірка, з’ясовуються обставили інциденту. Перевіряємо хто саме із військовослужбовців РТЦК та СП Львівської області причетні до вищезгаданого епізоду”, — йдеться у повідомленні.
Реакція ТЦК на інцидент з ветераном у Львові (скриншот з Facebook)
У Львівському обласному ТЦК додали, що в разі підтвердження неправомірних дій військовослужбовців, винні понесуть відповідальність згідно із законом.
“Ми зацікавлені у якомога швидшому з’ясуванні усіх подробиць”, — йдеться в коментарі обласного центру комплектування.
Раніше повідомлялося, що жителька Світловодська звинуватила ТЦК у побитті її батька. За її словами, співробітники центру комплектування побили чоловіка та намагалися посадити до “буса” попри його непридатність
Згодом стало відомо, що харків’янин загинув, вистрибнувши з вікна ТЦК. Водночас рідні загиблого переконані, що чоловік міг загинути від рук працівників центру комплектування.
Усі новини
лікарка вказала на ключову помилку в процесі зважування

Людина може зважитися о 8-й ранку і знову о 8-й вечора, і тільки потім виявити, що її тіло, здавалося б, набрало або втратило кілька кілограмів без видимих причин. Такий незвичайний перепад має під собою низку причин, про які розповіли лікарі.
Про це пише BBC Science Focus.
Терези не брешуть, але вони можуть вводити нас в оману без контексту. Цей своєрідний феномен, який часто помилково сприймають як ознаку невдачі або успіху в досягненні цілей у царині здоров’я, пов’язаний скоріше з біологічними припливами та відпливами, ніж із набором або втратою жиру. Щоденні зміни ваги можуть здаватися нестійкими, але їхні причини глибоко вкорінені в системах організму, які спокійно працюють.
У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Доктор Ніш Манек, лікар загальної практики та медичний педагог, розкрила цю загадку, вказавши на воду як на одного з головних винуватців. Оскільки вода становить приблизно 60 відсотків людського тіла, незначні зміни в гідратації, наприклад, солона вечеря або багата на вуглеводи їжа, можуть затримати більше води в тканинах, тимчасово схиливши шальки терезів у бік збільшення. Гормональні зрушення, особливо під час менструації, можуть спричинити аналогічні ефекти, які часто минають протягом кількох днів без втручання.
Високий рівень цукру виявився не пов’язаним з ожирінням: що знайшли вчені в нашому мозку
Те, що надходить в організм, також буквально впливає на вагу, просто тому що воно ще не вийшло з нього, каже Манек. Пізній прийом їжі, навіть якщо він корисний, все одно додає масу, яку травна система ще не переробила. Ця харчова вага є минущою, зникаючи в міру перетравлення їжі, але вона може на мить підштовхнути цифри вгору. Швидкість цього процесу значно варіюється від людини до людини, залежно від здоров’я травної системи та метаболізму.
Фізичні вправи теж можуть створити ілюзію швидкої зміни ваги. Після інтенсивного тренування організм втрачає воду через піт, що призводить до короткочасного зниження ваги. Однак під час відновлення м’язів організм може утримувати зайву воду, що призводить до її тимчасового збільшення, попереджає Манек.
Протягом кількох тижнів або місяців нарощування м’язів може навіть призвести до довгострокового збільшення ваги, тоді як реальні запаси жиру зменшуються, що робить ваги ненадійним інструментом для відстеження фітнес-прогресу.
Травна система вносить ще один шар коливань. Рухи кишківника, або їх відсутність, можуть змінити вагу людини кардинально. Закреп, зневоднення або недостатня кількість клітковини можуть вплинути на частоту очищення організму від відходів, тож час зважування відіграє не меншу роль, ніж дієта або рівень активності.
Навіть алкоголь залишає свій слід як у нашому тілі, так і на показниках ваг. Спочатку зневоднюючи організм і спричиняючи оманливе зниження ваги, він викликає ефект компенсації наступного дня, коли організм чіпляється за будь-яку зайву воду. Цей ефект бумеранга маскує реальність стабільного рівня жиру і вводить в оману тих, хто відстежує прогрес тільки за цифрами.
Така вага може коливатися до 2 кілограмів протягом одного дня, до того ж більша частина цього коливання пов’язана з рідиною і травними процесами, а не з жиром, що потрібно враховувати під час коригування харчування і способу життя, ґрунтуючись на показниках ваг.
Раніше Фокус писав про нещодавно знайдений ген ожиріння. Вчені підтвердили, що в зайвій вазі не завжди винне погане харчування.
А так само Фокус писав про глобальну проблему, що виникає через ожиріння. Люди з такою проблемою були схильні пропускати набагато більше роботи через проблеми зі здоров’ям порівняно зі своїми однолітками з нормальною вагою, до того ж кількість прогулів збільшується разом із тяжкістю ожиріння
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов’язково зверніться до лікаря.
-
Війна6 днів ago
бригада імені короля Данила відбила штурм росіян у Часовому Яру
-
Політика6 днів ago
після звернення отримала погрози (відео)
-
Усі новини5 днів ago
чим фільм «Бабусі» від Netflix підкорив глядачів
-
Відбудова6 днів ago
Польща планує провести конференцію з відбудови України наступного року
-
Події6 днів ago
Українська кіноакадемія оголосила номінантів на IX «Золоту Дзиґу»
-
Усі новини6 днів ago
Розв'яжуть важливу проблему: старим ядерним датчикам знайшли нове застосування
-
Події5 днів ago
На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок»
-
Суспільство7 днів ago
Грабеж в Одессе – мужчина украл у пенсионера телефон