Економіка
Оренда квартир у Києві — як подорожчало житло в столиці

За останній рік вартість оренди однокімнатних квартир у Києві збільшилася на десятки відсотків, навіть у тихих житлових районах. При цьому в столиці спостерігається зниження попиту на житло, тоді як у передмістях орендарі стають активнішими.
Про це повідомляє видання “РБК-Україна” з посиланням на дані OLX Нерухомість.
За рік медіанна вартість оренди однокімнатних квартир у столиці суттєво зросла. Найбільше відсоткове зростання зафіксували в Шевченківському районі — +33%, тепер “одиничка” тут коштує в середньому 24 тисячі гривень на місяць.
При цьому абсолютне лідерство за зростанням ціни утримує Голосіївський район — +37%, до 19 тисяч гривень. Також відчутно подорожчала оренда в таких районах:
- Святошинському — +30% (до 13 тисяч гривень),
- Печерському — +25% (до 37,3 тисяч гривень),
- Подільському — +21% (до 17 тисяч гривень).
У доступніших районах — Дарницькому, Дніпровському, Солом’янському — ціна теж зросла на 12-18% і досягла 13 тисяч гривень. Найдешевше житло — у Деснянському районі: 9 тисяч гривень, але й тут зростання — +12%.
На околицях Києва динаміка цін також позитивна. У Вишневому оренда зросла на 33% — до 12 тисяч гривень. У Бучі та Вишгороді — +25% (до 10 тисяч гривень). По 20% додали Ірпінь, Крюківщина, Петропавлівська Борщагівка (тепер — 12 тисяч гривень). Ці райони стають дедалі привабливішими завдяки новому житлу і розвиненій інфраструктурі, особливо на тлі перенасичення столичного ринку.
Ціни зростають, але охочих знімати — менше. Кількість відгуків на оголошення про оренду однокімнатних квартир знизилася майже в усіх районах Києва. Найбільше — на Печерську (-42%), у Дніпровському (-28%) та Оболонському (-20%) районах. У Святошинському та Солом’янському районах падіння становило 19%.
Однак є й винятки: у Подільському районі кількість відгуків зросла на 15%, у Дарницькому — на 3%.
Нагадаємо, що в місті Пенне (італійський регіон Абруццо) запровадили програму, за якою будинки продають по одному євро. Продаючи будинки за ціною кави, у населеному пункті намагаються зупинити депопуляцію.
Пізніше стало відомо, що жінка купила будинок в Італії за 1 євро. На ремонт вона витратила 475 000 доларів.
Економіка
Дострокова пенсія для медиків — як вийти

Деякі категорії медичних працівників в Україні можуть вийти на пенсію достроково — за вислугу років.
Таке право надається за певного спеціального стажу та за умови роботи в установах. Про це повідомляє ПФУ.
Серед тих, хто може претендувати на пільгову пенсію, — лікарі, середній медичний персонал, провізори та фармацевти, незалежно від займаної посади.
Основна умова — наявність спеціального стажу залежно від періоду виходу на пенсію:
- не менше 29 років — у разі виходу на пенсію з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року;
- не менше 29,5 років — з 1 квітня 2023 по 31 березня 2024 року;
- не менше 30 років — починаючи з 1 квітня 2024 року і далі.
При цьому стаж, отриманий до 1 січня 2004 року в низці установ, зараховується в подвійному розмірі. Йдеться про роботу в лепрозорних і протичумних установах, відділеннях для ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД, інфекційних, патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях, а також психіатричних установах.
Розмір такої пенсії визначається за тими самими принципами, що й пенсія за віком: зазвичай це 55% від середньомісячного заробітку, але не нижче мінімальної пенсії. Розрахунок проводять за формулою, що залежить від загального стажу та рівня доходу.
Пенсійний фонд враховує заробіток за будь-які 60 календарних місяців, що йдуть підряд, протягом усього трудового життя, незалежно від перерв.
Багато медпрацівників після оформлення пенсії за вислугу років хочуть продовжувати працювати. Однак тут є важливий нюанс: пенсія виплачується тільки в разі звільнення з посади, яка дає право на цю пільгу. Якщо людина продовжує працювати на такій посаді, виплати призупиняються.
Нагадаємо, в Україні педагогам, які працюють у закладах загальної середньої освіти, надаються різні доплати, розмір яких варіюється від 5% до 40% від посадового окладу. Крім того, запроваджено нову надбавку в розмірі 1 тисячі гривень.
Раніше повідомлялося, що зарплати українських вчителів планують підвищити. Залежно від рівня кваліфікації зарплати педагогам можуть підняти від 10 до 25%.
Економіка
Морський відпочинок 2025 — що вибрати між Туреччиною та Єгиптом

Обираючи місце для літньої відпустки, багато українців традиційно розриваються між двома найбільш затребуваними курортами — Туреччиною та Єгиптом. Ці напрямки залишаються фаворитами серед туристів завдяки зручному формату відпочинку за системою “все включено” і широкому спектру послуг для мандрівників.
Система “все включено” давно стала візитною карткою Єгипту і Туреччини — двох країн, для яких туризм відіграє ключову роль в економіці. Відпочивальникам тут пропонують максимум комфорту, проте за вартістю путівки дещо різняться. Про це йдеться в матеріалі видання “Новини.LIVE”.
Вартість відпочинку в Єгипті
Так, для українських туристів відпочинок у Єгипті обійдеться дешевше. Семиденний тур у тризірковий готель у середньому стартує від 20 тисяч грн на одного. У цю суму вже включено переліт, трансфер, проживання за системою all inclusive і медичну страховку.
Трохи дорожче коштує розміщення в чотиризірковому готелі — від 22 тисяч грн за тиждень.
Тим, хто віддає перевагу самостійним поїздкам, доведеться заплатити від 15 000 грн за тиждень проживання з харчуванням. Додатково потрібно врахувати витрати на переліт, розваги та покупки, включно з сувенірами.
Ціни на відпочинок у Туреччині
Українцям, які планують літню відпустку в Туреччині, варто враховувати, що вартість турів стартує від 22 тисяч гривень на одного. За цю суму можна провести п’ять днів у тризірковому готелі з обслуговуванням за системою “все включено”. Додатково за переліт і трансфер платити не доведеться — ці послуги входять у турпакет і забезпечуються туристичним агентством.
Якщо розглядати триваліший відпочинок у готелі вищого рівня, то тиждень у чотиризірковому закладі обійдеться щонайменше у 27 тисяч грн.
Тим, хто воліє самостійно бронювати житло, також варто підготуватися до витрат. Проживання в турецькому готелі протягом шести днів стартує від 13 200 гривень.
Нагадаємо, Фокус раніше розповідав про найкращі локації для відпочинку в Хорватії.
Також Фокус писав про найкращі пляжі, маршрути та страви в Чорногорії.
Економіка
Індексація пенсій в Україні — чи піднімуть виплати з липня 2025 року

В Україні мінімальну пенсію, як правило, отримують громадяни з недостатнім трудовим стажем. Остання індексація пенсій відбувалася в березні 2025 року.
Тепер багато пенсіонерів задаються питанням: чи відбудеться підвищення виплат у липні і хто може розраховувати на додаткові надбавки. Про це йдеться в матеріалі видання “УНІАН”.
До кінця 2025 року переглядати розмір пенсійних виплат на державному рівні не планують. Наступне підвищення очікується лише в першій половині 2026 року. Наразі сума пенсії визначається з урахуванням заробітної плати, віку та трудового стажу. Мінімальна виплата для пенсіонерів, які продовжують працювати, становить 2361 гривню, а для тих, хто не працює, — 3038 гривень.
Українці, які в 65-річному віці працювали 30 років (жінки) або 35 років (чоловіки), гарантовано отримають не менше 3758 років. Людям з інвалідністю 1 групи, незалежно від стажу, виплачують хоча б 3323 гривні.
Незважаючи на те що в липні загальної індексації пенсій не передбачено, певні категорії громадян все ж отримають збільшення виплат.
Йдеться про чотири групи пенсіонерів, які:
- у 65 років отримують пенсію в розмірі менше ніж 40% своєї зарплати (їм піднімають суму до цього рівня);
- у липні 2025 року відзначить 70-річчя — надбавка 300 гривень;
- відзначить 75-річчя — 456 гривень;
- відзначить 80-річчя — 570 гривень.
При цьому доплата надається тільки одержувачам пенсії менше 10340 гривень і нараховується автоматично без звернення до Пенсійного фонду.
Зазначимо, у березні Фокус писав про пенсії по інвалідності, які отримуватимуть українці у 2025 році. Згідно з поясненнями Пенсійного фонду України, відбудеться індексація виплат відповідно до закону про бюджет. У ПФУ повідомили, що пенсія для людей з інвалідністю 1 групи — 2 980 грн, для непрацюючих людей з інвалідністю 2 і 3 групи — 2 520 грн, для людей з інвалідністю, які працюють, — 2 093 грн.
Нагадаємо, українці передпенсійного віку, які опинилися без роботи, можуть достроково вийти на відпочинок. Однак для цього людина має відповідати низці умов.
-
Політика1 тиждень ago
Сибіга та Сікорський обговорили вступ до ЄС та обороноздатність України
-
Відбудова1 тиждень ago
Уряд цьогоріч виділив ₴3,6 мільярда на відбудову та розвиток Донеччини
-
Події1 тиждень ago
Репера P. Diddy виправдали за найважчими звинуваченнями, але йому все ще загрожує 20 років тюрми
-
Війна1 тиждень ago
в ОВА повідомили кількість загиблих і постраждалих внаслідок атаки — фото
-
Політика1 тиждень ago
Країни ЄС можуть збільшити підтримку України завдяки новій фінансовій цілі НАТО
-
Усі новини1 тиждень ago
Курйози — жінка переїхала мешкати у підземний бункер — фото, відео
-
Політика1 тиждень ago
Духовний радник Трампа – про атаку РФ по Україні: Світ не повинен мовчати
-
Спорт1 тиждень ago
Діого Жота незадовго до смерті отримав пораду від лікарів