Connect with us

Події

У Німеччині програму підтримки UKRAINE відзначили премією культурного спонсорства

Published

on



Програма підтримки UKRAINE, заснована фондом мистецтв імені Ернста фон Сіменса за підтримки фонду Германна Ремцма, відзначена німецькою премією культурного спонсорства 2025 року.

Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій, передає Укрінформ.

Урочиста церемонія відбулася у Дюссельдорфі.

Ця престижна відзнака, що з 2006 року присуджується Культурним об’єднанням німецької економіки, є єдиною в Німеччині міжгалузевою нагородою за внесок бізнесу у сферу культури.

Програма UKRAINE була започаткована у 2022 році у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Програма надає українським музейним працівникам і реставраторам можливість продовжити роботу в музеях Німеччини, підтримує відновлення пошкоджених об’єктів культурної спадщини, а також сприяє співпраці між українськими та німецькими інституціями.

Окремі проєкти реалізовані за підтримки Siemens Caring Hands e.V., зокрема створення Ukraine Art Aid Center та передача технічного обладнання українським музеям і бібліотекам.

Програма профінансувала майже 3 мільйони євро та надала підтримку понад 40 українським фахівцям. Один з її поточних напрямів — реставрація вітражів музею Ханенків у Києві, що мають виняткову художню та історичну цінність.

Читайте також: У Парижі обговорили співпрацю України та ЮНЕСКО задля охорони культурної спадщини

Як повідомляв Укрінформ, Україна активно використовує механізми Конвенції 1970 року для протидії культурним втратам внаслідок російської агресії та для повернення викрадених цінностей.

Фото з сайту www.ernst-von-siemens-kunststiftung.de



Джерело

Події

У Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка артефактів доби гетьмана Мазепи

Published

on


У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” відкрилася виставка “Мазепа. Стратегія європейської України”, присвячена постаті гетьмана Івана Мазепи та його боротьбі за європейський вибір української державності.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні ми є свідками історичної події — прикладу унікальної синергії в сфері культури. Сім музеїв та заповідників об’єдналися, щоб створити цю виняткову виставку. Іван Мазепа — видатна, надзвичайно важлива постать для України. Саме тому ця виставка, організована під егідою Міністерства культури та стратегічних комунікацій, є прикладом того, що Лавра — це українська святиня. А сфера культури – сильна та спільна”, – сказала виконувачка обов’язків генерального директора Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра” Світлана Котляревська.







Стартувала виставка «Мазепа. Стратегія європейської України» / Фото: МКСК



Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький зауважив, що локація для проведення виставки була обрана не випадково — її визначили люди, які справді розуміються на історії: історики та музейники.

“Я щиро вдячний усім, хто долучився. Це справді великий колектив музейних працівників та істориків, які розуміють значення і вагу постаті Івана Мазепи”, – підкреслив міністр.

Він зазначив, що Мазепа є ключовою фігурою української історії та особистістю виняткової сили. За його словами, епоха Івана Мазепи стала основоположною для усвідомлення української нації та її місця в європейському контексті.

“Фактично, стратегія Мазепи — це те, що ми реалізуємо сьогодні. Це втілюють наші музейники, історики та всі, хто щиро відданий своїй справі. Мазепа усвідомив, що Московія ніколи не стане для нас ані мирним, ані дружнім сусідом, і зрозумів необхідність руху в іншому напрямку. Він шукав можливості, і їх віднайшов. А ми маємо продовжити його справу”, – сказав міністр.

Виставка розміщена в семи залах 4-го корпусу Лаври (Келії соборних старців), у кожному із залів представлено окрему частину великої європейської історії України — від освітніх та правових традицій до мистецтва й побуту козацької старшини.

Читайте також: Виконувачем обов’язків гендиректора заповідника «Києво-Печерська лавра» призначили Котляревську

До експозиції включено унікальні історичні документи, твори мистецтва, коштовності, зброю, предмети розкоші та вбрання козацької старшини, стародруки та інші предмети, що розкривають Україну епохи Івана Мазепи.

Як повідомлялося, раніше у Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” з нагоди 315-ї річниці від дня смерті гетьмана Івана Мазепи презентували виставку “Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України”.

Фото: МКСК



Джерело

Continue Reading

Події

На Прикарпатті ініціюють внесення пір’яного вінка у перелік нематеріальної культурної спадщини

Published

on


На Прикарпатті, у Нижньовербізькій громаді, ініціюють внесення пір’яного вінка у Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив начальник відділу Нижньовербізької сільської ради, дослідник традиції із села Великий Ключів Мирослав Васильчук.

«У нашій громаді є села Великий Ключів та Мишин, де існує традиція виготовлення пір’яного вінка для нареченої. Його роблять з гусячого пір’я, вручну. Це є наша спадщина, якою ми гордимося, а тому ми б хотіли, щоб її внесли у Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України. Щоб втілити цю ініціативу, ми проводимо необхідну документальну роботу», – зазначив Мирослав Васильчук.

Фото з архіву дослідника Миколи Савчука

За його словами, дослідники, серед яких є журналіст, краєзнавець та гуморист Микола Савчук, зібрали чимало світлин, які свідчать про створення пір’яного вінка для нареченої у цих селах ще у 20-х роках минулого століття. Припускають, що цей весільний обряд міг існувати у селах громади і значно раніше.

Нині в громаді є близько 10 майстринь, які роблять пір’яний вінок для нареченої.

«Звичайно, цей вінок використовують не на кожному весіллі, бо це не дешева річ, але традиція продовжує жити», – запевняє Васильчук.

Читайте також: До переліку нематеріальної культурної спадщини внесли традицію дзвонарства київського монастиря

Він додав, що для цього обряду у селах люди вже не тримають багато гусей, але майстрині знають, де придбати гусяче пір’я, як його відбілити та як створити весільний вінок. Припускають, що саме білий колір пір’я, який є символом чистоти та дівоцтва, привернув увагу перших майстринь, які робили традиційні вінки у гуцульському стилі.

Як повідомляло агентство, до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини внесли сокальську сорочку зі Львівщини.

Перше фото – з Фейсбуку Марії Гром



Джерело

Continue Reading

Події

Виставка про розлуку відкрилася в одеському музеї Блещунова

Published

on


Виставка Софії Голубевої «Зʼєднання» відкрилася в Домі Блещунова в рамках Ночі музеїв 2025. В основі нового мистецького проєкту — інтимне переживання сестринства в умовах війни. Авторка Софія Голубева, яка з початку повномасштабного вторгнення живе між Берліном і Одесою, створює серію робіт, що осмислюють тілесну і ментальну близькість, попри фізичну відстань.

«Ідея виникла природно — з особистого досвіду», — розповідає вона. — «З початку війни я більшість часу проводжу в Берліні, тоді як обидві мої сестри залишаються в Одесі. Ця фізична відстань стала для мене постійним фоном — і водночас простором рефлексії».

Серія «Стрибок» народилась улітку 2024 року під час короткого перебування в Одесі. Вона присвячена молодшій сестрі художниці — легкості, яку та вносить у її життя. «У моменті спільного перебування я особливо відчула легкість, яку вона мені дарує… Мені захотілося це зафіксувати — як стрибок, який вона робила у воду, і який спонукав мене бути уважною до неї і до моменту».

Інша серія, «Зв’язок», натхненна зв’язком із сестрою-близнючкою: «Це дві форми, які зливаються в одну, де важко розрізнити, хто є хто, де ми майже єдиний організм». У візуальному діалозі переплітаються мови обох сестер — образ і звук, так само, як і їхнє спільне дитинство та «криптофазія» — особлива мова, зрозуміла лише їм.

Головне, що Софія хоче передати глядачам, — відчуття невидимої, але стійкої нитки присутності: «Мені хочеться передати відчуття тонкої, але стійкої присутності — коли хтось важливий далеко, але ви його все одно відчуваєте».


 
Виставковий проєкт Cофії Голубевої на Міжнародний день музеїв триватиме до 8 червня 2025 року. Запрошуємо відвідати виставку в комунікативно-виставковому просторі музею Квартира #6 (вул. Польська, 19, вхід з боку двору).
 
24 травня о 14:30 відбудеться майстер-клас із живопису «Фігура у воді» від художниці Софії Голубевої. У межах персональної виставки «Зʼєднання» запрошуємо на майстер-клас із живопису від Софії Голубєвої — української міждисциплінарної мисткині, яка працює з темами памʼяті, присутності й тілесності. Її роботи представлені в музеях та артінституціях України й Європи. Під час майстер-класу учасники досліджуватимуть, як передати фігуру у воді — через світло, тіні та відображення.
 

 
📅 Субота, 24 травня
🕐 14:30–16:00
📍 Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. О. В. Блещунова
вул. Польська, 19, Одеса
💰 Вартість участі: 100 грн.





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.