Війна
хто з чоловіків до 25 років ризикує втратити відстрочку від призову

В Україні пропонується запровадження програми підготовки до національного спротиву для студентів. За відмову її проходити будуть відраховувати з вишів, а на відстрочку військовозобов’язані віком до 25 років зможуть претендувати лише після базової військової служби.
Законопроєкт №13347, який передбачає ці зміни, вже рекомендував прийняти за основу Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Про це відомо з його картки на сайті парламенту.
Підготовка до національного спротиву: що це таке
Пропонується виключити статті 9 і 10-1 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”, таким чином скасувавши початкову загальновійськову підготовку та базову загальновійськову підготовку. Замість цього для здобувачів освіти хочуть запровадити підготовку до національного спротиву.
Така підготовка розпочинатиметься на третьому рівні повної загальної середньої освіти. У закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) і фахової передвищої освіти її проводитимуть за допомогою дисципліни “Захист України” та заходів з військово-патріотичного виховання молоді. У закладах фахової передвищої й вищої освіти, а також закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання підготовка продовжиться завдяки дисципліні “Основи національного спротиву”.
Таку навчальну дисципліну включать до освітніх програм і навчальних планів закладів освіти усіх форм власності, де студенти здобувають ступінь фахового молодшого бакалавра або бакалавра за денною або дульною формами. Виключенням стануть заклади, де навчають курсантів.
Програма “Основ національного спротиву” передбачає практичні стрільби, вогневі вправи, тренування зі стрілецькою зброєю та боєприпасами. Їх будуть проводити на найближчих полігонах різних компонентів Сил оборони, на сертифікованих стрільбищах, у тирах та на інтерактивних тренажерах. Для тих, кому брати зброю до рук не дозволяє релігія (людина має офіційно належати до законної релігійної організації), дозволять замінити відповідні тренування на інші частини підготовки.
Здобувачам освіти з інвалідністю або частковою втратою працездатності дозволяють звільнення від практичних занять, які можуть їм зашкодити. Однак потрібно буде писати заяву та надавати медичні документи на підтвердження свого стану.
Також від вивчення “Основ національного спротиву” планують звільнити тих, хто:
- проходив військову службу;
- успішно вивчив цю дисципліну під час попереднього здобуття фахової передвищої або вищої освіти;
- має документ про проходження БЗВП та здобуття військово-облікової спеціальності;
- не навчається за денною або дульною формою;
- проживає на тимчасово окупованих територіях.
Звільнені від вивчення “Основ національного спротиву” зможуть самостійно обирати, які додаткові освітні компоненти хочуть отримати натомість. Тих, хто не має права на звільнення від дисципліни, але не склав підсумковий контроль або взагалі відмовився від навчання за нею, зможуть відраховувати.
Підготовка до національного спротиву: відстрочка
За чинною нормою Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” військовозобов’язані до 25 років не підлягають мобілізації, якщо пройшли БЗВП або базову військову службу. Такі люди можуть бути мобілізовані лише добровільно. Однак пропонується, що відстрочку мали тільки ті військовозобов’язані, які не досягли 25-річного віку та пройшли базову військову службу.
Також проходження БЗВП буде недостатньо для вступу чоловіків віком до 60 років на державну службу. Необхідне буде лише проходження військової служби, якщо людина не була визначена непридатною за станом здоров’я. Підготовка до нацспротиву не звільнятиме чоловіків і від подальшого направлення на базову військову службу.
Підготовка до національного спротиву: зауваження
У науково-експертному управлінні ВР порадили все ж зарахувати нову підготовку як проходження базової військової служби. Окрім того, у висновку звернули увагу на те, що запровадження такої обов’язкової дисципліни призведе до того, що студенти не вступатимуть на так звану військову кафедру. Очікується, що це зменшить обсяг офіцерів запасу та призведе до зниження можливості комплектувати офіцерські посади в умовах війни. З огляду на це рекомендували залишити студентам вибір — навчатись за програмою дисципліни “Основи національного спротиву” чи підготовки офіцерів запасу.
Пропозицію щодо змін до пункту про відстрочку розкритикували як непослідовну. Експерти пояснили, що військовозобов’язані, які вже пройшли базову військову службу, навпаки, вже мають потрібні навички для протидії збройній агресії на відміну від інших громадян.
Нагадаємо, 9 липня народний депутат Олександр Федієнко повідомив, що через російські атаки ТЦК стануть мобільними та децентралізованими.
У Міністерстві освіти й науки повідомляли, що курс “Основи національного спротиву” може стати заміною БЗВП для студентів, яка має стати обов’язковою з 1 вересня цього року. Зазначалося, що акцент буде на домедичній допомозі, теоретичному компоненті, навігаційних навичках і сучасних цифрових технологіях для безпеки та оборони.
Війна
Повітряні сили показали роботу зенітного комплексу Skynex по російських дронах

Повітряні сили Збройних сил України показали роботу зенітного артилерійського комплексу Skynex компанії Rheinmetall.
Як передає Укрінформ, відповідне відео оприлюднило у Фейсбуці Командування Повітряних Сил ЗСУ.
Комплекс Skynex компанії Rheinmetall на службі в Повітряних силах показує бездоганні результати із знищення ворожих ударних безпілотників, ідеться в дописі до відео.
“Час і місце залишимо в таємниці, але, як бачите на кадрах, продуктивна робота 35-мм автоматизованої зенітної гармати неабияк надихає наших захисників неба”, – зауважили в Повітряних силах.
Як повідомляв Укрінформ, сили протиповітряної оборони збили 319 безпілотників типу Shahed і 25 крилатих ракет Х-101, якими росіяни з вечора 11 липня атакували Україну.
Фото: ПвК «Захід» ПС ЗСУ
Війна
ППО збила 319 російських дронів і 25 ракет

Сили протиповітряної оборони збили 319 російських безпілотників типу Shahed і 25 крилатих ракет Х-101.
Як передає Укрінформ, про це Повітряні сили Збройних сил України повідомляють у Телеграмі.
Із 18:00 п’ятниці, 11 липня, росіяни атакували Україну 623 засобами повітряного нападу:
- 597 ударних БПЛА типу Shahed і безпілотників-імітаторів різних типів із напрямків: Брянськ, Приморсько-Ахтарськ, Курськ, Орел, Міллєрово (339 – дрони типу Shahed);
- 26 крилатих ракет Х-101 із повітряного простору Саратовської області.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.
За попередніми даними, станом на 10:00 суботи, 12 липня, ППО збила 344 засоби повітряного нападу:
- 319 БПЛА типу Shahed;
- 25 крилатих ракет Х-101.
Крім того, 258 дронів-імітаторів локаційно втрачені/подавлені РЕБ.
Зафіксовані влучання однієї ракети та 20 ударних БПЛА у 5 локаціях, а також падіння збитих – на 19 локаціях.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський зазначив, що зараз тривають перемовини з партнерами щодо нового постачання озброєння, розширення виробництва зброї в Україні та посилення систем протиповітряної оборони.
Фото: Калашник/Телеграм
-
Події1 тиждень ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Суспільство1 тиждень ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Війна1 тиждень ago
На фронті – 76 боєзіткнень від початку доби, на семи напрямках точаться бої
-
Усі новини1 тиждень ago
хаскі усвідомив, що інші собаки працюють в упряжці
-
Політика1 тиждень ago
Головування Данії в Раді ЄС може сприяти відкриттю переговорних кластерів для України
-
Відбудова1 тиждень ago
У Києві вже відновили 130 закладів освіти, пошкоджених російськими обстрілами
-
Одеса1 тиждень ago
Скільки мільярдів витратять на оновлення Іванівського мосту в Одесі
-
Суспільство1 тиждень ago
Через аварію жителі Хаджибейського та Київського районів Одеси залишилися без води