Політика
Безсмертний: Стара система безпеки зруйнована, формуються нові союзи, в центрі

Про це в інтерв’ю Укрінформу сказав український політик і дипломат Роман Безсмертний.
«Україна сьогодні має 21 двосторонню угоду з партнерами у сфері безпеки й оборони. Це свідчить про те, що стара система безпеки більше не працює. Ми входимо в епоху нових, горизонтальних альянсів замість бюрократизованих багатосторонніх блоків», – зазначив Безсмертний.
За його словами, нещодавні події, зокрема візит президента Франції Еммануеля Макрона до Великої Британії та підписання безпекових угод між Парижем і Лондоном, а також Лондоном і Берліном, стали ознаками глибинної геополітичної трансформації.
«Ці союзи – не просто дипломатичні жести. Це нова стратегічна конфігурація. Макрон іде на координацію ядерних стратегій з Британією – це відлуння Антанти. А союз Берліна й Лондона – це вже справжня геополітична новація, якщо згадати історичне суперництво між Антантою і «віссю» Рим-Берлін-Токіо», – наголосив дипломат.
Він нагадав, що ще у 2021 році тодішня міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс попереджала: світова безпекова система майбутнього буде лабільною, мозаїчною, із поєднанням двосторонніх і багатосторонніх форматів.
«Це можуть бути двосторонні чи чотиристоронні союзи (на кшталт Міжмор’я), оборонні ініціативи, як AUKUS або “Рамштайн”, і навіть життєздатне НАТО. Усі ці структури стають частинами єдиного поля безпеки», – зазначив Безсмертний.
Він також послався на нещодавню публікацію колишнього прем’єра Великої Британії Ріші Сунака в The Wall Street Journal, де той окреслює майбутнє як «демальянси XXI століття» – систему, в якій безпека базується на швидких і прагматичних двосторонніх або тристоронніх зв’язках, як це було у XIX столітті.
«Паралелі з епохою династичних союзів і політичного реалізму більше не виглядають анахронізмом. Вони знову стають робочими інструментами», – зазначив дипломат.
На думку Безсмертного, попереду у світу – роздоріжжя: або цивілізоване реформування системи безпеки, або новий цикл великих воєн, які вже будуть не регіональними, а континентальними чи глобальними.
«Можливі два сценарії. Або світ і надалі обиратиме таких, як Трамп, Фіцо чи Орбан – і тоді авторитаризм отримає реванш. Або до влади прийдуть нові політики – демократичні, прагматичні, рішучі. Такі, як Мерц чи Мелоні. У цьому випадку можливе формування справжньої коаліції свободи», – підкреслив він.
Безсмертний також окреслив можливу послідовність геополітичних рішень у новій системі: спершу – приборкання режиму в Ірані, далі – стратегічна поразка Кремля, а потім – протистояння Китаю як головному виклику майбутнього.
Окремо він наголосив на рольових змінах України в системі європейської безпеки.
«Збройні сили України – це не армія для парадів. Це боєздатна, навчена, мотивована сила. Вона вже отримала визнання – і в США, і в Європі. І саме тому українська армія може стати основою об’єднаних, багатонаціональних сил майбутньої Європи», – заявив Безсмертний.
Як повідомляв Укрінформ, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що військові планувальники Коаліції охочих вже перебувають у фінальній стадії розробки всіх чотирьох компонентів підтримки України, серед них – зміцнення українських можливостей та «наземний компонент».
Політика
Сибіга разом із послами відвідав передові позиції на Запоріжжі

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга та українські посли відвідали у неділю передові позиції Запоріжжя та області й Оріхівський район.
Як передає Укрінформ, про це глава зовнішньополітичного відомства України написав у соцмережі Х.
Сибіга разом із послами відвідав передові позиції на Запоріжжі / Фото: МЗС
«Хоробрість запоріжців заслуговує на нашу найвищу повагу. Попри постійний російський терор, регіон живе, розвивається і зберігає свій незламний дух», – підкреслив Сибіга.
Він поінформував, що українські посли побачили зруйновані російськими ударами будинки, прифронтові оборонні траншеї, безпечну підземну школу, об’єкти критичної інфраструктури, ключові промислові об’єкти, а також вшанували пам’ять загиблих українських героїв біля меморіалу «Дерево пам’яті».
«Такі візити дають нове розуміння того, як живуть люди в Україні, через що вони проходять і які їхні найнагальніші потреби. Вони дають дипломатам нову мотивацію бути більш переконливими та досягати більш відчутних результатів», – написав глава МЗС.
Сибіга нагадав, що завтра Президент Володимир Зеленський відкриє Конференцію послів України 2025 під назвою «Від сили дипломатії до дипломатії сили».
«Ми з нетерпінням чекаємо на продовження нашої плідної роботи на благо нашої країни», – запевнив Сибіга.
Глава МЗС також подякував голові Запорізької ОВА Івану Федорову «за цей візит та його віддану роботу».
Як зазначається на сайті МЗС, Сибіга наголосив, що подібні візити є важливими для українських дипломатів та іноземних урядовців, оскільки саме у прифронтових областях та безпосередньо на фронті випробовуються на міцність не лише українські воїни та громади, але й рішення союзників України.
Зокрема у цьому контексті він згадав про своєчасність рішень про додаткові пакети оборонної підтримки та їхнє надходження на передову, про «санкційні удари» по економіці РФ та своєчасність відновлення, відбудови та інвестицій.
«Фронт – це одне з мірил ефективності рішень і результативності роботи як української дипломатії загалом, так і окремих послів. Ситуація тут – це правдива оцінка результатів роботи дипломатів», – заявив Сибіга.
У межах візиту дипломати відвідали безпечний «Січовий колегіум» – унікальну підземну школу. Міністр поінформував про домовленість сприяти оздоровленню дітей за кордоном. Також планується робота з метою мотивації талановитої молоді та виховання покоління перемоги. Дипломати готові допомагати молоді бачити світ, а також хотіли би бачити талановитих молодих спеціалістів згодом у МЗС, йдеться у повідомленні.
Зазначається, що керівники посольств отримали чіткі настанови щодо залучення додаткової міжнародної підтримки для регіону, додаткових інвестицій, іноземного бізнесу, встановлення міжрегіональних партнерств між муніципалітетами та містами. Зокрема йдеться про підтримання економічної стійкості та створення можливостей для людей.
Наприкінці поїздки дипломати відвідали Хортицю, де Сибіга вшанував памʼять запорізького історика, завідувача інформаційно-видавничого відділу Національного заповідника «Хортиця» Вʼячеслава Зайцева, який загинув на фронті восени 2022 року.
Як повідомляв Укрінформ, у неділю Президент Володимир Зеленський заявив, що постачання зброї та розвиток її виробництва, проєкти відбудови, дієві юридичні механізми притягнення Росії до відповідальності є пріоритетами для послів у роботі із країнами-партнерами на найближчі пів року.
Політика
Секретар РНБО Умєров запропонував російській стороні зустріч на наступному тижні

Секретар Ради національної безпеки та оборони Рустем Умєров запропонував російській стороні зустріч на наступному тижні.
Як передає Укрінформ, про це йдеться у зверненні Президента України Володимира Зеленського оприлюдненому у Фейсбуці.
“Триває розмова з російською стороною щодо обмінів – продовжуємо виконувати домовленості минулої зустрічі в Стамбулі. Зараз команда працює ще над одним обміном”, – ідеться у повідомленні.
За словами Зеленського секретар РНБО Умєров доповів, що запропонував російській стороні наступну зустріч на наступному тижні. Зеленський наголосив, що переговорну динаміку треба збільшувати і робити все для досягнення припинення вогню.
“Російській стороні треба перестати ховатися від рішень. Обмін полонених. Повернення дітей. Припинення вбивств. І потрібна зустріч на рівні лідерів, щоб реально забезпечити мир – дійсно тривалий. Україна готова до такої зустрічі”, – підкреслив Президент.
Як повідомляв Укрінформ, останній обмін полоненими між Україною і Росією відбувся 4 липня. Більшість оборонців перебувала в російському полоні ще з 2022 року.
Фото: ОП
Політика
Домовленості з Трампом потрібно реалізувати максимально швидко

За словами Зеленського, сьогодні була доповідь міністра закордонних справ України Андрія Сибіги. Зокрема обговорили питання синхронізації санкцій.
«Дуже важливо, щоб новий пакет санкцій Європейського Союзу був підтриманий також іншими європейськими країнами, які зараз не входять у Європейський Союз. Ми будемо продовжувати процес – дуже важливий процес – синхронізації санкцій, і не тільки європейських, у наших юрисдикціях. Доручив працювати максимально оперативно», – підкреслив Президент.
Також обговорили роботу на американському напрямку. За словами Зеленського, є домовленості з Президентом США Дональдом Трампом, які Україна має реалізувати так швидко, як тільки це можливо. «Україна налаштована на максимальну продуктивність. Це стосується наших домовленостей щодо протиповітряної оборони, щодо нової угоди з Америкою по зброї», – зауважив Президент.
«Ми готові і купувати необхідну зброю, і експортувати в Сполучені Штати Америки технологічну українську зброю – передусім це дрони, які показали себе в цій війні дуже ефективними захисниками життя. Наші урядовці також значно активізували роботу по дронах-перехоплювачах. Очікую на наступному тижні підписання додаткових контрактів», – наголосив Зеленський.
Сьогодні ж він спілкувався із секретарем РНБО Рустемом Умєровим.
«Склад РНБО оновлено. І вже готуємо перші рішення нового складу. Зокрема, санкції – будуть незабаром. Також рішення для активізації економічних відносин – проговоримо деталі завтра з Премʼєр-міністром Юлією Свириденко. Готуємо рішення на понеділок», – підкреслив Зеленський.
Як повідомляв Укрінформ, Зеленський провів нараду з міністром закордонних справ Сибігою, під час якої обговорили 18-й санкційний пакет ЄС, дипломатичну координацію з США, а також ситуацію з українцями, яких Росія депортує на кордон із Грузією.
-
Одеса1 тиждень ago
Температура моря в Одесі 7 липня: скільки градусів – прогноз погоди на Одещині
-
Усі новини4 дні ago
як виглядає знаменита локація влітку в 30-градусну спеку — відео
-
Відбудова1 тиждень ago
На конференції URC2025 Херсонська громада підписала меморандум про співпрацю з італійським Коллеферро
-
Політика5 днів ago
Зеленський зустрівся з прем’єркою Латвії
-
Усі новини5 днів ago
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося (фото)
-
Події1 тиждень ago
Національна музична академія України має виконати закон про деколонізацію
-
Одеса1 тиждень ago
Спека в Одесі у липні 2025 — як рятуються містяни, погода в Одесі
-
Війна6 днів ago
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії