Connect with us

Суспільство

30 років тому Британія передала свою антарктичну станцію Україні

Published

on



20 липня 1995 року був підписаний меморандум про безкоштовну передачу Україні антарктичної станції “Фарадей”, яка згодом стала Національним антарктичним науковим центром “Академік Вернадський”.

Як передає Укрінформ, про це НАНЦ повідомила у Фейсбуці.

Посол України у Великій Британії, вчений Сергій Комісаренко навесні 1993 року побачив у пошті оголошення Британської антарктичної служби (БАС) про те, що вона планує продати свою антарктичну станцію “Фарадей”.

“Мені відразу спало на думку: як добре було б, аби цей “Фарадей” опинився в розпорядженні нашої науки! Бо ж відомо – українські дослідники Антарктики й Арктики ще в складі радянських експедицій накопичили солідний науковий матеріал”, – згадує дипломат.

“Так почався тривалий шлях переговорів та подій, який привів до того, що 20 липня 1995 року був підписаний меморандум про безкоштовну передачу Україні “Фарадея”, – зауважили полярники.

“Фарадей” була однією з кращих станцій в Антарктиці з довгими рядами спостережень. Проте через гірський рельєф там майже неможливо побудувати злітну смугу, яку в 1990-х уже вимагали британські правила безпеки. Тому Сполучене Королівство почало будівництво в тому ж районі іншої станції -“Розера”, одразу з аеродромом.

Читайте також: Оголосили конкурс на участь у новій антарктичній експедиції на станцію «Академік Вернадський»

Утримувати відносно неподалік дві станції було нераціонально. Але й обірвати ряди спостережень було б великою втратою для науки. Тому британці шукали тих, хто ці дослідження може професійно продовжувати.

На яких умовах Україна отримала станцію?

Спочатку йшлося про продаж. Однак для Британії були принциповими не кошти, а продовження вимірювань. Переконавшись, що Україна зможе їх забезпечувати на високому рівні, британці віддали станцію безкоштовно.

Навесні 1994 року працівники БАС відвідали Україну, щоб вивчити її науковий потенціал. А вже взимку українські фахівці переймали досвід безпосередньо на “Фарадеї”. Тоді біля станції вперше замайорів синьо-жовтий стяг.

Як повідомляв Укрінформ, українські полярники провели геологічні дослідження за двома напрямами біля станції “Академік Вернадський” та з борту дослідницького судна “Ноосфера”.

Фото: Національний антарктичний науковий центр, Facebook



Джерело

Суспільство

Мовний омбудсман: Перегляд контрактів із директорами шкіл через мову

Published

on



Щоб у навчальних закладах всі учні і студенти спілкувалися українською мовою, потрібно створювати середовище, в якому державна мова звучить природно, престижно, з любов’ю та змістом.

Про це в інтерв’ю Укрінформу сказала уповноважена із захисту державної мови Олена Івановська.

«Це простір ідентичності, безпеки й довіри. Якщо діти чують українську щодня від учителів, вихователів, директорів, якщо бачать її в оформленні школи, у шкільному театрі, в піснях, в ІТ-клубі, то й самі починають відчувати її своєю», – переконана Івановська.

Вона зазначила, що за посадовими обов’язками уповноважена із захисту державної мови може рекомендувати переглянути засновникам закладів освіти контракти з директорами шкіл, якщо там на перервах часто звучить не українська мова, а російська.

Читайте також: Вступ до коледжів абітурієнтів із ТОТ – роз’яснення Міносвіти

На запитання, чи не суворим є така норма, мовний омбудсман відповіла, що освіта – частина державної політики, тому «відповідальність керівника закладу передбачає, зокрема, забезпечення виконання мовного законодавства».

«Якщо системно ігнорують державну мову, це не просто про мову – це сигнал про управлінську позицію, про ціннісну рамку. Тому перегляд контрактів – це не про покарання, а про відповідальність, про розуміння того, що керівник не лише адміністратор, а наставник і лідер», – підкреслила вона.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінетом міністрів України призначив Олену Івановську на посаду уповноваженого із захисту державної мови.



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Одеський суд оштрафував чоловіка за продаж гуманітарного авто Анонси

Published

on



Приморський районний суд Одеси затвердив угоду між прокурором та чоловіком, який продав автомобіль Volkswagen T-Roc VIN, який завезли в Україну, як гуманітарну допомогу для потреб громадської організації “Легіон Свої”.

Як зазначили у вироку суду, автівку чоловік продав за 15 тисяч доларі, що дорівнювало станом на 2 липня 2024 року 609,6 тисячі гривень.

За угодою з прокурором чоловіка засудили до штрафу на суму 309,9 тисячі гривень. Продаж предметів гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчинений у значному розмірі, за попередньою групою осіб під час воєнного стану, кваліфіковані за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 201-2 Кримінального кодексу України (“Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги”). Річ у тім, що чоловік зговорився з головою ГО “Легіон Свої” та ще одним спільником.

За цією статтею чоловіку загрожувало від трьох до п’яти років позбавлення волі, але суд врахував угоду й він відбувся штрафом.

Під час засідання обвинувачений заявив, що кається у скоєному, готовий нести відповідальність і допомагати у розслідуванні інших справ. Він також перерахував суму застави — понад 60 тисяч гривень — на потреби Збройних сил України.

Раніше Чорноморський міський суд Одеської області затвердив угоду про визнання провини у викраденні людини на привласненні владних повноважень між прокурором та членом громадської організації, який разом зі спільниками видавали себе за військових ТЦК. Чоловік входив до складу громадської організації “Україна – це матір”. Він та двоє його спільників також члени цієї організації озброїлися травматичною зброєю та зброєю для гри у страйкбол сіли у мікроавтобус та 12 січня 2025 року на дорозі біля міста Чорноморськ напали на чоловіка, який їхав на велосипеді.


Кирило Бойко



Джерело

Continue Reading

Суспільство

В Одесі врятували чоловіка, який упав у яму – Новини Одеси

Published

on


Особисті дані врятованого наразі невідомі.

Сьогодні вночі, 9 липня, на вулиці Семінарській у Хаджибейському районі міста чоловік упав у яму, глибиною два метри. Самостійно вибратися він не зміг, у цьому йому допомогли рятувальники.

Про це повідомили в пресслужбі ДСНС в Одеській області.

Наразі встановлюються особисті дані чоловіка.



Дізнайтесь головні новини Одеси першими в и .





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.