Connect with us

Криминал

Александр Полищук: «Разминированию Донбасса мешает коррупционный интерес депутатов»

Published

on

Страны-доноры отказываются финансировать программу гуманитарного разминирования Донбасса, пока ВРУ не внесет в закон «О противоминной деятельности» изменения, которые сделают невозможными коррупционные лазейки и хищение помощи. На кону не менее 5 млрд долларов. Но группа депутатов БПП и «Народного Фронта» поставила собственные коррупционные интересы выше минной безопасности граждан. Найдет ли Украина путь к выходу из этого тупика? Об этом — в интервью Александра ПОЛИЩУКА, эксперта по вопросам оборонного строительства и безопасности фонда «Майдан иностранных дел» программе «Вопрос национальной безопасности» (проект Центра журналистских расследований, эфир ТРК Черноморская).

Александр Полищук, эксперт по вопросам оборонного строительства фонда «Майдан закордонних справ» Фото investigator.org.ua

Валентина Самар: Пане Олександре, посли трьох країн-донорів оголосили, що розмінування Донбасу може бути зірвано. Чому вони так жорстко висловилися?

Олександр Поліщук: Для того, щоб в Україні розпочався плановий процес гуманітарного розмінування за участі наших міжнародних партнерів, Україна повинна була прийняти закон про протимінну діяльність в Україні. Це стандартна процедура для всіх країн, Україна не є виключенням. Зміст закону простий: треба визначити декілька структур, які будуть відповідати за формування політики і за координацію виконання практичних робіт із розмінування. І за координацію, звичайно, отримання міжнародної допомоги. В Україні всі ці  компоненти є. Але розробка закону триває вже понад три роки.

Нам наші партнери дають чітко зрозуміти, щоб без формування законодавчої бази ніхто допомогу надавати не буде, тому що потрібно мати впевненість, що всі роботи виконуються в рамках законодавчого поля із дотриманням всіх необхідних процедур, передбачених, в тому числі, в міжнародному праві.

В чому ж проблема в розробці закону? В тому, звичайно, що в Україні завжди постає питання: хто буде отримувати дивіденди від цього? Так побудована система.

Один рік війни, яка в нас вже триває п’ять років — це приблизно  від п’яти до десяти років розмінування. З часом це завдання ускладнюється, оскільки впливають природні умови, документи на деякі мінні поля загублені. Деякі вибухові пристрої не чітко ідентифіковані як військові – це саморобні міни, пастки і так далі – все це досить складно, для цього потрібні спеціально підготовлені люди. В цьому плані в нас ніби все гаразд, але є оця корупційна складова, яка полягає в тому, що всі хочуть цих грошей, які будуть отримувати від міжнародних організацій на проведення таких робіт.

Розмінування на Донбасі

За оцінкою міжнародних фахівців, за станом на початок 2017-го року вартість виконання робіт оцінювалася десь приблизно в п’ять-шість мільярдів доларів. І це, звичайно, ласий кусок для тих, хто хоче якимось чином розподіляти ці кошти в Україні. Саме в цьому і заховалася проблема розробки закону, оскільки запропонований урядом законодавчий акт чимось не влаштував групу народних депутатів із БПП і «Народного фронту», які вирішили докласти туди свій внесок. І побудувати саме такий закон, який би дозволяв цій групі народних депутатів у будь-якому випадку забезпечити своє безбідне існування на подальших 20-30 років, маючи цей бізнес. А для цього потрібно було чітко вписати в закон всі ці пастки, які повинні були забезпечити гарантоване отримання і сидіння на цих потоках.

Це дуже довга історія, багато законодавчих актів. Оскільки, як ви розумієте, коли тему зрозуміли інші народні депутати, вони намагалися створити альтернативу, але при переважній більшості і контролю в Комітеті з питань національної безпеки і оборони, звичайно, пальма першості була у них. В результаті була створена дуже таємна робоча група з розробки закону. Наші партнери весь час виходили з питанням: «Де ж закон?» — «Ну от робоча група працює». Це при тому, що той законодавчий акт, який був розроблений в Міністерстві оборони, по суті відповідав всім вимогам наших міжнародних партнерів, і був з ними проговорений, в тому числі і на міжнародному рівні. Женевський центр гуманітарного розмінування надавав свою допомогу — експертний аналіз цього документу. І ряд інших фахівців, які займаються цим досить тривалий час — я маю на увазі, наших закордонних партнерів.

Але цей закон був захований — навіть після того, як він був схвалений на засіданні уряду. З якихось причин керівництво Міністерства оборони сховалося в кущі з цим законом. Мабуть, воно порозумілося з групою народних депутатів, зважаючи на те, що час їх керівництва залишився недовгим, а треба ж забезпечити собі безбідне існування в майбутньому. Тому і міністр оборони Степан Полторак, і уповноважений заступник міністра Анатолій Петренко — всі сховалися і зробили вигляд, що закон… ну хай там собі як є, так і буде.

Розмінування на Донбасі

Валентина Самар: Що вони хочуть протягнути? Вписати якусь структуру?

Олександр Поліщук: Дивіться, вони вже протягнули. Закон прийнятий у Верховній Раді. Пан Вінник разом з паном Пашинським і ще одним депутатом від «Народного фронту», який очолював робочу групу, розмахували листом і казали, що є вимога міжнародних партнерів. Цей лист був підписаний послами Канади, США і Великої Британії, які спонукали і заохочували Україну, зважаючи на те, що гинуть люди, діти на Донбасі від цих вибухових пристроїв, підштовхували прийняти якомога швидше рішення. І рішення було прийнято — був прийнятий закон, в якому заклали корупційну схему. А той закон, який був розроблений в Міністерстві оборони, був просто викинутий і про нього всі мали б забути.

Було оголошено про чергову перемогу, і коли наші міжнародні партнери почали розбиратися із самим законодавчим актом, то вони виявили, що, виявляється, розподіл міжнародної допомоги буде здійснюватися не напряму до виконавців робіт, а буде здійснюватися через Міністерство так званих окупованих територій. І тут виникає ще один персонаж – пан Тука, який не тільки в темі, но і в схемі, як він сам мені признався вчора. Він виступає за те, що закон-то правильний і всіх поздоровляє.

Коли цей закон приймали у Верховній Раді, то від уряду, від п’яти міністерств було прохання до президента Порошенка заветувати цей закон як такий, що не відповідає законодавству України і в якому закладені корупційні схеми. Були відповідні рекомендації незалежних експертів, враховані при підготовці. Але це було проігноровано Порошенком, і він підписав цей закон.

Розмінування на Донбасі

Тому сьогодні наші міжнародні партнери ставлять надання будь-якої допомоги Україні, в тому числі і тої, яка передбачена в рамках надання озброєнь протягом цього року, в залежність від внесення змін до цього закону. Перше – це було звернення посла Великої Британії Джудіт Гоф, яка ще два тижні тому написала, що потрібно внести зміни, інакше ніякої допомоги не буде від Великої Британії взагалі.  

Нещодавно проводився день, який був присвячений гуманітарному розмінуванню, ознайомленню громадян з тим, які є сили і засоби в Україні, як поводитися з вибуховими пристроями. І це не тільки в Києві, це проводиться постійно і в районах, які наближені до Операції об’єднаних сил. І під час цього заходу посол Великої Британії ще раз наголосила: внесіть зміни до закону. Адже ми вас попереджали ще два тижні тому, що якщо не будуть внесені зміни, допомоги від Великої Британії не буде. Тепер ми маємо ще такі самі листи від посольства Канади і від посольства Сполучених Штатів. Але, вочевидь, схема настільки ласа, і цей шматок настільки великий, що на ці звернення ніхто зараз не звертає уваги. Тому я думаю, що в форматі зміни влади як раз і відбудеться процес, коли цей закон потрібно буде швидко поміняти, але чи схоче це зробити парламент до осені — побачимо.

Continue Reading
Click to comment

Культура

Судьбу памятника Екатерине в Одессе решат общественные слушания

Published

on

В Одессе состоится общественное обсуждение дальнейшей судьбы памятника «Основателям Одессы», расположенного на Екатерининской площади в центре города. Мероприятие пройдет под руководством управления по объектам культурного наследия Одесского городского совета в форме интернет-конференции 19 сентября в 12.00.
С учетом предложений, полученных по результатам общественного обсуждения, в период с 20 сентября 2022 года по 20 октября 2022 года включительно будет проводиться электронный опрос территориальной громады Одессы по данному вопросу с использованием вебпортала «Социально активный гражданин» Одесского городского совета.
Напомним, недавно на президентском портале было размещено несколько петиций с требованием снести монумент. Президент рассмотрел эти предложения и заявил, что судьбу памятника должны решать городские власти Одессы.

Continue Reading

Регион

В нацпарке «Тузловские лиманы» высохли уникальные озера

Published

on

В Национальном природном парке «Тузловские лиманы» в Одесской области практически высохли уникальные мелкие внутренние озера, названные в честь академика Ювеналия Зайцева.

Об этом сообщил бывший руководитель нацпарка эколог Иван Русев.

Причиной высыхания озер стало то, что в этом году вода в лиманы почти не поступает извне.

«Не было и стока пресной воды по малым рекам в лиманы. К тому же в этом году уровень воды в реке Дунай крайне низок за последние десятилетия, поэтому вода в лиманы Джантшейский и Малый Сасык тоже оттуда не поступает и не пополняет озера», – объясняет Русев.
По его словам, сейчас «совсем» не поступает вода и из Черного моря в Тузловские лиманы. Помимо влияния военных действий на отсутствие водообмена одной из причин Русев также назвал тот факт, что администрация области не предоставила рыбакам разрешения открыть пропасть за собственные средства.
«Одесская ОГА, а именно заместитель главы ОГА Олег Муратов и Департамент экологии ОГА Павел Буланович противозаконно блокировали выдачу разрешений местным рыбакам, которые готовы были за свои средства сделать такую ​​важную природоохранную работу, о чем я писал раньше и открыть пропасть. Но этого не произошло» , – подчеркивает сотрудник Национального парка.

В результате испарения воды из лиманов на фоне отсутствия водообмена привело к полному высыханию заповедных озер, где были сосредоточены уникальные птичьи «садики» галагазов (род уток), говорит Русев.

Национальный парк «Тузловские лиманы» — природоохранная территория в Украине на территории Белгород-Днестровского района Одесской области.

Continue Reading

Культура

На одесской дискотеке благотворительно повеселились

Published

on

В Одессе разгорелся скандал вокруг случаев нарушения комендантского часа развлекательными заведениями. Наибольший резонанс вызвала дискотека в клубном отеле М1 на Ланжероне, видео с которой появилось в соцсетях ее участников. Шум и веселье многие сочли опасными и неуместными во время войны, когда в Одессе страдают переселенцы, в госпиталях лежат раненые, а Николаев ежедневно бомбят ракетами оккупанты.

Ситуация привлекла внимание военной администрации. О том, как поступили с нарушителями, рассказал спикер главы Одесской военной администрации Сергей Братчук.

Он заявил, что и персонал клуба и все посетители поняли, что они нарушили правила, поэтому принесли свои извинения и все вместе решили предоставить финансовую помощь подразделениям Вооруженных сил Украины. Братчук подчеркнул, что ни одного исключения для нарушителей комендантского часа, кто бы это ни был или правил в работе данных клубов, не будет.
Между тем в анонимных телеграм-каналах города появилось заявление одного из сотрудников клуба, который утверждает, что все это ложь, и на самом деле никто не был наказан. Также он написал, что никакие средства на ВСУ в клубе не собирались. Дискотека изначально была организована якобы с благотворительной целью, но кому конкретно и какая часть от собранных с отдыхающих средств уйдет — неизвестно.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.