Connect with us

Коли стикаються світи зони бойових дій, воєнних злочинів та цивільних людей. Коментує начальник психологічного забезпечення ГУНП Андрій Костюк

Published

on

Чи можемо ми зрозуміти людину, яка пережила окупацію, насилля, втратила близьку людину, побачила зруйнування свого світу за секунду? Чи готові ми розуміти хлопців та дівчат, які стоять на захисті своєї країни? Компетентні давати поради, навіть, якщо здається, що вже зрозуміли цей світ? Так, ми всі живемо у війні, але для кожного вона різна. І поки українські військові та всі силові структури борються за життя цього суспільства, наша задача — підтримати їх і створити більш-менш здорові умови, в які вони повернуться. 

У цьому тексті “Дайджест Одеси” розповість про мобільні групи на території бойових дій, комунікацію з військовими та підготовку поліціянтів до роботи на місцях злочинів. Коментує начальник відділу психологічного забезпечення ГУНП в Одеській області Андрій Костюк.

Мобільні групи психологів для військовослужбовців

Стрес абсолютно нормальна захисна реакція організму. Те, що людина боїться, це нормально. Важливе питання: як справлятись із цим станом? Завдання психолога стосовно військових підготувати до дій у надскладних умовах, пов’язаних зі стресом, шоком, несподіванкою. Чим краще воїн буде підготовлений, то менший вплив стресу відчуватиме.  

Фото: LIBKOS

А.К.: У складі групи ми виїжджали до Херсона та області. Не у безпосередню точку несення служби, бо для проведення психотерапії та використання її методів має бути безпечний простір. Як мобільна група, вирішували більше соціально-побутові питання, дізналися у когось які реакції на стрес. З деякими працювали, висмикуючи на базу Миколаєва. Та у будь-якому випадку хлопці мають наші телефони. Це не вал дзвінків, проте є реакція: їм комфортно, мають змогу поемоціонувати, вимовитись. Тому потреба у таких виїздах та групах — є. Ми обов’язково перед відправленням на службу тестуємо військовослужбовців, перевіряємо невротизацію, психологізацію, визначаємо стресостійкість та психоемоційний стан. Після повернення теж потрібно працювати. Нині, за повернення військові обов’язково проходять психотерапевтичну групу. Ми обговорюємо, що відбувалося, які є емоції та переживання. Якщо зазначаємо відхилення за відповідями, то працюємо далі, наприклад у групах. Це гуртує людей та підтримує. Працюємо і з пораненими, там де вони проходять лікування. Виходить мультидисциплінарна команда: психолог, клінічний психолог, психіатр, реабілітолог та лікарі. Дехто не може спати, коли розуміють, що просто не можуть заснути, то звертаються по допомогу. І мова не лише про військовослужбовців, консультували і поліціянтів Херсону. Якщо бачимо ознаки гострих стресових розладів, ПТСР — висмикуємо людей, щоб пропрацювати ці стани, якомога раніше. 

Так, військові знаходяться у зоні смертельної небезпеки, тому мають більшу ймовірність повернутись з посттравматичним синдромом, але це не для кожного. Психіка та її ресурс відрізняється від людини до людини, тому одна й та сама подія приносить різні результати. Хоча й здається, що пережити досвід війни неможливо — це не так. Тільки у 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, діагностували ПТСР. Таку статистику оприлюднили в Міністерстві охорони здоров’я України. Якщо ми комплексно будемо підходити до відновлення, а ми вже над цим працюємо, то подолаємо наслідки стресових розладів, як і другу армію світу. 

Що казати чи не казати військовому? 

Фото: LIBKOS

Якщо говорити про комунікацію соціуму та людини, яка повернулась із фронту з ПТСР, то радять уникати тригерів: гучні звуки, іграшки з сиренами, налякування заради жарту, алкоголю, наркотиків чи психотропних речовин. 

АК: Треба дякувати військовим. Це добре, потрібно та взагалі нормально. Пережити те, що переживають вони — неможливо. І ми справді знаходимось у різних життях і, за повернення, зіткнення світів може травматично вплинути на людину. Замість фрази “я розумію, як тобі погано” можна використати, наприклад, “мені боляче це чути”, щоб випадково не знецінити травматичний досвід людини. А взагалі просто подякуйте — це нормальне правило комунікації. Навіть, якщо сьогодні настане перемога, і всі військові повернуться додому, буде багато важких, які потребуватимуть соціальної та психологічної реабілітації. Важлива і сімейна інтеграція, коли родина знає як реагувати — усім набагато легше. Ми підтримуємо родичів, а вони — військового. Коли пропрацювати з усіх сторін, швидше настане одужання та адаптація.

 

Підготовка поліціянтів до роботи на місці воєнних злочинів

Знищення майна, пограбування, вбивства, поранення, катування, знущання, викрадення, умисні тілесні ушкодження, розстріл цивільних, обстріл місць перебування мирного населення, зґвалтування ці та інші жахливі злочини вчиняє рф на українській землі із часу повномасштабного вторгнення. Серед служб, які працюють на цих місцях і поліціянти. А це абсолютно нова категорія постраждалих і з ними теж треба працювати. 

А.К.:У поліціянтів є професійно-психологічна підготовка, для цього у нас працюють штатні психологи. Вони супроводжують відділи поліції та раз на тиждень влаштовують заняття. Там навчають поняття стресу, реакціям та реагуванню на ці прояви. Поліціянти мають вміти спілкуватись з людиною в істериці та у заціпенінні.  У випадках ракетних ударів по житлових будинках, формуються групи з співробітників кількох прилеглих областей, які займаються цивільними на місцях воєнних злочинів. Тому поліціянти мають володіти навичками першої психологічної допомоги. У нас є програма «рівний-рівному», у якій співробітники поліції, які не є психологами, хочуть мати певні знання та навички з цієї області. Вони стають ніби психологами свого колективу — консультантами, можуть десь допомогти або направити вже до спеціаліста за потреби. Ми два роки впроваджували цей проєкт і вже затвердили офіційно. Консультанти мають вищий рівень знань з цієї області, і поліціянти охочіше звертаються, бо це не саме психолог, а допомога у форматі рівний-рівному. Тим паче, що кожен психолог має свого терапевта і якщо щось трапляється ти біжиш до свого супервайзера і він тобі вже розкладає ситуацію. Тому ми більше розвиваємось та розуміємось на собі. 

Фото: Психологічна служба Поліції

Функціонувати під час війни — це ще й про життєстійкість. Людині не так багато часу потрібно для адаптації до умов. Вже зараз, побачивши ракету повз вікна, на роботу все ж поїдеш, хіба що запізнишся. А згідно з результатами соціологічного дослідження “Емоційно-психологічний стан українців”, проведеного Українським інститутом майбутнього спільно з “Нью імідж маркетинг груп”,  зафіксовано три емоційні прояви, які найкращим чином описують настрій респондентів протягом лютого 2023 року. Це  тривога (57%), очікування покращень (46%), надія (41%). Проте зараз в Україні суттєво зростає культура роботи із своїм психологічним здоров’ям. І це стане ще одним із методів, який допоможе пережити досвід цієї війни. 

Зазначимо, що наразі створені всі умови для отримання підтримки та кваліфікованої допомоги. Наприклад, скористатись платформою “Розкажи мені”, яка працює цілодобово й надає безкоштовну психологічну допомогу. Або обрати інший ресурс. Ось добірка 10 безкоштовних ініціатив від VisitUkraine.Today. В Одесі тимчасово переміщені українці та всі особи, які постраждали внаслідок війни, можуть безкоштовно отримати кваліфіковану психологічну допомогу на базі міських медзакладів.

Continue Reading
Click to comment

Авто

Нова Toyota Corolla 2026 — перші подробиці

Published

on


Toyota Corolla кардинально зміниться зовні та стане сучаснішою і просторішою всередині. Модель запропонують у бензинових та гібридних версіях потужністю до 400 сил.

Нова Toyota Corolla тринадцятого покоління дебютує в 2026 році — до 60-річчя моделі. Масове авто зазнає суттєвих змін. Про це стало відомо японському виданню Best Car.

У лінійці Toyota Corolla 2026 залишаться седан, хетчбек та універсал. Дизайн виконають у фірмовому стилі марки, тобто авто нагадуватиме нові Toyota Camry та Prius завдяки вузьким фарам та вираженому “носу”.


Fullscreen

Toyota Corolla отримає бензинові двигуни нового покоління

Фото: Toyota

У салоні Toyota Corolla встановлять нову цифрову панель приладів та великий 12,3-дюймовий тачскрін. Мультимедійну систему доповнять штучним інтелектом. Авто стане просторішим, а його багажник збільшать.

Великі зміни очікуються під капотом, адже нова Toyota Corolla отримає бензинові чотирициліндрові двигуни наступного покоління із покращеною термальною ефективністю та збільшеним ККД.


Важливо

У Японії випустили на ринок оригінальний гібрид Toyota Corolla і класичного Bentley (фото)

У Японії випустили на ринок оригінальний гібрид Toyota Corolla і класичного Bentley (фото)

Базова модель буде оснащена 1,5-літровим мотором, який розвиватиме 128 к. с. в атмосферному виконанні та 177 к. с. – із турбонаддувом. Цей же двигун встановлять на гібридну та плагін-гібридну версії Toyota Corolla 2026.

Заряджена Toyota GR Corolla отримає 2,0-літрову турбочетвірку, яка розвиватиме приблизно 400 сил. А от електромобіль Toyota Corolla не планується.

Нагадаємо, що саме Toyota Corolla — наймасовіше авто всіх часів. Із 1966 року виготовили понад 53 мільйони цих авто.

Також Фокус писав про відроджене купе Toyota Celica, яке представлять у найближчі роки.



Джерело

Continue Reading

Події

Чому в Молодий театр повернувся Білоус: у КМДА пояснили ситуацію

Published

on



Для відсторонення директора та художнього керівника Київського національного академічного Молодого театру Андрія Білоуса від виконання обов’язків необхідна ухвала слідчого судді.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє КМДА.

Зазначається, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

“Департамент культури не має права діяти поза законом. Кодекс законів про працю не передбачає автоматичного відсторонення у зв’язку з відкриттям кримінального провадження. Водночас, відповідно до статті 154 Кримінального процесуального кодексу України, відсторонення від посади здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, винесеної за клопотанням слідчого або прокурора”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Питання стосунків між студентами та викладачами треба додати у кодекси етики вишів – Левченко

У КМДА відзначають, що 14 лютого 2025 року Департаментом була створена комісія з перевірки інформації.

“Для того, щоб обговорити шляхи реалізації пропозицій комісії та уточнення їх окремих аспектів, зокрема розірвання трудових відносин на підставі втрати довіри, Департамент ініціював спільну зустріч із Комісією 20 березня, у приміщенні Департаменту культури. Якщо в матеріалах комісії виявлять інформацію, яка може сприяти слідству, її неодмінно надішлють до правоохоронних органів”, – повідомляють в КМДА.

У Департаменті наголошують, що в разі отримання правових документів, які підтверджують порушення Білоусом норм законів України, зафіксованих у встановленому законодавством порядку, Департамент без зволікань припинить із ним трудові відносини, або відсторонить на підставі ухвали слідчого судді.

Як повідомляв Укрінформ, Андрій Білоус, якого звинувачують у сексуальних домаганнях до студенток, після відсторонення повернувся на посаду директора — художнього керівника Молодого театру.

В анонімному відео на Ютубі дівчина, яка назвалася студенткою Київського національного університету імені Івана Карпенка-Карого, звинуватила в сексуальних домаганнях викладача вишу та художнього керівника Молодого театру 48-річного Андрія Білоуса. Після цього про пережиті домагання почали розповідати інші студенти та актори, які навчалися в КНУТКіТ.

Читайте також: Керівник Молодого театру Білоус заявив, що повернувся на посаду

В університеті заявили, що розпочали службову перевірку. Білоуса від викладання відсторонили.

Департамент культури Київської міської державної адміністрації отримав від акторського складу Молодого театру два звернення стосовно Білоуса та в межах своїх повноважень розпочав внутрішнє вивчення обставин.

Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.

Активісти вимагали відсторонити Андрія Білоуса з посади художнього керівника Національного академічного Молодого театру.

У КМДА повідомили, що Білоуса буде відсторонено від виконання посадових обов’язків, а для аналізу ситуації в театрі буде створено відповідну комісію, яка за потреби вживатиме належних заходів реагування.



Джерело

Continue Reading

Відбудова

На Харківщині відновили електропостачання після авіаудару РФ по Золочеву

Published

on



У Золочеві Харківської області відновили електропостачання після російського авіаудару 25 лютого.

Про це повідомила у Телеграмі компанія “Харківобленерго”, передає Укрінформ.

“Фахівці відновили електропостачання споживачів, які були знеструмлені 25 лютого внаслідок ворожого обстрілу”, – йдеться у дописі.

Зазначається, що авіабомба влучила у місцеву підстанцію, внаслідок чого без світла залишився щільно заселений мікрорайон Золочева.

“Того ж дня завдяки оперативній роботі працівників Золочівського РЕМ було відновлено електропостачання споживачів приватних домоволодінь. Але через неможливість перепідключення мереж жителі багатоповерхівок залишалися без світла”, – зазначив заступник технічного директора по розподільчим мережам АТ “Харківобленерго” Олександр Кишинський.

Читайте також: На Полтавщині відновили електропостачання, порушене російськими обстрілами

За його словами, аби повернути світло в домівки, енергетикам довелося змонтувати нову повітряну лінію 0,4 кВ.

Як повідомлялося, росіяни ударили по Золочівській громаді Богодухівського району п’ятьма керованими авіабомбами, два влучання зафіксовані безпосередньо у селищі Золочів. Унаслідок ударів були пошкоджені шість багатоквартирних будинків, електропідстанція, автомобілі. Дістали поранення дві літні жінки.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.