Війна
Бізнес в умовах війни: 5 програм для підприємців в Одеській області

Збройна агресія росії завдає величезних збитків українській економіці, проте ми маємо продовжувати працювати, бо, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка. Тому дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації.
Кількість підприємців в регіоні та їхні перепони
Повний рівень економічних збитків залежатиме від того, як довго триватиме війна. Але навіть після закінчення Світовий банк прогнозує повільне відновлення та зростання загрози масової бідності. За даними Програми розвитку ООН, тривалий конфлікт призведе до того, що 30% населення України опиниться за межею бідності.
Малий та середній бізнес намагаються все ж відновлювати роботу, виробництво, поширення своїх послуг та товарів. В Одеській області кількість підприємців ліквідувались, але з’явились нові. Як розповів заступник Начальника Одеської ОВА Дмитро Радулов в інтерв’ю «Дайджест Одеси»: «З початку повномасштабного вторгнення по квітень згідно з реєстраціями було більше ліквідацій ФОПів, ніж створення нових. Загалом з лютого по грудень 2022 року припинило діяльність понад 12 800 підприємців, як фізичних, так і юридичних осіб. Потім тенденція змінилась та пішла вгору, особливо в літні місяці. З березня було зареєстровано 11 тисяч підприємств, здебільшого фізичних осіб. Загалом в області близько 230 тисяч підприємців».
Воєнний стан створює нові правові умови для підприємців, але це не єдині труднощі при роботі. ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» щомісяця проводить опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни». Згідно із 7 випуском за листопад 2022 року, проблема перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням уперше за весь час опитування (із травня 2022 року) вийшла на перше місце в рейтингу перешкод. Частка підприємств, які зіштовхнулись з цією проблемою, досягла 78%. Найзначніша проблема — війна і це аксіома. А потім вже йдуть похідні від дій агресії рф та воєнного стану: перебої з електроенергією, зниження купівельної спроможності, звуження ринку, інфляційні процеси, розриви логістичних ланцюжків. Щоб підтримати економіку країни та підприємців створюються державні програми, податкові умови, надаються умови для релокації підприємства.

Олександр Висоцький, засновник компанії Visotsky розповів для «Дайджесту Одеси», що більшість підприємців продовжують працювати навіть попри усі складнощі: «Якщо говорити про економіку та підприємницьку діяльність, то вже пройшла точка, коли все зупинилося. На початку війни моя компанія організувала програму підтримки українських підприємців. Наразі наш київський офіс влаштовує живі зустрічі для резидентів цієї програми. 70% підприємців продовжують працювати, їх не зупиняють навіть складнощі з електроенергією. Усього 30% із 805 компаній призупинили діяльність. Є взагалі неймовірні кейси серед наших клієнтів — Юрій Синиця, власник компанії Collar, із командою презентував свій бізнес на міжнародній виставці, відновив виробництво та експорт».
Програми та ініціативи, які допомагають бізнесу
Портал «Дія.Бізнес» містить сторінку «Підтримка бізнесу в умовах війни”. Тут представлені державні та донорські програми, приватні ініціативи підтримки підприємців та інформація щодо релокації бізнесу, працевлаштування, кредитів.
Програма «EU4Business» дозволяє отримати додаткове фінансування, навчання або нададуть консультації. Це ініціатива Європейського союзу,а разом з Мінекономіки та Офісом з розвитку підприємництва та експорту запущено грантовий фонд, який розрахований на 300 підприємців.
Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» спрощує доступ підприємств малого та середнього бізнесу до банківського кредитування, а також надає кошти за зниженою процентною ставкою. Дмитро Радулов розповів, що Одеська область вийшла на третє місце за обсягом кредитів, взятих у рамках цієї програми. Суб’єкти господарювання взяли понад 6 тисяч кредитів.
«Єробота» передбачає видачу грантів для створення або розвитку власного бізнесу. Проєкт містить 6 грантових програм за різними напрямками і підходить вже власникам бізнесу чи початківцям. В Одеській області програма лише набирає оберти, станом на початок січня 918 фізичних та юридичних осіб подали заявки на участь. 132 проєкти отримали погодження, на розгляді — 525, відмовили — 261. На 51 суб’єкт господарювання вийшло 12 млн гривень.
Проєкт «Do Business with Ukrainians» дозволяє іноземцям працювати з українським бізнесом і навпаки. Українці створюють ніби анкету та пропонують свої послуги іноземцям, набуваючи собі нових партнерів.
Досвід війни з 2014 року та обмеження, пов’язані з COVID-19 навчили підприємців готуватись та думати про майбутнє. І як не крути, кожен бізнес пов’язаний з політикою, тому мотивація боротись за незалежність дала сильний поштовх триматись за свої проєкти. Наразі є безліч можливостей залучати іноземних партнерів та розширювати бізнес-спільноту задля того, щоб встояти. І це стосується, як великого, так і малого бізнесу, хоч і здається, що останній досить гнучкий.

«Я вірю у швидкий розвиток та зростання українського бізнесу. Хоча війна знижує інвестиційну привабливість країни, але сьогодні для світу Україна стала символом перемоги добра над злом. Україні є, що запропонувати світові, і світ інтегруватиметься з Україною: це сільське господарство, IT-індустрія, технології тощо. Думаю, що перспектива розвитку дуже висока — як приклад можна взяти Ізраїль», — додав Олександр Висоцький.
Нагадаємо, що Одеса — є кандидатом на проведення міжнародної виставки EXPO в 2030 році. Це великий іміджевий захід, який приведе з собою мільйони туристів, інвестиції та перспективу масштабного розвитку міста.
Війна
Прокуратура розпочала провадження щодо ракетного удару по Одесі. Фото

21 березня 2023 року близько 19:50 російські військові нанесли ракетний удар по одному з районів Одеси. Розпочато кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни. Про це повідомив Офіс Генерального прокурора.
Пошкоджено дах та міжповерхові перекриття триповерхової будівлі гуртожитку на території Свято-Іверського чоловічого монастиря. Вибито шибки в декількох прилеглих будинках та монастирі.
За попередніми даними, троє людей отримали травми, одного з них госпіталізували.
На місцях подій працюють прокурори, слідчі СБУ та поліції, які фіксують черговий воєнний злочин РФ.







Фото: Прокуратура Одеської області
Війна
Окупаційна влада продає своє майно в Криму — розвідка

росіяни зробили з Криму військову базу з елементами концтабору та водночас окупаційна влада й військове командування вивозять свої сім’ї з півострова, розпродаючи майно. Як передає Укрінформ, про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини» заявив представник Головного управління розвідки Андрій Юсов.
«Постійно надходить військова техніка, і облаштовуються нові укріплення. Це вже зараз публічна інформація, ми бачимо траншеї, рови, бачимо бетонні конструкції, інші елементи, які свідчать про те, що ворог боїться. Ворог усвідомлює, що звільнення півострова неминуче, і намагається в такий спосіб себе підбадьорювати. Але це картинка для широкого загалу», – розповів Юсов.
Водночас окупаційна адміністрація та військове командування поспіхом вивозять свої родини з півострова та розпродують майно.
«Якщо говорити про поведінку окупаційної влади і адміністрації, командування військових, то їхні родити виїжджають, майно продається. Вони не бажають ризикувати своїми рідними. Я думаю, що всі окупанти мають діяти так само, і покинути територію півострова», – наголосив представник ГУР.
Війна
російська ракета влучила в один із монастирів московського патріархату в Одесі. Фото

Вчора, 21 березня, під час повітряної тривоги в Одесі та області одна із ракет росіян влучила в монастир московського патріархату.
Як передає кореспондент «Думської» з місця подій, пошкоджено триповерховий гуртожиток для паломників. Постраждали четверо людей, одну з них госпіталізовано, трьом надали медичну допомогу на місці.

Як повідомила кореспондентка Громадського радіо в Одесі Юлія Афанасьєва: «Відомо, що було випущено 3 керовані ракети, дві з них збили наші сили ППО, а третя влучила у будівлю чоловічого монастиря УПЦ МП. Це триповерхова будівля, де розташовані келії священиків. По допомогу звернулись 4 людей. Троє з легкими пораненнями, а одну людину довелось госпіталізувати», – каже кореспондентка.

Фото: Думська
-
Топ-тема1 тиждень ago
«ERASMUS+»: нові можливості для українців цього року
-
Війна1 тиждень ago
На кордоні зловили ухилянтів: довелось стріляти
-
Одеса5 днів ago
Звіт одеських комунальників: аварійні бригади, запуски системи опалення, генератори та дерева
-
Регіон1 тиждень ago
У найбільших супермаркетах Одеської області проводять моніторинг цін
-
Політика1 тиждень ago
Уряд погодив звільнення начальника Одеської ОВА Максима Марченка
-
Кримінал5 днів ago
Побив дружину до черепно-мозкової травми: житель Білгород-Дністровського району піде під суд
-
Україна5 днів ago
Саботаж «Зернової ініціативи» продовжується: до портів прибуває менше балкерів
-
Війна5 днів ago
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні