Війна
ДНК-лабораторія, місія експертів МАГАТЕ: результати візиту голови МЗС Франції
26 січня Одесу відвідала Міністр Європи та закордонних справ Французької Республіки Катрін Колонна.
Як повідомляє Одеська обласна адміністрація, Франція надасть другу ДНК-лабораторію, призначену для виявлення та ідентифікації жертв війни на деокупованих територіях, яку Україна отримає вже у квітні. А також оголосила про надання 3 млн євро на розгортання місії експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на українських АЕС.
Франція та Україна продовжують співпрацю зі створення Спеціального трибуналу щодо воєнних злочинів РФ. «Ми вважаємо, що паралельно із наявними судовими інституціями важливо створити гібридну інстанцію, спеціальний суд. Для нас велика честь, що ми увійшли до Core Group, яка сьогодні зібралася у Празі», – підкреслила очільниця МЗС Франції.
На зустрічі також був Міністром закордонних справ України Дмитро Кулеба та Начальник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко. Втрьох вони вшанували пам’ять загиблих Захисників України. Фразцузька дипломатка оглянула об’єкти енергетичної інфраструктури, які були зруйновані внаслідок ракетних ударів російських окупантів; побувала в Одеському морському торговельному порту та оглянула історичний центр Одеси, який напередодні її візиту, включено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
«Ракетний обстріл і дві повітряних тривоги не завадили нам з Катрін відвідати Одесу та провести переговори про нові постачання зброї, нові санкції, спецтрибунал, Формулу миру. Це найкраща ілюстрація українсько-французького партнерства. Нас ніщо не злякає і не зупинить. Сьогодні ми провели переговори щодо важливої ролі Франції у міжнародній танковій коаліції, гуманітарній ініціативі Президента «Grain from Ukraine» та Формулі миру. Українсько-французьке партнерство залишається вирішальним для припинення російської агресії та відновлення миру» – резюмував на брифінгу в Одесі Дмитро Кулеба.
Війна
Росіяни атакують Зміїний з метою терору морських шляхів, — Гуменюк
Останніми днями почастішали атаки росіян на острів Зміїний. Удари керованими авіабомбами провокують небезпеку для пересування суден акваторією Чорного моря.
«Вони намагаються бомбити саме навігаційні шляхи. Тому що сам острів географічно і ландшафтно міцна скеля. Розбомбити його не так просто, якщо розраховувати, що там щось хотілось б розмістити. Біля самих газовидобувних платформ їм немає що робити. Їм підходу до вишок Бойка немає. Тому вони просто тероризують морські транспортні шляхи», — розповіла речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк в етері телемарофону.
За її словами, росіяни скидають керовані авіабомби для того, щоб привести в дію морські міни, яких ще доволі багато в морі, і щоб ускладнити навігаційний шлях.
Речниця також підкреслила, що останніми днями працює тимчасовий коридор.
«Нам довіряють судновласники і йдуть на те, щоб судна йшли тим коридором, який ми запропонували. Безпековий компонент нами дотримується, ми повністю забезпечуємо безпеку для суден», — зазначила Наталія Гуменюк.
Війна
В Україні вже працює Е-реєстр військовозобов’язаних
Єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже функціонує та постійно наповнюється інформацією. Про це в коментарі Еспресо повідомив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
За його словами, Мінцифри очікує бачення нової команди Міністерства оборони України.
«Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту — ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації», — розповів Федоров.
Федоров зазначив, що електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже наповнений на понад 90%. Однак, є питання сервісів на базі Оберігу та якими вони будуть.
Нагадаємо, 18 вересня до Верховної Ради було подано законопроєкт №10062 про створення електронного реєстру військовозобов’язаних.
Законопроєкт передбачає передачу Міністерству оборони даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах.
Війна
ЗСУ отримали гвинтокрил, який намагалися приховати екскерівники запорізького підприємства
Співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) передали ЗСУ раніше арештований гвинтокрил Мі-2, який намагалися приховати колишні керівники «Мотор Січі».
Як повідомили у пресгрупі ДБР, арешт гелікоптера Мі-2 стався у червні 2023 року у межах розслідування кримінального провадження щодо перешкоджання законній діяльності ЗСУ та пособництва державі-агресору. Під час розслідування з’ясувалось, що у травні 2022 року гелікоптер, за вказівкою колишнього керівництва «Мотор Січ» перегнали спочатку в одну з європейських країн, а потім на Близький Схід. Все це робилось з метою перешкодити його передачі ЗСУ. Наразі повітряне судно вже повернули в Україну й відтепер вертоліт буде виконувати завдання в одній з бойових частин ЗСУ.
Нагадаємо, у розпал великої війни колишній посадовець, якого звинувачують у державній зраді, блокував передачу Мі-2 українським розвідникам. Давав вказівки розібрати гелікоптер на запчастини та приховати документи, які необхідні для експлуатації.
Щодо ймовірного вилучення Мі-2, українськими розвідниками доведено, що В’ячеслав Богуслаєв часто спілкувався з директором маркетингу та торгівлі АТ “Мотор Січ” та керівником дочірньої компанії цієї корпорації “Вертольоти МСБ” Павлом Касаєм.
Як вже писав «Форпост», 22 жовтня минулого року стало відомо, що СБУ затримала почесного президента компанії «Мотор Січ», екснардепа В’ячеслава Богуслаєва. Йому оголошено підозру в колаборації та пособництві державі агресору.