Верховний суд підтвердив незаконність давнього постанови Кабміну №662
В Україні не мають права забирати житло без постанови суду. Банкам остаточно заборонили застосовувати виконавчий напис нотаріуса, і тільки на підставі неї (без судового рішення) стягувати нерухомість за проблемними іпотечними кредитами. Про це йдеться у висновку Великої палати Верховного суду по справі №11-174ас18, пише ubr.ua
Фінансисти користувалися виконавчим написом для двох типів кредитів:
- іпотечні;
- кредитів, неоформлених нотаріально.
Це дозволялося постановою Кабміну №662, затвердженим в 2014 році. Проте у вищезгаданому постанові БП-ВС підкреслюється, що це урядову постанову було визнано незаконним кілька років тому трьома рішеннями:
Останній висновок було видано по апеляції Приватбанку — того ж банку, який судився за нотаріального напису та постанови Кабміну №662 зараз. Хоча юристи держбанку повинні були знати все про незаконність виконавчого напису з 2017 року, однак все одно з нею працювали.
Щоб ні у кого з банків — Приватбанку і в тому числі — не виникало сумнівів і різночитань, Верховний суд у справі №11-174ас18 підкреслив виконавчий напис за постановою Кабміну №662 — незаконна.
«Виконавчий напис незаконна ще з 2017 року, зараз це знову підтвердили. А насправді ні Приватбанк, ні інші структури не мали права нею користуватися вже два роки. У теорії всі відкриті виконавчі провадження по таких написів повинні бути закриті. Але навіть якщо цього не станеться, то це може зробити будь-який позичальник через суд. Навіть якщо у нього відібрали житло і виселили. Банки не мали права на ці дії, так що їх можна опротестувати і повернути все до початкового варіанту. А тих, хто творив беззаконня — притягнути до відповідальності», — прокоментував UBR.ua ситуацію старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.
За його словами, подібних справ було дуже багато.
«Це навіть не сотні, а тисячі випадків. Адже це було дуже зручно для банків. Не потрібно йти в суд: нотаріус наклав виконавчий напис, і фінустанова забрало квартиру. Особливо активно цим користувався Приватбанк», — зазначив Кравець.
«>
16.04.2019
13:10
Источник