Connect with us

Війна

Війна змінює нас: вплив пролонгованого стресу на організм

Published

on

Українці лише розпочали впроваджувати культуру турботи про психологічне здоров’я і опинились у повномасштабній війні. Наразі, вже десятий місяць мільйони наших людей живуть в умовах пролонгованого стресу. І коли ми зазначаємо про відбиток, який воєнні дії залишають, то говоримо про всіх. Військовий, цивільний, постраждалий, переселенець, біженець, дитина — усі мають чи матимуть наслідки для здоров’я, як фізіологічного, так і психологічного. Але, не варто згущувати чорні фарби, варто зосередитись на підтримці один одного, а до того ж є безліч програм та волонтерів, які хочуть та можуть допомогти. 

Про симптоми, прояви депресії, стратегії подолання стресу та можливості впоратись із цим розповіла фахівчиня з адвокації з питань екстреної допомоги в ГО Спільноти Самодопомоги, психологиня, Марта Пивоваренко.

Які прояви стрес-спровокованих розладів?

Як національний тренер та супервізор нової програми дій ВООЗ у питаннях психічного здоров’я для неспеціалістів сфери можу підтвердити, що депресія під час війни — це один із стрес-спровокованих розладів. Програма дій mhGap-HIG розрахована саме на гуманітарні умови, зокрема війну, і варто звертати увагу на симптоми посттравматичного стресу, депресії й інших станів. 

Сигнали про пережите насильство чи перехід симптомів гострого стресу через потенційно травмуючу подію у ПТСР, депресію — є важливим фактором запобігання самоушкоджень та самогубств.

Які сигнали погіршення звичного функціонування людини – є негативною тенденцією?

Це можу бути ізоляція, зменшення догляду за собою, відмови приймати душ, зменшення контактів із раніше близькими, або непродуктивний копінг, тобто стратегії подолання стресу через алкоголь, ліки чи інші хімічні речовини — залежності. 

У суспільстві досі актуальна думка, що психологічне здоров’я – міфічне. Щось на кшталт, якщо встати з ліжка, то все пройде. Чи так це?

Навіть слабку депресію часто поєднують з іншими скаргами на здоров’я і з соматичним болем. “Ком у горлі”, болі у серці, “гострий шлунок” можуть під час діагностики не показувати ніяких фізіологічних причин, але люди роками страждають від болісних відчуттів у тілі. 

Соматична практика допомагає позбутись багатьох цих симптомів і запобігає вживання знеболювальних, що в тому числі можуть призвести до залежності. Рух, зміна стратегії руху, візуалізація, дихальні техніки — це практично основа стабілізації стану у всіх психотерапевтичних підходах, пов’язаних зі стресом. Рекомендую розглядати фізичний та психологічний добробут, як нерозривні. Навпаки зцілення фізичного та психологічного найчастіше веде до загального покращення здоров’я.

Майже у 2/3 осіб, які пережили потенційно травмувальну подію, виникатимуть порушення сну, ПТСР заважатиме відновитись після контузії, а якщо у людини хронічні болі, то стан погіршуватиметься. 

Фізичний біль, як ніщо може призводити до відчуття безнадії і кожен восьмий готовий розпрощатись із життям лишби позбутись хронічних страждань. 

Чи можна покращити свій стан, допомогти собі чи іншому?

Так, завдяки копінг-стратегії — стратегії подолання стресу. Вони є життєво необхідними, тому під час сварок нашим родичам хотілось “закручувати огірки” чи мити посуд. Загалом будь-які роботи із дрібною моторикою допомагатимуть частині людей, це містить в’язання чи інші заняття, але немає нічого кращого, ніж дихальні практики, ходьба чи басейн. Рух допомагає вивести стрес, зважайте, щоб він був не надто збуджуючим, особливо перед сном.  

Дослідник руху Рудольф фон Лабан запропонував концепцію зміни стратегії руху для покращення відновлення. Кожна робота, яку ми виконуємо, вимагає від нас певних стратегій руху, і зміна стратегії в час відпочинку призводить до розслаблення. 

Чи вищі ризики у людей з психологічними розладами стосовно серцево-судинних, онкологічних захворювань наразі?

Хронічний стрес впливає на ризики щодо цукрового діабету, оскільки стрес фактично призупиняє роботу імунної системи, перенаправляючи ресурси на боротьбу. Ми можемо побачити дуже велику кількість хронічних захворювань і загострень, особливо вони впливатимуть на особу по завершенню небезпеки, коли ослаблений організм розслабляється. Таким чином, від хронічних хвороб після Другої світової війни загинуло більше, ніж у боях. Профілактика і запобігання надмірним психологічним навантаженням — кращий спосіб запобігти, як соматичним, так і психологічним проблемам. 

Короткий світловий день, враховуючи відключення електроенергії, чи відбивається це на самопочутті?

Доведено, що в країнах де довгі ночі та похмура погода, депресія є частою проблемою, але це не лише через погоду, а й через вітаміни В та D. 

Загалом стресові періоди вимагають від людей більше часу проводити на вулиці, у теплі періоди року “зелені години” є критично важливими для відновлення нормального функціонування. 

Мінімум 5 годин на тиждень, наприклад, один день з вікенду або 15 хвилин щоденно має бути витрачено на “зелені години” і це стало очевидним в період ковіду.

Помітити проблему значно легше, коли знаєш на що звертати увагу. 

Розуміння сигналів, тенденцій можуть справді врятувати чиєсь життя. Людина не завжди спроможна помітити свій стан та знайти у собі сили покращити його, ось чому ми потребуємо допомоги від оточення та близьких людей.

Війна

Прикордонники фіксують порушення росіянами «перемир’я» у трьох областях

Published

on

Попри оголошене “перемир’я”, росіяни не припиняють атакувати українські позиції по всій лінії фронту. Зокрема, на сумській ділянці фіксують стрілецький обстріл.

Як передає Укрінформ, про це в телеефірі сказав речник ДПСУ Андрій Демченко.

“Попри те, що Росія зазначила, що вводить режим припинення вогню, вони продовжують обстріли позицій українських захисників і в межах Сумської області, і в межах Харківщини й Донеччини, власне по лінії фронту. Це те, що фіксують наші військовослужбовці, які перебувають там”, – сказав він.

Демченко зазначив, що на окремих напрямках росіяни застосовують артилерію, десь — дрони, зокрема скиди з дронів, а також FPV-дрони.

“Окремо по сумській ділянці був і стрілецький обстріл позицій, які утримують українські прикордонники”, – зауважив він.

Читайте також: РФ намагається створити враження припинення вогню, але не полишає спроб просуватися – Зеленський

Речник висловив думку, що “перемир’я” було оголошене для “інформаційної картинки” і самі росіяни не дотримуються того, про що заявляють.

Як повідомляв Укрінформ, російські війська минулої доби завдали 179 ударів по прикордонних територіях Чернігівської, Сумської та Харківської областей – пролунали 366 вибухів, зафіксоване пошкодження закладу торгівлі, СТО та фермерського господарства.

У суботу 19 квітня лідер Росії Володимир Путін оголосив про припинення вогню у війні проти України під час Великодня.

Фото: ДПСУ



Джерело

Continue Reading

Війна

На Лиманському напрямку Сили оборони дронами знищили найсучасніший танк росіян

Published

on

Оператори підрозділу “Signum” 53-ї окремої механізованої бригади імені князя Володимира Мономаха знищили дронами на Лиманському напрямку найсучасніший ворожий танк Т-80БВМ.

Про це оперативно-стратегічне угруповання військ “Хортиця” повідомило в Телеграмі та оприлюднило відео бойової роботи, передає Укрінформ.

Аеророзвідка вистежила прихований в промисловій будівлі ворожий танк. Пілот діяв бездоганно. Дрон українських захисників майстерно пройшов крізь бетонні конструкції та перекриття, немов ковзаючи між перешкодами.

В результаті було знищено танк Т-80БВМ – одну з найсучасніших машин, яка є на озброєнні РФ.

Читайте також: Українські бійці показали, як знищили російський танк Т-80

Як повідомляв Укрінформ, бійці екіпажу “Асмодей” з батальйону безпілотних систем “EWOKS” за допомогою дронів знищили на Покровському напрямку ворожий бронепотяг.



Джерело

Continue Reading

Війна

Сили оборони уразили бронепотяг росіян на Покровському напрямку

Published

on

Бійці екіпажу «Асмодей» з батальйону безпілотних систем «EWOKS» за допомогою дронів знищили на Покровському напрямку ворожий бронепотяг.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.