Відбудова
Південна Корея розглядає можливість інвестицій у «зелену металургію»

Компанія Posco International має намір брати участь у проєктах з відновлення України, зокрема, розглядаються можливості інвестицій у металургійний сектор.
Як передає Укрінформ, про це повідомили у Міністерстві економіки України.
“Майбутню співпрацю як у приватному, так і публічному секторах обговорили під час зустрічі першого заступника міністра економіки Олексія Соболева із керівництвом компанії Posco International Ukraine. Серед пріоритетних напрямків майбутнього співробітництва відзначили “зелену металургію” та розбудову новітньої енергетичної інфраструктури”, – йдеться у повідомленні.
Представники корейської компанії наголосили, що вже мають досвід реалізації проєктів в Україні, зокрема в аграрній та енергетичній галузях. Але зараз шукають шляхи для активнішої участі у відновленні.
Один із пріоритетних напрямків, який Posco International планують розвивати в Україні, – “зелена металургія”. Компанія має понад двадцятирічний досвід роботи в цій галузі і розглядає як можливість інвестицій в український сектор, так і технологічну та консультативну допомогу українському металургійному бізнесу.
«Торік ми підписали рамкову міжурядову угоду з Республікою Корея, в межах якої економіка України отримає $2,1 мільярда пільгових кредитів від EDCF (Фонд співробітництва в економічному розвитку Республіки Корея – ред.). І ми дуже зацікавлені в максимальному використанні цих коштів на проєкти з відновлення у найближчому майбутньому», – зазначив перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев.
За його словами, в межах чинних домовленостей це можуть бути лише публічні ініціативи з Єдиного проєктного портфеля. Проте в Мінекономіки сподіваються на розширення співпраці з корейським урядом та на можливість залучати пільгове кредитування від Фонду і для приватного сектору.
Сторони домовилися про подальші консультації між Мінекономіки та корейським бізнесом щодо практичної реалізації проєкту із зеленої металургії в Україні. Попереду – техніко-економічне обґрунтування реалізації проєкту та обговорення співпраці з українськими компаніями.
Як повідомлялось, один із найближчих проєктів, який Posco International Ukraine має намір реалізувати в Україні, – це будівництво в Одесі теплоелектроцентралі на RDF-паливі (Refuse-derived fuel – паливо, що виробляється з відходів). Цю ініціативу загальною вартістю в $106 млн дол. хочуть реалізувати в межах співпраці з корейським Фондом економічного розвитку та співробітництва (EDCF).
Фото ілюстративне
Відбудова
Пишний окреслив ключові напрями інвестування для відбудови України

Підтримка експортоорієнтованих секторів економіки, реконструкція інфраструктури та автоматизація виробництва мають стати пріоритетними напрямами спрямування коштів для відбудови України після війни.
Про це повідомив у Фейсбуці голова Національного банку України Андрій Пишний за результатами конференції «Україна: Переосмислення. Новаторство. Прорив» у Вашингтоні, передає Укрінформ.
За його словами, першим напрямом має стати підтримка і розвиток експортоорієнтованих секторів економіки. Відтак, інвестиції повинні спрямовуватися як у відновлення логістичної інфраструктури, пошкодженої війною, так і у розширення та модернізацію підприємств, що працюють на зовнішні ринки, щоб підвищити їх конкурентоспроможність.
Другим пріоритетним напрямом він назвав реконструкцію та відновлення енергетичної інфраструктури, житлового та комерційного будівництва, а також інших інфраструктурних проєктів.
Третє — автоматизація виробництва. Він пояснив, що після війни Україна зіткнеться з гострими демографічними викликами, тому інвестиції в автоматизацію процесів допоможуть вирішити проблему браку персоналу та підвищити ефективність виробництва.
“У цьому переліку не зазначений розвиток оборонної галузі лише через те, що він є пріоритетним за замовчуванням. Посилення обороноздатності – це завдання не лише для України, а й загалом для Європейського регіону”, – наголосив Пишний.
Голова НБУ також підкреслив важливість отримання Україною доступу до основної суми знерухомлених активів РФ як значного ресурсу для покриття завданих збитків. За його словами, це питання справедливості, оскільки “ніхто не вірить, що Росія погодиться виплатити Україні репарації”.
“Багато приділяємо цьому уваги на зустрічах з міжнародними партнерами й під час Весняних зборів МВФ та Світового банку. Я б сказав, що підіймаємо це питання під час кожної розмови. Також спростовуємо тези про ризики такого кроку для стабільності євро”, – зазначив він.
Пишний запевнив, що український фінансовий сектор готовий абсорбувати значні обсяги інвестицій, оскільки банки із запасом виконують нормативи ліквідності, маючи достатньо ресурсів для подальшого нарощення інвестицій та кредитування.
“НБУ сприяє процесам відбудови, забезпечуючи макрофінансову стабільність як основу для припливу інвестицій та стійкого зростання економіки. Але ми цим не обмежуємося, працюємо разом із партнерами над (1) валютною лібералізацією для припливу капіталу, (2) запровадженням системи страхування воєнних ризиків, (3) розвитком кредитування, зокрема іпотечного, (4) розвитком інфраструктури ринків капіталу”, – підсумував він.
Як повідомляв Укрінформ, делегація Національного банку України на чолі з Андрієм Пишним активно розвивала міжнародну співпрацю під час засідань МВФ та Світового банку у Вашингтоні.
Фото: Фейсбук / Андрій Пишний
Відбудова
У Польщі почали видавати пільгові кредити для бізнесу на участь у відбудові України

Польща запустила державну програму пільгового кредитування “Кредит для участі у відбудові України” з фондом у 250 млн злотих (близько 58,25 млн євро) для польських компаній, які інвестують у бізнес-проєкти в Україні.
Про це повідомляє Міністерство економіки України, передає Укрінформ.
За умовами польської державної програми пільгового кредитування «Кредит для участі у відбудові України», максимальна сума кредиту на підприємство становить 10 мільйонів злотих (2,33 млн євро) з процентною ставкою 2% та терміном погашення до 12 років. Заявки вже почали приймати три компанії-партнери польського Bank Gospodarstwa Krajowego.
За словами першої віцепремʼєр-міністерки – міністерки економіки Юлії Свириденко, ці кошти можна також використати на послуги з підготовки техніко-економічних обґрунтувань або інвестиційних проєктів, організацію логістики та розвитку двосторонньої торгівлі.
Кошти можуть використовуватися на логістику і транспортування, розширення інфраструктури України, підготовку інвестиційних проєктів, фінансування медичних компаній, а також придбання нерухомості в Польщі, якщо це пов’язано з інвестиціями в Україну.
Розпорядником коштів державної програми пільгового кредитування «Кредит для участі у відбудові України» є Bank Gospodarstwa Krajowego.
Як повідомляв Укрінформ, у березні Державний секретаріат з економічних питань Швейцарії вдвічі збільшив фінансування проєктів відновлення та реконструкції від швейцарських компаній, що працюють в Україні, до 100 мільйонів франків.
Відбудова
Централізовані закупівлі дозволять суттєво пришвидшити відбудову

В Агентстві відновлення розраховують скоротити час процедурного оформлення проєктів відбудови завдяки впровадженню системи централізованих закупівель.
Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів заступник голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Юрій Сверба.
«Якщо взяти будь-який зруйнований великий інфраструктурний об’єкт, то від моменту його руйнації до здачі балансоутримувачу в середньому проходить 760 днів. При цьому безпосередньо на фізичне відновлення об’єкта закладається тільки 300 днів», – сказав Сверба.
За його словами, більшість часу займають процедурні питання, починаючи з проведення експертиз, виділення коштів, закупівлі супутніх послуг, розробки проєктно-кошторисної документації тощо.
Впровадження ж централізованої системи закупівель із початком роботи Централізованої закупівельної організації (ЦЗО) при Агентстві відновлення має скоротити цей час завдяки стандартизації процедури та накопиченню експертизи.
«Ми хочемо забрати у регіональних підрозділів (сьогодні замовниками усіх тендерів, що стосуються відбудови України, є 22 обласні служби відновлення – ред.) частину роботи, і ЦЗО стане їм реальним помічником. Кожна служба відновлення звертатиметься до ЦЗО із заявкою, закупівельна організація визначатиме вид закупівлі, формуватиме тендерну документацію, проводитиме закупівлю і визначатиме переможця. Замовнику залишиться лише укласти договір із підрядником та перерахувати кошти», – роз’яснив Сверба.
Усі організаційні моменти, що стосуються початку роботи Централізованої закупівельної організації, затвердження внутрішніх документів, регламенту тощо, вже розпочалися. В Агентстві відновлення розраховують провести перші тендери через ЦОЗ вже наступного місяця.
Як повідомлялося, Кабінет міністрів 1 квітня 2025 року ухвалив рішення про створення Центральної закупівельної організації при Державному агентстві відновлення та розвитку інфраструктури України. ЦЗО здійснюватиме закупівлі робот безпосередньо з будівництва, експлуатаційного утримання доріг та розробки проєктної документації для обласних служб відновлення, Групи управління проєктами та дочірніх підприємств Агентства відновлення.
-
Усі новини1 тиждень ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Відбудова1 тиждень ago
У Піддубному на Донеччині відновили газопостачання після обстрілу
-
Політика1 тиждень ago
Майбутній уряд ФРН багато обіцяє Україні, але не вказує способи втілення планів
-
Україна1 тиждень ago
яка область на першому місті
-
Війна1 тиждень ago
У низці областей України оголошували повітряну тривогу
-
Події1 тиждень ago
Нацбанк випустив пам’ятну монету на честь художниці-модельєра Любові Панченко
-
Усі новини6 днів ago
дослідник упевнений в існуванні інопланетної бази під водою
-
Політика3 дні ago
Цінна зустріч у критичний момент