Суспільство
У Варшаві відбулася акція солідарності з українськими військовополоненими

У центрі Варшави на Замковій площі відбулася акція солідарності з українськими військовополоненими та зниклими безвісти під гаслом «Мовчання — це співучасть. Тиша — це кисень для катів».
Десятки волонтерів, активістів та представників української громади Польщі в суботу вийшли на площу, щоб публічно нагадати, що в російському полоні перебувають десятки тисяч українців, і світ не має права мовчати, передає Укрінформ.
«Росія говорить про мир – і катує. Вона обіцяє “захист” – і вбиває. А світ переважно мовчить. Ми – ні. Ми говоритимемо, доки не повернеться кожен полонений», – наголосила під час акції лідерка варшавського Євромайдану Наталка Панченко.
Одна з організаторок акції, волонтерка «Євромайдану-Варшава» Ніна Ткачук, підкреслила, що люди вільного світу не мають морального права змиритися, не мають права називати те, що відбувається в Україні, «звичайною війною».
У Варшаві відбулася акція солідарності з українськими військовополоненими / Фото: Євромайдан-Варшава
«Це – методичне знищення українського народу, цілеспрямоване приниження людської гідності. Це – війна проти тих, хто не здався. Це – воєнні злочини, які скоює Росія. Це – спроба стерти обличчя, які заважають ворогу. Але ми повертаємо ці обличчя, ми нагадуємо світові, що наших людей катують, знищують, ламають», – наголосила Ткачук.
Під час акції було проведено перформанс: волонтери у військовій формі стояли із зав’язаними очима та в кайданках, символізуючи українських військовополонених. Поруч інші учасники тримали плакати з реальними історіями полонених з фото, іменами і датами. Серед них були ті, хто вижив і повернувся, а також ті, кого Росія вбила або чия доля досі невідома. На кожному плакаті був QR-код із посиланням на детальну історію цієї людини.
Крім того, учасники роздавали людям яблука з QR-кодами як нагадування про історію українського військовополоненого Максима Колеснікова, який після звільнення тримав у руках яблуко, вдихаючи його аромат, і не зміг стримати сліз. Для нього цей плід став першим відчуттям свободи, життя й людяності після тортур. Цей момент став символом, який складно забути.
Під час акції транслювали відео, присвячене масовому вбивству українських полонених у колонії в Оленівці, що відбулося в ніч на 29 липня 2022 року. Тоді щонайменше 53 українських захисники загинули, більш як сотня були поранені.
Волонтери озвучили вимоги до міжнародної спільноти. Вимогою до Росії є негайне оприлюднення повного та прозорого списку усіх військовополонених і цивільних заручників. Вимогою до Міжнародного комітету Червоного Хреста є здійснення термінового моніторингу усіх місць утримання українців та вжиття негайних заходів для встановлення імен усіх, кого утримує Росія. Вимога до міжнародних організацій: визнати дії Росії системними воєнними злочинами й домагатися відповідальності російського керівництва.
За офіційними даними, понад 70 тисяч українських громадян, як військових так і цивільних, незаконно утримуються Росією в полоні або вважаються зниклими безвісти. Умови їхнього утримання порушують усі норми міжнародного гуманітарного права: люди зазнають жорстоких тортур, знущань, морального й фізичного приниження. Україна вже неодноразово надавала світовій спільноті докази застосування катувань електричним струмом, побиттями, сексуальним насильством, ізоляцією, відмовою в медичній допомозі.
Як передавав Укрінформ, в останній доповіді Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні йдеться про те, що у рамках свого повномасштабного вторгнення в Україну російська влада вчинила злочини проти людяності у вигляді насильницьких зникнень проти цивільних осіб, які є широко поширеними та систематичними.
Фото: Євромайдан-Варшава
Суспільство
Новини на ранок. У світі, на фронті

Ранкова добірка новин висвітлює наслідки нічних обстрілів, міжнародні події у світі, містить аналітичні матеріали.
Джерело
Суспільство
У Києві презентували книжку про знищення російського крейсера біля Криму Анонси

У Києві презентували книжку про знищення флагмана Чорноморського флоту рф. Видання поєднує журналістське розслідування та аналітику, розкриваючи деталі операції ЗСУ.
Про це повідомила пресслужба Генерального штабу ЗСУ.
У столиці відбулася презентація книжки “Полювання на крейсер москва” — масштабного дослідження, присвяченого одній з найвідоміших військових операцій ЗСУ під час повномасштабної війни. Її авторами стали Андрій Булавін та Олександр Чудновець.
У виданні детально описано, як українські військові, інженери та розвідники спільно реалізували знищення російського крейсера “москва” — символічного й стратегічно важливого корабля агресора. Автори зібрали у книжці не лише факти, а й аналітику, поєднавши журналістське розслідування з ретельним вивченням ходу операції.
Як зазначили у пресслужбі, книга розповідає не просто про історію атаки, а й вшановує професіоналізм та відвагу українських воїнів. Наразі книга вже вважається важливим свідченням епохи, що змінює світ.
Крейсер “москва — флагман Чорноморського флоту рф — був знищений у квітні 2022 року. За даними ЗСУ, у корабель влучили дві ракети “Нептун”, що спричинило детонацію боєкомплекту та критичні пошкодження.
Спочатку Міноборони рф заявляло, що пожежу на борту вдалося загасити, а крейсер залишився на плаву. Згодом росіяни визнали, що під час буксирування до Севастополя корабель затонув у шторм.
Інформацію про втрати рф приховувала: лише через дев’ять днів повідомили про одного загиблого, 27 зниклих безвісти та 396 евакуйованих моряків.
Нещодавно командувач ВМС України Неїжпапа поділився деталями знищення флагмана Чорноморського флоту рф “москва”. Хоча два влучання ракетами спершу здавалися малоймовірними, саме поєднання кількох ключових чинників призвело до затоплення корабля.
Одна з ракет влучила в камбуз — найбільше приміщення на крейсері, під яким розміщувалося машинне відділення. Носове машинне відділення було розташоване неподалік від центрального командного пункту судна. За словами Олексія Неїжпапи, ця перемога мала не лише тактичне, а й потужне символічне значення — адже йшлося про головний корабель російського Чорноморського флоту, а не просто про один із крейсерів.
Суспільство
Бессарабський ринок у Києві підготують до облаштування сучасною технікою: деталі

Фото: Департамент охорони культурної спадщини КМДА
19 травня у столиці почнуть підготовку до облаштування торговельної зали Бессарабського ринку сучасним холодильним і торговельно-технологічним обладнанням.
Про це інформує пресслужба КМДА.
Облаштування виконають без втручання в конструктивні або автентичні елементи будівлі — пам’ятки архітектури національного значення “Критий ринок” (охоронний № 899).
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України заздалегідь повідомили про заплановані роботи, які реалізують в межах чинного охоронного договору і в координації з центральним органом охорони культурної спадщини.
“Бессарабський ринок — знакове місце для Києва. Це не лише перлина архітектурної спадщини, а й важливий, щоденно затребуваний соціальний простір у центрі столиці. Наше завдання — зберегти автентичність будівлі, зробити її візуально та практично привабливою для відвідувачів, забезпечуючи при цьому сучасні умови торгівлі та дотримання законодавства”, — зауважив директор КП “Бессарабський ринок” Микола Ковальчук.
Нове обладнання буде легким, енергоефективним і відповідатиме Гігієнічним вимогам до агропродовольчих ринків. Крім того, оновлять торговельне устаткування згідно з вимогами щодо безпечного контакту з харчовими продуктами — будуть лише нержавіючі, нетоксичні та легкі в очищенні матеріали.
Також запланували оптимізацію розміщення торгових місць відповідно до протипожежних вимог і Правил торгівлі на ринках.
Раніше комунальне підприємство “Бессарабський ринок” за результатами тендеру уклало договір з ТОВ “Консерваційно-Реставраційний Центр” на розроблення науково-проєктної документації. Фахівці провели інженерно-конструкторські дослідження плити перекриття між підвальним приміщенням і торговельною залою — висновки стали основою для розроблення науково-проєктної документації з реставрації цієї частини споруди.
Роботи триватимуть орієнтовно до 19 серпня 2025 року. Після їх завершення Бессарабський ринок продовжить роботу як сучасний торговельний простір і водночас архітектурна пам’ятка.
“Наш Київ” вже повідомляв, що біля Берковецького кладовища планують створити Меморіальний сквер з окремим сектором для почесних поховань загиблих Захисників та Захисниць України.
У Києві на Алеї Героїв пошкодили прапори та фото загиблих військових: фото, відео
-
Війна6 днів ago
бригада імені короля Данила відбила штурм росіян у Часовому Яру
-
Політика6 днів ago
після звернення отримала погрози (відео)
-
Усі новини5 днів ago
чим фільм «Бабусі» від Netflix підкорив глядачів
-
Відбудова6 днів ago
Польща планує провести конференцію з відбудови України наступного року
-
Події6 днів ago
Українська кіноакадемія оголосила номінантів на IX «Золоту Дзиґу»
-
Усі новини6 днів ago
Розв'яжуть важливу проблему: старим ядерним датчикам знайшли нове застосування
-
Події5 днів ago
На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок»
-
Суспільство7 днів ago
Грабеж в Одессе – мужчина украл у пенсионера телефон