Політика
Україна закликала керівництво МАГАТЕ не підігравати Росії у питанні ЗАЕС

Україна закликає керівництво МАГАТЕ у питанні окупації Росією Запорізької АЕС не підігравати державі-агресору і не допомагати злочинцю уникати відповідальності, прикриваючись технократичною риторикою.
Про це в ексклюзивному коментарі Укрінформу заявив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Юрій Вітренко.
“На жаль, керівництво МАГАТЕ знову підіграє Росії. Тому самий час нагадати, що нібито “професійне” управління ЗАЕС з боку Росатома та Ростехнагляду за три роки окупації цього українського ядерного об’єкта вже призвело до ряду небезпечних наслідків”, – прокоментував Вітренко висловлювання гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі про “професійне” управління ЗАЕС з боку російських окупантів.
Постійний представник України вказав на погіршення рівня ядерної безпеки на окупованій ЗАЕС – через нестачу кваліфікованого персоналу та відсутність контролю з боку українського оператора. Крім того, багато досвідчених фахівців змушені були залишити станцію, а їх місце зайняли непідготовлені російські кадри. Про неспроможність забезпечити елементарну безпеку станції, зокрема, свідчать нещодавні повідомлення про пошкодження дизельного резервуара на ЗАЕС.
Крім того, через російські військові дії та обстріли критичної інфраструктури мають місце постійні відключення від енергомережі, що підвищує ризик ядерної аварії. Через це ЗАЕС неодноразово перебувала в режимі повного знеструмлення, покладаючись на резервні дизель-генератори.
Також Вітренко наголосив на мілітаризації окупованої Росією атомної електростанції: “Розміщення російських військових, техніки та боєприпасів на території ЗАЕС перетворило її на військову базу, що грубо порушує принципи ядерної безпеки та створює ризик катастрофи”.
Поруч з цим, російська окупаційна адміністрація чинить психологічний та фізичний тиск на персонал станції – зафіксовані численні випадки залякувань, викрадень і катувань українських працівників станції. Лише вчора псевдосуд РФ призначив викраденому в Енергодарі Сергію Потингу 18 років позбавлення волі за нібито “підготовку теракту”.
Окрім цього, Росія продовжує порушувати міжнародні норми та зобов’язання – “російське ФСБ не допускає експертів МАГАТЕ до повноцінного інспектування станції, що унеможливлює обʼєктивну оцінку її технічного стану та безпеки”.
Український постпред також вказав на екологічні та радіаційні ризики – “знеструмлення систем охолодження реакторів, недотримання регламентних процедур та потенційна загроза аварії можуть мати катастрофічні наслідки не лише для України, а й для всього регіону”.
“Цей перелік можна продовжувати. Очевидно одне – окупація ЗАЕС російськими військами є небаченим досі у світі актом ядерного тероризму. Будь-які заяви про “професійне” управління цим об’єктом Росією є маніпуляцією та відбілюванням агресора, які наражають на небезпеку увесь світ”, – наголосив Вітренко.
Він додав, що позиція “ми поза політикою” на тлі грубого порушення міжнародного права Росією є не просто недалекоглядною, а відверто небезпечною.
“МАГАТЕ має називати речі своїми іменами та діяти відповідно до своїх зобов’язань перед міжнародною спільнотою, а не підігравати державі-агресору. Це створює небезпечний прецедент, коли злочинцю допомагають уникати відповідальності, прикриваючись технократичною риторикою”, – підкреслив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні.
Як повідомляв Укрінформ, раніше генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Росія “професійно” управляє окупованою українською ЗАЕС і що перезапуск станції міг би бути можливим протягом місяців після потенційного укладання угоди про припинення вогню.
Фото: Костянтин Ліберов
Політика
Духовний радник Трампа – про атаку РФ по Україні: Світ не повинен мовчати

Духовний радник президента США Дональда Трампа пастор Марк Бернс закликав світ не мовчати після масованої атаки Росії по Україні.
Про це Бернс написав у соцмережі Х, передає Укрінформ.
«Це Київ зараз. Я не зупинюся, поки не припиняться бомбардування. Багато українців залишаються покинутими світом. Багато хто прощається зі своїми сім’ями за межами України. Це не Божа воля. Путін, ти не можеш бути християнином і чинити так з іншими християнами, євреями та мусульманами. Світ не повинен мовчати. Йдеться про людяність, а не про політичну владу», – наголосив Бернс, опублікувавши знімок палаючої української столиці.
Як повідомляв Укрінформ, сили протиповітряної оборони знешкодили 478 засобів повітряного нападу, зокрема дві крилаті ракети “Іскандер-К”, якими росіяни атакували з вечора 3 липня. Основним напрямком удару став Київ, де внаслідок російської повітряної атаки постраждали 23 людини, 14 із них були госпіталізовані.
Фото: facebook.com/PastorMarkBurns
Політика
Країни ЄС можуть збільшити підтримку України завдяки новій фінансовій цілі НАТО

Європейський союз уже погодився виділити з початку цього року на військову підтримку України 34 млрд євро, але ця підтримка може бути ще збільшена.
Про це з нагоди початку головування Данії в ЄС заявив 3 липня у м.Оргус голова Європейської Ради Антоніу Кошта, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми продовжуватимемо надавати повну підтримку Україні. З початку цього року держави-члени зобов’язалися виділити додатково 24 млрд євро на військову підтримку України… Тепер вони зможуть зробити більше», – заявив Кошта, додавши, що Україні потрібна підтримка всіх країн, які поважають міжнародне право.
Він нагадав, що Європейська Комісія запропонувала всім державам-членам більше фіскального простору для збільшення їхньої підтримки, і ця підтримка враховується для нових цілей НАТО. Глава Євроради назвав дуже важливим, щоб кожне євро, витрачене державами-членами на підтримку України, було враховано у 3,5% (або 5%) витрат у рамках зобов’язань у НАТО. Таким чином, це буде використання коштів одночасно для України та для європейської оборони.
Кошта підкреслив, що російське вторгнення в Україну залишається головною загрозою для глобального миру у світі, оскільки підриває міжнародний порядок, заснований на правилах. Політик також назвав Росію країною, яка загрожує не лише Європі, а й Тихоокеанському регіону, оскільки Росія діє в коаліції з такими країнами, як Північна Корея чи Іран.
Він зазначив, що справедливий і тривалий мир є нагальною вимогою для глобальної безпеки та висловив глибоке розчарування тим, що Росія не долучається до зусиль Трампа щодо досягнення тривалого миру. Тоді як Зеленський вже погодився на безумовне припинення вогню, Росія не лише не погодилася, але навіть посилює інтенсивність своєї агресії проти України, зауважив Кошта.
Він вважає за необхідне продовжувати тиснути на Росію за допомогою санкцій: минулого тижня були продовжені всі санкції ще на 6 місяців, і вісімнадцятий пакет «вже в процесі».
«Нарешті, ми з нетерпінням чекаємо нашого спільного майбутнього з Україною як повноправним членом Європейського Союзу», – сказав також голова Євроради. Він вважає, що умови для просування поточного переговорного процесу досягнуті, сам процес потребує часу, який не можна гаяти.
«Нам не можна зупинятися. Нам не можна говорити, що ми заблоковані. Ні. Ми працюємо, і робота триває», – відповів Кошта на запитання щодо перешкод, які ставить одна країна ЄС.
«У цій складній ситуації правда полягає в тому, що Україна виконує свої зобов’язання, проводить реформи, і оцінка Європейської Комісії дуже чітка: Україна справді добре справляється, і ми повинні продовжувати переговори», – підкреслив політик.
Як повідомлялось, 3 липня в Данії проходять заходи з нагоди початку головування країни в ЄС. Участь у них бере і Президент України Володимир Зеленський.
Політика
Сибіга та Сікорський обговорили вступ до ЄС та обороноздатність України

Міністри закордонних справ України та Польщі Андрій Сибіга і Радослав Сікорський обговорили просування вступу України до Європейського Союзу та зміцнення обороноздатності.
Про це повідомив глава української дипломатії в соцмережі X, передає Укрінформ.
«Я мав гарну розмову з моїм колегою Радославом Сікорським, щоб висловити свою вдячність Польщі за підтримку України під час її головування в ЄС. Ми обговорили подальші зусилля щодо просування вступу України до ЄС. Я відзначив важливість відкриття переговорних кластерів, зокрема першого кластера», – зазначив міністр.
Сибіга також наголосив, що спільний шлях України та Молдови до ЄС є фактором регіональної безпеки та стабільності.
Глави МЗС України та Польщі домовилися про наступні конкретні кроки щодо зміцнення обороноздатності України та поглиблення військової співпраці.
Як повідомляв Укрінформ, міністр Сибіга 2 липня зустрічався з делегацією послів ОБСЄ та наголосив дипломатам, що безпека у Європі неможлива без справедливого і тривалого миру для України.
Фото: Х Аndrii Sybiha
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС