Усі новини
як люди заручилися вірністю кішок на десятки століть

У нашій багатій історії лише деякі зв’язки сплетені так хитро і, як той, що виник у нас з домашніми кішками. З’явившись у диких ландшафтах Близького Сходу, ці загадкові істоти вирушили в подорож разом із людиною, яка тривала тисячоліття, перетворившись із самотніх мисливців на заповітних компаньйонів.
Про це пише Live Science.
Історія цього незвичайного союзу почалася близько 10 000 років тому в Родючому півмісяці, регіоні, відомому ранніми досягненнями в галузі сільського господарства. Поселившись і вирощуючи зернові, люди ненавмисно привернули гризунів, які, в свою чергу, привернули африканську дику кішку (Felis silvestris lybica).
У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Ці взаємовигідні відносини, де кішки стримували популяцію гризунів, а люди забезпечували їм стабільне джерело їжі, заклали основу для одомашнення цих тварин. Про глибину цього раннього зв’язку свідчить поховання на Кіпрі віком 9 500 років, де кішку було поховано поруч із людиною.
Чому кішки так люблять вилизувати пластикові пакети: вчені назвали цікаву причину
У міру розвитку цивілізацій кішки посідали все більш важливе місце. У Стародавньому Єгипті їх шанували, часто пов’язуючи з такими божествами, як Бастет, що символізують захист і родючість. Єгиптяни цінували кішок не тільки за їхні мисливські здібності, а й за дружні стосунки, що призвело до широкого поширення одомашнення.
На відміну від собак, одомашнення яких супроводжувалося селекційним розведенням для виконання конкретних завдань, кішки пройшли більш органічний шлях. Їхня природна поведінка, така як полювання і територіальна приналежність, залишилася значною мірою недоторканою. Таке самоодомашнення свідчить про те, що кішки вважали за краще жити поруч з людиною, пристосовуючись до общинного життя і зберігаючи при цьому свою незалежність.
Офіційне розведення кішок за певними ознаками — відносно недавнє явище, яке набрало силу в останні два століття. Сьогодні існує безліч визнаних порід, кожна з яких має унікальні характеристики. Наприклад, мейн-кун відомий своїми великими розмірами і доброзичливою поведінкою, а сіамська порода вирізняється стрункістю і вокальним характером.
Незважаючи на одомашнення, кішки зберегли багато звичок своїх диких предків. Їхні інстинкти одиночного полювання, територіальне мічення і нічний спосіб життя нагадують їхніх прабатьків. Це поєднання диких інстинктів і пристосованості до домашніх умов обумовлює їхню неминущу привабливість і глибокий зв’язок із людиною.
Сьогодні домашні кішки є одними з найпопулярніших домашніх тварин у всьому світі, а їхня популяція перевищує 600 мільйонів. Їхня роль не обмежується боротьбою зі шкідниками, а охоплює дружнє спілкування і навіть терапевтичну підтримку, що підкреслює їхню багатогранність і довговічність стосунків між людиною і кішкою.
Раніше Фокус писав про тривожні сигнали, що подаються кішками, коли вони виють. Якщо тварина подає такий сигнал, то потрібно терміново звернути на це увагу.
Також Фокус писав про причини, через які кішки показують свій живіт людям і чи можна його гладити. Кішки люблять щоб їх гладили в різних місцях, але з котячим животом не все так просто.
Усі новини
Кому зі знаків Зодіаку пощастить у коханні у квітні 2025 року — відповідь астролога

Астрологи назвали три знаки Зодіаку, для яких квітень стане періодом змін на краще в особистому житті. Вони можуть зустріти особливу людину або зміцнити зв’язок зі своїм партнером.
Астрологиня Марія Кузьменко розповіла, кому зі знаків Зодіаку квітень 2025 року принесе романтичні знайомства або зміни в особистому житті.
Телець
У квітні Тельці відчують приплив любові й тепла. У самотніх Тельців є шанс зустріти людину, яка ідеально підійде їм за духом. Особливо сприятливими будуть середина і кінець місяця для встановлення глибоких, щирих стосунків. Для тих, хто в парі, квітень принесе гармонію і нові спільні плани на майбутнє.
Лев
Квітень стане для Левів місяцем змін в особистому житті. Самотні Леви можуть зустріти своє кохання на тлі змін у соціальному житті — можливо, через друзів або на публічних заходах. Для тих, хто у стосунках, квітень принесе розуміння і зміцнення зв’язку з партнером, а також можливість розв’язати давні питання, які заважали розвитку стосунків.
Водолій
Водолії у квітні будуть на піку своєї привабливості. Цей місяць принесе їм яскраві романтичні події, наповнені емоціями. Самотні Водолії можуть зустріти людину, з якою з першого погляду з’явиться взаєморозуміння. У стосунках з’явиться нова хвиля пристрасті і пригод, що зробить ваші стосунки ще глибшими і насиченішими.
Також Фокус писав про три знаки Зодіаку, яким пощастить із грошима у квітні 2025 року
Усі новини
Народний супутник досі працює для ЗСУ — віцепрезидент ICEYE

“Народний супутник” від фінської компанії ICEYE, який “Благодійний фонд Сергія Притули” придбав на зібрані донати у 2022 році, продовжує виконувати свої функції для українських бійців. Про це сказав віцепрезидент компанії Сеппо Аалтонен, втім деталей роботи апарата не розкрив.
Віцепрезидент фінського виробника мікросупутників ICEYE Сеппо Аалтонен розповів про функціонування супутника в інтерв’ю LIGA.net, опублікованому 2 квітня.
За словами віцепрезидента, “народний супутник” не припиняє приносити користь українській армії, проте детальніше розповісти про це та коментувати специфіку роботи він не має можливості. Аалтонен запевнив, що апарат “належно функціонує” та продовжує виконувати завдання для ЗСУ.
“Я з Фінляндії — країни, яка має великий сухопутний кордон з Росією. Тому ми дуже зацікавлені в тому, щоб співпрацювати з Україною заради спільної безпеки”, — пояснив віцепрезидент компанії-виробника.
Зазначимо, супутникова компанія ICEYE є лідером у галузі супутникових операцій з використанням радарів із синтезованою апертурою (SAR-супутників). Завдяки її технологіям українські військові оперативно отримують розвідувальні дані.
ГУР використовує знімки з “народного супутника” для оперативного збору розвідданих
Фото: Благодійний фонд Сергія Притули
Українці купили “народний супутник” у 2022 році: деталі
Сергій Притула повідомив, що купив супутник для ЗСУ на зібрані його фондом у межах проєкту “Народний Байрактар” донати, 18 серпня 2022 року. Проєкт зібрав понад 600 млн грн, проте компанія Baykar вирішила передати безпілотники Україні безплатно, тому гроші було вирішено витратити на апарат, який надає доступ до супутникових знімків фінської компанії ICEYE. На той час повідомлялося, що доступ до мережі супутників викупили на понад рік.
Міністр оборони України Олексій Резніков 19 серпня зазначив, що завдяки придбаному на гроші українців супутнику ЗСУ зможуть ефективніше знищувати окупантів.
Бізнесмен Максим Поляков, який володіє компанією EOS Data Analytics, що була залучена до укладання угоди, заявляв, що “народний супутник” залишиться у власності України навіть після закінчення терміну доступу до даних.
Фахівці Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України у червні 2024 року розповіли, що використовують “народний супутник” ICEYE для виявлення цілей і зробили 4173 знімки ворожих об’єктів за майже 2 роки.
Портал Defence Industry Europe 8 липня 2024 року повідомив, що ICEYE і Міноборони України підписали Меморандум про співпрацю.
Усі новини
Новий космічний телескоп NASA за $488 млн зробив перші зображення Всесвіту (фото)

12 березня в космос було запущено новий інфрачервоний телескоп NASA під назвою SPHEREx. Він має допомогти побачити Всесвіт таким, яким його ще ніколи не бачили астрономи завдяки своїм унікальним можливостям. NASA показало перші тестові зображення телескопа, на кожному з яких зображено до 100 000 джерел світла.
Про це пише Space.
Космічний телескоп Вебб, який розпочав роботу 2022 року, здійснив революцію в астрономії, тому що він може спостерігати Всесвіт в інфрачервоному діапазоні світла, який не видно людському оку. Але абсолютно новий інфрачервоний космічний телескоп SPHEREx може робити це ще краще і NASA показало його перші тестові зображення космосу.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
12 березня в космос було запущено новий інфрачервоний телескоп NASA під назвою SPHEREx
Телескоп SPHEREx, вартістю 488 млн доларів, допоможе вченим зазирнути в найвіддаленіші куточки видимого Всесвіту, що дасть змогу краще зрозуміти, як він розвивався впродовж 13,8 млрд років після появи внаслідок Великого вибуху. Зокрема, астрономи хочуть отримати більше інформації про розвиток галактик і зірок за мільярди років, а також про те, як саме космос почав швидко розширюватися незабаром після своєї появи. Астрономи за допомогою даних телескопа SPHEREx мають намір створити найбільшу карту видимого Всесвіту.
Космічний телескоп SPHEREx здатний бачити крізь найщільніші хмари пилу, через які не проникає видиме світло, але проходить інфрачервоне світло. Це дасть йому можливість розглянути найдальші зірки і галактики з дуже високою деталізацією.
Телескоп SPHEREx, вартістю 488 млн доларів, допоможе вченим зазирнути в найдальші куточки видимого Всесвіту
Фото: NASA
Перші тестові знімки космосу насправді не показують всі можливості нового телескопа, але тим не менш вони показують, що всі шість детекторів обсерваторії працюють так, як потрібно. На складеному зображенні показано різні види космосу, створені за допомогою шести різних детекторів телескопа SPHEREx.
На складеному зображенні показано різні види космосу, створені за допомогою шести різних детекторів телескопа SPHEREx
Фото: NASA
Кожен детектор відповідає за виявлення інформації в 17 унікальних діапазонах довжин хвиль інфрачервоного світла, тому телескоп SPHEREx може спостерігати за Всесвітом у 102 діапазонах довжин хвиль інфрачервоного світла. На кожній із тестових фотографій показано до 100 000 різних джерел світла: галактик і зірок.
Кольори, призначені цим зображенням, звісно, присутні у видимій частині електромагнітного спектра, тобто того, що ми можемо бачити своїми очима. Але всі вони представляють інфрачервоні довжини хвиль світла. Більш червоні частини зображення представляють більш довгі хвилі, в той час як більш фіолетові — більш короткі хвилі.
Кожен детектор відповідає за виявлення інформації в 17 унікальних діапазонах довжин хвиль інфрачервоного світла, тому телескоп SPHEREx може спостерігати за Всесвітом у 102 діапазонах довжин хвиль інфрачервоного світла.
Фото: NASA
У видимій частині електромагнітного спектра, чим червоніше світло, тим його хвиля довша. З нашого погляду на Землі і навколо неї довжини хвиль світла, що виходять від космічних об’єктів, насправді переходять з більш синьої частини спектра в червону частину, а потім потрапляють в інфрачервоний діапазон. Це відбувається тому, що розширення Всесвіту змушує довжини хвиль світла розтягуватися в міру їх переміщення від джерела до Землі.
Тому інфрачервона астрономія є такою важливою, адже за допомогою інфрачервоного світла можна побачити астрономічні джерела, що знаходяться за мільярди світлових років від нас. Навіть ті, що існували через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху і навіть раніше.
Наразі детектори телескопа SPHEREx охолоджуються, адже їм потрібна дуже низька температура для того, щоб проводити інфрачервоні дослідження Всесвіту. Уже наприкінці квітня новий космічний телескоп NASA розпочне повноцінну наукову роботу.
Як уже писав Фокус, на Сонці виник потужний спалах і вчені прогнозують появу сильної геомагнітної бурі на Землі. Очікується, що найближчими днями на Сонці виникне сильніший спалах, який може створити більше проблем для земних технологій.
-
Політика1 тиждень ago
Зеленського непокоїть вплив російської дезінформації на оточення Трампа
-
Політика1 тиждень ago
Шмигаль показав наслідки ракетного удару по Сумах
-
Політика1 тиждень ago
Макрон зустріне Зеленського в Єлисейському палаці в середу
-
Одеса1 тиждень ago
Небезпека для Одещини – РФ продовже атакувати Херсонщину
-
Суспільство1 тиждень ago
В Україні вже працюють тисяча фахівців із супроводу ветеранів
-
Політика1 тиждень ago
Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні
-
Події1 тиждень ago
МКСК планує запустити мапу доступності культурних просторів і послуг
-
Відбудова1 тиждень ago
виплати за пошкоджене житло отримали вже 87 тисяч українців