Події
Україна просить Європу допомогти в евакуації культурних артефактів

Україна просить європейських партнерів допомогти в евакуації культурних артефактів, а також підготовці спеціалістів з евакуації, реставрації й відновлення.
Про це в інтерв’ю Укрінформу за результатами участі в Неформальній зустрічі міністрів культури ЄС, що відбулася днями у Варшаві, повідомив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Як зазначив міністр, під час зустрічі у Варшаві Польське головування в ЄС запропонувало чіткий план розвитку започаткованої в лютому цього року в Ужгороді платформи для вирішення питань захисту культурної спадщини, що може потрапити під обстріл або руйнування під час воєнних конфліктів.
«Я був основним доповідачем на цю тему і розкрив головні завдання, які стоять перед нами. Йдеться про те, що станом на сьогодні ми просимо наших колег допомогти нам в евакуації культурних артефактів, а також у підготовці спеціалістів у галузях евакуації, реставрації, відновлення»,- повідомив Точицький.
У цьому контексті він зазначив, що станом на сьогодні вдалося евакуювати понад пів мільйона культурних артефактів з 59-ти культурних об’єктів на прифронтовій території до 21-го музею по всій Україні.
Глава МКСК також розповів, що з європейськими колегами він обговорив питання щодо оцифрування культурної спадщини, що є величезною проблемою не лише в Україні, але й у багатьох інших країнах. Він наголосив, що оцифрування є надзвичайно важливим питанням, оскільки у випадку крадіжок росіянами українських культурних артефактів і подальшого продажу їх на “чорному” ринку, завдяки складеним реєстрам можна буде доводити, що ті чи інші предмети належать Україні.
Точицький поінформував, що донині оцифровано 10-15% артефактів музейного фонду України. У співпраці з іноземними партнерами вдалося оцифрувати вже 400 об’єктів нерухомої культурної спадщини. МКСК також розпочало реалізацію стратегічного проєкту з Google «Україна є тут», в межах якого вже було оцифровано понад 8 тисяч виставок і колекцій з українських музеїв.
«Проте нам не вистачає експертів і професіоналів цієї справи, оскільки багато хлопців і дівчат зараз на війні, а також відповідного фінансування», – зауважив міністр.
За його словами, дуже доброю звісткою є те, що Збройні сили України створили підрозділ, який займається не лише фіксацією злочинів, а й сприяє евакуації, а також дослідженням з професійними фахівцями, які перебувають у лавах Збройних сил.
Точицький зазначив, що європейські партнери також допомагатимуть Україні зі створенням сховищ для артефактів. Він уточнив, що вони можуть бути подвійного використання: під час війни також для людей, а після війни – для артефактів.
Як повідомляв Укрінформ, Київ і Варшава домовилися на паритетній основі про два місця в Україні і Польщі, де вестимуть пошукові або ексгумаційні роботи щодо жертв Волинської трагедії 1945 року. Станом на сьогодні узгоджуються логістичні питання стосовно цих місць, а також вирішується, хто братиме участь у цих роботах.
Події
Нацбанк випустив пам’ятну монету на честь художниці-модельєра Любові Панченко

Національний банк України випустив нову пам’ятну монету “Світ мистецтва кутюр’є. Любов Панченко”, присвячену видатній українській художниці-модельєру та шістдесятниці.
Про це повідомляє пресслужба НБУ, передає Укрінформ.
“Маю за честь презентувати нашу нову пам’ятну монету, присвячену Любові Панченко – легендарній українській мисткині, чиє ім’я стало синонімом творчої свободи. Людині, яка без перебільшення брала участь у творенні нової української культури, сміливо заявляючи про своє право на національну самобутність”, – наголосив голова Національного банку України Андрій Пишний.
Презентація відбулася в Національному центрі “Український Дім” за участі заступниці генерального директора з науково-виставкової роботи Музею історії міста Києва Катерини Боровик та українських митців.
Зазначається, що в Музеї історії міста Києва до 1 червня триватиме ретроспективна виставка “Всесвіт Любові”, присвячена творчості Любові Панченко, яка ще за життя заповіла весь свій творчий спадок цій інституції.
Пам’ятна монета має номінал 10 гривень і виготовлена зі срібла 925 проби. На аверсі зображено стилізований портрет Любові Панченко, обрамлений елементами її твору “Бучанська весна”. На реверсі – фрагмент цього ж твору з використанням техніки тамподруку.

Тираж монети становить до 10 000 штук. Придбати її можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ з 16 квітня 2025 року, а також у банках-дистриб’юторах.
Як повідомляв Укрінформ, напередодні Дня Нацгвардії, який відзначається 26 березня, Національний банк увів в обіг нову обігову пам’ятну монету “Національна гвардія України”.
Фото: Нацбанк
Події
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe

Українка Адріана Пущак здобула перемогу на конкурсі краси Miss Petite Universe USA 2025.
Як передає Укрінформ, про це Пущак повідомила на своїй сторінці в Інстаграмі.
“Ще рік тому я навіть не могла уявити, що вийду на сцену конкурсу краси в Америці, а сьогодні тримаю в руках головну корону своєї категорії — Miss Petite University USA, де змагаються неймовірні жінки 30+ зростом до 167 см”, – написала вона.
За словами Пущак, серед 30 фіналісток вона увійшла в топ-3 народних улюблениць конкурсу.
Також вона змагалася за перемогу у номінації Miss USA University, де брали участь жінки різного віку та зросту. Їй вдалося здобути титул першої віцемісс.
За даними ЗМІ, Адріана Пущак родом з Дрогобича Львівської області.
У 2022 році через війну вона емігрувала до США, де започаткувала власний бізнес у б’юті-індустрії та стала активним учасником української діаспори.

Як повідомлялося, конкурс Miss Petite Universe USA 2025 проходив у Лас-Вегасі з 9 по 12 квітня.
Фото: Пресслужба Адріани Пущак
Події
Одеський художник Гарольд Ізмайловський відкрив велику експозицію своїх робіт в музеї

В Одеському музеї західного та східного мистецтв відкрилася виставка живопису Гарольда Ізмайловського «У дзеркалі часу». Представлено десятки робіт в жанрах ню, натюрморти, одеський порт, війна в Україні та патріотизм.
Фото: Степан Алєкян/Фейсбук
Гарольд Ізмайловський – автор численних мистецьких проектів, які часто реалізовувалися разом з одеськими художниками. В Одесі Гарольд Ізмайловський вважається культовим художником: його концептуальна декларація «Постреалізм» (Неокласицизм) стала фундаментом для формування сучасного арт-простору південного регіону України.
За час своєї творчої діяльності художник знайшов визнання і шанувальників в Україні, Франції, Німеччині, Італії, США, Голландії та інших країнах. Понад тисячі різнопланових полотен були придбані колекціонерами з різних країн світу, картини Ізмайловського прикрашають стіни світових знаменитостей, а також твори перебувають у колекціях музеїв України.
Роботи Гарольда Ізмайловського відображають вплив електромагнітного поля Всесвіту, що обертається навколо сонця, як джерела світла. Митець трактує через творчість ймовірність міфологічного буття людської свідомості. Того, що існує у межах простору і часу космосу.
Виставка працює щоденно (окрім середи) з 12:00 до 18:00, (Каса до 17:30)
Квиток: 100 грн
*Для людей, які були тимчасово вимушені полишити свої домівки вхід безкоштовний
Фото: Степан Алєкян/Фейсбук – https://www.facebook.com/alekyan.s
-
Україна1 тиждень ago
військовий звинуватив Волинський ліцей в поширенні символіки СРСР (фото)
-
Усі новини1 тиждень ago
Де зніматимуть четвертий сезон серіалу Білий Лотос — що відомо
-
Усі новини1 тиждень ago
Батареї зможуть працювати довше завдяки звичайній каві: що зробили вчені (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Не може бути безкарності після таких злочинів
-
Політика1 тиждень ago
Війна не стихає від розмов і заяв, Україні потрібна підтримка партнерів
-
Війна1 тиждень ago
наскільки він реальний — Олексій Гетьман
-
Війна1 тиждень ago
За допомогою українських дронів ліквідовані 65% солдатів РФ та 75% ворожої техніки
-
Політика1 тиждень ago
Шмигаль прибув до Брюсселя на засідання Ради асоціації Україна-ЄС