Усі новини
паливо тепер можна отримувати з CO2 (фото)

Дослідники з Національної лабораторії Лоуренса в Берклі (Berkeley Lab) і Національної прискорювальної лабораторії SLAC розкрили багаторічну загадку перетворення вуглекислого газу (CO2) на паливо.
На офіційному сайті Berkeley Lab йдеться про те, що вчені отримали нове уявлення про електрохімічне відновлення CO2 (CO2 RR) — процес, за якого енергію сонця можна використовувати для перетворення вуглекислого газу на корисні продукти.
Цей процес вважається перспективними способом отримання палива та інших хімічних речовин. Великий прорив у цій царині стався у 1980-х роках, коли мідь визнали високоефективним каталізатором для перетворення CO2 і води на інгредієнти для рідкого палива та хімікатів, таких як етилен і етанол.
Однак виявилося, що під час CO2 RR суперкаталітичні властивості міді швидко погіршуються, знижуючи її продуктивність. Протягом десятиліть вчені намагалися зрозуміти, які хімічні та фізичні процеси відповідають за цю деградацію.
Що зробили дослідники
Щоб зрозуміти, як саме руйнуються каталізатори, команда з Berkeley Lab і SLAC використала передовий метод малокутового рентгенівського розсіювання. Це допомогло виявити два конкуруючі механізми, які призводять наночастинки міді до межі деградації в каталізаторі CO2 RR: міграція і коалесценція частинок (PMC), під час яких дрібніші частинки об’єднуються в більші, і дозрівання Оствальда, під час якого більші частки зростають завдяки дрібнішим частинкам.
Електрохімічний пристрій, розроблений для спостереження за
Фото: Berkeley Lab
За словами дослідників, використання вуглецевих носіїв з іономерним покриттям допомагає стабілізувати наночастинки міді, зменшуючи ушкодження і підвищуючи довговічність у реакціях конверсії CO2.
У майбутньому група планує вивчити різні сехми захисту, включно з покриттями з органічних молекул, розробленими спільно з групою LiSA Каліфорнійського технологічного інституту, щоб спрямовувати реакції CO2 RR на виробництво певних видів палива і хімікатів.
Нагадаємо, вчені також розробили штучний лист, здатний перетворювати вуглекислий газ на рідке паливо та інші цінні хімікати, використовуючи тільки сонце.
Економіка
першими будуть реалізовані нафтогазові проєкти, — WSJ

В межах угоди про корисні копалини між Україною і Сполученими Штатами Америки, ймовірно, першими запрацюють нафтогазові проєкти.
Про це повідомляє видання The Wall Street Journal.
Як зазначають посадовці, саме вони мають більше шансів на швидке втілення. Ці ініціативи простіше реалізувати в умовах війни. Натомість розробка родовищ рідкісноземельних мінералів ускладнюється, оскільки частина з них розташована поблизу лінії фронту.
Однак наразі є деякі бюрократичні перепони. Зокрема, перш ніж почнуться реальні інвестиції, угоду має затвердити Верховна Рада. Також потрібно створити й запустити інвестиційний фонд. Лише після цього Україна зможе залучати інвесторів до видобутку своїх природних ресурсів.
Видання називає підписання угоди дипломатичною перемогою як для України, так і для президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа. Завдяки їй американський президент може заявити, що Україна не просто отримує допомогу, а платить за неї. Видання також зазначає, що Трамп, ймовірно, продовжить обмін розвідданими з Україною.
Однак, за словами американських посадовців, частина компаній зі США може й не зважитися інвестувати через постійну загрозу російських обстрілів. Однак видання наголошує, що вигода може бути значною, адже Україна містить 20 із 50 корисних копалин, які вважаються критично важливими включно з титаном, літієм та ураном.
Нагадаємо, угода про корисні копалини була підписана в ніч на 1 травня. Повний текст угоди зі США був оприлюднений Кабінетом міністрів України того ж дня.
За інформацією видання Reuters США та Україна можуть десятиліття або більше чекати прибутку. Ключовими проблемами в отриманні доходів від проєктів, реалізованих в межах угоди про надра, є труднощі запуску нових шахт на території держави, яка постраждала від бойових дій.
Усі новини
українці обурились кадрами «Громовержців» з літерою Z у назві месників (відео)

У прокат вийшов фільм “Громовержці” кіновсесвіту Marvel і українці побачили символ російського вторгнення, літеру Z, у сцені після титрів. У сцені фігурує російський персонаж, який вигадав нову назву для месників, — AvengerZ. На подію відгукнулись росіяни, які тішились скаргам українців.
Про сцену, яка викликала емоційний відгук в українців під час війни, написали, наприклад, в групі Facebook “Альманах україномовної фантастики Das ist fantastisch!”
Кадри останніх секунд “Громовержців” показують персонажа — російського героя “Червоний Вартовий”. Йому ставлять завдання вигадати нову назву для команди месників, оскільки є проблема з авторськими правами на стару назву Avengers. Персонаж озвучує нову назву, яка “спала йому на думку”, — AvengerZ. При цьому він акцентує на літері Z, розміщеній на костюмі. В українському пабліку написали, що компанія Marvel “оскандалилась”. При цьому авторка наголосила, що подібний меседж зчитається “як підтримка війни й дій окупантів”.
“В українських соцмережах вже закликають бойкотувати кіно, у російських зараз пішла хвиля квасних ура-публікацій. Я трохи в шоці від нового Marvel, бо хоч і не знаю, що мав на увазі режисер, але вони точно мали розуміти, що це зчитається як підтримка війни і дій окупантів. Не смішно, Marvel”, — ідеться у дописі.
Під дописом — різні реакції українців. Хтось написав, що це “закономірний розвиток жанру”. Інші зауважили, що “Червоний Вартовий” — персонаж-баклан, слова якого не варто сприймати серйозно.
Скандал з Marvel – допис про AvengerZ
Фото: Скриншот
Аналогічні повідомлення з’явились також у соцмережі X. Один з дописів, який з’явився 1 травня і набрав майже 200 тис. переглядів, критикують рішення Marvel з обігруванням назви AvengerZ. Автор повідомлення написав кілька гострих слів та зауважив, що росіянам такий хід дуже сподобався. Під дописом — маже сотня коментарів: люди пропонують оголосити бойкот фільму “Громовержці”, риторично питають, скільки РФ заплатили студії за пропаганду, та припускали, що автори фільму “тупі”.
Скандал з Marvel – реакція українця на AvengerZ
Фото: скриншот
Тим часом у російських акаунтах в X — серія задоволених дописів. Громадяни РФ пишуть, начебто Marvel підтримує російське вторгнення, і тішаться, що українців розгнівала поява символу війни у кінофільмі “Громовержці”.
Скандал з Marvel – росіяни радіють через надпис AvengerZ
Фото: Скриншот
Скандал з Marvel – реакція росіян на AvengerZ
Фото: Скриншот
“Громовержці” (Thunderbolts) — фільм режисера Джейка Греєра, який вийшов в український кінопрокат 1 травня. Нові пригоди месників розгортаються після подій фільму “Капітана Америка 4”, коли президент Таддеус Росс перетворився у монстра, “Червоного Халка”. Сюжет Marvel полягає у тому, що збирається команда героїв, серед них — росіянин “Червоний Вартовий”. Після цього вони переживають серію пригод у протистоянні з Валентиною Аллеґрою.
Зазначимо, Фокус писав про фільм “Громовержці”, анонсуючи кращі прем’єри 2025 року. У переліку — ще 16 потенційних хітів: від нового “Хижака” до “Людини-вовка”.
Нагадуємо, у квітні на екрани вийшов фільм “Міккі-17”, враженнями про який ділилися на сайті Фокусу.
Україна
СБУ затримала в Монако сина ексдиректора "Мотор Січі": у чому його підозрюють (фото)

Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора спільно з правоохоронцями Франції та Монако затримали сина експрезидента АТ “Мотор Січ” за розкрадання активів підприємства. Йому загрожує до 12 років.
Джерело
-
Суспільство3 дні ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Події2 дні ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Війна1 тиждень ago
Українські дрони стають стійкішими до РЕБ ворога
-
Політика1 тиждень ago
Цінна зустріч у критичний момент
-
Події1 тиждень ago
На Вінниччині «Паланську печеню» визнали елементом нематеріальної культурної спадщини
-
Відбудова1 тиждень ago
В Україні презентували закупівельну організацію Агентства відновлення
-
Війна1 тиждень ago
в ЗС РФ збільшилась кількість іноземних найманців, — військовий
-
Відбудова5 днів ago
Точицький і міністр культури Італії обговорили підготовку до конференції з відновлення України