Війна
Бізнес в умовах війни: 5 програм для підприємців в Одеській області

Збройна агресія росії завдає величезних збитків українській економіці, проте ми маємо продовжувати працювати, бо, як відомо, битви виграє армія, а війну — економіка. Тому дії держави націлені на стабільну роботу банківських систем, релокацію підприємств у безпечні місця, фінансову підтримку ФОПів, залучення працездатного населення — все це кроки до більш-менш контрольованої ситуації.
Кількість підприємців в регіоні та їхні перепони
Повний рівень економічних збитків залежатиме від того, як довго триватиме війна. Але навіть після закінчення Світовий банк прогнозує повільне відновлення та зростання загрози масової бідності. За даними Програми розвитку ООН, тривалий конфлікт призведе до того, що 30% населення України опиниться за межею бідності.
Малий та середній бізнес намагаються все ж відновлювати роботу, виробництво, поширення своїх послуг та товарів. В Одеській області кількість підприємців ліквідувались, але з’явились нові. Як розповів заступник Начальника Одеської ОВА Дмитро Радулов в інтерв’ю «Дайджест Одеси»: «З початку повномасштабного вторгнення по квітень згідно з реєстраціями було більше ліквідацій ФОПів, ніж створення нових. Загалом з лютого по грудень 2022 року припинило діяльність понад 12 800 підприємців, як фізичних, так і юридичних осіб. Потім тенденція змінилась та пішла вгору, особливо в літні місяці. З березня було зареєстровано 11 тисяч підприємств, здебільшого фізичних осіб. Загалом в області близько 230 тисяч підприємців».
Воєнний стан створює нові правові умови для підприємців, але це не єдині труднощі при роботі. ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» щомісяця проводить опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни». Згідно із 7 випуском за листопад 2022 року, проблема перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням уперше за весь час опитування (із травня 2022 року) вийшла на перше місце в рейтингу перешкод. Частка підприємств, які зіштовхнулись з цією проблемою, досягла 78%. Найзначніша проблема — війна і це аксіома. А потім вже йдуть похідні від дій агресії рф та воєнного стану: перебої з електроенергією, зниження купівельної спроможності, звуження ринку, інфляційні процеси, розриви логістичних ланцюжків. Щоб підтримати економіку країни та підприємців створюються державні програми, податкові умови, надаються умови для релокації підприємства.

Олександр Висоцький, засновник компанії Visotsky розповів для «Дайджесту Одеси», що більшість підприємців продовжують працювати навіть попри усі складнощі: «Якщо говорити про економіку та підприємницьку діяльність, то вже пройшла точка, коли все зупинилося. На початку війни моя компанія організувала програму підтримки українських підприємців. Наразі наш київський офіс влаштовує живі зустрічі для резидентів цієї програми. 70% підприємців продовжують працювати, їх не зупиняють навіть складнощі з електроенергією. Усього 30% із 805 компаній призупинили діяльність. Є взагалі неймовірні кейси серед наших клієнтів — Юрій Синиця, власник компанії Collar, із командою презентував свій бізнес на міжнародній виставці, відновив виробництво та експорт».
Програми та ініціативи, які допомагають бізнесу
Портал «Дія.Бізнес» містить сторінку «Підтримка бізнесу в умовах війни”. Тут представлені державні та донорські програми, приватні ініціативи підтримки підприємців та інформація щодо релокації бізнесу, працевлаштування, кредитів.
Програма «EU4Business» дозволяє отримати додаткове фінансування, навчання або нададуть консультації. Це ініціатива Європейського союзу,а разом з Мінекономіки та Офісом з розвитку підприємництва та експорту запущено грантовий фонд, який розрахований на 300 підприємців.
Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» спрощує доступ підприємств малого та середнього бізнесу до банківського кредитування, а також надає кошти за зниженою процентною ставкою. Дмитро Радулов розповів, що Одеська область вийшла на третє місце за обсягом кредитів, взятих у рамках цієї програми. Суб’єкти господарювання взяли понад 6 тисяч кредитів.
«Єробота» передбачає видачу грантів для створення або розвитку власного бізнесу. Проєкт містить 6 грантових програм за різними напрямками і підходить вже власникам бізнесу чи початківцям. В Одеській області програма лише набирає оберти, станом на початок січня 918 фізичних та юридичних осіб подали заявки на участь. 132 проєкти отримали погодження, на розгляді — 525, відмовили — 261. На 51 суб’єкт господарювання вийшло 12 млн гривень.
Проєкт «Do Business with Ukrainians» дозволяє іноземцям працювати з українським бізнесом і навпаки. Українці створюють ніби анкету та пропонують свої послуги іноземцям, набуваючи собі нових партнерів.
Досвід війни з 2014 року та обмеження, пов’язані з COVID-19 навчили підприємців готуватись та думати про майбутнє. І як не крути, кожен бізнес пов’язаний з політикою, тому мотивація боротись за незалежність дала сильний поштовх триматись за свої проєкти. Наразі є безліч можливостей залучати іноземних партнерів та розширювати бізнес-спільноту задля того, щоб встояти. І це стосується, як великого, так і малого бізнесу, хоч і здається, що останній досить гнучкий.

«Я вірю у швидкий розвиток та зростання українського бізнесу. Хоча війна знижує інвестиційну привабливість країни, але сьогодні для світу Україна стала символом перемоги добра над злом. Україні є, що запропонувати світові, і світ інтегруватиметься з Україною: це сільське господарство, IT-індустрія, технології тощо. Думаю, що перспектива розвитку дуже висока — як приклад можна взяти Ізраїль», — додав Олександр Висоцький.
Нагадаємо, що Одеса — є кандидатом на проведення міжнародної виставки EXPO в 2030 році. Це великий іміджевий захід, який приведе з собою мільйони туристів, інвестиції та перспективу масштабного розвитку міста.
Війна
FPV-дрон вперше атакував Запоріжжя і підірвав АЗС, — ДСНС (фото)

Збройні сили Російської Федерації запустили FPV-дрон, який дістався до міста Запоріжжя. Російський безпілотник влучив по автозаправній станції й почалась пожежа. Про влучання повідомила Державна служба надзвичайних ситуацій Запорізької області, яка раніше не писала про атаки FPV-безпілотників ворога на відстані майже 30 км від фронту.
Інформація ДСНС про удар FPV-дрона РФ по Запоріжжю з’явився зранку 14 квітня.
Рятувальники повідомили про атаки російських БПЛА, один з яких влучив по цілі в Запоріжжі, а інший — у селищі Степногірськ. У обласному центрі дрон вдарив по автозаправній станції. Внаслідок влучання загорівся газовий модуль і полум’я охопило 20 кв. м, доповіла ДСНС. Щоб впоратись з ударами в обох населених пунктах області рятувальники залучили 15 спеціалізованих машин, ідеться у дописі. Не вказується, чи є постраждалі від удару РФ.
На фото, опублікованій пресслужбою установи, бачимо займання АЗС, полум’я та рятувальників, які намагаються загасити вогонь, який спалахнув зранку 13 квітня.
Удар FPV-дрона – пожежа на АЗС в Запоріжжі 14 квітня
Фото: ДСНС
Удар FPV-дрона — деталі
На карті аналітиків DeepState можна побачити, що південні околиці Запоріжжя розташовані на відстані 27 км від лінії фронту поруч з населеним пунктом Кам’янське.
Удар FPV-дрона – відстань від фронту до Запоріжжя 14 квітня
Фото: DeepState
На сторінках у соцмережах ДСНС Запорізької області та глави військової адміністрації Івана Федорова справді не відшукалось заяв про те, що РФ раніше дістала FPV-дроном до околиць обласного центру. Рятувальники протягом 2024-25 років звітували про загрози від такого типу БПЛА для Нікополя (6 км від позицій ЗС РФ), Костянтинівки, Мала Токмачка (10 км), але Запоріжжя не згадувалось.
Українське командування поки що не підтвердило влучання FPV-дрона по Запоріжжю.
Зазначимо, 22 березня ЗС РФ атакували Запорізьку область керованими авіабомбами, заявив голова Запорізької ОВА Іван Федоров. Внаслідок російського удару у кількох точках почались пожежі та з’явились проблеми з енергопостачанням. Напередодні, 21 березня, росіяни запустили по Запоріжжю зграю ударних дронів-камікадзе “Шахед”: місцеві жителі нарахували близько 10 вибухів. Військова адміністрація повідомила про дев’ятьох поранених та двох загиблих, серед яких — 14-річна дівчинка.
14 квітня видання The Economist написало про удари РФ по прикордонних містах України на сході та півдні. Видання пояснило, що солдати ЗСУ спиняють росіян на фронті, але Москва продовжує без обмежень стріляти по цивільних.
Нагадуємо, 27 березня майор ЗСУ 36 окремої бригади морської піхоти Валерій Прозапас попередив, що варто готуватись до наступу РФ на Запоріжжя.
Війна
Війська РФ значно посилили вогневу активність на південному напрямку

Російські окупаційні війська значно посилили вогневу активність на південному відтинку фронту, найактивніше ворог діяв на Гуляйпільському напрямку.
Про це в коментарі Укрінформу повідомив речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин.
«За минулу добу ворог значно підвищив вогневу активність на південному напрямку, і в першу чергу це стосується того, що він значно посилив авіаційні удари. За минулу добу було зафіксовано 14 авіаційних ударів із застосуванням 29 керованих авіаційних бомб і 156 некерованих авіаційних ракет. Тобто і тактична, і бомбардувальна ворожа авіація працювали досить активно по позиціях і Сил оборони України, і по населених пунктах, які розташовані поблизу лінії бойового зіткнення», – розповів Волошин.
За його словами, зокрема, для ударів по Гуляйполю ворог використав 56 некерованих авіаційних ракет, більше 20 – по Кам’янському. КАБами завдавав ударів по Степногірську та інших населених пунктах Запорізької області. Також минулої доби ворог завдав понад 700 ударів дронами-камікадзе.
«Якщо брати загальні дані по Силах оборони, то із 3500 ударів дронами-камікадзе за минулу добу 700 – були на півдні. Тобто, кожен п’ятий дрон був тут, на півдні», – уточнив речник.
Волошин також повідомив, що за минулу добу зафіксовано 17 штурмів агресора, в той час як минулого тижня щодня фіксувалось 8-10 штурмів.
«Найбільше ворог був активний на Гуляйпільському напрямку, намагаючись прорватись у бік населеного пункту Привільне. Намагався захопити наші позиції, проте Сили оборони України втримали оборону і навіть намагались контратакувати і відновити одну з позицій, яку агресор розбив повністю», – повідомив речник.
Він додав, що на Гуляйпільському напрямку росіяни активно намагалися просунутись в бік н.п. Шевченко і н.п. Вільне поле.
«Не менш запеклі бої тривали і на Оріхівському напрямку, де ворог хоч і менше здійснює там штурмових дій, бо проводить перегрупування і ротаційні заходи, перекидає свій особливий склад штурмових груп на передові позиції, тобто він готовий не сьогодні-завтра відновити цю активність і намагатися прорвати нашу лінію оборони, яка проходить там в районі Малих Щербаків, Щербаків, Степового, Лобкового. Ворог і далі намагається прорватись і захопити там плацдарм», – поінформував Волошин, додавши, що з цього плацдарму окупантам було б зручно завдавати артилерійських обстрілів по передмістю Запоріжжя, а також тримати під вогневим контролем логістичні шляхи, які йдуть на Оріхів, на Гуляйполе, в східному напрямку від Запоріжжя.
Речник зазначив, що російським окупантам не вдається прорвати оборону і вони зазнають великих втрат. Також, за його словами, за минулу добу зафіксовано чотири штурмових дії в напрямку Степового і Лобкового, ворог намагається прорватися до Кам’янського і захопити правий берег річки Янчекрак.
«Цей плацдарм і напрямок до Кам’янського, яке розташоване на березі колишнього Каховського водосховища, у ворога сьогодні в пріоритеті», – сказав речник.
Крім того, за його словами, росіяни не полишають спроб узяти під контроль усю острівну зону в гирлі Дніпра.
«Користуючись негодою і погіршенням погодних умов, ворог активізувався саме на цьому напрямку. Щодня проводить по 3-4 штурмових дії там, за минулу добу зафіксовано дві такі штурмових дії», – розповів речник.
За його інформацією, за минулу добу противник втратив на півдні 192 особи.
«Якщо зазвичай він втрачає 100-110, до сотні, то за минулу добу було 192 особи, а також 3 танки, 36 мотоциклів, близько 35 одиниць автомобільної і бронетехніки. Тому втрати противника за минулу добу доволі суттєві», – констатував Волошин.
На питання, в якій із областей півдня ворог концентрує свої сили для наступу, він відповів, що йдеться передусім про Оріхівський та Гуляйпільський напрямки.
«Він (ворог – род.) зараз спрямовує свої зусилля на двох напрямках: Оріхівський, це ділянка фронту між Щербаками, Малими Щербаками, населеними пунктами Лобкове і Степове – він там зібрав певну кількість сил і засобів для проведення штурмових дій малими групами піхоти; а також на Гуляйпільському напрямку – це ділянка фронту, де розташоване Шевченкове, Привільне. Там ворог намагається прорватися, щоб зайти і загрожувати зі східного напрямку самому Гуляйполю і тримати під вогневим контролем комунікаційні шляхи, які йдуть від Покровського Дніпропетровської області, і далі йти на адміністративний кордон Дніпропетровської і Запорізької областей. Тож ці два напрямки залишаються одними з найбільш загрозливих», – поінформував Волошин.
Також він зауважив, що у лавах армії РФ немає дефіциту в озброєнні і живій силі.
«Наразі так, ворог не відчуває якогось певного дефіциту. Тому що і особовий склад у нього є, і поповнення, він проводить ротаційні заходи, проводить поповнення втрат, постійно проводить логістичні заходи щодо підвезення боєприпасів, щодо підвезення певного озброєння. Хоча ми і намагаємося знищувати й брати під контроль ці шляхи, завдавати ударів, проте ворог також вчиться. Він не все зразу десь зосереджує, він розосереджує своє озброєння, свою техніку, свої штурмові групи. Робить усе, щоб ми їх не знищили», – зазначив Волошин.
Як повідомляв Укрінформ, на фронті минулої доби, 13 квітня, було зафіксовано 158 бойових зіткнень Сил оборони України з російськими загарбниками.
Війна
В ISW проаналізували, для чого Кремль звинувачує Україну в ударах по енергетиці

Російські офіційні особи продовжують використовувати нечіткі умови нинішнього перемир’я щодо ударів по енергетичній інфраструктурі та переговори про припинення вогню, намагаючись представити Україну, не Росію як таку, що не бажає брати участь у конструктивному діалозі.
Як передає Укрінформ, про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики нагадали заяви речника Путіна Дмитра Пєскова, який заявив 13 квітня, що Україна «або не може, або не хоче» дотримуватися умов мораторію на енергетичні удари. Представник МЗС РФ Олексій Поліщук також бездоказово заявив, що українські сили порушили мораторій на удари по енергетиці понад 60 разів.
«Російські посадовці, схоже, використовують нечіткі умови перемир’я та відсутність незалежних механізмів моніторингу для того, щоб наповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про нібито порушення режиму припинення вогню з боку України», – йдеться у звіті.
В ISW також зазначили, що будь-яке майбутнє загальне припинення вогню або мирна угода повинна включати надійні механізми моніторингу, враховуючи постійні зусилля Кремля, спрямовані на представлення України як такої, що порушує режим припинення вогню.
В Інституті зазначають, що залишається незрозумілим, які механізми Захід міг би використати для забезпечення та моніторингу майбутнього загального припинення вогню, і чи погодиться Кремль на будь-які такі механізми.
«Російські офіційні особи можуть спробувати заповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про порушення режиму припинення вогню з боку України і в майбутньому, якщо загальне припинення вогню не включатиме надійних незалежних механізмів моніторингу. У разі майбутнього загального припинення вогню російські війська можуть здійснити атаки під чужими прапорами вздовж лінії фронту, щоб звинуватити Україну в порушенні режиму припинення вогню і виправдати відновлення конфлікту», – вважають аналітики.
Як повідомляв Укрінформ, 18 березня, президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з російським лідером Путіним. У Білому домі заявили, що у Москві погодилися на обмежене припинення вогню по об’єктах енергетики та інфраструктури в Україні.
За аналізом видання The Telegraph, кількість ударів російських безпілотників по Україні зросла більш ніж на 50% з моменту початку мирних переговорів під проводом США в середині лютого.
Фото: flickr
-
Усі новини1 тиждень ago
ЗМІ розповіли про незвичні вподобання Макрона
-
Усі новини1 тиждень ago
Кому зі знаків Зодіаку пощастить із 7 по 13 квітня 2025 року — відповідь астролога
-
Усі новини1 тиждень ago
Де зніматимуть четвертий сезон серіалу Білий Лотос — що відомо
-
Усі новини5 днів ago
Батареї зможуть працювати довше завдяки звичайній каві: що зробили вчені (фото)
-
Політика5 днів ago
Не може бути безкарності після таких злочинів
-
Політика1 тиждень ago
Слабка реакція США на ракетний удар по Кривому Рогу неприємно дивує
-
Усі новини1 тиждень ago
Мінісеріали на Netflix: що подивитись на вихідних
-
Війна1 тиждень ago
Атака сьогодні — росіяни масовано вдарили по Україні