Відбудова
Понад 8 тисяч будинків у Харкові зруйновані, однак планувати відбудову міста треба вже зараз

Після закінчення війни Харків матиме план глобальної відбудови, однак вже зараз треба вирішувати насамперед проблеми в енергетиці, щоб люди могли повертатись, коли настане мир.
Про це міський голова Харкова Ігор Терехов розповів кореспонденту Укрінформу на полях міжнародного бізнес-форуму з економічної стійкості в Люксембурзі.
«Ми розуміємо, що війна закінчиться. І нам дуже важливо, щоб ми були повною мірою готові. Дуже багато потрібно зробити для того, щоб повернути людей. Тому насамперед зараз ми говоримо про енергетику. Це сьогодні найважливіше питання, яке є по місту Харків. Ми чудово розуміємо, що без енергетики не буде життя. І ми дуже багато зробили, починаючи з 2022 року. Я ділитимусь тут нашим досвідом, оскільки, як ви бачили, попри дуже важкі очікування, ми змогли пройти зиму більш-менш спокійно», – розповів міський голова, наголосивши, що енергетична система міста продовжує працювати, не зважаючи на щоденні обстріли.
За його словами, це відбувається завдяки підтримці міжнародних партнерів, з якими потрібно пропрацювати також проєкти на майбутнє.
«Я буду говорити з заступником голови Європейського інвестиційного банку. І для нас це дуже важливо. Тому що ми маємо із собою цілий портфель проєктів, які ми сьогодні втілюємо в життя, незважаючи на війну. Це і будівництво метрополітену, і закупка рухомого складу, купівля електробусів. Але головне, про що я хочу домовитися, про фінансування відбудови житла», – поділився Терехов.
За його словами, ідеться про залучення кредитних коштів на відбудову, оскільки разом з урядом Німеччини вже створена програма щодо муніципального житла.
«Ми сьогодні працюємо разом з урядом Німеччини, з нашими партнерами з Нюрнберга по створенню програми щодо будівництва муніципального житла. Нам ще потрібно прийняти на рівні Верховної Ради певні правки в законопроєкти. І це дуже важливо. Але муніципальне житло – це те, що нам дасть можливість сьогодні самостійно будувати житло і давати його людям», – підкреслив міський голова.
Він нагадав, що німецькі архітектори розробляють генеральний план міста Харків, участь у цьому бере також архітектурне бюро фонду лорда Нормана Фостера. Що стосується відбудови та повернення інвесторів після війни, то закладати основи потрібно саме зараз.
«Ми чудово розуміємо, що безпосередньо сьогодні, під обстрілами, ніхто не прийде з найпотужніших інвесторів в Харків. Але саме зараз ми закладаємо фундамент майбутнього. І вони всі зацікавлені, щоб побачити, порахувати, поспілкуватися. Щоб вкладати кошти вже маючи перший контакт, побачивши наші проєкти власні очі», – додав Терехов.
Станом на сьогодні чимало західних інвесторів допомагають Харкову з вирішенням нагальної проблеми – заміни вікон.
«Кожен великий приліт – це практично тисяча вікон, як мінімум. Станом на сьогодні в нас зруйновано або мають пошкодження 8 200 будинків. Серед них – і приватні, і офісні, і житлові. Порахуйте, скільки потрібно вікон. Ми працюємо з міжнародними фондами, з підприємцями, бо вікна нам потрібні сьогодні», – додав мер Харкова.
Як повідомляв Укрінформ, мер Харкова Ігор Терехов просить швидше декриміналізувати статтю про використання гуманітарної допомоги комунальними підприємствами.
Фото надані Катериною Мостової
Відбудова
Фонд енергоефективності знову прийматиме заявки на програму «ВідновиДІМ» із 15 липня

Із 15 липня відновлюється прийом заявок на участь у програмі «ВідновиДІМ».
Як передає Укрінформ, про це повідомляє ДУ «Фонд енергоефективності».
«Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила рішення про відновлення прийому заявок – і вже з 15 липня пошкоджені будинки, у яких створено ОСББ, знову можуть стати учасниками програми «ВідновиДІМ», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що був збільшений граничний розмір гранту, який ОСББ може отримати на один об’єкт відновлення, — з 8,8 млн грн до 10 млн грн. До переліку прийнятних заходів за програмою внесли встановлення індивідуального теплопункту.
Крім того, відтепер на фасадах зі значними пошкодженнями внаслідок бойових дій можна замінити старі дерев’яні світлопрозорі конструкції опалювального контуру (вікна або балконні блоки квартир) навіть без візуальних ознак пошкоджень, якщо вони не є енергоефективними.
Згідно з оновленими умовами програми «ВідновиДІМ», ОСББ отримуватиме 60% гранту на першому етапі та 40% — після завершення робіт. Розмір гранту на технічний нагляд становить 1,5% від вартості будівельних робіт, що оплачуються за рахунок грантових коштів, але не більше 80 тис. грн.
Як повідомлялося, Фонд енергоефективності отримає 18 млн євро від ЄС та Німеччини на розширення програм для житлового сектору.
Відбудова
українці отримали іпотечні кредити на понад ₴30 мільярдів

Програмою доступного іпотечного кредитування “єОселя”, яка діє з жовтня 2022 року, скористалися вже 18 тисяч українців, загальна сума виданих кредитів перевищила 30 мільярдів гривень.
Про це повідомляє Міністерство економіки, передає Укрінформ.
“Вісімнадцять тисяч кредитів, понад 11,5 тис. дітей, забезпечених житлом, і понад мільйон квадратних метрів житлової площі — такими є результати програми на сьогодні. Сума виданих кредитів вже перевищила 30 млрд грн”, – наголосила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки Юлія Свириденко.
За її словами, попит на доступну іпотеку залишається високим. Після оновлення програми в листопаді 2024 року зросла кількість українців, які обирають житло в новобудовах – якщо торік частка таких придбань становила 33%, то зараз 60%. Це важливий сигнал для будівельної галузі, яка набирає обертів і відновлюється.
Більше половини позичальників – це військовослужбовці ЗСУ за контрактом та представники сектору безпеки, які отримують кредити під 3%. Загалом пільговими умовами за цією ставкою вже скористалися: 9 331 родина військових за контрактом та представників сектору безпеки; 1 413 медиків; 1 406 педагогів; 369 науковців.
Ще понад 5,5 тис. українців скористалися іпотекою під 7%, серед них: 4 496 українців, які не мають житла або мають житло меншої площі, ніж передбачено нормативом; 672 внутрішньо переміщені особи; 411 ветеранів.
Майже 45% учасників програми — українці віком від 26 до 35 років, ще 33% — у віці 36-45 років. Загальна площа житла, придбаного за програмою, перевищує мільйон квадратних метрів.
Найпопулярнішим залишається компактне житло — близько 80%: 39% — житло площею менше ніж 50 кв/м, ще 39% — у межах 50–73 кв/м.
За типом нерухомості: 11 466 кредитів видано на житло вторинного ринку, 6 632 — на житло першого продажу, з яких 1 449 — у будинках на етапі будівництва.
Найбільше житла за програмою придбано: Київська область — 5 002 кредити, м. Київ — 3 885, Львівська — 1 101, Одеська — 841, Вінницька — 790, Івано-Франківська — 787, Рівненська — 744, Волинська — 723, Дніпропетровська — 571, Хмельницька область — 565.
Зазначається, що у 2025 році українці отримали близько 3,3 тис. кредитів, 60% із яких — на житло в новобудовах.
Як повідомлялося, програма “єОселя” є однією зі складових політики «Зроблено в Україні», яка спрямована на стимулювання попиту на українські продукти та одночасно на створення сприятливих умов для розвитку виробництва.
Програма стартувала в жовтні 2022 року. Реалізовують її у Міністерстві економіки спільно з Міністерством цифрової трансформації та ПрАТ «Укрфінжитло». Банками-партнерами єОселі є Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Глобус банк, Sky Bank, Sense Bank, Банк Кредит Дніпро, Таскомбанк, BISBANK, Радабанк.
Фото: freepik
Відбудова
у Мінекономіки підбили перші підсумки Конференції з відбудови в Римі

Четверта Конференція з питань відновлення України зібрала в Римі понад 6 тисяч учасників, представників 43 міжнародних організацій, майже 100 урядових делегацій з усього світу, стала місцем підписання понад 200 документів і нових зобов’язань.
Такі дані навів перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев на церемонії закриття дводенного форуму, який проходив у Римі 10-11 липня, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Він також навів попередній баланс.
«Ми вже бачили понад 200 угод між державними та приватними структурами, загальна вартість перевищує 10 млрд євро… ЄС оголосив про новий пакет угод на суму 2,3 млрд євро в рамках Інвестиційної програми для України», – зазначив він, додавши, що на минулорічній конференції був оголошений пакет на суму 1,4 млрд євро.
Соболев також виділив флагманський Європейський фонд для реконструкції України, сформований Єврокомісією, Італією, Польщею, Францією і Німеччиною разом із міжнародними фінансовими установами, а також пакет макрофінансової допомоги в розмірі 1 млрд євро.
Досягнуто дуже важливих угод з приймаючою країною – Італією, а також зі Швейцарією, Норвегією, Францією, Великою Британією, Бельгією, Німеччиною, Литвою, Польщею, Словаччиною та іншими країнами, банками тощо.
«Ми з нетерпінням чекаємо остаточних цифр, які відображатимуть повний масштаб спільних зусиль, але вже можемо сказати, що це найбільший і найпродуктивніший захід URC, який коли-небудь проводився. Це факт», – констатував Соболев.
Як повідомлялося, захід спільно організовано урядами Італії та України. На його полях відбулося багато політичних подій, зокрема, зустрічей Президента України Володимира Зеленського з низкою світових лідерів.
-
Війна5 днів ago
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
-
Війна1 тиждень ago
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області
-
Війна1 тиждень ago
У Дніпропетровській області боїв з ворогом не відбувається
-
Відбудова1 тиждень ago
Мінімальну зарплату будівельникам, які працюють на обʼєктах відновлення, підвищили удвічі
-
Усі новини1 тиждень ago
їм понад 300 000 років (фото)
-
Усі новини1 тиждень ago
астронавт NASA з орбіти зробила знімок дивної червоної блискавки (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Португальська декларація ПА ОБСЄ: основні пункти
-
Війна1 тиждень ago
В Україні оголошували повітряну тривогу через зліт МіГ-31К