Усі новини
що морські хижаки з ними роблять (фото)

Учені помітили дитинчат грін або чорних дельфінів біля берегів Ісландії, які плавали разом зі зграєю косаток. Незрозуміло, як вони там опинилися і що з ними сталося. Але у вчених є деякі здогадки.
Дослідження опубліковано в журналі Ecology and Evolution, пише Live Science.
Учені влітку 2022, 2023 і 2024 року спостерігали як разом із косатками плавають дитинчата гринд. Але щоразу вчені бачили дитинчат різних видів, а також різні зграї косаток. При цьому довго спостерігати за цими морськими жителями не вдавалося, і вони зникали з поля зору через кілька годин. Вчені намагаються зрозуміти, у чому причина такого явища, але поки що є три можливих пояснення.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
У всіх випадках дитинчата чорних дельфінів плавали поруч із самками косаток. Іноді косатки підштовхували дитинча гринди вперед.
Згідно з першою гіпотезою вчених, косатки могли тримати дитинчат гринд поруч, щоб потім з’їсти. Але ісландські косатки здебільшого харчуються рибою і не виявляють явної агресії щодо дитинчат чорних дельфінів. Але вчені кажуть, що виключати таку можливість не можна.
Друга гіпотеза припускає, що косатки могли використовувати дитинчат гринд як іграшку або ж використовували їх, щоб практикувати навички полювання.
Дитинча гринди серед косаток
Фото: Live Science
Третя гіпотеза свідчить, що косатки могли поширювати свої батьківські інстинкти на дитинчат гринд. Дельфіни і косатки часто піклуються про дитинчат інших членів своєї зграї, і хоча це буває рідко, дельфіни всиновлюють дитинчат інших видів. Але ймовірність такого розвитку подій, якщо йдеться про цей випадок, не дуже велика, кажуть учені. Річ у тім, що дитинчата дельфінів померли б без молока матері, і вчені не бачили, що самки косаток годували дитинчат іншого виду під час спостереження.
З іншого боку, автори дослідження кажуть, що всі три гіпотези можуть бути правильними, адже косатки могли зіткнутися з дитинчатами гринд випадково і одні намагалися морські хижаки могли їх тримати як майбутню їжу, інші могли намагатися з ними гратися, а інші могли намагатися їх годувати.
Але вчені точно не знають, яким чином дитинчата дельфінів опинилися в зграї косаток і що з ними сталося потім. Автори дослідження мають намір продовжити спостереження за поведінкою ісландських косаток і, можливо, їм вдасться спостерігати більш тривалий час за зграєю, де перебуває дитинча чорного дельфіна.
Косатки — це морські ссавці, які зустрічаються в усіх океанах нашої планети
Фото: Paul Souders/Getty Images
Нагадуємо, що косатки — це морські ссавці, які зустрічаються в усіх океанах нашої планети. Довжина їхнього тіла може сягати 10 метрів, а важити вони можуть до 8 тонн. Косатки мають потужні зуби довжиною 13 см, щоб легко розривати здобич на частини. Ці хижаки харчуються рибою, кальмарами, а також полюють на морських ссавців, таких як тюлені, морські леви і навіть кити.
Гринди — це великі океанічні дельфіни, які мешкають у всіх океанах, крім арктичних вод. Вони досягають у довжину 6-8 метрів, а важити можуть від 2 до 3 тонн. Ці дельфіни харчуються кальмарами та рибою.
Гринди — це великі океанічні дельфіни
Фото: Wikipedia
Як уже писав Фокус, десятки косаток атакували одну з найрідкісніших тварин в океані. Для останньої це закінчилося смертю.
Також Фокус писав про те, що слони мають найбільші вуха на Землі і насправді вони потрібні не для кращого слуху.
Усі новини
на всіх смартфонах треба терміново ввімкнути ці налаштування

Серед інших корисних функцій в оновленні Android 16, яке нещодавно вийшло, є і помітні поліпшення конфіденційності. Деякі з них увімкнені за замовчуванням, але є й такі, які доведеться знайти і ввімкнути самому.
Нові функції можуть захистити вас від шахрайства і дозволити в екстреному випадку заблокувати ваш телефон, пише androidpolice.com. Видання називає головні з цих “пунктів безпеки”.
Розширений режим захисту
Android 16 дає користувачам нову функцію під назвою Advanced Protection Mode, яка може стати найзначнішим оновленням конфіденційності платформи за останні роки. Цей режим зібрав під одним перемикачем одразу кілька критичних заходів безпеки.
Режим розширеного захисту на телефоні
Фото: androidpolice.com
Режим розширеного захисту відключає передачу даних по USB, якщо ваш телефон не розблоковано, блокує завантаження сторонніх додатків, деактивує мережі 2G і не дає змоги вашому телефону повторно підключатися до небезпечних мереж.
Він також забезпечує перегляд тільки HTTPS, гарантуючи, що кожен відвідуваний вами сайт зашифрований. Увімкнений за замовчуванням, він вмикає додаткові засоби захисту, наприклад, перезавантаження під час бездіяльності, яке автоматично перезавантажує ваш пристрій, якщо його заблоковано протягом 72 годин.
Якщо ви ввімкнули цей режим, комусь іншому буде складно його вимкнути.
Насамперед режим призначений для користувачів із групи ризику (політиків, журналістів або тих, хто їздить у небезпечні регіони), але він стане в пригоді і звичайним користувачам. Його можна знайти в розділі “Особиста безпека і безпека пристрою” в меню налаштувань.
Боротьба з шахрайством
Оскільки шахраї в інтернеті стають дедалі винахідливішими, потрібні й нові способи боротьби з ними. Функція виявлення шахрайських дзвінків і повідомлень в Android 16 використовує вбудований штучний інтелект для маркування підозрілої активності.
Android тепер попередить вас про потенційну небезпеку в разі підробленого повідомлення з банку або автоматичного дзвінка, що імітує технічний сервіс,
Це працює так: якщо ви розмовляєте з кимось, кого немає у вашому списку контактів, і він намагається змусити вас встановити застосунок, відключити ключові налаштування безпеки або поділитися особистою інформацією, Android може заблокувати ці підозрілі дії.
Операційна система більше не дозволить деактивувати Google Play Protect під час розмови з потенційним шахраєм або дати дозвіл на доступ до даних.
Ці інструменти безпеки працюють у фоновому режимі і таким чином надають постійний захист.
Перевірка особистості
Сама по собі це не нова функція, але в Android 16 її було суттєво вдосконалено. Опція пропонує біометричний захист від злодіїв або зловмисників, які могли дізнатися ваш PIN-код або отримати тимчасовий доступ до вашого пристрою.
Оновлений захист допоможе в разі крадіжки телефону
Фото: androidpolice.com
При активації Identity Check потрібна біометрична аутентифікація перед наданням доступу до критично важливих даних вашого смартфона. Це охоплює зміну PIN-коду вашого пристрою, вимкнення захисту від крадіжки, доступ до налаштувань облікового запису Google або зміну збережених паролів.
Додатковий рівень автентифікації вмикається лише тоді, коли ви перебуваєте за межами надійних локацій (дому чи офісу). Це гарантує, що вас не будуть постійно турбувати вимогами аутентифікації, але ваші дані залишаться в безпеці.
Захист на екрані блокування
Одноразові паролі (OTP) є частиною сучасної електронної комерції та входу в систему через інтернет, і обробка конфіденційних повідомлень з такими OTP — одне з головних поліпшень Android 16.
Раніше попередні перегляди на екрані блокування показували одноразові паролі, банківські сповіщення або особисті повідомлення. Це зручно, але ризиковано, і тепер система використовує контекстний інтелект на основі ШІ, щоб вирішити, коли відображати цю інформацію небезпечно.
Наприклад, Android автоматично розмиває або приховує конфіденційний контент від появи на екрані блокування, якщо телефон довгий час був неактивний. Якщо зловмисник вкрав ваш телефон і тепер сподівається шпигувати за вашими повідомленнями, у нього нічого не вийде.
Після розблокування пристрою все повертається в норму, і ваші одноразові паролі та конфіденційні повідомлення знову показуються.
Ця функція вбудована в систему сповіщень Android 16 і не потребує її спеціального ввімкнення.
Раніше Фокус писав про топ-5 прихованих, але корисних функцій смартфонів. Йшлося про функції One UI 7 для телефонів Galaxy, серед яких, зокрема, згадувалися нова плавна анімація зарядки і перемикання між панеллю повідомлень і швидкими налаштуваннями
Також стало відомо, що недооцінена функція виводить телефони Samsung на новий рівень. Це було пов’язано з новою версією програмної оболонки One UI 7 на базі Android 15.
Усі новини
Курйози — жінка переїхала мешкати у підземний бункер — фото, відео

44-річна американка Кейтлін Джонсон переїхала мешкати замість квартири в Нью-Йорку до підземного бункера в Каліфорнії. Жінка каже, що в цьому місці у неї є всі потрібні зручності та платить за це невеликі гроші.
Орендарка додає, що саме вартість орендованого житла у “Великому Яблуку” змусила її шукати альтернативи, а бункер став незвичним і цікавим місцем для життя, повідомляє New York Post.
Історія Кейтлін почалася у 2022 році, коли її подруга переїхала до Каліфорнії. Вона виявила там бункер від попереднього власника, який той залишив порожнім. Через два роки у героїні історії почалися проблеми з грошима та оплатою оренди житла у Нью-Йорку, і тому у квітні 2024 року вирішила переїхати жити в підземну домівку.
Наразі пані Джонсон платить лише $500 (близько 21 тис. грн) на місяць, а в бункері є спальня з окремою ванною, повноцінна кухня, вітальня, 18 двоярусних ліжок, ще одна ванна кімната, два туалети і ще один душ.
Американка каже, що зараз економить $1500 щомісяця, адже середня оренда однокімнатного житла в Каліфорнії становить до $2000 (83,5 тис.грн). Також вона заявила, що поки не планує покидати свого затишного місця та облаштувала його для повного комфорту.
“Я могла б і купити собі житло, але моя робота передбачає постійні переїзди, і я не знаю, як довго житиму в одному місці,” — говорить орендарка, додаючи, що аби потрапити всередину, треба відчинити гідравлічні двері, спуститися 15 сходами й пройти крізь вибухозахисні двері.
За словами Кейтлін, яка працює у сфері розваг, у самому бункері “дуже тихо”, але він відчувається як звичайна квартира, адже там ловить мобільний зв’язок і є інтернет.
“Коли я заїхала, то він був порожній. Я поступово заповнила його речами, які туди вміщаються, а решту віднесла на склад. Для мене це наче квартира. Та я розумію, що бункер — це не “житло на все життя”, але мене настільки подобається тут жити, що попросилася у подруги ще на один рік здати в оренду. Мої друзі як тільки дізналися про переїзд, то сказали, що це “дуже в моєму стилі”, — згадує пані Джонсон.
Також у бункері є 18 місць для інших мешканців
Фото: SWNS
Кейтлін каже, що життя бункері не дає якихось особливих переваг, однак є один великий бонус — у випадку якщо щось трапиться, то вона “в безпеці”.
“Я завжди жартувала, що він мене врятує від зомбі-апокаліпсису. А потім світ почав змінюватися, і я подумала: “Ого, я ж реально захищена!” Я справді не живу там, куди б могли кинути бомбу, але якщо будуть заворушення, пограбування чи бунти — я в безпеці, бо ніхто не зможе потрапити в бункер”, — іронічно додала героїня історії.
Раніше Фокус повідомляв, що у Британії продають рідкісний бункер Холодної війни. У селищі Дерсінгем британського графства Норфолк на продаж виставлено рідкісний бункер часів Холодної війни — колишній пост Королівського спостережного корпусу (ROC).
Згодом стало відомо, як у Польщі виявили закинутий бункер часів Другої світової війни. Під час будівництва дороги на сході Польщі поблизу села Белжець виявили бункер часів Другої світової війни.
Війна
в ОВА повідомили кількість загиблих і постраждалих внаслідок атаки — фото

В Одеській ОВА розповіли, що російська балістика атакувала інфраструктуру поруч з портом. На причалі, в районі якого відбулося влучання, саме працювали люди — вивантажували метал.
“По припортовій інфраструктурі було завдано удару балістичною ракетою. Касетною балістичною ракетою, яка заборонена”, — розповів в ефірі телемарафону 3 липня керівник Одеської ОВА Олег Кіпер.
З його слів, вже відомо про двох загиблих. Троє осіб дістали поранення й отримують медичну допомогу на місці.
“Це водій вантажівки й… Зараз [особу] іншого встановлюють, хто там перебував на місці”, — уточнив голова обладміністрації.
Він запевнив, що інформацію щодо стану постраждалих медики нададуть пізніше.
Фото з місця подій
Фото: Соцмережi
Віцепрем’єр-міністр України Олексій Кулеба заявив, що російський “Іскандер” поцілив в район одного з причалів Одеського морського порту.
“На той момент на причалі працювали люди, відбувалося вивантаження металу з іноземного судна під прапором Сан-Томе і Принсіпі”, — зазначив політик.
З його слів, загинули докер-механізатор і водій, а серед постраждалих — працівники одного з портових операторів, водій і двоє громадян Сирії, які є членами екіпажу цивільного судна.
“Пошкоджені також об’єкти інфраструктури: портальні крани, техніка, склади”, — додав Кулеба.
Фото наслідків удару
Фото: Олексій Кулеба / Telegram
У соцмережах повідомляли про дим на місці влучання. Зазначалося, що, зі слів очевидців, “є жертви серед цивільних”. Також місцеві після атаки передали, що у центрі Одеси розбились шибки, тож тротуар усіяли уламки скла.
Фото диму в Одесі
Фото: Соцмережі
Мер Одеси Геннадій Труханов інформував про рух російського розвідувального дрона в бік міста після вибуху під час повітряної тривоги.
Нагадаємо, вранці 3 липня ЗС РФ вдарили “Шахедами” по ТЦК у Полтаві. У Сухопутних військах підтвердили, що є загиблі й поранені серед цивільних.
Фокус зібрав усе, що відомо про наслідки ворожої атаки по Полтаві. Місцеві жителі чули вибухи та бачили, як над містом почав здійматись дим. Було два влучання — по території Полтавського міського та обласного військкоматів.
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС