Політика
Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні

Спецпредставник президента США з особливих доручень Річард Ґренелл заявив, що передана Україною Росії ядерна зброя за Будапештським меморандумом буцімто була «російською».
Про це він написав у соцмережі Х, передає Укрінформ.
«Давайте прояснимо ситуацію з Будапештським меморандумом: ядерна зброя належала Росії і була її залишками. Україна повернула ядерну зброю Росії. Вона не належала Україні. Це незручний факт», – заявив Ґренелл.
У коментарях до допису спецпредставнику Трампа нагадали, що у підсумку Росія порушила зобов’язання за Будапештським меморандумом. У відповідь Ґренелл написав коротко: «Правда».
Окрім того, на його заяву відреагував експосол США в Україні (1998-2000 рр.), нині співробітник Стенфордського Центру міжнародної безпеки та співпраці, а також старший співробітник Інституту Брукінгса Стівен Пайфер.
Ексдипломат зазначив, що Ґренелл категорично неправий. «Я допомагав вести переговори щодо Будапештського меморандуму. Ґренелл категорично неправий. Ядерні боєголовки в Україні були колишніми радянськими, а не російськими. Боєголовки на зберіганні перебували під виключною відповідальністю України. Міжконтинентальні балістичні ракети і бомбардувальники були ліквідовані в Україні, за винятком невеликої кількості, відправленої до Росії для списання боргів», – написав Пайфер.
Він підкреслив, що Україна вирішила відправити ядерні боєголовки до Росії на ліквідацію значною мірою через те, що Москва взяла на себе зобов’язання поважати суверенітет і територіальну цілісність України та не застосовувати силу проти країни.
Як повідомляв Укрінформ, у результаті розпаду Радянського Союзу в 1991 році, Україна успадкувала третій у світі ядерний арсенал (1734 стратегічні боєголовки). Однак вже 2 червня 1996 року Україна стала без’ядерною. Всі ядерні боєприпаси були передані з України до Росії, а до 2001 року – всі 176 пускових шахт були виведені з експлуатації.
Визначальну роль в ядерному роззброєнні України має Будапештський меморандум.
Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) – міжнародна угода, яка укладена 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великою Британією та США про гарантії безпеки Україні у зв’язку з набуттям нею неядерного статусу. Того ж самого дня, Україна приєдналась й до ДНЯЗ.
Меморандум містив наступні шість принципових зобов’язань для США, Британії і РФ стосовно України: зобов’язання поважати незалежність, суверенітет України та існуючі кордони; зобов’язання не використовувати загрозу силою або саму силу проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і гарантування, що їхня зброя ніколи не буде використаною проти України, за винятком випадків самооборони або інших сценаріїв, визначених Статутом ООН; зобов’язання щодо утримання від економічного тиску, спрямованого на те, щоб залучити до своїх інтересів виконання Україною прав, які випливають з її суверенітету, з метою отримання будь-яких переваг; зобов’язання, яке полягає у заклику до Ради Безпеки ООН до негайних заходів для надання допомоги Україні, яка є державою-учасницею ДНЯЗ та не володіє ядерною зброєю, у випадку, якщо Україна стане жертвою агресії або об’єктом загрози агресії з використанням ядерної зброї; зобов’язання, яке полягає у тому, щоб утриматися від використання ядерної зброї проти будь-якої держави-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка сама не має ядерної зброї, за винятком ситуацій нападу на них, їхню територію або їхні підопічні території, їхні збройні сили або на їхніх союзників з боку такої держави спільно або в союзі з державою, яка володіє ядерною зброєю; зобов’язання, у разі виникнення ситуації, що породжує питання щодо виконання викладених вище зобов’язань, проведення консультацій Україною, РФ, Великою Британією і США.
Фото: /Mega Agency/East News
Політика
Угоду про надра ратифікують у Раді

Угода зі США про надра після підписання має бути ратифікована Верховною Радою, уряд планує завтра провести консультації з керівництвом парламенту, груп і фракцій щодо деталей документа.
Про це Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив у телеефірі, передає кореспондент Укрінформу.
“Вона (угода про надра – ред.) має статус міжнародного договору. Цей документ має силу закону та обов’язково буде ратифікуватися в парламенті. Вже завтра у нас передбачені консультації з головами груп та фракції, з керівництвом нашого парламенту щодо деталей цієї угоди”, – сказав глава уряду.
Шмигаль додав, що угода набере чинності після її ратифікації парламентом. Після цього стане можливим підписання подальших технічних документів.
Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль висловив сподівання, що угода про надра між урядами України та США буде підписана протягом найближчої доби.
Політика
В Єврокомісії прокоментували жорстоке вбивство Вікторії Рощиної у російському полоні

Вбивство журналістки Вікторії Рощиної, тіло якої було передано українській стороні зі слідами тортур, є ще одним свідченням нелюдської жорстокості російських загарбників щодо українців, життя та свобода яких на ТОТ України завжди залишаються під загрозою.
Про це сьогодні у Брюсселі під час брифінгу для преси заявила речниця Єврокомісії Аніта Гіппер, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Росія не втрачає жодної можливості продемонструвати свою невимовну жорстокість щодо українців, вбиваючи та застосовуючи тортури, як це було у випадку з Вікторією Рощиною, хороброю українською журналісткою, яка була не лише жорстоко вбитою, але також зазнала тортур перед цим. Це чітко демонструє, що життя під російською окупацією не є для українців безпечною опцією. Ця журналістка та її мужність завжди залишатимуться у пам’яті. Ми зробимо все можливе, що в наших силах, щоб забезпечити відповідальність Росії за всі ці скоєні воєнні злочини та звірства», – зазначила речниця Єврокомісії.
Як повідомляв Укрінформ, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вчора проінформував міжнародних партнерів про встановлені факти застосування тортур до української журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні.
Російська сторона після тривалого зволікання передала в Україну тіло загиблої без деяких внутрішніх органів, а у документах вона була вказана як «невстановлена особа чоловічої статі».
Вікторія Рощина зникла безвісти в серпні 2023 року під час поїздки на тимчасово захоплені Росією території. За даними правозахисників, у РФ журналістку утримували у двох найжорстокіших в’язницях.
Фото: Фесбук Вікторії Рощиної
Політика
Трамп має переконати Путіна припинити війну проти України

Президент США Дональд Трамп повинен переконати Володимира Путіна, аби той припинив злочинну агресію проти України. Якщо Україна перестане воювати, то вона перестане існувати.
На цьому під час зустрічі глав МЗС Нордично-Балтійської вісімки (NB8) і країн «Веймарського трикутника» (Польща, Німеччина, Франція) заявив у вівторок глава польської дипломатії Радослав Сікорський, передає Укрінформ з посиланням на польське зовнішньополітичне відомство.
«Дозвольте нагадати, що ця війна завершиться, якщо Путін перестане воювати. Якщо Україна перестане воювати, то це буде кінцем України. Що потрібно зробити: Путіну треба дати приводи до закінчення цієї катастрофічної, злочинної агресії. Ми намагатимемося переконати до цієї думки президента Трампа»,- наголосив Сікорський.
Як передавало агентство, глава МЗС Польщі Радослав Сікорський зазначив, що Польща вважає Гренландію територією Данії і не висловлює територіальних претензій на острів Борнгольм, попри те, «що він дуже гарний».
-
Суспільство1 день ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Політика1 тиждень ago
Цінна зустріч у критичний момент
-
Війна1 тиждень ago
Українські дрони стають стійкішими до РЕБ ворога
-
Події1 тиждень ago
На Вінниччині «Паланську печеню» визнали елементом нематеріальної культурної спадщини
-
Усі новини1 тиждень ago
ЗСУ уразили рідкісний російський дрон «Форпост» за $7 млн: чим він небезпечний (відео)
-
Відбудова1 тиждень ago
В Україні презентували закупівельну організацію Агентства відновлення
-
Війна1 тиждень ago
в ЗС РФ збільшилась кількість іноземних найманців, — військовий
-
Усі новини1 тиждень ago
Названо найкрасивішу людину світу за версією People (фото)