Connect with us

Усі новини

як люди заручилися вірністю кішок на десятки століть

Published

on



У нашій багатій історії лише деякі зв’язки сплетені так хитро і, як той, що виник у нас з домашніми кішками. З’явившись у диких ландшафтах Близького Сходу, ці загадкові істоти вирушили в подорож разом із людиною, яка тривала тисячоліття, перетворившись із самотніх мисливців на заповітних компаньйонів.

Про це пише Live Science.

Історія цього незвичайного союзу почалася близько 10 000 років тому в Родючому півмісяці, регіоні, відомому ранніми досягненнями в галузі сільського господарства. Поселившись і вирощуючи зернові, люди ненавмисно привернули гризунів, які, в свою чергу, привернули африканську дику кішку (Felis silvestris lybica).

У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Ці взаємовигідні відносини, де кішки стримували популяцію гризунів, а люди забезпечували їм стабільне джерело їжі, заклали основу для одомашнення цих тварин. Про глибину цього раннього зв’язку свідчить поховання на Кіпрі віком 9 500 років, де кішку було поховано поруч із людиною.


Важливо

Чому кішки так люблять вилизувати пластикові пакети: вчені назвали цікаву причину

У міру розвитку цивілізацій кішки посідали все більш важливе місце. У Стародавньому Єгипті їх шанували, часто пов’язуючи з такими божествами, як Бастет, що символізують захист і родючість. Єгиптяни цінували кішок не тільки за їхні мисливські здібності, а й за дружні стосунки, що призвело до широкого поширення одомашнення.

На відміну від собак, одомашнення яких супроводжувалося селекційним розведенням для виконання конкретних завдань, кішки пройшли більш органічний шлях. Їхня природна поведінка, така як полювання і територіальна приналежність, залишилася значною мірою недоторканою. Таке самоодомашнення свідчить про те, що кішки вважали за краще жити поруч з людиною, пристосовуючись до общинного життя і зберігаючи при цьому свою незалежність.

Офіційне розведення кішок за певними ознаками — відносно недавнє явище, яке набрало силу в останні два століття. Сьогодні існує безліч визнаних порід, кожна з яких має унікальні характеристики. Наприклад, мейн-кун відомий своїми великими розмірами і доброзичливою поведінкою, а сіамська порода вирізняється стрункістю і вокальним характером.

Незважаючи на одомашнення, кішки зберегли багато звичок своїх диких предків. Їхні інстинкти одиночного полювання, територіальне мічення і нічний спосіб життя нагадують їхніх прабатьків. Це поєднання диких інстинктів і пристосованості до домашніх умов обумовлює їхню неминущу привабливість і глибокий зв’язок із людиною.

Сьогодні домашні кішки є одними з найпопулярніших домашніх тварин у всьому світі, а їхня популяція перевищує 600 мільйонів. Їхня роль не обмежується боротьбою зі шкідниками, а охоплює дружнє спілкування і навіть терапевтичну підтримку, що підкреслює їхню багатогранність і довговічність стосунків між людиною і кішкою.

Раніше Фокус писав про тривожні сигнали, що подаються кішками, коли вони виють. Якщо тварина подає такий сигнал, то потрібно терміново звернути на це увагу.

Також Фокус писав про причини, через які кішки показують свій живіт людям і чи можна його гладити. Кішки люблять щоб їх гладили в різних місцях, але з котячим животом не все так просто.



Джерело

Усі новини

компанія представила власну модель штучного інтелекту

Published

on



Китайський виробник смартфонів і електромобілів Xiaomi впроваджуватиме власний ШІ. Ринок одразу ж відреагував — акції компанії помітно пішли вгору.

Про це повідомляє scmp.com.

Зокрема, ціна акцій Xiaomi в Гонконзі наприкінці минулого тижня зросла на 5,3% (до 49,95 гонконзьких доларів), тоді як акції Kingsoft Cloud Holdings, в якій Xiaomi належить 10% акцій, а генеральному директору Xiaomi Лей Цзюню — 11%, підскочили на 14,2% (до 7,4 гонконзьких доларів).

Як заявили в компанії Xiaomi, їхня модель MiMo з відкритим вихідним кодом налічує 7 млрд параметрів і перевершила в математичному обґрунтуванні та кодуванні o1-mini від OpenAI і QwQ-32B-Preview від Alibaba Group Holding.

MiMo — це перша велика мовна модель (ВММ) Xiaomi. Її запуску передували повідомлення про те, що Xiaomi нарощує свої обчислювальні ресурси. Наприклад, згідно зі звітом місцевого ЗМІ Jiemian у грудні, Xiaomi закупила близько 10 тис. графічних процесорів для навчання своїх моделей.

Амбіції Xiaomi в галузі штучного інтелекту стали очевидними, коли компанія зробила пропозицію про найм Ло Фулі — китайської “дівчини-генія” штучного інтелекту з DeepSeek. Щоправда, Ло за підсумком відхилила цю пропозицію.

До того ж, ще рік тому Xiaomi оголошувала про плани з розроблення власних LLM: компанія прагне впровадити внутрішню технологію штучного інтелекту у свої електромобілі, смартфони та побутову техніку.

Хоча Xiaomi випускає модель ШІ пізніше, ніж DeepSeek і Alibaba, там упевнені, що у компанії є шанс стати частиною штучного загального інтелекту (AGI), теоретичної точки, в якій ШІ дорівнює або перевершує людський інтелект.

“Здавалося, що 2025 рік стане другою половиною змагання моделей ШІ, але ми впевнені, що шлях до AGI ще дуже довгий”, — заявив представники Xiaomi.

Раніше Фокус писав про смартфони Xiaomi, які працюють найдовше. Ємність батарей гаджетів, що потрапили в топ-5, перевищує 5000 мАг.

Також експерти пояснили, чому Phone ніколи не наздожене Xiaomi. Справа теж виявилася в потужному акумуляторі: телефон Xiaomi 16 може бути оснащений масивною батареєю на 7000 мАг, що зробить його першим подібним смартфоном.



Джерело

Continue Reading

Усі новини

Американська ракета впала на Землю після невдалого польоту в космос: що відомо (відео)

Published

on


Американська компанія Firefly Aerospace запустила свою ракету-носій Alpha вшосте 29 квітня, але все пішло не так, як планувалося. Місія так і не була завершена, і ракета впала в океан недалеко від Антарктиди.

Про це пише Space.

Двоступенева ракета-носій Alpha, заввишки майже 30 метрів, компанії Firefly Aerospace вирушила в космос із космодрому Ванденберг у Каліфорнії у вівторок, 29 квітня. Вона мала доставити на низьку навколоземну орбіту демонстрацію супутникових технологій для компанії Lockheed Martin.

У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Але шостий запуск ракети Alpha був офіційно визнаний невдалим, адже розмістити прототипи супутників на орбіті так і не вдалося. У ракети виникла невідома аномалія після розділення двох ступенів, що призвело до втрати сопла двигуна верхнього ступеня ракети. Це значно знизило тягу двигуна, і таким чином місія була приречена на провал.

Початкові дані засвідчили, що верхній ступінь ракети-носія Alpha досяг висоти 320 км. Але потім з’ясувалося, що верхній ступінь ракети опинився на нижчій висоті, і цей ступінь разом із супутниками пізніше впав у Тихий океан на північ від Антарктиди.


Fullscreen

Вид із верхнього ступеня ракети Alpha компанії Firefly Aerospace під час її шостого запуску, який закінчився невдачею

Фото: space.com

Компанія Firefly Aerospace почала розслідування інциденту, щоб з’ясувати причину аварії і пообіцяла надати результати після його завершення.

Ця місія була першою з 25, які компанія Firefly Aerospace має здійснити для компанії Lockheed Martin протягом наступних 5 років. Ракета-носій Alpha може доставляти до 1000 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту і її перший політ відбувся у вересні 2021 року. Тільки дві з шести місій ракети були повністю успішними.

Варто зауважити, що спочатку шостий запуск ракети Alpha було заплановано на 15 березня, а потім було перенесено на 28 квітня, але він відбувся тільки 29 квітня через технічні проблеми.

Компанія Firefly Aerospace стала відомою в усьому світі раніше цього року, коли її посадковий модуль Blue Ghost 2 березня здійснив м’яку посадку на Місяці, як уже писав Фокус. Це була друга в історії посадка приватного модуля на місячну поверхню. Модуль Blue Ghost, на борту якого перебувало 10 наукових приладів NASA, працював до середини березня, поки на Місяці не настала ніч і він не зміг більше заряджати свої батареї за допомогою сонячної енергії.

Як уже писав Фокус, у період з 8 по 11 травня, як прогнозують учені, на Землю впаде старий радянський посадковий модуль, який так і не долетів до Венери. Уже 53 роки він обертається навколо Землі і тепер має згоріти в атмосфері. Але частина модуля все ж може досягти поверхні нашої планети.

Також Фокус писав про те, що китайські вчені зробили прорив у ядерній енергетиці. Вперше в історії вчені в Китаї заправили експериментальний ядерний реактор, не зупиняючи його. Цей прорив прокладає шлях до переходу на більш ефективні ядерні реактори, які не забруднюють навколишнє середовище.



Джерело

Continue Reading

Політика

Лавров про пропозицію перемир’я Путіна (відео)

Published

on



Запропоноване президентом РФ Володимиром Путіним перемир’я до дня перемоги стане початком прямих переговорів з Україною без попередніх умов.

Про це сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

“Наша пропозиція, яку президент Путін озвучив, це початок прямих переговорів без попередніх умов”, — заявив він.

При цьому ідею Києва про 30-денне перемир’я в Москві сприймають як попередню умову, додав Лавров.

Росія не бачить можливостей для чесного моніторингу дотримання тривалого перемир’я в Україні. Далі міністр звинуватив українську владу в здатності “організовувати провокації”.

“Немає жодних сумнівів, що ці провокації тривали б незалежно від того, як це перемир’я буде організовано”, — додав чиновник.

Новина оновлюється…



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.