Connect with us

Суспільство

Як збирати гроші на ЗСУ: найбільш вдалі і креативні способи

Published

on

Суспільство

Гепатит А, кір, COVID-19: хвороби, які повертаються

Published

on


Нова хвиля COVID-19 шириться Азією, а в Україні з цим легше. Натомість фіксується спалах кору та гепатиту А

В Україні фіксуються спалахи захворювання на вірусний гепатит A та на кір. Якщо з гепатитом ситуація не критична, то спалах кору у лікарів викликає серйозне занепокоєння. Тільки за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.

Тим часом у Гонконгу і Сінгапурі фіксують нову хвилю COVID-19. Всі пам’ятають, як COVID-19 раптово з’явився, дуже швидко поширився, забравши мільйони життів по всьому світу.

СПАЛАХ ГЕПАТИТУ А: СПОЧАТКУ КИЇВ, А ПОТІМ – ЗАКАРПАТТЯ

Ще 11 травня ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомив, що серед жителів столичного мікрорайону Відрадний (Соломʼянський район) спостерігається зростання кількості випадків захворювання на вірусний гепатит А.

Відтак 14-15 травня ДУ спільно з ЦПМСД Солом’янського району проводило виїзне обстеження на інфікування вірусом гепатиту А. 16 травня заступниця гендиректора ДУ Наталія Гунченко поінформувала, що в Солом’янському районі найбільша кількість хворих – 65, з них 31 дитина.

За її словами, у столиці проводиться розслідування для визначення джерел спалаху гепатиту А. Фахівці розглядають кілька ймовірних причин: вода, харчові продукти, люди, які хворіють безсимптомно.

У школах, дитсадках та на обʼєктах, де фіксувалися випадки захворювання, проводиться дезінфекція. Дітей у мікрорайоні перевели на онлайн-навчання. Уже два дні лікарі проводять огляди та тестування всіх охочих.

Між тим 12 травня на Закарпатті теж зафіксували спалах гепатиту в селі поблизу Хуста, там запровадили карантин.

У зв’язку зі зростанням кількості захворювань на вірусний гепатит А на території села Іза, за рішенням міської влади, встановлено ознаки надзвичайної ситуації біологічного характеру. Заборонено масові заходи (весілля, святкування ювілеїв тощо) до 21 червня 2025 року. Крім того, закрито заклади освіти, впроваджено карантин, проводяться перевірки об’єктів торгівлі, дезінфекція води, відбір проб, медичне обстеження контактних осіб.

Жителів села просять уникати масових зібрань, обмежити соціальні контакти, вживати лише кип’ячену або бутильовану воду, дотримуватися правил особистої гігієни, а за перших симптомів (нудота, біль у животі, жовтяниця) негайно звернутися до лікаря.

Варто нагадати, що гепатит А передається фекально-оральним шляхом: через брудні руки, недостатньо оброблені харчові продукти, неякісну воду. Інкубаційний період захворювання може становити до 50 днів. Деякі люди можуть хворіти безсимптомно – це створює умови для поширення захворювання.

З усіх вірусних гепатитів цей різновид найменш небезпечний, специфічного лікування від нього немає, лише симптоматичне. Проти гепатиту А є вакцина, але вона не входить до Національного календаря щеплень, отримати її можна в комерційному секторі. Для дорослих вартість становитиме від 1000 грн, для дітей – від 800 грн. За власний кошт наразі зробили щеплення 330 людей.

У 2024 році спалахи гепатиту А в Україні фіксувались у травні в Києві та області, у липні – в Дубенському районі Рівненської області. У 2023 році спалах гепатиту А фіксувався на Вінниччині, тоді захворіли понад 300 осіб, а також на Закарпатті.

СПАЛАХ КОРУ: У 20 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ТОРІК, А ПРЕПАРАТІВ ВІД НЬОГО НЕ ІСНУЄ

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.

«Наразі епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір в Україні викликає занепокоєння. За перші три місяці 2025 року в Україні зареєстровано 472 випадки захворювання на кір, що в 20,5 раза більше за аналогічний період минулого року. Зростання почалося ще минулого року: тоді кількість випадків зросла у 6,6 раза – з 65 у 2023 році до 433 у 2024-му», – йдеться у повідомленні.

Найбільше випадків зафіксовано в Чернівецькій (179) та Закарпатській (151) областях. Трохи менше – на Одещині (41 випадок), Івано-Франківщині (38) та Вінниччині (31).

У Чернівецькій та Одеській областях зареєстровано по одному летальному випадку – це були діти віком 10 років та 9 місяців відповідно. Обидві дитини мали важкі супутні захворювання.  

За інформацією Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, у квітні в столиці зареєстровано 29 випадків захворювання на кір. Це майже у 2,5 раза більше, ніж за весь І квартал 2025 року.

Як зазначали в ЦГЗ, спалахи кору в Україні – циклічні й відбуваються в середньому кожні 5-6 років. Головний спосіб запобігти таким спалахам – охоплення профілактичними щепленнями на рівні 95%.

Кір – одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Інкубаційний період – від інфікування до появи симптомів становить 10–12 днів.

Серед ускладнень кору: запалення легенів (пневмонія); вушна інфекція (отит); запалення мозку (енцефаліт); інші дуже серйозні ускладнення аж до летального.

Препаратів від кору не існує. Застосовується суто симптоматична терапія. Якщо є підвищена температура, лікар призначає жарознижувальні препарати. Водночас дітям під час лікування кору обов’язково призначають вітамін A. Це роблять, щоб зберегти їм зір. Дозу вітаміну вираховує та призначає лише лікар.

На самі висипання, які виникають при кору, ніяких кремів наносити не потрібно. Висип – це нормальна реакція організму на вірус, і він минає сам, зазвичай протягом п’яти днів.

На сьогодні щеплення від кору рекомендують проводити в дитинстві двома дозами: першу дозу вакцини КПК (кір, паротит, краснуха) вводять у 12 місяців, а другу – у 6 років. Однак Міністерство охорони здоровʼя вже змінило календар щеплень, тому з 2026-го другу дозу дітям уводитимуть у віці чотирьох років.

COVID-19: В АЗІЇ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ЗРОСТАЄ, А В УКРАЇНІ – ЗНИЖУЄТЬСЯ

Азією стрімко поширюється коронавірус, у низці країн фіксують різке зростання важких випадків COVID-19. На відміну від більшості респіраторних вірусів, які активізуються в холодну пору року, COVID-19 стрімко поширюється навіть улітку.

13 травня у гонконгівському Центрі охорони здоров’я заявили, що кількість заражених у регіоні зростає. Рівень захворюваності на COVID-19 у країні досяг максимальних показників з квітня 2024 року. Згідно з даними Китайського центру з контролю та профілактики захворювань, рівень позитивних тестів на COVID-19 серед пацієнтів, які зверталися до лікарень, зріс більш як удвічі.

Департамент контролю та профілактики захворювань Таїланду також повідомив про два спалахи після щорічного фестивалю Сонгкран у квітні.

У Сингапурі фіксують зростання кількості важких випадків на 28% – до понад 14 тис. за тиждень, а рівень госпіталізації збільшився на 30%. Влада рекомендувала громадянам вживати запобіжних заходів, у тому числі носити маски в місцях великого скупчення людей.

Попри те, що штами хвороби наразі не є такими агресивними, як раніше, COVID-19 все ще становить загрозу.

За даними МОЗ України, за тиждень моніторингу з 5 по 11 травня на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли 98 706 осіб, із них 60 534 – діти. До лікарень потрапили 2 697 пацієнтів з ускладненнями ГРВІ, із них 1 636 дітей. Порівняно з попереднім тижнем захворюваність знизилась на 9,3%. Загалом по країні захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 на 43,3% менше розрахованого епідпорогу на 2024/2025 сезон.

У МОЗ нагадують, що COVID-19 починається з респіраторних симптомів. За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).

Боротьба з вірусом триває, тому важливо продовжувати дотримуватися заходів безпеки, оновлювати вакцинацію та залишатися обізнаними про потенційні ризики.

Мар’яна Рабченюк, Київ (за матеріалами преси)



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Ремонт скверу та роботи на схилах біля пляжу: АМКУ розслідує змову на тендерах в Одесі Анонси

Published

on



Антимонопольники запідозрили одеське ТОВ “Тенесі” та київське ТОВ “Аксолітстрой” у змові під час участі в тендерах, які проводила Одеська міська рада.

Про це повідомляється на сайті Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

За попередніми висновками, компанії могли узгоджувати свої дії під час двох закупівель — капремонту скверу імені Плохого  та протиаварійних робіт на схилах біля 16-ї станції Великого Фонтану.

Такі дії, на думку комітету, могли вплинути на результати торгів і порушують антимонопольне законодавство. У зв’язку з цим АМКУ пропонує оштрафувати обидві компанії. Втім, остаточне рішення у справі  має ухвалити адмінколегія 28 травня 2025 року. 

За даними YouControl, ТОВ “Тенесі” веде свою діяльність з 2014 року. Фірма зареєстрована в селі Лиманка Одеської області.  Її директор — Руслан Душкін, а основні власники — Сергій та Кирило Галітовські, які володіють 68% і 32% відповідно. Вони ж є кінцевими бенефіціарами.

Основна діяльність фірми — надання в оренду нерухомості. Водночас вона займається і будівництвом, і ремонтом, виробництвом меблів, монтажем інженерних мереж, електромонтажем, транспортом, ландшафтними роботами, продажем будматеріалів, меблів тощо.

У 2024 році дохід компанії склав понад 16,5 мільйонів гривень, а чистий прибуток — майже 118 тисяч гривень. Для порівняння, у 2023 році прибуток був лише 32,7 тисячі. На підприємстві працює 9 людей (у 2023 році — 27).

Товариство бере участь у державних закупівлях. Серед останніх замовників — структурні підрозділи Одеської міськради, військова частина та комунальні установи. Найбільші контракти — на мільйони гривень — пов’язані з будівельними чи інженерними роботами.

Київська компанія “Аксолітстрой” заснована у березні 2018 року і вона повністю належить її директорці — Ганні Яковенко, яка є єдиною власницею та кінцевою бенефіціаркою.

Компанія спеціалізується на інжинірингових, геологічних та геодезичних послугах, а також виконує будівельні, електромонтажні, сантехнічні, оздоблювальні роботи, займається орендою техніки, прибиранням, ландшафтними послугами тощо.

У 2020 році підприємство задекларувало понад 23 мільйони гривень доходу та незначний чистий прибуток — майже 27 тисяч. За останні роки структура власності та керівництво компанії неодноразово змінювались.

Товариство також активно бере участь у держзакупівлях — виграло щонайменше 19 тендерів. У 2024 році продало послуг на понад 8 мільйонів гривень, зокрема для Таїровської селищної ради та КП “Міськзелентрест”.

Нещодавно АМКУ визнала дії Дальницької сільради порушенням конкурентного законодавства та зобов’язала її протягом двох місяців припинити порушення.


Ірина Глухова



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Як в Одесі відзначили День Вишиванки

Published

on


Вчора 15 травня в Одесі близько сотні людей у національному українському одязі відзначили День Вишиванки. Вони пройшлися ходою з великим прапором України від народного меморіалу загиблим захисникам на Європейській площі до Дерибасівській. Пор дорозі співали гімн України та народні українські пісні. Разом з дорослими у святкуванні взяли участь діти. Зазначимо, що розголосу святкування не робили з метою безпеки під час війни.

Фото: Світлана Корольова/Фейсбук.





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.