Відбудова
Виробленої в Україні сталі вистачить для потреб відбудови

Виробництво сталі в Україні з початку широкомасштабного вторгнення скоротилося втричі, та навіть цього обсягу буде достатньо для потреб відбудови країни.
Про це під час круглого столу “Державне партнерство та інвестиції у відновлення територій. Як залучати українських виробників будівельних матеріалів до процесу відновлення” заявив голова ради директорів асоціації «Український центр сталевого будівництва» Андрій Озейчук.
«Якщо говорити про можливості роботи в галузі металобудівництва, то через зміни на ринку з’являється багато можливостей для відкриття нових виробничих потужностей. Щодо сталевих конструкцій, то в Україні виробництво сталі зменшилося втричі, порівняно з довоєнним періодом, але цього обсягу достатньо для потенційної відбудови», – зазначив Озейчук.
Експерт нагадав, що деякі виробництва, зокрема Дружківський завод металевих виробів (Донецька область), який виготовляв метвироби, знаходяться на окупованих територіях. Ця складова необхідна для монтажу сталевих конструкцій, тому їх доводиться імпортувати з ЄС.
Озейчук підкреслив, що метвироби необхідно виробляти й в Україні, оскільки попит за кордоном значно перевищує пропозицію.
Через відсутність виробництва в Маріуполі спостерігається дефіцит товстих листів; їх теж імпортують.
Окрім того, в Україні є можливості для підвищення енергоефективності будівель, і кількість утеплювачів, що виробляється, є достатньою. Проте в майбутньому попит може перевищити пропозицію.
«Основним викликом у галузі металобудівництва є падіння попиту, яке становить близько 50%. Попит поступово відновлюється, але переважно в об’єктах критичної інфраструктури, де участь українських компаній обмежена», – зауважив експерт.
Водночас він запевнив, що хоч і з ризиками, проте галузь металобудівництва готова до відбудови.
На думку виконавчої директорки Асоціації виробників цементу України “Укрцемент” Людмили Кріпки, модернізацією потужностей за екологічними директивами та стандартами потрібно займатися вже зараз.
За її даними, найвищого обсягу виробництва цементу Україна досягла у 2021 році – 10,5 млн т, що відповідало рівню споживання. За останні 2 роки споживання цементу становить 6,3 – 6,4 млн т. У міру зростання попиту зростатиме й виробництво, але не одразу. Бо для модернізації або будівництва нової технологічної лінії потрібно близько року.
Голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк наголосила, що під час відбудови України необхідно робити акцент саме на вітчизняному виробництві.
«90% будівельних матеріалів для відбудови можна виробляти в Україні, проте деякі матеріали вже ж доведеться імпортувати. Важливо не встановлювати акцизи й мита, а створити такі умови для вітчизняного виробника, аби, наприклад, певні марки сталі ми могли випускати самі. Тож маємо сконцентруватись на тому, аби забезпечити ці умови», – зауважила Шуляк.
Вона не обійшла увагою чинники, які можуть знизити інвестиційну привабливість країни. Зокрема, нагадала про важливість викорінення корупційних ризиків та необхідність зосередитись на цифровізації. За словами очільниці парламентського комітету, це допоможе зменшити безпосередній вплив того чи іншого чиновника на прийняття рішень.
Як повідомлялось, згідно з новим звітом про Швидку оцінку збитків і потреб, на відновлення України впродовж наступного десятиліття необхідно 524 млрд дол., що на 38 млрд дол. більше за попередні оцінки.
Відбудова
Польща планує провести конференцію з відбудови України наступного року

Польща має намір провести у 2026 році конференцію з відбудови України і буде активною у проєктах з повоєнного відновлення України.
Про це у вівторок перед засіданням польського уряду заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, передає кореспондент Укрінформу.
Глава польського уряду зазначив, що в липні цього року в Римі відбудеться конференція з відбудови України, на якій будуть присутніми багатьох країн, тисячі компаній, експертів, які зацікавлені відбудовою України після завершення війни.
«Йдеться по бізнес-проєкти на багато мільярдів. Це не лише допомога Україні, але й великий бізнес. Ми будемо присутні в Римі на цій конференції. Ми також здійснили зусилля, і не хочу забігати вперед, але маємо серйозні шанси, щоб провести в наступному році в Польщі конференцію, яка збирає тисячі інвесторів. Я сподіваюся, що ці очікування збудуться, ми на хорошому шляху до цього», – підкреслив Туск.
Польський прем’єр на засіданні уряду також подякував главі МЗС РП Радославу Сікорському за «спільні зусилля, щоб Польща була у ключовій групі, яка буде присутньою при різних рішеннях, що стосуються України». У цьому контексті він звернув увагу на будування формату «Веймарський трикутник+», що «з очевидних причин не було простим завданням, адже Польща не є найбільшою країною Європи».
«Те, що ми на рівні прем’єрів та рівні глав МЗС беремо участь у цих переговорах, є результатом серйозної гри, і не всі в Європі, як ви розумієте, задоволені з цього приводу»,- зазначив Туск.
Він додав, що не називатиме країни, які «мають обгрунтовані очікування щодо перебування також за цим столом».
У цьому контексті глава польського уряду звернув увагу на свій нещодавній візит до Києва, поряд з колегами з Великої Британії, Німеччини та Франції. З іншого боку, Сікорський в Лондоні зустрівся з колегами з «Веймарського трикутника+», а також контактував з американським колегою Марком Рубіо.
«Ми на різних рівнях і надалі працюватимемо в цьому форматі», – наголосив Туск.
Як передавало агентство, Київ і Варшава спільно звернуться до країн G7 з ініціативою щодо проведення у 2026 році у Польщі Міжнародної конференції з питань відновлення України.
Президент Франції Еммануель Макрон, федеральний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск прибули у суботу до Києва.
Фото: PAP/Paweł Supernak
Відбудова
В Одесі виділили ₴1,5 мільйона на проєкт ремонту багатоповерхівки, пошкодженої дроном 1 травня

В Одесі виділили гроші на розробку проєктної документації на ремонт 16-поверхового житлового будинку по вулиці Ярослава Мудрого, в який влучив російський дрон 1 травня.
Таке рішення ухвалили депутати Одеської міськради під час сесії у вівторок, передає Укрінформ.
«Відновлення багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Одеса, просп. Князя Ярослава Мудрого, 2, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, шляхом капітального ремонту – ₴1 500 000», – йдеться у пояснювальній записці до проєктів, винесених на сесію.
Депутати підтримали рішення одноголосно.
Проте, як пояснили кореспондентці Укрінформу в міськраді, йдеться про розробку документації на ремонт будинку.
«Коли знімуть аварійні елементи, ці гроші підуть на розробку документації для відновлення будівлі», – пояснили в мерії.
Мер Одеси Геннадій Труханов зазначив, що це перша 16-поверхівка в місті, яка постраждала від обстрілів, тож для ліквідації наслідків атаки місто орендувало 250-тонний кран. Техніка прибуде у четвер, 15 травня. У п’ятницю, 16 травня, в будинку розпочнуться протиаварійні роботи.
«Фахівці з будівельної академії обстежили будівлю. Ми запропонували людям відселитися та запропонували компенсацію за оренду квартир. Влучання відбулося у перший під’їзд. Там зруйновані 15 і 16 поверхи. Але сама конструкція будинку складна. Є загроза, що «складуться» сходи. Люди не розуміють, чому треба відселятися, там понад 190 квартир. Більшість погодилась, але є люди, які не розуміють складність ситуації. За попередніми підрахунками, протягом трьох тижнів стабілізуємо будівлю і люди зможуть повернутися», – зазначив Труханов.
Окрім того, під час сесії виділили ₴40 мільйонів на ремонт інших будинків, які постраждали через останні атаки по Одесі. На попереднє обстеження житлових будинків перед ремонтом виділили ₴2 мільйони, на обстеження нежитлових будівель – ₴8 мільйонів.
Як повідомляв Укрінформ, російські загарбники у ніч проти 1 травня атакували Одесу ударними безпілотниками, є пошкодження цивільної інфраструктури, спалахнули пожежі. Зокрема, в 16-поверховому будинку постраждали три поверхи, а триповерховий будинок не підлягає відновленню.
Відбудова
Енергетики за тиждень відновили світло у 41 населеному пункті Донеччини

На Донеччині енергетики минулого тижня відновили світло у 41 населеному пункті, які знеструмлювалися через ворожі обстріли.
Як передає Укрінформ, про це повідомили у ДТЕК.
«З 5 по 11травня аварійно-ремонтним бригадам ДТЕК Донецькі електромережі вдалося з дозволу військових відремонтувати низку пошкоджень мереж та повернути світло жителям 41 населеного пункту. 83,4 тисячі родин знову мають доступ до електропостачання», – йдеться у повідомленні.
Зокрема, лише за вихідні енергетикам вдалося повернути електропостачання у 28,6 тисяч осель в дев’яти населених пунктах.
Зазначається, що Донецька область залишається ареною найбільш активних бойових дій, і пошкодження енергоінфраструктури тривають.
В ДТЕК запевнили, що енергетики обов’язково повернуть світло всім жителям області, щойно отримають дозвіл на проведення робіт від Збройних Сил України.
Як повідомлялося, у Донецькій області за квітень 2025 року відновили електропостачання у 125 населених пунктах, знеструмлених через ворожі обстріли.
Фото: ДТЕК
-
Суспільство1 тиждень ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика7 днів ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика6 днів ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Політика7 днів ago
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль
-
Усі новини6 днів ago
супутник 12 років спостерігав за «монстром»
-
Політика1 тиждень ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Суспільство6 днів ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Суспільство6 днів ago
ДНК-дослідження ексгумованих у Пужниках останків проводитимуть у Польщі