Політика
КМІС: 73% респондентів вважають, що президентство Трампа

Кількість українців, які вважають поганим для України, що Дональд Трамп став президентом США, зросла з 21% у грудні 2024 року до 73% у березні 2025-го.
Як передає Укрінформ, про це свідчать результати двох соціологічних опитувань, які провів Київський міжнародний інститут соціології в лютому-березні 2025 року.
«Якщо у грудні 2024 року українці мали обережні та навіть стримано оптимістичні оцінки (щодо того, чи може Україна розраховувати на справедливий мир при президенті США Трампі – ред.), то вже з лютого 2025 року ми бачимо їх значне погіршення. Так, у грудні 2024 року 31% вважали, що при Трампі Україна може розраховувати на скоріше чи зовсім несправедливий мир (причому також не так багато очікували і на скоріше чи повністю справедливий мир, а значна частина мали невизначені очікування, які включали в себе і очікування на принаймні часткову справедливість для України). У період 14 лютого – 4 березня 2025 року частка тих, хто говорить про скоріше чи зовсім несправедливий мир, зросла до 58%. У період 12-22 березня 2025 року їх стало лише трохи менше, і все одно більшість висловлюють критичні міркування – 55%», – зазначають соціологи.
Наразі, за останніми даними, лише 18% опитаних очікують на скоріше чи повністю справедливий мир, а ще 21% вважають, що він буде почасти справедливим, почасти – ні, зауважили у КМІС.
Як зазначається у повідомленні, у грудні 2024 року КМІС також проводив опитування в рамках проєкту IBIF для команди дослідників. Одне із запитань було: «Нещодавно громадяни Сполучених Штатів проголосували за повернення Дональда Трампа на посаду президента США. Як ви думаєте, це добре чи погано для України?». У березні 2025 року соціологи повторили це запитання у власному опитуванні у дещо модифікованій формі: «З січня цього року Дональд Трамп – новий президент США. Як Ви думаєте, це добре чи погано для України?».
«Ми бачимо навіть більш виражені зміни з грудня 2024 року. Так, перед Новим роком 54% українців вважали, що загалом для України це добре, що Трамп буде президентом США. Проте вже в березні 2025 року так думають лише 19%. Натомість з 21% у грудні 2024 року до 73% у березні 2025 року зросла частка тих, хто вважає, що для України це погано, що Трамп став президентом», – додали у КМІС.

Обидва опитування були проведені методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) і репрезентують доросле населення України на підконтрольних уряду України територіях. Перше опитування було проведене 14 лютого – 4 березня 2025 року і було опитано 2029 респондентів (статистична похибка 2,4%). Друге опитування було проведене 12–22 березня 2025 року і було опитано 1326 респондентів (статистична похибка 2,5%).
Фото: The White House
Політика
Мережко назвав актуальне питання щодо залучення Європи до мирних перемовин

Залучення країн Європейського Союзу до мирних переговорів лише зміцнить позиції України і посилить тиск на Росію. Проте наразі постає питання щодо того, як залучити Європу до переговорного процесу з технічної точки зору.
Про це повідомив народний депутат, голова комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко у коментарі Укрінформу.
«Я вважаю, що залучення Франції та Великої Британії до процесу переговорів – це абсолютно правильний крок, оскільки Європа є важливим гарантом нашої безпеки, надає значну допомогу, включаючи військову та матеріальну підтримку, що навіть перевищує допомогу Сполучених Штатів», – зазначив він.
Водночас парламентарій висловив думку, що Україна вже має статус кандидата на вступ до ЄС, «тобто ми майже є членами Євросоюзу, тому він повинен активно долучатися до переговорного процесу».
Мережко також підкреслив, що учать європейських країн у перемовинах була б корисною для української сторони, «однак наразі США обрали модель так званої “шатл-дипломатії”, тому питання полягає в тому, як залучити Європу до цього процесу з технічної точки зору».
«Я вважаю, що залучення Європи лише зміцнить позиції України і посилить тиск на Росію», – акцентував він.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський заявив, що Європу за столом переговорів будуть представляти Франція і Велика Британія.
Політика
МЗС України вітає санкції США проти мережі, що допомагала Ірану виробляти безпілотники

Міністерство закордонних справ України вітає рішення США запровадити санкції проти шістьох юридичних та двох фізичних осіб, причетних до забезпечення військово-промислового комплексу Ірану компонентами, необхідними для виробництва БПЛА.
Про це йдеться у коментарі МЗС України, передає Укрінформ.
“Україна підтримує такі дії та поділяє підхід Сполучених Штатів Америки щодо протидії загрозам з боку Ірану. Вважаємо збільшення тиску виправданим засобом обмеження доступу до іранського озброєння з боку країн, які порушують міжнародну безпеку та світовий правопорядок”, – наголошує зовнішньополітичне відомство.
Зазначається, що Україна дотримується у власній політиці аналогічної позиції. Міністерство нагадало, що в травні 2023 року Верховна Рада схвалила запровадження секторальних спеціальних економічних санкцій та інших обмежувальних заходів до Ірану терміном на 50 років, які, зокрема, мають на меті обмежити доступ підприємств іранського ВПК до товарів військового призначення та подвійного використання.
МЗС укотре закликало керівництво Ірану припинити постачання до Росії БпЛА, компонентів їх виробництва та інших видів озброєння, які регулярно та цілеспрямовано використовуються державою-агресором для атак проти мирних українських міст і громад, ударів по обʼєктах критичної інфраструктури та терору проти цивільних людей.
“Поглиблена військово-технічна співпраця Москви та Тегерана створює неприйнятні загрози як для Європи, так і для Близького Сходу, а отже, тиск на ці два режими сприятиме зміцненню безпеки та стабільності в обидвох регіонах”, – наголосили у зовнішньополітичному відомстві.
Як повідомляв Укрінформ, 1 квітня уряд Сполучених Штатів оголосив про запровадження санкцій проти міжнародної мережі, яка забезпечувала поставки Ірану компонентів для його програми з незаконного виробництва безпілотних літальних апаратів.
Політика
Країни НАТО з початку року надали Україні безпекову допомогу на понад €20 мільярдів

НАТО продовжує послідовно підтримувати Україну у її боротьбі проти російської агресії. Лише з початку поточного року союзники по Альянсу надали Україні безпекову допомогу на суму більше 20 мільярдів євро.
Про це сьогодні у Брюсселі під час пресконференції напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Союзники по НАТО продовжують підтримку України. Протягом перших трьох місяців року вони вже виділили для України більше як 20 мільярдів євро безпекової допомоги на 2025 рік. Наше командування у Вісбадені продовжує координувати поставки безпекової допомоги та тренування для України», – сказав Рютте.
Він нагадав, що цього тижня весь світ відзначив сумну річницю трагедії українського міста Буча.
«Я відвідав це місто у липні 2022 року, і говорив з тими, хто вижив. Ми ніколи не збудемо цього лиха. За три роки, що минули після звільнення Бучі, Росія продовжує розпалювати війну проти України. Я відзначаю президента Трампа за те, що він зламав цей глухий кут, і повністю підтримую зусилля, що були здійснені США, щоб привести цю війну до справедливого та довготривалого завершення. Я також вітаю зусилля Великої Британії, Франції та інших країн, які роблять свій внесок у забезпечення тривалого миру, коли прийде його час», – зазначив генеральний секретар НАТО.
Він зауважив, що загроза, яка надходить для Альянсу від Росії, залишається чинною. Росія продовжує тісно співпрацювати з Китаєм, Іраном та Північною Кореєю, і характер таких контактів не лише завдає шкоди Україні, але посилює нестабільність в Альянсі та по усьому світу.
«Ми бачимо як ці та інші учасники намагаються дестабілізувати наші суспільства, шляхом саботажу на підводній інфраструктурі, кібернетичними атаками, замахами на вбивство. Ми живемо в небезпечному світі. Для того, щоб відповісти на ці та на інші виклики, ми маємо збудувати сильніше, більш справедливе та більш летальне НАТО. Саме тому міністри зібралися тут цього тижня, щоб переконатися, що Альянс активно працює над цією спільною метою», – наголосив Рютте.
Як вже повідомлялося, завтра у Брюсселі розпочнеться дводенна зустріч міністрів оборони країн НАТО. Головними питаннями, які розглядатимуть урядовці країн Альянсу, буде підвищення його оборонних спроможностей та нарощування допомоги для України. У рамках заходу відбудеться зустріч Ради Україна-НАТО за участі міністра закордонних справ України Андрія Сибіги.
Фото: АА
-
Політика1 тиждень ago
Шмигаль показав наслідки ракетного удару по Сумах
-
Політика1 тиждень ago
Зеленського непокоїть вплив російської дезінформації на оточення Трампа
-
Політика1 тиждень ago
Макрон зустріне Зеленського в Єлисейському палаці в середу
-
Політика1 тиждень ago
Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні
-
Суспільство1 тиждень ago
В Україні вже працюють тисяча фахівців із супроводу ветеранів
-
Суспільство1 тиждень ago
Сегодня в Одесской области произошло землетрясение
-
Події1 тиждень ago
МКСК планує запустити мапу доступності культурних просторів і послуг
-
Відбудова1 тиждень ago
На Кіровоградщині відновлюють пошкоджену російським обстрілом багатоповерхівку