Події
Олена Пшенична стала лавреаткою премії імені Олеся Гончара

Лавреаткою премії імені Олеся Гончара цьогоріч стала Олена Пшенична, нагороду письменниця отримає за роман «Там, де заходить сонце».
Про це повідомило Державне агентство з питань мистецтв та мистецької освіти, передає Укрінформ.
«Цьогоріч на конкурс до Держмистецтв надійшло 36 заявок, розглянувши які, члени комітету з присудження премії шляхом відкритого голосування, після жвавої та тривалої дискусії, визначили лауреаткою премії Олену Пшеничну», – поінформували в агентстві.
Зазначається також, що вартими уваги і прочитання члени комітету відзначили чотири твори інших кандидатів, а саме: книгу Сергія Башинського «Українська Церква: заборонена історія», роман Юліани Нестерович «Казка про Червоного Змія», збірки оповідань Марії Паплаускайте «Потяг прибуває за розкладом. Історії людей і залізниці» та Валентини Розуменко «Лютий рік незламності».
Як повідомлялося, премія імені Олеся Гончара присуджується щорічно до дня народження письменника – 3 квітня – за кращі літературні твори, що утверджують ідеали гуманізму, духовні цінності українського народу й ідеї незалежності України. Грошова винагорода становить 20 тисяч гривень.
Перше фото: litosvita.com
Події
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки

У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки, яка має назву «Що в твоєму смартфоні?». Вона присвячена можливостям сучасних мобільних пристроїв.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
На виставці представлені понад 50 експонатів, частина з яких була в музейних фондах, ще частину принесли самі працівники.
Друкарські машинки, вінілові та касетні програвачі, радіоелектронні пристрої, кінопроєкційні апарати, фото та відеокамери, телевізори різних модифікацій, ігри, квитки – раніше були окремими речами, а сьогодні – звичайні мобільні додатки.
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки / Фото: Дмитро Смольєнко, Укрінформ
Серед експонатів – гасовий ліхтар початку ХХ століття. Такими користувалися, коли перевіряли залізничні вагони. Арифмометр «Фелікс», друкарська машинка «ОРТІМА», на якій відвідувачі можуть написати своє повідомлення…
«Я на своїх антресолях знайшла мобільні телефони. Самсунг 2005 року – мій перший телефон, мені його купили батьки в Бердянську на ринку. Я була тоді студенткою другого курсу. Телефон перемотаний скотчем, але для мене він дуже цінний. Він – дорога мені річ. Вчора, до речі, був день народження мобільного телефона», – зазначила завідувачка відділу новітньої історії Запорізького обласного краєзнавчого музею Ірина Коробова.
Вона говорить, що мета виставки – продемонструвати відвідувачам, наскільки багатофункціональним став звичайний мобільний телефон. Адже речі, якими ми раніше користувались, сьогодні замінили застосунки в телефоні.
Виставка працюватиме згідно з графіком роботи музею: четвер, п’ятниця, субота та неділя з 9:00 до 16:30 (каса завершує роботу за годину до закриття музею).
Як повідомляв Укрінформ, у Національному музеї Тараса Шевченка в Києві 2 квітня відкрилась виставка «Мистецтво жити».
Події
У Гарварді припинили фінансування перекладу й видавництва книжок українських авторів

У США припинили фінансування видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету, у межах якої виходили книжки українських письменників англійською мовою.
Як передає Укрінформ, про це повідомило Суспільне Культура з посиланням на керівника програми Олегу Коцюбу.
Як зазначив Коцюба, “у мене сьогодні сумний день народження: Національний фонд гуманітарних наук припинив дію нашого гранту на видання української літератури в англійському перекладі”.
За його словами, у листі пояснили припинення фінансування тим, що фонд “перерозподіляє свої фінансові ресурси в новому напрямі для просування порядку денного президента”.
Коцюба поінформував, що за цей грант мали вийти антологія українсько-єврейської поезії, книжка “Подорож вченого доктора Леонардо” Майка Йогансена і дві драми Лесі Українки. Він зауважив, що були наміри “винайняти ще одного редактора за ці кошти, але тепер не вийде”.
За словами Коцюби, ідея започаткування видавничої програми виникла кілька років тому, але остаточно оформилася у проєкт у 2021 році — з видання книжок “Бабин Яр. Голосами” Маріанни Кіяновської” та “В ізоляції” Станіслава Асєєва.
З того часу вийшли друком 14 книжок.
Коцюба зазначив, що “у планах ще щонайменше 16 видань, над якими працюють”.
“Ми продовжимо робити те, що можемо, в міру наших можливостей, враховуючи ті ресурси, які у нас є. Але через три роки війни з Росією це буде набагато складніше, оскільки вся команда видавництва складається з мене та одного редактора”, — зауважив Коцюба.
Крім того, як поінформував Коцюба, Університет Нова-Саутістерн у Флориді нещодавно ухвалив рішення про ліквідацію програм з історії і філософії. Серед іншого закрили програму історика Джона Вестечка, який спеціалізується на Східній Європі, зокрема на історії України XX століття, Голодомору, наслідках насильства і перехідного правосуддя.
Як підкреслив Коцюба, “це означає, що уже наступного навчального року нові студенти більше не зможуть здобувати освіту за цими спеціальностями”.
На його переконання, “хоча рішення про скасування програм є внутрішньою справою закладу, це відбувається на тлі загального скорочення гуманітарних програм у багатьох університетах США”.
“Це стало наслідком рішень адміністрації Трампа, яка заборонила викладання деяких дисциплін, оскільки вони підпадають під категорію “Різноманітність, рівність і включення” (DEI), яку Трамп намагається знищити”, — додав Коцюба.
Як повідомляв Укрінформ, команда мільярдера Ілона Маска з Департаменту урядової ефективності США зупинила 89 контрактів в освітній сфері. Більшість були спрямовані на фінансування освітніх інновацій і досліджень, вивчення та запровадження найкращих освітніх практик.
Фото: harvard.edu
Події
У Києві відбувся показ фільму про війну, знятого іноземним добровольцем

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні, відбулася прем’єра документального фільму “Томмі Ган: На шляху до Куп’янська”.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
“Ми зібралися тут з гарної нагоди – у межах паралельної програми до виставки For Freedom, яку реалізували спільно з Фондом R. T. Weatherman, презентуємо фільм “Томмі Ган: На шляху до Куп’янська”. Наша виставка, відкрита 27 лютого цього року, є даниною шани всім іноземцям, які воюють у лавах Сил оборони України. Для українців велика честь стояти пліч-о-пліч із такими відважними та благородними людьми, як кожен із вас”, – зазначив заступник генерального директора музею Юрій Горпинич.
Він підкреслив, що цей фільм допоможе всьому світу краще зрозуміти події в Україні та роль, яку відіграють іноземні добровольці й волонтери.
У Києві відбувся показ фільму «Томмі Ган: На шляху до Куп’янська» / Фото: Данило Антонюк, Укрінформ
Автор стрічки – Марк “Джино” Джаннетті іноземний доброволець, який у 2022 році приєднався до Міжнародного легіону ГУР і взяв участь у трьох військових операціях. У боях поблизу Куп’янська, Джино дістав тяжке поранення, а його життя урятував Томас Гарріс (позивний “Томмі Ган”). На честь свого рятівника Джино й створив цей фільм, повернувшись до України після реабілітації.
Стрічка вже здобула визнання на міжнародному рівні, отримавши численні нагороди та призи на престижних кінофестивалях.
Після показу фільму глядачі мали змогу поставити запитання режисеру Марку Джаннетті та батькові загиблого воїна Томаса Гарріса – вони приєдналися до обговорення в онлайн-форматі.
Як повідомляв Укрінформ, український документальний фільм “2000 метрів до Андріївки” Мстислава Чернова здобув нагороду на фестивалі документального кіно CPH:DOX – 2025 в Копенгагені.
-
Політика1 тиждень ago
Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні
-
Суспільство1 тиждень ago
Сегодня в Одесской области произошло землетрясение
-
Суспільство1 тиждень ago
В Україні вже працюють тисяча фахівців із супроводу ветеранів
-
Події1 тиждень ago
МКСК планує запустити мапу доступності культурних просторів і послуг
-
Відбудова1 тиждень ago
виплати за пошкоджене житло отримали вже 87 тисяч українців
-
Суспільство1 тиждень ago
За час воєнного стану викрили понад 820 груп, які переправляли ухилянтів за кордон
-
Війна1 тиждень ago
Пам’яті поліцейського Андрія Тарчинського
-
Одеса1 тиждень ago
Миколаївські морпіхи атакують живу силу ворога — відео