Події
У Полтаві відкрили виставку відреставрованих експонатів із чотирьох музеїв

З 16 травня у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського розпочала роботу виставка «Відроджені реліквії: здобутки реставраторів музейних закладів Полтавщини».
Про це кореспонденту Укрінформу повідомили у Департаменті культури та туризму Полтавської ОВА.
Нині у Полтавській області художники-реставратори працюють у чотирьох музейних закладах – Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішні, Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського, Історико-культурному заповіднику “Більськ” та Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Саме результати їхньої реставраційної роботи представлені на виставці.
Як зазначають у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського, на виставці представлені артефакти, знайдені науковцями Історико-культурного заповідника “Більськ”. Серед пам’яток округи Більського городища – найбільші майдани України – Розрита Могила та Скоробір. Саме з урочища Скоробір, де локалізується грандіозний курганний могильник, походять два предмети, представлені на виставці – черпак та одна із амфор. Усі предмети датуються скіфським часом. Наразі у заповіднику працюють два художники-реставратори творів з кераміки – Анатолій Штанько та Анастасія Зубрєва. Саме їхні роботи представлені на виставці.
Зауважується, що реставрація археологічної кераміки потребує ряду специфічних умінь, адже усі предмети, що провели певний час у ґрунті, набувають особливих фізико-хімічних характеристик.
Наступний розділ експозиції представив Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка. Нині у закладі працюють двоє художників-реставраторів – творами із тканин опікується Наталія Дмитренко, живописними полотнами – Тарас Коркішко. Серед тканин представлена церковна тема – гобелен «Зняття з хреста», частини облачення священника – подол підризника та єпитрахиль, вишиті срібними нитками. Також експонуються два слуцькі пояси – елементи вбрання заможної шляхти, вельми популярні у XVIII ст. Представлені й інші відреставровані твори.
Розділ, присвячений роботам художників-реставраторів із Національного заповідника українського гончарства в Опішні, презентує представлені зразки гончарних виробів від найдавніших часів до другої половини ХХ ст. Археологічна кераміка репрезентована посудиною трипільської культури, однієї з основних давніх землеробських культур доби енеоліту. Сучасний період ілюструють опішнянський декоративний таріль відомого майстра Михайла Китриша та три посудини львівських керамістів другої половини ХХ ст. Завдяки майстерності реставраторів усі ці предмети відновили після суттєвої втрати цілісності.
Найрізноманітніша за складом добірка речей представлена із зібрання Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, адже тут працюють п’ять художників-реставраторів різних профілів – твори з кераміки реставрують Тетяна Клименко, Наталія Кондратенко, пам’ятками з металу опікується Віталій Пряда, предмети з дерева та живопис відновлюють Тетяна Менчинська, Валерій Побоков.
Також 15 травня за підтримки Департаменту культури і туризму Полтавської ОВА відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Стан та перспективи розвитку рекреаційно-туристичного комплексу України: природний, соціальний, економічний та інноваційний аспекти» на базі Полтавського державного аграрного університету. Мета конференції – об’єднання зусиль науковців та практиків для дослідження актуальних питань туризму і рекреації, визначення сучасних підходів до аналізу стану галузі, а також шляхів її сталого розвитку.
Заходи приурочили до Міжнародного дня музеїв. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського стало традицією відкриття саме у цей день нових експозицій та виставок.
Як повідомляв Укрінформ, співробітники Історико-культурного заповідника “Більськ” працюють над пошуками свідчень давнього життя в Поворсклі.
Події
Жадан отримав Австрійську державну премію з європейської літератури

Український письменник Сергій Жадан став цьогорічним лауреатом Австрійської державної премії з європейської літератури, яку присуджує міністерство культури країни.
Як передає Укрінформ, про це повідомляється на сайті федерального Міністерства житлового будівництва, мистецтва, культури, медіа та спорту Австрії.
“Сергій Жадан є одним із найвиразніших письменників сучасної європейської літератури, який став літературним голосом українців. Його прозові поеми, вільні вірші, тексти пісень, щоденникові записи, оповідання та романи розгортаються на тлі сучасної історії України і дозволяють читачам зазирнути глибоко в душі її мешканців”, – прокоментував рішення журі очільник відомства, віцеканцлер Австрії Андреас Баблер.
За його словами, Сергій Жадан “надає літературної мови жахам війни та невидимому, всеосяжному страху”.
“Він повертає людям в Україні їхній голос і їхню індивідуальність, які вони ризикують втратити перед обличчям російської загарбницької війни. Його творчість висловлює те, для чого повсякденна мова не знаходить слів. Вона має ту літературну силу, яка необхідна, щоб у часи війни та терору свідчити і дарувати надію”, – додав Баблер.
Офіційна церемонія вручення премії відбудеться за участі федерального міністра мистецтва і культури, віцеканцлера Андреаса Баблера 25 липня у в рамках урочистого заходу під час Зальцбурзького фестивалю.
Австрійська державна премія з європейської літератури вручається з 1965 року за сукупний літературний доробок європейським письменникам, які здобув особливе міжнародне визнання, що має бути підтверджено перекладами. Твори також повинні бути доступними в перекладі німецькою мовою. Премія становить 25 тис. євро.
Як повідомляв Укрінформ, Сергій Жадан у березні 2024 року долучився до лав 13-ї бригади Національної гвардії України “Хартія” і займається комунікаційною роботою.
Події
На Венеційській бієнале Україну представлятиме Жанна Кадирова

На 61-й Венеційській бієнале, яка відбудеться у 2026 році, Україну представлятиме скульпторка Жанна Кадирова.
Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомила заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.
«Кураторська група Національного павільйону України на La Biennale di Venezia затверджена наказом міністра за рішенням конкурсної комісії», – зауважила вона.
На конкурсі переміг проєкт «Гарантії безпеки» скульпторки Жанни Кадирової та кураторської групи у складі Ксенії Малих і Леоніда Марущака.
До складу конкурсної комісії увійшли Вікторія Бавикіна, Максим Горбацький, Петро Бевза, Олег Тістол, Ілона Демченко, Анастасія Мануляк і Христина Береговська.
Як повідомляв Укрінформ, Венеційська бієнале була заснована в 1895 році. Національні павільйони вперше представили в 1907-му. Захід відбувається що два роки.
Події
Київська опера відкриватиме новий сезон виставою «Патріот»

Як повідомляє кореспондентка Укрінформу, про це розповів після гала-концерту закриття 43-го театрального сезону директор – художній керівник театру Петро Качанов.
На сцені Зіновій Карач та Ольга Жмуріна виконали композицію «Місця щасливих людей» з майбутньої прем’єрної постановки.
У новій рок-опері «Патріот» поєднають хіти легендарних українських виконавців: гуртів «Скрябін», «Братів Гадюкіних», Марії Бурмаки, Тараса Петриненка, Ярмака та Костянтина Москальця (пісня «Вона»). Аранжування створюють відомі українські композитори Борис Севастьянов та Іван Небесний.
У завершальному гала-концерті 43-го театрального сезону було задіяно практично весь склад оперної та балетної труп театру. Звучали переклади українською арій Джульєтти з опери Шарля Гуно і Тоски з опери Джакомо Пуччіні, відомих куплетів Мефістофеля з «Фауста» Шарля Гуно, партій з «Дон Жуана» Моцарта та «Богеми» Пуччіні, інші зразки зарубіжної класики.

Артисти виконували твори українських композиторів: Івана Небесного, Євгена Станковича, Юрія Мейтуса, Анатолія Кос-Анатольського. Глядачі побачили балетні сцени з «Історій у стилі танго», «Лускунчика Гофмана», «Майської ночі», «Сойчиного крила».
Упродовж 43-го театрального сезону Київська опера на Подолі успішно представила чотири прем’єри, повідомили у театрі. Це вистава українського композитора, дві постановки світової класики і дитячий проєкт.

За два тижні до оголошеної премʼєри 25 грудня 2024 року балету «Лускунчик Гофмана» вітчизняного композитора Івана Небесного було розпродано квитки на майбутні 17 вистав.
Вперше пролунала на столичній сцені у Київській опері на Подолі у завершеному сезоні комічна опера «Фальстаф» композитора Джузеппе Верді. Полюбилася глядачам також комедійна історія в стилі комікс «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта.
Ще у 43-му сезоні Київська опера на Подолі представила пʼяту виставу проєкту інтерактивних освітніх програм «Музичні класики для дітей та їхніх батьків «Джазова абетка». В ньому задіяні вітчизняний джазовий піаніст Тимур Полянський та 14-разова чемпіонка України, чемпіонка Європи, дворазова чемпіонка світу з американського степу та володарка кубку світу з танців Анастасія Старченко.

Упродовж сезону колектив Київської опери на Подолі активно гастролював. Зокрема, 16 концертів зіграв «The Rock Symphony Orchestra» у таких містах : Діжон, Париж, Шалон-ан-Шампань, Краків, Варшава, Кишинів, Софія, Лодзь, Берлін, Шембері, Ліон, Страсбург, Монпельє, Відень.
Також відбувся гастрольний тур за участі симфонічного оркестру Київської опери найбільшими містами Великої Британії та Ірландії. Показали 79 вистав у таких містах: Ліверпуль, Манчестер, Единбург, Глазго, Оксфорд, Річмонд, Вулвергемптон. Представляли «Мадам Батерфляй» (Джакомо Пуччіні), «Богема» (Джакомо Пуччіні), «Травіата» (Дж. Верді).
Протягом 43-го театрального сезону Київська опера з продажу квитків на вистави передала на потреби ЗСУ понад 400 тисяч гривень.
Як повідомляв Укрінформ, у Національній опері відбувся спеціальний концерт «Музи Пуччіні», де представили творчість італійського композитора Джакомо Пуччіні.
Фото надане Київською оперою
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події6 днів ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Усі новини6 днів ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика7 днів ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Усі новини6 днів ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика6 днів ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня