Connect with us

Цікаво

Настрій засіяти кожен гектар: плани та результати посівної на Одещині. Інтерв’ю з керівницею аграрного сектору Аллою Стояновою

Published

on

Одещина завжди першою починає посівну, так сталось і цього року. Вже понад місяць, як аграрії активно працюють і засіяли понад 35 тисяч га ярого ячменю, понад 7 тисяч га ярової пшениці, близько 10 тисяч га гороху, і вже почали сіяти соняшник. 

Про насіння, гроші, заміновані поля та експорт “Дайджест Одеси” поспілкувався із директором департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Аллою Стояновою.

Це вже друга весняна посівна в умовах воєнного стану, з яких питань потрібно було перелаштовуватись? 

До цієї посівної аграрний сектор відновив усі ланцюги постачання: у кого купити і кому продати. Порти Великої Одеси якийсь час не працювали, довелось шукати альтернативні шляхи для транспортування: автомобільними дорогами, понтонною переправою, залізничним сполученням. 

Аграрій розуміє, що один день годує рік. Треба вчасно закупитись, щоб вчасно вкласти у землю насіння, адже весь цей процес прив’язаний до відповідних строків за температурою і напряму корелює до врожаю. Ми завчасно придбали паливо за вигідною ціною, тому всі місткості заповнені і є здешевлення процесу. До речі, є здешевлення і добрив, проте все одно вони недосяжні для аграрного сектору та й це економічно необґрунтовано.

Настрій засіяти кожен гектар. Звісно, ми не маємо необхідної кількості опадів, щоб отримати великі врожаї, проте вдячні за те що є. Сходи одразу позитивно реагують навіть на невеличкі дощики, які пройшли нещодавно. 

Як вплине відсутність опадів на очікуваний врожай? 

Щоб був гарний врожай, потрібні три речі: тепло, яке ми маємо; наші багаті чорноземи та вода, яку ми щойно отримали. Сподіватимемось, що це додасть трішки позитиву по закладенню сходів, але дощі потрібні і при закладанню зерна. Сьогодні дощами ще не вміємо керувати, але у світі уже впроваджують технології штучних опадів. 

Одещина — привабливий регіон через географічне розміщення: знаходимось на самому півдні, сонце з’являється на 2-3 тижні раніше, тому ми перші сіємо та збираємо. Регіон оточує велика кількість води: озера, річки Дністер та Дунай, море. Можемо подивитись на приклад Ізраїлю, який знаходиться без прісної води, але на узбережжі збудовані заводи з опріснення. Саме з них постачають воду по всій країні. Тобто перспективи є і великі, але потрібні людські ресурси, фахівці, щоб це втілити у нас. 

Наша команда працює над відновленням зрошувальних систем у тандемі з Міністерством аграрної політики, Державним агенством з розвитку меліорації і рибного господарства. Вже триває реформа, діє закон про об’єднання водокористувачів. На Одещині зареєстрована найбільша кількість об’єднаних водокористувачів, наразі 6 організацій, ми очікуємо ще 10. Вони активно створюються, тому що цього року є державна підтримка у розмірі 200 мільйонів гривень, якщо вчасно стати членом ОВК, можна отримати гроші. 

Державні та міжнародні програми підтримки та фінансування мають попит у аграріїв Одещини?

Сьогодні є багато програм та іноземних донорів, які допомагають нашій країні, пропонують усі необхідні блага. З нашого сектору найбільші: USAID АГРО, продовольча кампанія ООН. Всі пропозиції потрібно акумулювати, аби аграрії ними користувались. Тому ми на базі департаменту створили групу “Аграрії Одещини”, яка доступна для всіх. У групу запросили весь сектор; представників банківських структур, міністерства аграрної політики, державної агенції; податківців, юристів, а також продавців палива, зерна, добрив, засобів захисту рослин. За кожним напрямом закріплений фахівець нашого департаменту, тому коли аграрій ставить у чаті питання, йому одразу відповість уповноважений з цього питання. Треба кредитування — на зв’язок вийдуть банки, необхідні добрива — відгукнеться продавець і так з будь-якої потреби. А усі звернення від міжнародних донорів ми якнайшвидше надсилаємо до чату, щоб сектор користувався цим в строк. Якщо це насіння, то його треба отримати і посадити і конкретний термін, а не просто отримати. Це звичайна, при цьому проста та корисна, група в якій знаходяться всі. І головне, що це працює.

Частина українських земель замінована або перебуває під тимчасовою окупацією, тому доступні для сівби території зменшились порівняно з минулими роками. Як це вплине на загальні результати? 

В Одеській області, на щастя і завдяки ЗСУ, немає замінованих територій. Наша ДСНС безумовно бере участь у розмінуванні інших регіонів: Миколаївщина та Херсонщина. Із того, що відомо мені, тривалий час має пройти до відновлення цих територій. 

Досить умовно, але в Україні близько 20% землі заміновано. І це велике число, ⅕ від загальної площі. Орієнтовно, для розмінування, наприклад 100 га, потрібна участь 4-6 кваліфікованих фахівців ДСНС та щонайменше місяць. А виробничі процеси мають відбуватись вчасно. Тому сусідні області опинились в тяжких умовах, проте мають долучитися до цього процесу, допомагаючи собі та державі. 

Щодо результатів, то на початок повномасштабного вторгнення в нас було 25 мільйонів тонн торішніх залишків агропродуктів. За 2022 рік зібрали понад 60 мільйонів тонн зерна, а Україна споживає в 5-6 разів менше, ніж виробляє. 

Наша потреба — близько 16-18 мільйонів тонн зерна — все інше готуємо на експорт. 

Попри заміновані території, плануємо цього року зібрати не менше ніж 50 мільйонів. А обсяг споживання залишиться на тому ж рівні. Тому ми себе нагодуємо і спроможні нагодувати світ, що ми і робимо. 

Крім того, ми наразі маємо рушійну грантову та державну підтримку з перероблення продукції. Для світу ми країна, яка постачає сировину, але хочемо і маємо всі можливості задля того, щоб експортувати готову продукцію. Впевнена, що етап відновлення ми почнемо саме з цього і змінимо статус з сировинної на країну з доданою вартістю. Для цього відновлюватиметься переробна спроможність, заводи та фабрики, отримаємо нові робочі місця для громадян. Це моє велике бажання, як очільника аграрного сектору Одеської області. Бо Одеса є експортними воротами України і більшість продуктів на експорт рухається все ж через наш регіон. 

Підписавши зернову угоду Україна точно не здала свої національні інтереси, це було критично важливо для нас, поясніть чому?

У цього є кілька чинників. Ми виробляємо більше, ніж споживаємо, тому і є експортоорієнтованою країною. Все що не з’їли потрібно продати. Для аграрного сектору — обігові кошти на наступний рік, для країни — економіка.

Також є певний продовольчий світовий баланс, який зменшується через війни та кліматичні умови. Тому сьогодні є країни, які економічно спроможні купити агротовар, але не спроможні виростити, а є ті, які не можуть ні перше, ні друге. Ось тут важлива зернова ініціатива і ми працюємо у двох напрямках: господарські відносини (одна країна продає, а інша — купує) і за програмою, запровадженої президентом — Grain From Ukraine (інші країни акумулюються і допомагають купити це зерно, щоб нагодувати найбідніші країни).

Ми у воєнному стані і нам важко, але якщо ми спроможні сьогодні допомагати іншим — то це наш обов’язок. Який і виконуємо.

Нагадаємо, що Зернову угоду підписали 22 липня 2022 року. З того часу ні дня не проходить без хліба та видовищ. Очевидні дії із штучного затягування інспекцій суден від росіян досі супроводжують кожен караван, який прямує з чи до портів Великої Одеси («Одеса», «Чорноморськ» та «Південний»). В інтерв’ю із заступником Голови по взаємодії з органами влади ДП «Адміністрація морських портів України» Дмитром Баріновим обговорили: шалену активність Дунайського портового кластера, експорт/імпорт України, махінації сусідів та збитки української інфраструктури.

Continue Reading
Click to comment

Усі новини

Блогери спустили камеру в «найглибшу печеру Америки»: що вони побачили (відео)

Published

on


Група дослідників опустила камеру GoPro на глибину близько 217 метрів під землею. Неймовірні кадри налякали багатьох глядачів.

Команда екстремалів з YouTube-каналу ActionAdventureTwins вирушила в захоплюючу, але лякаючу подорож до найглибшої відкритої ями Америки, розташованої в печері Еллісона, штат Джорджія. Їхньою метою було не тільки спуститися донизу, а й зняти неймовірні кадри за допомогою камери GoPro. Про цю історію згадує Lad Bible.

Близнюки-ведучі каналу, відомі своїми екстремальними спелеологічними пригодами, цього разу взяли з собою команду — дослідників Нейта і Бена з каналу Deep Freedom. Разом вони вирушили на глибину 128 футів (близько 39 метрів), а потім вирішили опустити GoPro ще глибше — на 714 футів (близько 217 метрів) під землею.

Щоб зробити кадри ще більш дивовижними, камеру закріпили на електродрилі з довгим дротом, завдяки чому вона оберталася в повітрі, створюючи лячний ефект вільного падіння.

Під час спуску камера відобразила майже сюрреалістичну картину: глуха темрява, вода, що падає, і похмурі кам’яні стіни, що створюють моторошну атмосферу.

“Приглушений звук і моторошна темрява змусили нас відчути себе героями фільму жахів”, — зізналися дослідники.


Fullscreen

Камеру опустили на глибину близько 217 метрів під землею

Фото: YouTube

Глядачі також не залишилися байдужими.

“Приглушений звук падіння був жахливим! І обертання… Я просто чекав, що щось мене налякає”, “Не буду брехати, коли я дійшов до дна, я на секунду занепокоївся. Я побачив один із тих білих каменів і подумав… Боже, це що, привид?!” — писали вони.

Раніше Фокус повідомляв, що чоловік виявив загадкову споруду у своєму саду. Він взявся за розчищення своєї ділянки, прибираючи старі кущі та важкі камені. У процесі він натрапив на велику кам’яну споруду під землею, яка, як йому здалося, могла бути стародавнім похованням.

Також стало відомо, що всередині особняка більш ніж 400-річної давнини знайшли “занедбану” бібліотеку. Міський дослідник показав вітальню з роялем у центрі кімнати, каміном, приставним столиком і зеленими стінами, прикрашеними картинами. Червоний килим, постелений поверх дерев’яної підлоги, додає атмосфери затишку в цей колись жвавий будинок.



Джерело

Continue Reading

Усі новини

Жінка покоління Z не повірила своїм очам, коли прочитала записку від покоївки (фото)

Published

on


Під час нещодавнього перебування в готелі Hare & Hounds у Ньюбері на Кеті Муді чекав сюрприз.

23-річна Кеті Муді з британського Борнмута поділилася зворушливою пригодою, яка сталась з нею під час чергової робочої поїздки. Жінка опублікувала відповідне відео у своєму TikTok, де воно зібрало понад 36 тисяч переглядів.

Муді, яка за професійними обов’язками змушена багато подорожувати, завжди бере з собою улюблену м’яку іграшку дитинства — ніжно-рожевого кролика на ім’я Зайчик, без якого не може заснути.

Сюрприз у номері готелю

Під час нещодавнього перебування в готелі Hare & Hounds у Ньюбері, де британка часто зупиняється, на неї чекав сюрприз. Повернувшись з роботи, жінка помітила, що покоївка не лише прибрала номер, але й залишила зворушливу записку, вклавши іграшку в ліжко разом із плюшевим ведмедиком.

У тексті послання було вказано: “Привіт! Ми пам’ятаємо твою ляльку”. Розчулена таким жестом Кеті відповіла, подякувавши за турботу: “Дякую, що завжди дбаєте про нього! Його звати Зайчик!”.


Fullscreen

На жінку чекав сюрприз у номері готелю

Фото: TikTok

Покоївка продовжила це миле спілкування й знову залишила записку з фотографією, на якій можна побачити Зайчика, який дбайливо вкладений у ліжечко: “Привіт, Кеті та Зайчик, рада з вами познайомитися!”.

“Доброта долає великі відстані. Я не знаю, хто ви, власне, і ви не знаєте мене, але якщо це дійде до вас, то щиро дякую”, — написала розчулена Муді.

Реакція глядачів

Користувачі TikTok були зворушені цією історією, залишивши багато коментарів.

  • “Я занадто емоційний, щоб упоратися з цим”, — написав один з учасників обговорення;
  • Інший додав: “Це так мило”;
  • “Чарівно. Рада, що на світі є такі добрі люди”, — зауважила ще одна користувачка.

Дехто поділився схожим досвідом: “Мій 17-річний кролик теж скрізь зі мною. Це найкраще відчуття, коли персонал готелю вкладають його в ліжко”.

Кеті розповіла, що планує повернутися до готелю через кілька тижнів і сподівається, що це тепле листування продовжиться, хоча особисто з покоївкою вона ще не зустрічалася.

Нагадаємо, 28-річний Ноа Сіммонс із Вірджинії (США) зробив несподіване відкриття, придбавши на розпродажі старий ноутбук 1997 року всього за 20 доларів. Усередині пристрою він знайшов щось справді особливе — зворушливе есе, написане 11-річним хлопчиком на ім’я Дрю.

А тим часом 25-річний колекціонер Джессі з Массачусетсу (США) натрапив на справжній скарб у старій банці з-під кави, яку випадково помітив серед іншого мотлоху. Вражений своєю знахідкою, він поділився історією на одному з тематичних форумів Reddit.





Джерело

Continue Reading

Усі новини

Віктор Розовий поранення – актор розповів про реабілітацію

Published

on



Поранення актор отримав в Орлівці на Авдіївському напрямку 21 березня 2024 року. Під час бою ворожий снаряд впав біля окопу, де він перебував, і розірвався.

Український актор та військовий Віктор Розовий “відзначив” річницю свого важкого поранення. Події березня 2024 року комік пригадав в Instagram.

“Сьогодні пройшов рівно рік, як я отримав поранення, а це значить, що сьогодні у мене другий день народження. Вітайте мене”, — написав Розовий 21 березня.

Актор додав, що відновлення та прогрес у нього може відбуватись постійно і немає термінів, після яких він зупиниться, головне самому не зупинятись і працювати. Втім, поранення важке, тому й реабілітація буде довгою.

“Сьогодні я дізнався, що в першій моїй реанімації, в яку мене привезли, думали, що я не протягну і 10 днів”, — зізнався переможець рейтингу Фокусу “Українець року-2024”.

Віктор Розовий отримав поранення в березні 2024

Зірка “Ліги сміху” додав, що наразі вчиться приймати себе таким, як є. Втім, його ліві кінцівки “забули”, як виконувати певні рухи і він намагається їм все “пояснити”.

“Важко стояти, бо мене хитає, стопи вигинаються, коли стою, але це все дрібниці порівнянно з тим, що був реальний шанс забаранитись) Ну і голова шита-перешита, але головне всі труднощі плинні”, — написав Віктор Розовий.

Поранення актор отримав в Орлівці на Авдіївському напрямку 21 березня 2024 року. Під час бою ворожий снаряд впав біля окопу, де він перебував, і розірвався. Уламок пробив воїну шолом.

Віктор Розовий

“120 міна впала менше метра від мого окопу, уламок пробив сам окоп і мій шолом. У мене було уражено праву і частково ліву, півкулі мозку. Прикиньте – хедшот, а я все ж таки живий. Але є деякі нюанси. Зараз у мене геміпарез та спастичність лівих кінцівок (ліваки як завжди підводять) та зорово-просторове порушення” — говорив Розовий.

Нагадаємо, Віктор Розовий став ведучим YouTube-шоу Третьої штурмової.

Також Фокус писав про реабілітацію Віктора Розового після важкого поранення.





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.