Connect with us

Цікаво

Настрій засіяти кожен гектар: плани та результати посівної на Одещині. Інтерв’ю з керівницею аграрного сектору Аллою Стояновою

Published

on

Одещина завжди першою починає посівну, так сталось і цього року. Вже понад місяць, як аграрії активно працюють і засіяли понад 35 тисяч га ярого ячменю, понад 7 тисяч га ярової пшениці, близько 10 тисяч га гороху, і вже почали сіяти соняшник. 

Про насіння, гроші, заміновані поля та експорт “Дайджест Одеси” поспілкувався із директором департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Аллою Стояновою.

Це вже друга весняна посівна в умовах воєнного стану, з яких питань потрібно було перелаштовуватись? 

До цієї посівної аграрний сектор відновив усі ланцюги постачання: у кого купити і кому продати. Порти Великої Одеси якийсь час не працювали, довелось шукати альтернативні шляхи для транспортування: автомобільними дорогами, понтонною переправою, залізничним сполученням. 

Аграрій розуміє, що один день годує рік. Треба вчасно закупитись, щоб вчасно вкласти у землю насіння, адже весь цей процес прив’язаний до відповідних строків за температурою і напряму корелює до врожаю. Ми завчасно придбали паливо за вигідною ціною, тому всі місткості заповнені і є здешевлення процесу. До речі, є здешевлення і добрив, проте все одно вони недосяжні для аграрного сектору та й це економічно необґрунтовано.

Настрій засіяти кожен гектар. Звісно, ми не маємо необхідної кількості опадів, щоб отримати великі врожаї, проте вдячні за те що є. Сходи одразу позитивно реагують навіть на невеличкі дощики, які пройшли нещодавно. 

Як вплине відсутність опадів на очікуваний врожай? 

Щоб був гарний врожай, потрібні три речі: тепло, яке ми маємо; наші багаті чорноземи та вода, яку ми щойно отримали. Сподіватимемось, що це додасть трішки позитиву по закладенню сходів, але дощі потрібні і при закладанню зерна. Сьогодні дощами ще не вміємо керувати, але у світі уже впроваджують технології штучних опадів. 

Одещина — привабливий регіон через географічне розміщення: знаходимось на самому півдні, сонце з’являється на 2-3 тижні раніше, тому ми перші сіємо та збираємо. Регіон оточує велика кількість води: озера, річки Дністер та Дунай, море. Можемо подивитись на приклад Ізраїлю, який знаходиться без прісної води, але на узбережжі збудовані заводи з опріснення. Саме з них постачають воду по всій країні. Тобто перспективи є і великі, але потрібні людські ресурси, фахівці, щоб це втілити у нас. 

Наша команда працює над відновленням зрошувальних систем у тандемі з Міністерством аграрної політики, Державним агенством з розвитку меліорації і рибного господарства. Вже триває реформа, діє закон про об’єднання водокористувачів. На Одещині зареєстрована найбільша кількість об’єднаних водокористувачів, наразі 6 організацій, ми очікуємо ще 10. Вони активно створюються, тому що цього року є державна підтримка у розмірі 200 мільйонів гривень, якщо вчасно стати членом ОВК, можна отримати гроші. 

Державні та міжнародні програми підтримки та фінансування мають попит у аграріїв Одещини?

Сьогодні є багато програм та іноземних донорів, які допомагають нашій країні, пропонують усі необхідні блага. З нашого сектору найбільші: USAID АГРО, продовольча кампанія ООН. Всі пропозиції потрібно акумулювати, аби аграрії ними користувались. Тому ми на базі департаменту створили групу “Аграрії Одещини”, яка доступна для всіх. У групу запросили весь сектор; представників банківських структур, міністерства аграрної політики, державної агенції; податківців, юристів, а також продавців палива, зерна, добрив, засобів захисту рослин. За кожним напрямом закріплений фахівець нашого департаменту, тому коли аграрій ставить у чаті питання, йому одразу відповість уповноважений з цього питання. Треба кредитування — на зв’язок вийдуть банки, необхідні добрива — відгукнеться продавець і так з будь-якої потреби. А усі звернення від міжнародних донорів ми якнайшвидше надсилаємо до чату, щоб сектор користувався цим в строк. Якщо це насіння, то його треба отримати і посадити і конкретний термін, а не просто отримати. Це звичайна, при цьому проста та корисна, група в якій знаходяться всі. І головне, що це працює.

Частина українських земель замінована або перебуває під тимчасовою окупацією, тому доступні для сівби території зменшились порівняно з минулими роками. Як це вплине на загальні результати? 

В Одеській області, на щастя і завдяки ЗСУ, немає замінованих територій. Наша ДСНС безумовно бере участь у розмінуванні інших регіонів: Миколаївщина та Херсонщина. Із того, що відомо мені, тривалий час має пройти до відновлення цих територій. 

Досить умовно, але в Україні близько 20% землі заміновано. І це велике число, ⅕ від загальної площі. Орієнтовно, для розмінування, наприклад 100 га, потрібна участь 4-6 кваліфікованих фахівців ДСНС та щонайменше місяць. А виробничі процеси мають відбуватись вчасно. Тому сусідні області опинились в тяжких умовах, проте мають долучитися до цього процесу, допомагаючи собі та державі. 

Щодо результатів, то на початок повномасштабного вторгнення в нас було 25 мільйонів тонн торішніх залишків агропродуктів. За 2022 рік зібрали понад 60 мільйонів тонн зерна, а Україна споживає в 5-6 разів менше, ніж виробляє. 

Наша потреба — близько 16-18 мільйонів тонн зерна — все інше готуємо на експорт. 

Попри заміновані території, плануємо цього року зібрати не менше ніж 50 мільйонів. А обсяг споживання залишиться на тому ж рівні. Тому ми себе нагодуємо і спроможні нагодувати світ, що ми і робимо. 

Крім того, ми наразі маємо рушійну грантову та державну підтримку з перероблення продукції. Для світу ми країна, яка постачає сировину, але хочемо і маємо всі можливості задля того, щоб експортувати готову продукцію. Впевнена, що етап відновлення ми почнемо саме з цього і змінимо статус з сировинної на країну з доданою вартістю. Для цього відновлюватиметься переробна спроможність, заводи та фабрики, отримаємо нові робочі місця для громадян. Це моє велике бажання, як очільника аграрного сектору Одеської області. Бо Одеса є експортними воротами України і більшість продуктів на експорт рухається все ж через наш регіон. 

Підписавши зернову угоду Україна точно не здала свої національні інтереси, це було критично важливо для нас, поясніть чому?

У цього є кілька чинників. Ми виробляємо більше, ніж споживаємо, тому і є експортоорієнтованою країною. Все що не з’їли потрібно продати. Для аграрного сектору — обігові кошти на наступний рік, для країни — економіка.

Також є певний продовольчий світовий баланс, який зменшується через війни та кліматичні умови. Тому сьогодні є країни, які економічно спроможні купити агротовар, але не спроможні виростити, а є ті, які не можуть ні перше, ні друге. Ось тут важлива зернова ініціатива і ми працюємо у двох напрямках: господарські відносини (одна країна продає, а інша — купує) і за програмою, запровадженої президентом — Grain From Ukraine (інші країни акумулюються і допомагають купити це зерно, щоб нагодувати найбідніші країни).

Ми у воєнному стані і нам важко, але якщо ми спроможні сьогодні допомагати іншим — то це наш обов’язок. Який і виконуємо.

Нагадаємо, що Зернову угоду підписали 22 липня 2022 року. З того часу ні дня не проходить без хліба та видовищ. Очевидні дії із штучного затягування інспекцій суден від росіян досі супроводжують кожен караван, який прямує з чи до портів Великої Одеси («Одеса», «Чорноморськ» та «Південний»). В інтерв’ю із заступником Голови по взаємодії з органами влади ДП «Адміністрація морських портів України» Дмитром Баріновим обговорили: шалену активність Дунайського портового кластера, експорт/імпорт України, махінації сусідів та збитки української інфраструктури.

Continue Reading
Click to comment

Усі новини

їм понад 300 000 років (фото)

Published

on


На південному заході Китаю археологи виявили колекцію стародавніх дерев’яних інструментів, яким понад 300 000 років. Ці знаряддя, виявлені поблизу стародавнього озера, дають нове уявлення про те, як жили ранні люди в Східній Азії.

Під час розкопок у Гантаньціні в провінції Юньнань археологи знайшли 35 дерев’яних артефактів, серед яких були копальні палиці, гачки для зрізання коренів та невеликі загострені інструменти, багато з яких були виготовлені з сосни та твердої деревини, пише Live Science.

У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

За словами провідного дослідника Бо Лі з Університету Вуллонгонга, ця знахідка є найдавнішими дерев’яними інструментами, які коли-небудь знаходили в Східній Азії.

“Ця знахідка є винятковою, оскільки вона зберігає момент у часі, коли ранні люди використовували складні дерев’яні інструменти для збирання підземних харчових ресурсів”, — зазначив Лі.

Інструменти були поховані в глинистих відкладах з низьким вмістом кисню, що допомогло зберегти сліди полірування, подряпини і навіть залишки рослинної сировини.

Учені пояснюють, що ця колекція є одним з небагатьох наборів дерев’яних інструментів палеоліту, які не пов’язані з полюванням, на відміну від більш відомих прикладів, таких як списи, знайдені в Шьонінгені, Німеччина.



Під час розкопок у Гантаньціні в провінції Юньнань археологи знайшли 35 дерев’яних артефактів

Фото: Bo Li

Ці знахідки свідчать про те, що ранні люди навмисно відвідували озерну місцевість для збирання їстівних підземних частин рослин. Дослідники стверджують, що використання інструментів свідчить про планування та глибоке розуміння місцевого рослинного світу.

“Інструменти демонструють рівень планування та майстерності, який ставить під сумнів уявлення про те, що східноазіатські гомініди були технологічно консервативними”, — заявив Лі.

Щоб визначити вік артефактів, дослідники застосували методи інфрачервоної люмінесценції та електронного спінового резонансу. Обидва методи підтвердили, що інструменти мають вік від 250 000 до 361 000 років.

Хоча рослинний матеріал, безпосередньо прикріплений до інструментів, не можна було точно ідентифікувати через його руйнування, інші докази з місця знахідки вказують на раціон, що включав ягоди, кедрові горіхи, лісові горіхи, водні бульби і навіть ківі.

Це підтверджує гіпотезу, що ранні люди значною мірою покладалися на рослинні ресурси, а не на велику дичину, що відрізняло їх від їхніх сучасників у Європі.


Важливо

Збереження викликає питання: археологи розкопали незвичайну плетену криницю в Норфолку (фото)

Це відкриття змінює наше уявлення про розвиток та адаптивність людей у стародавній Східній Азії. Замість того, щоб зосереджуватися виключно на полюванні, ці ранні люди виготовляли інструменти з конкретними функціями.

Раніше Фокус писав про міфічних ітбараків, створінь з тюркських легенд. Згідно з розповідями, ці істоти мали людські тіла та собачі голови.

Також ми розповідали про те, як кавалерійські мечі римської епохи призвели до значного відкриття. Вчені виявили древнє поселення, яке існувало впродовж століть.



Джерело

Continue Reading

Усі новини

Теорія перлинних сережок – чому вони відлякують чоловіків

Published

on



Носіння перлинних аксесуарів може заважати чоловікам зустрічатися з жінками, і вони навіть не усвідомлюють цього. Перли часто символізують красу та вишуканість. Тепер саме через ці погляди самотні дівчата з TikTok відмовляються від них.

У соціальних мережах існує теорія, що перлинні сережки відштовхують чоловіків, пише New York Post.

Перлинні прикраси часто символізують красу та вишуканість. Тепер саме через ці погляди самотні дівчата з TikTok відмовляються від жіночних аксесуарів, бо вважають, що їх носіння заважає їм зустрічатися із заможними холостяками.

Щоб виправдати, чому сучасне покоління чоловіків більше не знає, як залицятися до жінок, TikTok створив “теорію перлинних сережок”, яка полягає в тому, що жінок, які носять цей тип аксесуару, вважають страхітливими, дорогими або такими, що потребують багато догляду — якості, які можуть “відлякати” потенційних залицяльників.

Одна авторка контенту на ім’я Морган Макгуайр (@morganmcguire) поділилася відео, у якому висловила своє розчарування цією дивною теорією.

“Останнім часом я усвідомлюю, що хронічно самотня… Я щойно дізналася про “теорію перлинних сережок”… не дивно, що я самотня, я прикрашена перлами, справді, вони всюди… Не думаю, що виглядаю грізно”, – сказала вона, демонструючи свою любов до дорогоцінного каміння.

Її відео зібрало понад 4 млн переглядів – і вона не єдина, кого дратує ця відмовка, яку соціальні мережі дають чоловікам. У TikTok з’являється безліч відео, де жінки стверджують, що це правда.

В іншому відео жінка показала себе з перлами і написала: “Я самотня за власним вибором, чи це через теорію перлинних сережок?”

Безліч людей у ​​розділі коментарів до відео або повірили в цю теорію, або поставилися до неї скептично:

  • “Це все пояснює”.
  • “Це правда. Я ношу перлинні сережки зі школи (11 років), а зараз мені 27, у мене завжди були невдалі стосунки”.
  • “Боже, я думала, що теорія про перли полягає в тому, що вони зроблять тебе гарною та свіжою”.
  • “Ні. Я так часто носила перлинні сережки, і навіть одягла їх у день свого весілля”.
  • “Ношу перлинні сережки з дитинства і успадкувала перлинні сережки та намиста від бабусі та мами. Мене ця теорія не хвилює. Це сімейна традиція”.

Нагадаємо, Фокус раніше писав, що:

Крім того, у TikTok стало вірусним відео, на якому злодій грабує квартиру, а домашній пес подружився з ним.



Джерело

Continue Reading

Усі новини

Вчителька розпивала алкоголь і танцювала — інцидент у школі Великої Британії

Published

on


Британську вчительку Алісу Ештон назавжди позбавили права викладати після того, як вона провела урок у стані алкогольного сп’яніння, перетворивши заняття на “рейв” з танцями та нецензурною лайкою.

Суд Уельсу заборонив 40-річній Ештон працювати в навчальних закладах після скандального інциденту в школі Ysgol Bro Caereinion поблизу Велшпула. Про цю історію написав таблоїд Metro.

17 січня минулого року педагогиня з’явилася на урок із пляшкою води, наповненою алкогольним напоєм помаранчевого кольору, і почала пити його прямо під час заняття.

Свідчення учениці

16-річна учениця, яка сиділа в першому ряду, розповіла на судовому засіданні про дивну поведінку вчительки: “Вона була дуже-дуже близько до нас. Відчувався легкий алкогольний запах. Вона була дуже жвава, махала руками. На інших уроках поводилася більш стримано і тихо”.

Дівчина зазначила, що Ештон регулярно пила з пляшки. “Я помітила, що вона регулярно робила ковтки з пляшки, яка була повна на початку уроку і майже порожня в кінці”, — додала учениця.



Аліса Ештон з Великої Британії

Фото: Wales News Service

Урок швидко вийшов з-під контролю. Замість запланованого заняття з особистісного та соціального розвитку вчителька включила музику та змусила учнів танцювати. “Вона змусила нас танцювати “Макарену”, і їй було все одно на урок. Все вийшло з-під контролю”, — засвідчив один з учнів.

За словами свідків, вчителька також назвала весь клас “маленькими сволотами”.

Висновок трибуналу

Трибунал встановив, що жінка перебувала в стані алкогольного сп’яніння на робочому місці. Цей інцидент стався лише через чотири місяці після того, як її засудили за водіння в нетверезому стані.

Вчителька Алісу Ештон



Трибунал встановив, що жінка перебувала в стані алкогольного сп’яніння на робочому місці

Фото: Wales News Service

Вчителька не з’явилася на слухання та не відповіла на звинувачення. Раніше вона повідомила, що більше не працює у школі й переїхала до Англії. Її виключили з реєстру вчителів на невизначений термін. Однак вона може подати заяву на поновлення через два роки.

Нагадаємо, раніше Фокус писав:

  • Хто з українських зірок має педагогічну освіту? Не всі представники українського шоубізнесу одразу стали відомими людьми, вони свого часу обирали різні професії, однак згодом їх шлях пішов в культурну сферу.
  • Крім того, найвідоміший вчитель української мови Олександр Авраменко висловився про ймовірний виїзд за кордон.

А от інша вчителька у школі додумалась, як паралельно заробляти 20 тисяч доларів на рік.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.