Війна
Пекельна зима для росіян, допомога від США та контрнаступ: військові експерти

6 січня уряд США оприлюднив новий пакет військової допомоги для України. Техніка та озброєння — важливі складові війни, але є ще супутні фактори. І хоч диванні аналітики міркували, що зимовий період буде кволим та стане паузою — факти свідчать про зворотне. У Медіацентрі Україна — Одеса 11 січня відбулась панельна дискусія стосовно майбутніх подій у російсько-українській війні.
Новий пакет допомоги від США вартує 3 мільярдів доларів і містить:
- 50 бойових машин піхоти Bradley з 500 протитанковими ракетами TOW і 250 000 патронів калібру 25 мм;
- 100 бронетранспортерів M113;
- 55 протимінних транспортних засобів із засідкою (MRAP);
- 138 багатоцільових колісних транспортних засобів високої мобільності (HMMWV);
- 18 155-мм самохідних гаубиць і 18 машин забезпечення боєприпасами;
- 70 000 артилерійських снарядів калібру 155 мм;
- 500 високоточних 155-мм артилерійських снарядів;
- 1200 155-мм снарядів дистанційної протиброньової мінної системи (RAAM);
- 36 105-мм буксированих гаубиць і 95 000 105-мм артилерійських снарядів;
- 10 000 мінометних снарядів калібру 120 мм;
- додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS);
- ракети ППО РІМ-7;
- 4000 авіаційних ракет Zuni;
- приблизно 2000 протитанкових ракет;
- снайперські гвинтівки, кулемети та набої до гранатометів і стрілецької зброї;
- протипіхотні боєприпаси Claymore;
- прилади нічного бачення та оптика;
- запчастини та інше польове обладнання.
Олександр Коваленко, провідний експерт Українського центру дослідження проблем безпеки імені Дмитра Тимчука під час дискусії розповів чим цікава ця допомога: “Цей пакет виглядає як формування повноцінної штурмової батальйонно-тактичної групи, за винятком кількох позицій. Якщо все це скомпонувати, то ми отримаємо комплекс засобів для здійснення досить швидких мобільних штурмових дій. Що потрібно, щоб реалізувати контрнаступу”.
Саме на досвіді боротьби в Харківській області можна засвідчити, що мобільність та швидкість відіграє велику роль. Окупанти не могли адекватно реагувати та вибудувати ефективну лінію оборони, протидію нашому контрнаступу у цьому регіоні.
Серед допомоги треба виокремити гвинтокрили Sea King, які постачає до України Велика Британія. Станіслав Маньков, технічний спеціаліст з авіації розповідає: “ Цей компонент передачі авіаційного озброєння — перший крок. Далі буде більше. Ці гвинтокрили точно не будуть у тій кількості, яка нам потрібна для повного переозброєння, але вже на них ми можемо підготувати технічних спеціалістів, як наземного обслуговування, так і пілотів”. Поєднання нашої авіації із технікою західних зразків — вже опрацьована схема, яка працює на полі бою.
Контрнаступ — не той процес, де на якомусь етапі з української сторони він закінчується чи починається. Наталія Гуменюк, керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру сил оборони півдня України повідомила, що вимотування сил ворога, проведення методичної роботи зі знищення запасів ворога – вже контрнаступ. І той факт, що наразі на певних ділянках відбувається активна оборона і відбиття позицій свідчить лише про те, що це елементи військових операцій.
“Усвідомлення географії тимчасово окупованих територій свідчить, що потребуватимуться різні форми та методи реалізації плану дій перемоги. Робимо ставку на оперативне і креативне мислення командування, а не тільки на наявність певної зброї. Географія тої місцевості, яку нам треба вивільнити, особлива ще й тим, що там знаходяться наші люди, багато об’єктів інфраструктури, які ми не можемо нищити. Уповільнений процес реалізації рішень і застосування озброєння виправданий саме цим. Ми не нищимо інфраструктуру наскільки це можливо в умовах бойових дій”, — зазначила речниця.
Олександр Коваленко наголошує, що зима не ставитиме бойові дії на паузу. Наразі за деякими плацдармами сформовані умови для контрнаступу ЗСУ. І цей процес не зупиниться поки не буде звільнено повністю українську територію. “Потрібно зрозуміти, що після кожної звільненої території відбувається підготовка до звільнення іншої. Ми маємо лінію зіткнення по Луганщині, Донеччині, частині Запорізької області, а також лівобережної Херсонщини. Оці локації можемо розглядати як потенційні для майбутнього звільнення. Кожна із локацій має свою специфіку і є у стані підготовки. По деяких територіях зимові умови навіть вигідні для наступальних операцій. Тому я впевнений, що до кінця зими ми побачимо контрнаступальні дії ЗСУ, тому що такі можливості є”, — розповів експерт.
Нагадаємо про інтерв’ю з Інною Перун, громадською діячкою, яка стала військовою. Про забезпечення ЗСУ, задачі бойового медика та плани на майбутнє.

Війна
МКС проситиме додаткові кошти на розслідування воєнних злочинів в Україні

У понеділок, 20 березня, прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан клопотатиме про виділення додаткових коштів для розслідування воєнних злочинів РФ в Україні, це стосується і справи російського диктатора Володимира Путіна. Про це повідомляє The Guardian.
Отже сьогодні у Лондоні відбудеться конференція, організована спільно урядами Великої Британії та Нідерландів, на якій зберуться міністри юстиції понад 40 країн. Мета заходу — збір коштів для фінансування роботи суду щодо розслідування воєнних злочинів в Україні.
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової. Суд ухвалив, що вони «імовірно несуть відповідальність за військові злочини, пов’язані з незаконною депортацією населення (дітей)». Міжнародний кримінальний суд заснований на Римському статуті, який підписали приблизно 120 держав. Після того, як МКС просить країн-учасниць про сприяння, ті повинні негайно здійснити арешт та доставити підозрюваного до місцевого суду. Але юрисдикцію МКС досі не визнають Росія, Україна, США, Китай, Ізраїль та деякі інші країни.
Захід у Лондоні відкриється виступами міністра юстиції України Дениса Малюськи, генерального прокурора України Андрія Костіна та прокурора МКС британця Каріма Хана.
Великобританія раніше заявила, що виділить суду додатково 395 тисяч на надання психологічної допомоги жертвам та свідкам військових злочинів, на підготовку експертів для роботи в МКС та створення проекту щодо забезпечення можливості надання свідчень у дистанційному форматі. Загалом Лондон виділить МКС 1 млн євро у 2023 році.
Війна
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні

Без відновлення контролю за островом Зміїний було неможливе будь-яке судноплавство з портів України. Без цього росіяни просто економічно би нас знищили, – розповів у фільмі «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.
“Ключовим для звільнення острова стало затоплення 13 квітня 2022 року флагмана Чорноморського флоту ВМС РФ крейсера «Москва» ударом двох протикорабельних ракет нового українського мобільного берегового комплексу РК-360МЦ Нептун: «Затоплення ракетного крейсера «Москва», знищення декількох десантних кораблів, катерів противника, загалом порушення логістики острова Зміїний — все це у подальшому вплинуло на вивільнення цього острова від загарбників. Це стосується морського компонента. Що стосується повітряного компонента — це славнозвісні наші Байрактари морської авіації, які працювали з перших днів війни, починаючи з Херсонської області і вперше їх Україна застосовувала по бойовому по морським цілям» — говорить у фільмі командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа”, – йдеться у повідомленні Міноборони.
Про відчайдушний спротив, який чинили російські окупанти на острові українським бійцям, у фільмі розповів командир однієї зі штурмових груп спецпризначення ГУР МО України із позивним «Скін»: «Споруд було багато. Їм було де ховатися, вони дуже швидко рухалися, вони не сиділи на одному місці, вони постійно міняли позиції, вони готувалися до оборони. Це був їхній острів, на якому вони були не один раз. Я вам скажу, це достатньо епічна битва була…Островом оволодіти можна, якщо у вас є перевага у вогневій силі, що потім і показало. Так? Його просто стерли з лиця землі, вони ж потім нагнали туди купу людей, вертушок, всього решта – їх там просто помножили на нуль і все. І вони зробили жест доброї волі, скажімо так».
Також у фільмі документальної трилогії «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» вперше продемонстрували ексклюзивні кадри польоту, десантування з вертольотів і бойових дій на острові, які провели 8 травня групи спецпризначення ГУР МОУ і «Альфа» СБУ.
Війна
Вісім американських сенаторів вимагають від Пентагону передати Україні літаки F-16

Вісім сенаторів від обох партій написали міністру оборони США Ллойду Остіну листа з вимогою надіслати винищувачі F-16 до України. Про це повідомляє видання Politico.
У листі сенатори вимагають детально викласти всі необхідні умови для якнайшвидшої передачі літаків Україні до кінця тижня. Серед питань законодавців було, наскільки високо українські чиновники оцінюють винищувачі при подачі заявок на озброєння і як можуть бути отримані F-16 у разі схвалення – або нових, або з поточних запасів. Вони також зробили запит у військових оцінки того, який вплив F-16 матимуть на конфлікт і як швидко українські пілоти зможуть навчитися літати на цих літаках.
«Після розмови з американськими, українськими та іноземними лідерами, які працюють на підтримку України, на Мюнхенській конференції з безпеки минулого місяця, ми вважаємо, що США необхідно уважно поставитися до надання Україні літаків F-16. Це буде значна можливість, яка може змінити правила гри на полі бою», – йдеться у листі.
Про цей лист стало відомо після російської атаки на американський безпілотник MQ-9 Reaper в Чорному морі.
-
Війна5 днів ago
На кордоні зловили ухилянтів: довелось стріляти
-
Топ-тема7 днів ago
«ERASMUS+»: нові можливості для українців цього року
-
Регіон6 днів ago
У найбільших супермаркетах Одеської області проводять моніторинг цін
-
Одеса3 дні ago
Звіт одеських комунальників: аварійні бригади, запуски системи опалення, генератори та дерева
-
Політика5 днів ago
Уряд погодив звільнення начальника Одеської ОВА Максима Марченка
-
Кримінал3 дні ago
Побив дружину до черепно-мозкової травми: житель Білгород-Дністровського району піде під суд
-
Україна3 дні ago
Саботаж «Зернової ініціативи» продовжується: до портів прибуває менше балкерів
-
Війна3 дні ago
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні