Жива міграція, паспортна навала, документи «поштою». Коментує керівниця Міграційної служби в Одеській області Олена Погребняк
На сайті управління у справах біженців ООН пишуть про понад 8 мільйонів українців, які виїхали, а уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець говорить про понад 14,5 мільйона громадян.

Кордон став найвідвідуванішим місцем українців, тому безліч служб наразі займається математикою: ООН і наші міністерства рахують скільки ж виїхало, а демографи думають, яка ж кількість повернеться. На сайті управління у справах біженців ООН пишуть про понад 8 мільйонів українців, які виїхали, а уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець говорить про понад 14,5 мільйона громадян. Одні оформлюються та живуть на дві країни, інші не стають на облік за кордоном, бо не потребують допомоги, треті — вже змінили кілька місць перебування. Українці в живій еміграції.
Про хвилі виїзду та повернення; видачу закордонних паспортів, яка втричі більша за минулі роки; сервіси в Європі «Дайджесту Одеси» розповіла Олена Погребняк, керівниця Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.
Жива еміграція та перебування за кордоном після закінчення воєнного стану
Точно порахувати всіх біженців наразі ще ніхто не зміг. Наприклад, ООН фіксував лише першу країну прибуття. Можна було б зіставити числа українського та урядів інших країн, проте і це не буде правдою, адже люди перетинають кордони один за одним, або приїжджають на кілька днів до сім’ї, стоматолога чи задля отримання послуг, наприклад, оформлення документів. Тому що у приймальних країн теж є свої вимоги щодо офіційності перебування та паперового підтвердження, що ти людина. Тобто українські прикордонники пропустять біженця з українським паспортом, проте не кожна європейська держава прийме його.
«Люди повертаються оформити документи, тому що вимагає країна перебування, або вони хочуть поїхати до іншої. Наприклад, частина біженців у Польщі, яка перенаселена, оформляє візи до Канади, що чекає з розкритими обіймами. А для країни Північної Америки потрібна віза, як і для Великобританії. За постановою Кабміну №170 ми безкоштовно продовжували термін дії закордонних паспортів на 5 років із дати закінчення, та вклеювали фото дітей у документи батьків. Але деякі країни це не влаштовує, щонайменше Англію. Вони вимагають чинний документ. Тому громадяни повертаються, оформляють документи тут, в посольствах/консульствах чи в Державному підприємстві «Документ», — розповіла Олена Погребняк.
Також за її словами, хвилі виїзду пов’язані із воєнними подіями. Саме з Одеської області виїжджали після ракетних ударів по Сергіївці, пошкодження нафтопереробного заводу чи трагедії у Дніпрі. Проте і хвилі повернення фіксуються.
Насамперед бути біженцем не так класно, як може здаватись. Умови для українців за кордоном неоднакові і запропонована допомога покриває елементарні потреби, тому треба працювати. І коли говорять про дах над головою — це не люксові номери у готелях, а досить часто — притулки. Без грошей там, як і тут, складно.
Після закінчення війни до України може повернутися більше ніж третина тих, хто виїхав через бойові дії за кордон, а решта — залишиться у країнах тимчасового прихистку, спрогнозувала в інтерв’ю Радіо Свобода директорка Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. А з соціологічного опитування групи «Рейтинг» 23-26 грудня 2022 року відомо, що 11% з тих, хто виїхав, взагалі не планують повертатись в Україну. А війна ще не закінчилась, тому динаміка змінюватиметься. За міжнародним законодавством, люди зможуть перебувати у приймальній країні до півтора року вже й після завершення воєнних дій.
«Є країни, які дуже зацікавлені у наших громадянах, наприклад Польща та Ірландія. Вони приймуть біженців, узаконять перебування і офіційно працевлаштують. Наші громадяни, які є працьовитими, не бояться роботи не за фахом, фізичного навантаження, вивчають мову, адаптуються — матимуть право залишитись. Але ж для України — це, на жаль, працездатне населення. Існує законна міграція, яка є природною, людина шукає де краще, і в цьому немає нічого поганого. Наприклад, громадяни Польщі працюють в Ісландії, Голландії, Німеччині, Великобританії. Виїжджають на рівень вище економічного стану своєї країни. Зацікавити громадян повернутись можна умовами: робочими місцями, економічною стабільністю, навчанням для дітей та безпекою», — додала Олена.
Рекордна видача документів в Одеській області
Протягом 2022 року в Одеській області видали 277 тисяч закордонних паспортів та 94 тисячі ID-карток, для порівняння у 2021 році — 121 та 111 тисяч відповідно. Загалом, третина ID-карток припадає на дітей, яким виповнилось 14 років, тому минулого року видача зменшилась, адже вони за кордоном.
За словами Олени Погребняк, близько 60% закордонних паспортів в Одеській області за минулий рік видані ВПО. Найбільша кількість з Миколаєва та Харкова, а у період з квітня по травень були переселенці з Київської, Чернігівської та Сумської областей. Міграційна служба у Миколаївській області взагалі не працювала по листопад 2022 року, а деякі з їхніх підрозділів були знищенні. Миколаївців приймали в управлінні Одеської області в конкретні дні та без черг.
І все це мало результат: рекордну суму коштів перерахували в бюджет — 129 мільйонів — найбільше з усіх областей.
Влітку на поліграфкомбінаті, який знаходиться у Київській області виникла черга. Потужність треба було не лише відновити, а й збільшити в 2,5-3 рази. Ні обладнання, ні персонал цього зробити не міг. Але на сьогодні є повне дотримання протоколу і документи надходять точно за вказаний період. Як розібрались із чергою на друк, почались відключення електроенергії. Завдяки Начальнику Одеської ОВА Максиму Марченку та міському голові Геннадію Труханову отримали генератор, паливо та обслуговування. Тому на базі управління відкритий і Пункт Незламності.
«У нас здебільшого жіночий колектив, тому 30% працівників протягом першого тижня від вторгнення, як вітром здуло. Деякі підрозділи, які складались з 3 працівників, виїхали повністю. Завдяки ротації та відрядженням вдалось їх не закривати. В Одесі з березня по вересень працювали 7 днів на тиждень з 08:00 до 20:00 та, підлаштовуючись під комендантську».
Вікна прийому в Одеській області та за кордоном
У положенні про Державну міграційну службу України зазначено, що всі документи, які засвідчують особу (громадянина та іноземця); набуття та припинення громадянства; місце реєстрації і ще великий перелік важливих паперів оформлюються та контролюються саме цим органом виконавчої влади. Тобто усі інші місця, де можна подати документи – додаткові вікна прийому і всі папери доходять до міграційної служби. Це не впливає на термін чи на вартість документа. Винятком є ДП «Документ» — державне підприємство підвищеного сервісу — вартість буде вищою за той же період оформлення. У цих центрах обслуговування жива черга, тому скорочується час саме на подання.
«Ми дуже вдячні, адже в Одеській області навіть під час повномасштабної війни відкривались нові ЦНАПи. Саме на півдні області. Це дивує, адже потребує великих грошей: обладнання, приміщення, навчання працівників, заробітні плати. Але громади все це робили і сьогодні працює досить багато ЦНАПів в селах, не тільки в районних центрах – для нас це велика допомога», — відзначила керівниця управління.
Перевантажені людьми були підрозділи Ізмаїлу та Рені, адже вони прикордонні. Громадяни приїжджали з Румунії одним днем, подаючи документи. Як результат, приймали кількість громадян на рівні Одеського районного підрозділу.
У посольствах/консульствах за кордоном здійснюється прийом громадян, але це не великі сервісні центри, які можуть прийняти усіх громадян. Наприклад, щоб прийняти українських біженців в Польщі, формується черга у кілька років. Тому ДП «Документ» розгорнули свої офіси і в інших країнах. На початку це були мобільні бригади — тобто автобуси з потрібним обладнанням. Зараз у Варшаві є повноцінний офіс у приміщенні.
Підрозділи «Паспортного сервісу» вже доступні у чотирьох містах Польщі (Варшава, Краків, Гданськ, Вроцлав), у Туреччині (Стамбул), Словаччині (Братислава) та Чехії (Прага). Там українці можуть отримати такі послуги:
- оформлення ID-картки чи закордонного паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого);
- обмін ID-картки чи закордонного паспорта (у зв’язку з закінченням строку дії, зміною інформації, непридатністю до використання);
- обмін паспорта зразка 1994 року на ID-картку (за бажанням чи у разі непридатності);
- одночасне оформлення закордонного паспорта та ID-картки;
- обмін посвідчення водія.
Зараз вже є можливість відправляти паспорти за кордон. Документ, який знаходиться в підрозділах міграційної служби на території України, на запит громадянина через посольство/консульство, пришлють до цього органу. Людина сплачує пересилку.
«Це зручно, бо у нас багато паспортів, які оформили та не забрали. Громадяни або поїхали раніше, або перетнули кордон по громадянському паспорту. Проте нам на гарячу лінію дзвонять щодо надсилання на конкретну адресу — це неможливо».
Чоловіки призовного віку за кордоном
Питання мобілізації стосується і тих громадян, які встигли або змогли виїхати за кордон. Велика кількість чоловік має дозвіл на виїзд проте — це не є підставою для звільнення від військової служби.
Зазначимо, що ВПО потрібно ставати на військовий облік протягом 7 днів після зміни місця проживання. Про це також інформує і Урядовий портал на своїй сторінці. 05.01.2023 набув чинності новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яким унормовано, що посольства та консульства України мають право вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку; повідомляти ТЦК та СП про постановку або зняття з військового обліку громадян. Тож тепер громадяни України зобов’язані ставити на військовий облік в закордонних дипломатичних установах України. Тобто у посольствах і консульствах. У разі втрати своїх документів, або, щоб отримати паспорт, який знаходиться в підрозділі міграційної служби — звернутись до установи доведеться.
Водночас є ті, хто приїжджає та повертається в Україну, маючи всі підстави цього уникнути. Пані Олена розповіла, як з Аргентини приїхали двоє хлопців Тарас та Назар: «Це два брати, яким близько 30 років. В Аргентині вони проживають десь 15 років, їхні батьки їхали туди на ПМЖ. Вони розмовляють з акцентом, як у Ульяни Супрун, але українською. Мають там родини з етнічними українками, але покинули роботу і сім’ї, щоб воювати. Приїжджали навіть не громадяни України, а Грузії з посвідками на проживання. Запам’ятався чоловік, який займався безпекою судів та кораблів біля Сомалі. Він допрацював контракт, а зараз очолює один із батальйонів грузинської розвідки. Такі ситуації є».
Нагадаємо, що документи, строк дії яких закінчився або вони підлягають обміну після 24 лютого 2022 року, є чинними на період воєнного стану.

Усі новини
як Skybrator видобуває енергію завдяки вібрації (відео)

У той час як традиційні вітряні турбіни домінують у багатьох країнах, ця іспанська технологія кидає виклик усталеним уявленням у цій галузі.
Вітрогенератор циліндричної форми з вібраційним механізмом був створений стартапом Vortex Bladeless і може стати новим рубежем у галузі вітроенергетики, обіцяючи бути ефективнішим, тихішим, дешевшим і менш інвазивним, ніж традиційні вітряки, пише ecoticias.com.
Вітряна турбіна без лопатей
У Skybrator немає обертових лопатей, шестерень або валів. Він використовує систему вертикальних коливань, створюваних вітром навколо циліндра, закріпленого на основі. В основу покладено так зване вихроутворення. Воно викликає вібрацію циліндра, яка перетворюється на електрику через генератор змінного струму, розташований в основі пристрою.
Насправді, це відомий фізичний принцип, але досі мало вивчений для використання у виробництві енергії. Головна особливість інновацій Vortex Bladeless полягає саме в адаптації цього руху до простої, міцної та ефективної конструкції. Це пов’язано з тим, що пристрій може бути виготовлений з меншою кількістю компонентів, практично не потребує обслуговування і не потребує регулювання за напрямком вітру.
Крім того, воно не створює шуму і не становить небезпеки для птахів, за що часто критикують звичайні турбіни. Компактна конструкція дає змогу встановлювати Skybrator у міських умовах, на дахах або в місцях, де використання великих турбін є недоцільним, що робить його перспективним варіантом для використання в житлових будинках або мікромережах.
Принцип роботи турбіни Skybrator
Чим примітна турбіна Skybrator
Турбіна все ще перебуває на стадії розроблення та випробувань, але всі технології, пов’язані з Vortex Bladeless, є альтернативою побутової сонячної енергії. Яким чином: тоді як сонячні панелі виробляють енергію вдень, Skybrator може працювати ефективніше вночі, коли швидкість вітру збільшується, створюючи природну гібридну систему енергетичної самодостатності.
Крім того, ще однією важливою відмінністю є зниження впливу на навколишнє середовище і візуальне сприйняття. Це пов’язано з тим, що порівняно з великими вітряними електростанціями, що займають великі площі, Skybrator екологічніша і доступніша. Безшумна робота і відсутність видимого обертального руху роблять її практично непомітною в міському середовищі.
Як і будь-якому нестандартному винаходу, цій технології ще належить подолати технічні бар’єри та ринковий скептицизм. Для наочності: з 2015 року інженери та експерти наголошують, що реальна енергоефективність порівняно з традиційними турбінами поки що не доведена в широкому та різноманітному контексті. Крім того, естетика пристрою також стала об’єктом жартів у соціальних мережах, що, хоча й сприяє впізнаваності, може відвернути увагу від реальних переваг інновації.
З іншого боку, стартап уже здобув визнання великих гравців, як-от норвезька державна компанія Equinor, яка занесла Vortex Bladeless до десятки найперспективніших стартапів в енергетичному секторі.
Раніше ми писали, що турбіни від Vortex Bladeless здатні виробляти електроенергію за швидкості вітру 3 м/с. Безлопатеві турбіни працюють на частотах нижче 20 Гц, тобто вони практично безшумні, отже, їх можна встановлювати в міських районах. Також їхня конструкція не становить жодної загрози для птахів чи кажанів, які могли б поранитися.
Події
Зйомки п’ятого сезону серіалу «Емілі в Парижі» плануються у Венеції

Зйомки п’ятого сезону популярного серіалу Netflix «Емілі в Парижі» після Рима та Парижа проходитимуть у Венеції.
Про це повідомляє The Variety з посиланням на губернатора регіону Венето Луку Дзая, передає Укрінформ.
За словами губернатора, зйомки у Венеції проходитимуть з 5 по 15 серпня. Режисер Ендрю Флемінг зараз проводить пошук локацій.
У Netflix цю інформацію наразі не прокоментували.
Зйомки п’ятого сезону серіалу «Емілі в Парижі» стартували у травні у Римі, у червні знімальна група працювала у Парижі.
Як повідомляв Укрінформ, комедійний серіал «Емілі в Парижі» став найпопулярнішим у 2020 році для Netflix.
В Україні другий сезон шоу спричинив скандал через показаний у ньому образ українки. Зокрема, тодішній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко назвав його “неприйнятним” і “образливим”.
Фото: Netflix/Courtesy Everett Collection
Відбудова
Фонд енергоефективності знову прийматиме заявки на програму «ВідновиДІМ» із 15 липня

Із 15 липня відновлюється прийом заявок на участь у програмі «ВідновиДІМ».
Як передає Укрінформ, про це повідомляє ДУ «Фонд енергоефективності».
«Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила рішення про відновлення прийому заявок – і вже з 15 липня пошкоджені будинки, у яких створено ОСББ, знову можуть стати учасниками програми «ВідновиДІМ», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що був збільшений граничний розмір гранту, який ОСББ може отримати на один об’єкт відновлення, — з 8,8 млн грн до 10 млн грн. До переліку прийнятних заходів за програмою внесли встановлення індивідуального теплопункту.
Крім того, відтепер на фасадах зі значними пошкодженнями внаслідок бойових дій можна замінити старі дерев’яні світлопрозорі конструкції опалювального контуру (вікна або балконні блоки квартир) навіть без візуальних ознак пошкоджень, якщо вони не є енергоефективними.
Згідно з оновленими умовами програми «ВідновиДІМ», ОСББ отримуватиме 60% гранту на першому етапі та 40% — після завершення робіт. Розмір гранту на технічний нагляд становить 1,5% від вартості будівельних робіт, що оплачуються за рахунок грантових коштів, але не більше 80 тис. грн.
Як повідомлялося, Фонд енергоефективності отримає 18 млн євро від ЄС та Німеччини на розширення програм для житлового сектору.
-
Війна5 днів ago
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
-
Війна1 тиждень ago
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області
-
Війна1 тиждень ago
У Дніпропетровській області боїв з ворогом не відбувається
-
Відбудова1 тиждень ago
Мінімальну зарплату будівельникам, які працюють на обʼєктах відновлення, підвищили удвічі
-
Усі новини1 тиждень ago
їм понад 300 000 років (фото)
-
Усі новини1 тиждень ago
астронавт NASA з орбіти зробила знімок дивної червоної блискавки (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Португальська декларація ПА ОБСЄ: основні пункти
-
Війна1 тиждень ago
В Україні оголошували повітряну тривогу через зліт МіГ-31К