Connect with us

Війна

Війна змінює нас: вплив пролонгованого стресу на організм

Published

on

Українці лише розпочали впроваджувати культуру турботи про психологічне здоров’я і опинились у повномасштабній війні. Наразі, вже десятий місяць мільйони наших людей живуть в умовах пролонгованого стресу. І коли ми зазначаємо про відбиток, який воєнні дії залишають, то говоримо про всіх. Військовий, цивільний, постраждалий, переселенець, біженець, дитина — усі мають чи матимуть наслідки для здоров’я, як фізіологічного, так і психологічного. Але, не варто згущувати чорні фарби, варто зосередитись на підтримці один одного, а до того ж є безліч програм та волонтерів, які хочуть та можуть допомогти. 

Про симптоми, прояви депресії, стратегії подолання стресу та можливості впоратись із цим розповіла фахівчиня з адвокації з питань екстреної допомоги в ГО Спільноти Самодопомоги, психологиня, Марта Пивоваренко.

Які прояви стрес-спровокованих розладів?

Як національний тренер та супервізор нової програми дій ВООЗ у питаннях психічного здоров’я для неспеціалістів сфери можу підтвердити, що депресія під час війни — це один із стрес-спровокованих розладів. Програма дій mhGap-HIG розрахована саме на гуманітарні умови, зокрема війну, і варто звертати увагу на симптоми посттравматичного стресу, депресії й інших станів. 

Сигнали про пережите насильство чи перехід симптомів гострого стресу через потенційно травмуючу подію у ПТСР, депресію — є важливим фактором запобігання самоушкоджень та самогубств.

Які сигнали погіршення звичного функціонування людини – є негативною тенденцією?

Це можу бути ізоляція, зменшення догляду за собою, відмови приймати душ, зменшення контактів із раніше близькими, або непродуктивний копінг, тобто стратегії подолання стресу через алкоголь, ліки чи інші хімічні речовини — залежності. 

У суспільстві досі актуальна думка, що психологічне здоров’я – міфічне. Щось на кшталт, якщо встати з ліжка, то все пройде. Чи так це?

Навіть слабку депресію часто поєднують з іншими скаргами на здоров’я і з соматичним болем. “Ком у горлі”, болі у серці, “гострий шлунок” можуть під час діагностики не показувати ніяких фізіологічних причин, але люди роками страждають від болісних відчуттів у тілі. 

Соматична практика допомагає позбутись багатьох цих симптомів і запобігає вживання знеболювальних, що в тому числі можуть призвести до залежності. Рух, зміна стратегії руху, візуалізація, дихальні техніки — це практично основа стабілізації стану у всіх психотерапевтичних підходах, пов’язаних зі стресом. Рекомендую розглядати фізичний та психологічний добробут, як нерозривні. Навпаки зцілення фізичного та психологічного найчастіше веде до загального покращення здоров’я.

Майже у 2/3 осіб, які пережили потенційно травмувальну подію, виникатимуть порушення сну, ПТСР заважатиме відновитись після контузії, а якщо у людини хронічні болі, то стан погіршуватиметься. 

Фізичний біль, як ніщо може призводити до відчуття безнадії і кожен восьмий готовий розпрощатись із життям лишби позбутись хронічних страждань. 

Чи можна покращити свій стан, допомогти собі чи іншому?

Так, завдяки копінг-стратегії — стратегії подолання стресу. Вони є життєво необхідними, тому під час сварок нашим родичам хотілось “закручувати огірки” чи мити посуд. Загалом будь-які роботи із дрібною моторикою допомагатимуть частині людей, це містить в’язання чи інші заняття, але немає нічого кращого, ніж дихальні практики, ходьба чи басейн. Рух допомагає вивести стрес, зважайте, щоб він був не надто збуджуючим, особливо перед сном.  

Дослідник руху Рудольф фон Лабан запропонував концепцію зміни стратегії руху для покращення відновлення. Кожна робота, яку ми виконуємо, вимагає від нас певних стратегій руху, і зміна стратегії в час відпочинку призводить до розслаблення. 

Чи вищі ризики у людей з психологічними розладами стосовно серцево-судинних, онкологічних захворювань наразі?

Хронічний стрес впливає на ризики щодо цукрового діабету, оскільки стрес фактично призупиняє роботу імунної системи, перенаправляючи ресурси на боротьбу. Ми можемо побачити дуже велику кількість хронічних захворювань і загострень, особливо вони впливатимуть на особу по завершенню небезпеки, коли ослаблений організм розслабляється. Таким чином, від хронічних хвороб після Другої світової війни загинуло більше, ніж у боях. Профілактика і запобігання надмірним психологічним навантаженням — кращий спосіб запобігти, як соматичним, так і психологічним проблемам. 

Короткий світловий день, враховуючи відключення електроенергії, чи відбивається це на самопочутті?

Доведено, що в країнах де довгі ночі та похмура погода, депресія є частою проблемою, але це не лише через погоду, а й через вітаміни В та D. 

Загалом стресові періоди вимагають від людей більше часу проводити на вулиці, у теплі періоди року “зелені години” є критично важливими для відновлення нормального функціонування. 

Мінімум 5 годин на тиждень, наприклад, один день з вікенду або 15 хвилин щоденно має бути витрачено на “зелені години” і це стало очевидним в період ковіду.

Помітити проблему значно легше, коли знаєш на що звертати увагу. 

Розуміння сигналів, тенденцій можуть справді врятувати чиєсь життя. Людина не завжди спроможна помітити свій стан та знайти у собі сили покращити його, ось чому ми потребуємо допомоги від оточення та близьких людей.

Війна

Росіяни атакують Зміїний з метою терору морських шляхів, — Гуменюк

Published

on

Останніми днями почастішали атаки росіян на острів Зміїний. Удари керованими авіабомбами провокують небезпеку для пересування суден акваторією Чорного моря.

«Вони намагаються бомбити саме навігаційні шляхи. Тому що сам острів  географічно і ландшафтно міцна скеля. Розбомбити його не так просто, якщо розраховувати, що там щось хотілось б розмістити. Біля самих газовидобувних платформ їм немає що робити. Їм підходу до вишок Бойка немає. Тому вони просто тероризують морські транспортні шляхи», — розповіла речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк в етері телемарофону.

За її словами, росіяни скидають керовані авіабомби для того, щоб привести в дію морські міни, яких ще доволі багато в морі, і щоб ускладнити навігаційний шлях.

Речниця також підкреслила, що останніми днями працює тимчасовий коридор.

«Нам довіряють судновласники і йдуть на те, щоб судна йшли тим коридором, який ми запропонували. Безпековий компонент нами дотримується, ми повністю забезпечуємо безпеку для суден», — зазначила Наталія Гуменюк.

Continue Reading

Війна

В Україні вже працює Е-реєстр військовозобов’язаних

Published

on

Єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже функціонує та постійно наповнюється інформацією. Про це в коментарі Еспресо повідомив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

За його словами, Мінцифри очікує бачення нової команди Міністерства оборони України.

«Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту — ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації», — розповів Федоров.

Федоров зазначив, що електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже наповнений на понад 90%. Однак, є питання сервісів на базі Оберігу та якими вони будуть.

Нагадаємо, 18 вересня до Верховної Ради було подано законопроєкт №10062 про створення електронного реєстру військовозобов’язаних.

Законопроєкт передбачає передачу Міністерству оборони даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах.

Continue Reading

Війна

ЗСУ отримали гвинтокрил, який намагалися приховати екскерівники запорізького підприємства

Published

on

Співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) передали ЗСУ раніше арештований гвинтокрил Мі-2, який намагалися приховати колишні керівники «Мотор Січі».

Як повідомили у пресгрупі ДБР, арешт гелікоптера Мі-2 стався у червні 2023 року у межах розслідування кримінального провадження щодо перешкоджання законній діяльності ЗСУ та пособництва державі-агресору. Під час розслідування з’ясувалось, що у травні 2022 року гелікоптер, за вказівкою колишнього керівництва «Мотор Січ» перегнали спочатку в одну з європейських країн, а потім на Близький Схід. Все це робилось з метою перешкодити його передачі ЗСУ. Наразі повітряне судно вже повернули в Україну й відтепер вертоліт буде виконувати завдання в одній з бойових частин ЗСУ.

Нагадаємо, у розпал великої війни колишній посадовець, якого звинувачують у державній зраді, блокував передачу Мі-2 українським розвідникам. Давав вказівки розібрати гелікоптер на запчастини та приховати документи, які необхідні для експлуатації.

Щодо ймовірного вилучення Мі-2, українськими розвідниками доведено, що В’ячеслав Богуслаєв часто спілкувався з директором маркетингу та торгівлі АТ “Мотор Січ” та керівником дочірньої компанії цієї корпорації “Вертольоти МСБ” Павлом Касаєм.

Як вже писав «Форпост», 22 жовтня минулого року стало відомо, що СБУ затримала почесного президента компанії «Мотор Січ», екснардепа В’ячеслава Богуслаєва. Йому оголошено підозру в колаборації та пособництві державі агресору.

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.