Війна
Війна змінює нас: вплив пролонгованого стресу на організм

Українці лише розпочали впроваджувати культуру турботи про психологічне здоров’я і опинились у повномасштабній війні. Наразі, вже десятий місяць мільйони наших людей живуть в умовах пролонгованого стресу. І коли ми зазначаємо про відбиток, який воєнні дії залишають, то говоримо про всіх. Військовий, цивільний, постраждалий, переселенець, біженець, дитина — усі мають чи матимуть наслідки для здоров’я, як фізіологічного, так і психологічного. Але, не варто згущувати чорні фарби, варто зосередитись на підтримці один одного, а до того ж є безліч програм та волонтерів, які хочуть та можуть допомогти.
Про симптоми, прояви депресії, стратегії подолання стресу та можливості впоратись із цим розповіла фахівчиня з адвокації з питань екстреної допомоги в ГО Спільноти Самодопомоги, психологиня, Марта Пивоваренко.
Які прояви стрес-спровокованих розладів?
Як національний тренер та супервізор нової програми дій ВООЗ у питаннях психічного здоров’я для неспеціалістів сфери можу підтвердити, що депресія під час війни — це один із стрес-спровокованих розладів. Програма дій mhGap-HIG розрахована саме на гуманітарні умови, зокрема війну, і варто звертати увагу на симптоми посттравматичного стресу, депресії й інших станів.
Сигнали про пережите насильство чи перехід симптомів гострого стресу через потенційно травмуючу подію у ПТСР, депресію — є важливим фактором запобігання самоушкоджень та самогубств.
Які сигнали погіршення звичного функціонування людини – є негативною тенденцією?
Це можу бути ізоляція, зменшення догляду за собою, відмови приймати душ, зменшення контактів із раніше близькими, або непродуктивний копінг, тобто стратегії подолання стресу через алкоголь, ліки чи інші хімічні речовини — залежності.

У суспільстві досі актуальна думка, що психологічне здоров’я – міфічне. Щось на кшталт, якщо встати з ліжка, то все пройде. Чи так це?
Навіть слабку депресію часто поєднують з іншими скаргами на здоров’я і з соматичним болем. “Ком у горлі”, болі у серці, “гострий шлунок” можуть під час діагностики не показувати ніяких фізіологічних причин, але люди роками страждають від болісних відчуттів у тілі.
Соматична практика допомагає позбутись багатьох цих симптомів і запобігає вживання знеболювальних, що в тому числі можуть призвести до залежності. Рух, зміна стратегії руху, візуалізація, дихальні техніки — це практично основа стабілізації стану у всіх психотерапевтичних підходах, пов’язаних зі стресом. Рекомендую розглядати фізичний та психологічний добробут, як нерозривні. Навпаки зцілення фізичного та психологічного найчастіше веде до загального покращення здоров’я.
Майже у 2/3 осіб, які пережили потенційно травмувальну подію, виникатимуть порушення сну, ПТСР заважатиме відновитись після контузії, а якщо у людини хронічні болі, то стан погіршуватиметься.
Фізичний біль, як ніщо може призводити до відчуття безнадії і кожен восьмий готовий розпрощатись із життям лишби позбутись хронічних страждань.
Чи можна покращити свій стан, допомогти собі чи іншому?
Так, завдяки копінг-стратегії — стратегії подолання стресу. Вони є життєво необхідними, тому під час сварок нашим родичам хотілось “закручувати огірки” чи мити посуд. Загалом будь-які роботи із дрібною моторикою допомагатимуть частині людей, це містить в’язання чи інші заняття, але немає нічого кращого, ніж дихальні практики, ходьба чи басейн. Рух допомагає вивести стрес, зважайте, щоб він був не надто збуджуючим, особливо перед сном.
Дослідник руху Рудольф фон Лабан запропонував концепцію зміни стратегії руху для покращення відновлення. Кожна робота, яку ми виконуємо, вимагає від нас певних стратегій руху, і зміна стратегії в час відпочинку призводить до розслаблення.
Чи вищі ризики у людей з психологічними розладами стосовно серцево-судинних, онкологічних захворювань наразі?
Хронічний стрес впливає на ризики щодо цукрового діабету, оскільки стрес фактично призупиняє роботу імунної системи, перенаправляючи ресурси на боротьбу. Ми можемо побачити дуже велику кількість хронічних захворювань і загострень, особливо вони впливатимуть на особу по завершенню небезпеки, коли ослаблений організм розслабляється. Таким чином, від хронічних хвороб після Другої світової війни загинуло більше, ніж у боях. Профілактика і запобігання надмірним психологічним навантаженням — кращий спосіб запобігти, як соматичним, так і психологічним проблемам.
Короткий світловий день, враховуючи відключення електроенергії, чи відбивається це на самопочутті?
Доведено, що в країнах де довгі ночі та похмура погода, депресія є частою проблемою, але це не лише через погоду, а й через вітаміни В та D.
Загалом стресові періоди вимагають від людей більше часу проводити на вулиці, у теплі періоди року “зелені години” є критично важливими для відновлення нормального функціонування.
Мінімум 5 годин на тиждень, наприклад, один день з вікенду або 15 хвилин щоденно має бути витрачено на “зелені години” і це стало очевидним в період ковіду.
Помітити проблему значно легше, коли знаєш на що звертати увагу.
Розуміння сигналів, тенденцій можуть справді врятувати чиєсь життя. Людина не завжди спроможна помітити свій стан та знайти у собі сили покращити його, ось чому ми потребуємо допомоги від оточення та близьких людей.

Війна
МКС проситиме додаткові кошти на розслідування воєнних злочинів в Україні

У понеділок, 20 березня, прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан клопотатиме про виділення додаткових коштів для розслідування воєнних злочинів РФ в Україні, це стосується і справи російського диктатора Володимира Путіна. Про це повідомляє The Guardian.
Отже сьогодні у Лондоні відбудеться конференція, організована спільно урядами Великої Британії та Нідерландів, на якій зберуться міністри юстиції понад 40 країн. Мета заходу — збір коштів для фінансування роботи суду щодо розслідування воєнних злочинів в Україні.
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової. Суд ухвалив, що вони «імовірно несуть відповідальність за військові злочини, пов’язані з незаконною депортацією населення (дітей)». Міжнародний кримінальний суд заснований на Римському статуті, який підписали приблизно 120 держав. Після того, як МКС просить країн-учасниць про сприяння, ті повинні негайно здійснити арешт та доставити підозрюваного до місцевого суду. Але юрисдикцію МКС досі не визнають Росія, Україна, США, Китай, Ізраїль та деякі інші країни.
Захід у Лондоні відкриється виступами міністра юстиції України Дениса Малюськи, генерального прокурора України Андрія Костіна та прокурора МКС британця Каріма Хана.
Великобританія раніше заявила, що виділить суду додатково 395 тисяч на надання психологічної допомоги жертвам та свідкам військових злочинів, на підготовку експертів для роботи в МКС та створення проекту щодо забезпечення можливості надання свідчень у дистанційному форматі. Загалом Лондон виділить МКС 1 млн євро у 2023 році.
Війна
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні

Без відновлення контролю за островом Зміїний було неможливе будь-яке судноплавство з портів України. Без цього росіяни просто економічно би нас знищили, – розповів у фільмі «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.
“Ключовим для звільнення острова стало затоплення 13 квітня 2022 року флагмана Чорноморського флоту ВМС РФ крейсера «Москва» ударом двох протикорабельних ракет нового українського мобільного берегового комплексу РК-360МЦ Нептун: «Затоплення ракетного крейсера «Москва», знищення декількох десантних кораблів, катерів противника, загалом порушення логістики острова Зміїний — все це у подальшому вплинуло на вивільнення цього острова від загарбників. Це стосується морського компонента. Що стосується повітряного компонента — це славнозвісні наші Байрактари морської авіації, які працювали з перших днів війни, починаючи з Херсонської області і вперше їх Україна застосовувала по бойовому по морським цілям» — говорить у фільмі командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа”, – йдеться у повідомленні Міноборони.
Про відчайдушний спротив, який чинили російські окупанти на острові українським бійцям, у фільмі розповів командир однієї зі штурмових груп спецпризначення ГУР МО України із позивним «Скін»: «Споруд було багато. Їм було де ховатися, вони дуже швидко рухалися, вони не сиділи на одному місці, вони постійно міняли позиції, вони готувалися до оборони. Це був їхній острів, на якому вони були не один раз. Я вам скажу, це достатньо епічна битва була…Островом оволодіти можна, якщо у вас є перевага у вогневій силі, що потім і показало. Так? Його просто стерли з лиця землі, вони ж потім нагнали туди купу людей, вертушок, всього решта – їх там просто помножили на нуль і все. І вони зробили жест доброї волі, скажімо так».
Також у фільмі документальної трилогії «Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі» вперше продемонстрували ексклюзивні кадри польоту, десантування з вертольотів і бойових дій на острові, які провели 8 травня групи спецпризначення ГУР МОУ і «Альфа» СБУ.
Війна
Вісім американських сенаторів вимагають від Пентагону передати Україні літаки F-16

Вісім сенаторів від обох партій написали міністру оборони США Ллойду Остіну листа з вимогою надіслати винищувачі F-16 до України. Про це повідомляє видання Politico.
У листі сенатори вимагають детально викласти всі необхідні умови для якнайшвидшої передачі літаків Україні до кінця тижня. Серед питань законодавців було, наскільки високо українські чиновники оцінюють винищувачі при подачі заявок на озброєння і як можуть бути отримані F-16 у разі схвалення – або нових, або з поточних запасів. Вони також зробили запит у військових оцінки того, який вплив F-16 матимуть на конфлікт і як швидко українські пілоти зможуть навчитися літати на цих літаках.
«Після розмови з американськими, українськими та іноземними лідерами, які працюють на підтримку України, на Мюнхенській конференції з безпеки минулого місяця, ми вважаємо, що США необхідно уважно поставитися до надання Україні літаків F-16. Це буде значна можливість, яка може змінити правила гри на полі бою», – йдеться у листі.
Про цей лист стало відомо після російської атаки на американський безпілотник MQ-9 Reaper в Чорному морі.
-
Війна5 днів ago
На кордоні зловили ухилянтів: довелось стріляти
-
Топ-тема7 днів ago
«ERASMUS+»: нові можливості для українців цього року
-
Регіон6 днів ago
У найбільших супермаркетах Одеської області проводять моніторинг цін
-
Одеса3 дні ago
Звіт одеських комунальників: аварійні бригади, запуски системи опалення, генератори та дерева
-
Політика5 днів ago
Уряд погодив звільнення начальника Одеської ОВА Максима Марченка
-
Кримінал3 дні ago
Побив дружину до черепно-мозкової травми: житель Білгород-Дністровського району піде під суд
-
Україна3 дні ago
Саботаж «Зернової ініціативи» продовжується: до портів прибуває менше балкерів
-
Війна3 дні ago
Буданов розповів про роль острова Зміїний у війні