Відбудова
Експерт: Завдання – зробити житлову галузь України привабливою для інвесторів

Перед урядом і парламентом України стоїть важливе завдання – зробити житлову сферу цікавою для потенційних інвестицій.
Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів консультант із житлової політики Європейської економічної комісії ООН Сергій Комнатний.
Він нагадав, що, за підрахунками Кабінету міністрів, Світового банку, ООН та інших міжнародних організацій, 13% всього житлового фонду у нашій країні пошкоджено або зруйновано. Аби відновити втрачене, знадобляться сотні мільярдів доларів, яких у бюджеті немає. Отже, без допомоги партнерів не обійтися. І йдеться не лише про донорську та кредитну підтримку дружніх держав та міжнародних фінансових інституцій, а й про залучення приватних вкладень.
«У цьому зв’язку всім відомий Ukraine Facility Plan, затверджений спільно Європейською Радою та українським урядом, передбачає як необхідні реформи, індикатори та напрями вдосконалення, так і інвестиції під ці конкретні реформи та проєкти. Тобто: якщо Україна втілює в тій чи іншій сфері якісну реформу, на цю галузь надаватимуться європейські кошти. Це і грантова частина, і бюджетна підтримка, й інвестиційна допомога», – пояснив експерт.
Міністерство розвитку громад та територій вже втілює низку проєктів за сприяння міжнародних фінансових організацій. Зокрема, і спільний зі Світовим банком проєкт «єВідновлення», що передбачає надання громадянам компенсацій за пошкоджене житло.
«Також спільно з Банком розвитку Ради Європи починається реалізація 2-ої фази проєкту компенсації за зруйноване житло. Торік БРРЄ профінансував його на 100 млн євро. І в цьому році готується угода ще на 100 млн євро для компенсаційного механізму – через житлові сертифікати», – продовжив Комнатний.
Окрім того, Мінрозвитку веде перемовини з Європейським інвестиційним банком про започаткування нового напряму – будівництва соціального орендного житла. Експерт Європейської економічної комісії ООН сподівається, що до кінця року відповідний пілотний проєкт стартує, і перші такі інвестиції на створення фонду недорогого соціального житла, передовсім для ВПО, почнуть працювати.
«Що ж до перспектив залучення додаткових коштів, той же Ukraine Facility Plan передбачає: у разі успішного втілення реформ європейські як державні, так і приватні інвестиції обов’язково зайдуть у житлову сферу. Безумовно, цьому має передувати наша копітка робота, бо в нинішньому стані вітчизняний житловий сектор не надто привабливий для інвестування. Тому перед Україною – урядом і парламентом – стоїть важливе завдання: зробити житлову галузь цікавою для потенційних інвесторів», – переконаний Комнатний.
Робота в цьому секторі, за його словами, має стати бізнесом не лише з точки зору будівництва та продажу житлової нерухомості, а й через створення соціального орендного житла.
«Так це працює в Європі, де багато операторів доступного житла – приватні компанії, які вкладають власні кошти, а також залучають інвестиційні ресурси банків та венчурний капітал для створення фондів управління таким житлом і потім здають помешкання в доступну оренду», – підсумував експерт.
Як повідомлялося, очікувана вартість реконструкції та відновлення в Україні – 524 млрд дол. протягом наступного десятиліття, що майже втричі перевищує наш номінальний ВВП за 2024 рік. Такий один із ключових висновків оприлюдненої минулого тижня урядом України, Групою Світового банку, Єврокомісією та ООН «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)». Лише поточні втрати житлового сектору – 57 млрд дол. Згідно з оцінками, збитків різного ступеня зазнали 2,5 млн домогосподарств.
Відбудова
На Миколаївщині відновили 38% цивільних об’єктів, які були зруйновані або пошкоджені обстрілами РФ

На Миколаївщині відновлено приблизно 38 відсотків цивільних об’єктів, які були зруйновані або пошкоджені під час обстрілів з початку повномасштабного вторгнення.
Про це повідомив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім телеканалу ‘Апостроф TV, передає Укрінформ.
“На Миколаївщині нині відновлено 6,5 тисяч цивільних об’єктів їх 17 тисяч, які були зруйновані або пошкоджені обстрілами з початку повномасштабного вторгнення. Це приблизно 38 відсотків”, – сказав Кім.
За його словами, це стало можливим завдяки державним інвестиціям та міжнародній допомозі. Щоб відновити все, потрібно ще вдвічі більше коштів, аніж було вкладено. Хоча точної зведеної цифри наразі не існує.
Він також додав, що сьогодні на Миколаївщині на 100 відсотків відновлено критичну інфраструктуру.
Як повідомлялося, на Миколаївщині відновлено близько половини об’єктів культурної інфраструктури, що зазнали руйнувань з початку збройної агресії РФ.
Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв
Відбудова
В Одесі завершують відновлення багатоповерхівки, яка тричі постраждала від обстрілів РФ

В Одесі завершують відновлення багатоповерхівки на проспекті Шевченка, яка тричі постраждала внаслідок російських обстрілів.
Про це у Телеграмі повідомляє Одеська міська рада, передає Укрінформ.
«Відновлювальні роботи в багатоповерховому будинку на проспекті Шевченка, 8/4, який тричі постраждав внаслідок збройної агресії РФ, добігають кінця», – йдеться у повідомленні.
П’ятиповерхова будівля зазнала значних руйнувань: унаслідок прямих влучань пошкоджено фасадні стіни будинку, внутрішні перегородки, дах, вікна, балкони, а також прилеглу територію, тому його довелося відбудовувати практично з нуля.
Відразу після пошкодження на об’єкті були проведені термінові відновлювальні та ліквідаційні роботи. Під час капітальних робіт повністю відновлено гідроізоляцію по всьому периметру будівлі, проведено ремонт вимощення та даху.
Нині триває фінальний етап – реставрація фасадної частини. Будівельники планують повністю завершити всі відновлювальні роботи найближчим часом.
Як повідомлялось, в Одесі 16-поверховий житловий будинок, в який 1 травня влучив російський дрон, визнали аварійним, його мешканців відселяють.
Відбудова
Уряд розподілив понад ₴1 мільярд на облаштування укриттів у військових ліцеях

Кабінет міністрів розподілив понад ₴1 мільярд на облаштування укриттів у військових ліцеях.
Про це за підсумками засідання уряду повідомив у Телеграмі постійний представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук, передає Укрінформ.
“Здійснено у 2025 році розподіл обсягу субвенції у сумі ₴1 мільярд 90 мільйонів 485,246 тисячі з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (облаштування укриттів), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово фізичною підготовкою”, – йдеться у повідомленні.
Також уряд розподілив субвенцію у розмірі ₴194 мільйони 86,1 тисячі місцевим бюджетам на придбання обладнання та модернізацію їдалень (харчоблоків) закладів освіти, зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою.
Як повідомляв Укрінформ, у квітні Кабінет Міністрів ухвалив рішення про фінансування 21 проєкту з облаштування укриттів у закладах освіти на суму ₴829 мільйонів.
Фото ілюстративне
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти
-
Суспільство5 днів ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року
-
Суспільство1 тиждень ago
вже 300 колаборантів бажають виїхати до Росії