Суспільство
У Росії засудили українця до 16 років за «посилки з вибухівкою» полковникам РФ

Другий Західний окружний військовий суд Москви у четвер, 10 квітня, засудив українця Вадима Чалого до 16 років позбавлення волі за звинуваченням «у замаху на теракт та зберігання вибухівки».
Про це повідомляє «Настоящее Время», передає Укрінформ.
За версією слідства, 29-річний уродженець Києва Чалий нібито перебував на зв’язку з агентами СБУ, і за винагороду від них мав передати посилку із 900 грамами вибухівки трьом полковникам Міноборони РФ, командувачам російських військових підрозділів.
За перші дві посилки, як стверджується, йому пообіцяли по тисячі рублів, а за третю – чотири тисячі, проте за останню він грошей так і не отримав. Усі три посилки не вибухнули. Один із потерпілих заявив, що отримав посилку під виглядом подарунка від товаришів по службі, але, почувши всередині звуки телефону, виніс коробку на балкон до прибуття саперів.
Видання зазначає, що Чалий має громадянство України та Росії. На суді він нібито визнав провину: «Я розумію, що зробив величезну дурість, помилку. Визнаю свою провину і готовий понести покарання. Прошу, ваша честь, про поблажливість у частині терміну – через матір, у неї проблеми зі здоров’ям, я за неї хвилююся. Свою провину визнаю повністю, вибачаюся перед усіма за заподіяні незручності», – таку цитату із останнього слова підсудного наводить видання.
Як повідомляв Укрінформ, Військовий суд у РФ 8 квітня «засудив» до термінів від 15 до 17 років сімох українських військовослужбовців, яких були взяті в полон на Курщині.
Україна
чи загрожує станції блекаут (фото, відео)

Міненерго України заявляє про відсутність загроз ядерній безпеці на Запорізькій АЕС. Окупаційна адміністрація звинувачує ЗСУ в “обстрілах”, через які нібито виникла пожежа біля станції.
Лінії електропередач (ЛЕП) на Запорізькій АЕС працюють стабільно, загрози ядерній безпеці немає. Про це повідомило Міністерство енергетики України.
Раніше кадри із задимленням біля ЗАЕС показували жителі Нікополя. Окупаційна адміністрація повідомила, що на непідконтрольних Києву районах Запорізької області не було електрики.
Наразі лінії електропередач забезпечують надійне зовнішнє живлення Запорізької АЕС і радіаційну безпеку, підкреслюють українські чиновники.
Очільниця Міненерго Світлана Гринчук зазначила, що через дії окупантів і російські обстріли навколо ядерного об’єкта, які призводили до пошкодження ЛЕП, найбільша в Європі атомна електростанція вже дев’ять разів перебувала у стані блекауту.
“Живлення атомної електростанції генераторами — це надзвичайні ризики для ядерної безпеки”, — попередили в міністерстві.
Лісова пожежа біля Запорізької АЕС: що відомо
МАГАТЕ з’ясувало причину густого диму біля Запорізької АЕС — це була лісова пожежа, яка сталася на безпечній відстані від майданчика.
“Поки що загрози ядерній безпеці немає”, — ідеться в повідомленні.
Колаборант із Запорізької області Володимир Рогов розповідав про відсутність пожежі на промисловому майданчику ЗАЕС.
“Запорізька АЕС працює в штатному режимі. Технологічні процеси протікають нормально. Межі та умови безпечної експлуатації енергоблоків не порушені”, — зазначив він.
РосЗМІ писали, що в Енергодарі внаслідок обстрілу почалася лісова пожежа і в’їжджати в саме місто було небезпечно. Окупанти рекомендували місцевим використовувати альтернативний маршрут для в’їзду через село Примірне.
Нагадаємо, через удар ЗС РФ 4 липня було пошкоджено лінію електропередач, яка з’єднує Запорізьку АЕС з енергосистемою України.
Росіяни будують нову високовольтну лінію електропередач на окупованих територіях Запорізької та Донецької областей. Це свідчить про плани окупантів перезапустити ядерні реактори на ЗАЕС.
Суспільство
Зеленський відзначив орденом Свободи вбитих росіянами 16-річних Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про нагородження орденом Свободи посмертно Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова, яких російські загарбники вбили 24 червня 2023 року в тимчасово захопленому Бердянську.
Як передає Укрінформ, про це у повідомляє Офіс Президента України з посиланням на відповідний указ №500/2025 від 19 липня.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії та тимчасового захоплення Бердянська хлопці залишилися вдома.
Оганнісян активно висловлював свою проукраїнську позицію, через що неодноразово зазнавав тиску з боку російських військ, зокрема він був викрадений із дому, у якому мешкав із бабусею, піддавався катуванням і знущанням, включно з електрошоком та імітацією розстрілу, був арештований представниками російської влади.
Микита Ханганов також не приховував своєї проукраїнської позиції. У жовтні 2022 року росіяни намагались арештувати хлопця, допитували разом із батьком і згодом почали фабрикувати справу про нібито диверсію на залізниці та влаштовувати обшуки вдома. Справу проти хлопця готували до суду та планували засудити його до 20 років увʼязнення.
Тігран і Микита були друзями. Росіяни вбили їх 23 червня 2023 року. Після цього в Інтернет у потрапило відео з останніми словами хлопців: «Усе, це смерть, пацани. Прощавайте. Слава Україні! Героям слава!»
Після двох років із моменту вбивства загарбники так і не віддали рідним тіла хлопців.
Як повідомляв Укрінформ, Зеленський підписав укази про присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» посмертно молодшому сержанту 3-ї ОШБр Віталію Карвацькому та саперу 108-го окремого штурмового батальйону безпілотних систем «Вовки Да Вінчі» 59-ї окремої штурмової бригади безпілотних систем імені Якова Гандзюка Олегу Яровому.
Фото: ОП
Суспільство
За два тижні кількість не деколонізованих топонімів на Одещині зменшилась на 15 Анонси

Активісти громадської організації “Деколонізація.України” вчергове актуалізували свою мапу з кількістю вулиць, які на їхню думку треба перейменувати, зменшивши їхню кількість в Одеській області зі 194 до 179.
Одещина продовжує посідати п’яте місце за підрахунками активістів.
В Миколаївській області також поменшало таких топонімів з 71 до 69, а в Херсонській області ситуація не змінилася – 63 топоніми. На Запоріжжі, яке утримує перше місце також поменшало не деколонізованих топонімів з 1 тисячі до 995.
На Київщині їх поменшало з 256 до 243, а на Вінниччині з 254 до 253. На Харківщині, яка посадає друге місце також поменшало з 282 до 277.
На початку липня, активісти громадської організації “Деколонізація.України” вчергове актуалізували свою мапу з кількістю вулиць, які на їхню думку треба перейменувати, зменшивши їхню кількість в Одеській області зі 198 до 194.
Електронні громадські обговорення, щодо перейменування двох вулиць, провулку та парку в Одесі, які тривали з 1 травня, завершилися 1 липня тим, що містяни підтримали перейменування трьох топонімів.
Не підтримали пропозицію перейменувати провулок Канатний в Приморському районі Одеси ім’ям румунського поета Міхая Емінеску. За перейменування проголосували 169 з 503 що брали участь в опитуванні, проти – 334.
Під час корегування мапи у квітні Одеська область з п’ятого місця перемістилась на четверте. Це сталося тому, що Київська та Харківська області зрівнялися й розділили друге місце. Й там й там потребували деколонізації 283 вулиці та провулки.
Раніше департамент міжнародного співробітництва культури та маркетингу Одеської міської ради повідомив, що міська рада не планує перейменовувати деякі вулиці та провулки міста названі іменами російських діячів культури політиків та військових.
-
Війна4 дні ago
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
-
Усі новини4 дні ago
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося (фото)
-
Одеса3 дні ago
Масштабне відключення води в Одесі – які адреси відключень та коли відновлять постачання (від Інфоксводоканалу)
-
Суспільство1 тиждень ago
Як добровольцям долучитися до груп ППО
-
Війна1 тиждень ago
Українські дрони-перехоплювачі вже застосовуються для знищення «Шахедів»
-
Події1 тиждень ago
Італія допоможе відновити шість культурних пам’яток у центрі Одеси
-
Відбудова6 днів ago
На конференції URC2025 Херсонська громада підписала меморандум про співпрацю з італійським Коллеферро
-
Політика4 дні ago
Зеленський зустрівся з прем’єркою Латвії