Connect with us

Події

Юлія «Тайра» Паєвська анонсувала вихід збірки поезій, написаних після полону

Published

on


Відома українська військовослужбовиця, парамедикиня та волонтерка Юлія «Тайра» Паєвська анонсувала вихід друком збірки поезій під назвою «Наживо», написаних нею після полону.

Як передає Укрінформ, про це Паєвська повідомила у Фейсбуці.

«Я не збиралась видавати вірші. Але деякі речі — оживають і існують ніби самі по собі. «Наживо» – це тексти, які не питали дозволу бути. Вони не лагідні. І не милі. Вони про виживання всупереч», – ідеться в дописі.


Фото: Юлія Паєвська/Фейсбук


Як розповіла авторка, після полону, аби зібрати до купи розідрану душу і вирівняти психіку, вона вибрала однією з терапій поезію. «…Тим більше, що вірші я писала завжди, але тільки тепер, здобувши неймовірно важкий досвід війни, полону та тортур мені є що сказати світу», – додала вона.

«Навіть в підвалах Донецька я писала уламками вапна вірші та псалми на обідраних стінах вкритих підозрілими плямами грибка і страждань. Ті рядки лишились в Донецькому СІЗО. І я їх не запам’ятала. Нічого. Я написала нові…», – зауважила Паєвська.


Фото: Юлія Паєвська/Фейсбук


Обкладинку до збірки створив художник Владислав Єрко.

«Читайте. Якщо не боїтесь дізнатись, як звучить біль і любов», – закликала «Тайра».

Читайте також: Принц Гаррі зустрівся в Україні із парамедикинею Тайрою

Як повідомляв Укрінформ, Юлія Паєвська («Тайра») – українська військовослужбовиця, парамедикиня, волонтерка; командир підрозділу «Янголи Тайри» та евакуаційного відділення 61-го військового мобільного госпіталю (2018-2020). З 2014 року як парамедик брала участь у Революції гідності та війні на сході України. 16 березня 2022 року під час облоги Маріуполя потрапила у російський полон, була визволена 17 червня.



Джерело

Події

Іван Марчук створив у Відні вже близько 200 картин

Published

on


Український художник Іван Марчук, який після початку повномасштабного вторгнення РФ був змушений виїхати до Відня, створив за час перебування в австрійській столиці вже близько 200 картин.

Про це повідомила в коментарі власному кореспонденту Укрінформу біограф та друг митця Тамара Стрипко.

“Іван Марчук продовжує активно творити, і за час перебування у Відні створив вже близько 200 творів”, – сказала вона.

Головним чином ці твори об’єднані у цикл “Віденські рапсодії”.






У Відні відкрилася виставка Івана Марчука / Фото: Василь Короткий, Укрінформ

За словами Стрипко, не буває дня, щоб до художника хтось не звертався з наміром купити картину, однак він усім відмовляє, оскільки хоче зберегти свій доробок для загалу.

Саме з цією метою на початку 2025 року у Відні було створено благодійну фундацію Івана Марчука, основною метою якої є збереження спадщини художника, її дослідження, вивчення, популяризація та створення музею.

“Художник – у поважному віці. Художник зберіг колекцію. І художник мріє про те, щоб вона була доступна людям. Щоб вона не розійшлася невідомими шляхами. Він мріє, щоб передусім українці могли бачити ці роботи, бо так, як він оспівував українську землю, аналогів, очевидно, немає. Саме тому було прийнято рішення створити фундацію”, – розповіла Стрипко.

За її словами, фундація ставить перед собою три цілі: “Перша – зберегти. Друга – популяризувати. І третя – це мрія Марчука – щоб його твори було передано музею”.

Читайте також: У Києві відкрилася виставка «Іван Марчук. Космічна містерія життя»

Стрипко зауважила, що Марчук сам є власником фундації і диктує її політику, розпоряджаючись переданими до неї картинами, але вже від імені фундації. Всього до фундації передано близько 300 картин художника.

Як повідомляв Укрінформ, у столиці Австрії відкрилася найбільша персональна виставка видатного українського художника Івана Марчука під назвою “Скажи мені правду”, яка включає близько 400 найвідоміших робіт майстра.



Джерело

Continue Reading

Події

В Одесі відкрився фестиваль української концептуальної фотографії «Рефракція»

Published

on



В Одесі у науковій бібліотеці Грушевського відкрився фестиваль української концептуальної фотографії «Рефракція», де представлені роботи фотографів з різних регіонів.

Про це повідомляє кореспондентка Укрінформу.

Фестиваль української концептуальної фотографії “Рефракція” – це проєкт який поєднав митців з різних регіонів України навколо теми трансформації ідентичності під впливом середовища.

«Рефракція – це не просто фізичний процес зміни напряму світла. Це метафора того, як під впливом часу, досвіду та обставин змінюється наше сприйняття себе. Заломлення – це не руйнування, а трансформація. Коли світло проходить через скло чи воду, воно змінює форму, створюючи нові контури, подвійні відображення, ілюзії. Так само і людина: переживаючи зміни, може втрачати цілісність, ставати невпізнаваною навіть для себе. А може ставати іншою – більш творчою, більш впевненою у своїх силах, більш цілісною», – розказала кураторка виставки Майя Макєєва.

На виставці представлені роботи українських фотохудожників із Одеси, Івано-Франківська, Запоріжжя, Києва, Хмельницького, Дніпра, Кропивницького, Кривого Рогу, Полтави, а також з німецького Фладунгена.

Читайте також: На Донеччині відкрили фотовиставку, присвячену Святогірській лаврі

«На світлині – моя сумка. Ці декадансно-рожеві складки нейлону я побачила ввечері після тренувань. Камера падала з рук, я хотіла сфотографувати тролейбус, що йде, але око «піймало» нейлонове повітря, подих, порив. Свою роботу я назвала «Складка Дельоза». Саме філософ Жиль Дельоз колись побачив складку як одиницю матерії. Вона далека від схем і режимів, це схильності, тенденції, випадковий зв’язок», – зазначила фотографка з Одеси Ната Чернецька.

На думку Чернецької, мистецтво під час війни розвантажує психологічно і митця, і «споживача».

«Біля кожної роботи тут хочеться зупинитися, розглядати її та прислухатися до себе – які почуття виникають всередині», – додала Чернецька.

Виставка триватиме до 17 травня в Одеській обласній науковій бібліотеці імені М. Грушевського.

Як повідомляв Укрінформ, в Одеській опері відкрилася перша за 15 років виставка картин митця Олександра Родіна.



Джерело

Continue Reading

Події

Стартував KharkivMusicFest-2025

Published

on


У Харкові ввечері 2 травня відкрився KharkivMusicFest-2025, тема цьогорічного фестивалю – «Коди відродження».

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Концерт пройшов у безпечному просторі Національного театру опери та балету імені Лисенка. На запрошення організаторів серед слухачів були військовослужбовці 92 ОШБр імені отамана Сірка, спецпідрозділу ГУР Міноборони «Кракен», колишній полонений, директор обласного ветеранського центру Ігор Шишко.






KharkivMusicFest-2025 / Фото: В’ячеслав Мадієвський, Укрінформ

Президент KharkivMusicFest, засновник групи компаній «Фактор» Сергій Політучий називає відродження «загальнонаціональною метафорою», бо Україна, попри усі загрози, відроджується як фенікс.

«Коли на початку повномасштабної війни я спостерігав, як швидко прибирається, відновлюється наше місто (після ударів РФ – ред.), я думав, навіщо зараз на це витрачати кошти. У цьому каюсь. Зараз, після більш ніж трьох років, я розумію дуже ясно: щоденне відновлення, наче в «День бабака», – це потужний інструмент, і це ліки, які підтримують у першу чергу душевний стан наших громадян. Всі ті бомби і сирени призвели не лише до матеріальних втрат, але роблять величезну діру в наших душах. І всі заходи, які відбуваються в цьому та інших (безпечних – ред.) просторах – концерти, вистави, це справжні ліки для душ харків’ян. Невипадково наше цьогорічне гасло «Коди відродження», вони звучатимуть на всіх 12 подіях фестивалю», – сказав Політучий у вступному слові.

KharkivMusicFest-2025 відкрила «Київська  Камерата» та зіркові солісти – Богдана Півненко (народна артистка України, лауреатка Шевченківської премії, одна з провідних українських скрипальок, уродженка Харкова), Юліан Мілкіс (всесвітньо відомий канадський кларнетист, виконавець класики та джазу; учень легендарного Бенні Гудмана), Катерина Супрун (заслужена артистка України, альтистка, активна промоутерка української музики в Україні та за її межами).

Прозвучали твори Валентина Бібіка — класика української музики, одного з лідерів харківської композиторської школи, Олександра Родіна – популярного сучасного автора. Виконання «Листів до друзів» Гії Канчелі стало прем’єрним, адже в Україні цей твір ще не звучав зі сцени.

Читайте також: У Стокгольмі відкрили щорічний фестиваль «Українська весна»

KharkivMusicFest триватиме понад місяць і завершиться 10 червня виступом Президентського симфонічного оркестру.

Організатором фестивалю є фонд громади Харкова «Толока».

Всі заходи проводяться у безпечних локаціях. Вхід на події, як і в усі попередні роки, безкоштовний.

Як повідомлялося, на Kharkiv Music Fest-2024 уперше в Харкові виконали скрипковий концерт Борткевича з оркестром.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.