Connect with us

Війна

Різні осередки — «Спільна мета»: про обіди, авто, медикаменти, кіно та активне волонтерство 

Published

on

Вісім місяців триває повномасштабна війна, весь цей час працюють волонтери від маленьких до великих. Не всім вдалось залишитись на сьогодні з повною командою, чіткими орієнтирами та далекими планами. «Дайджест Одеси» поспілкувався з волонтерами різних осередків громадської організації «Спільна мета». Про Одесу розповів юрист Артем Каспарян, а з Києва долучилась режисерка Єлизавета Сміт. 

На момент повномасштабного вторгнення волонтери були розкидані по різних містах: Чернівці, Київ, Львів, Одеса. Хто де був, звідти і намагався допомогти. Наразі сконцентровані у столиці та Одесі. Своєю допомогою вони покривають багато напрямків як для військових, так і цивільних. Команда кількісно майже не зменшилась, а плани на майбутнє — лише виросли. 

Які запити були первинними та на чому зосереджені сьогодні?

«Одеський осередок працює активно з 26 лютого. У нас багато друзів рестораторів, тому перше, що ми зробили — відкрили кухні та почали готувати їжу для ТРО, військових, блокпостів, поліціянтів. Два місяці щодня роз’їжджали по місту та годували людей, які відповідали за нашу безпеку. 

Паралельно з цим відкрили гуманітарний штаб у Кишиневі, де наша команда приймала біженців. За час роботи штабу вдалось прийняти 2500 осіб. Сумісними зусиллями з партнерами у Кишиневі та Посольством України в Молдові надали прихисток українцям. Щодня з Молдови у зворотному напрямку до одеського осередку відправлялись медикаменти, памперси, їжа, взуття та амуніція для військових. Значні потреби були у Херсоні та Миколаєві. Такою логістикою займались увесь час та продовжуємо. Але військова агресія триває і напрями роботи змінюються. 

Я, наприклад, відповідаю за Литву. Тісна співпраця з мером Вільнюса Реміґіюсем Шимашюсем та міністром економіки Литви Аушріне Армонайте. Звідти постійно йде гуманітарна допомога. Останнього разу нам вдалось привезти до ОК “Південь” понад 50 ноутбуків, планшети, екрани, телефони. Змогли допомогти в Ірпені та Бучі. Ми надали принтери та ноутбуки, адже школи були зруйновані після першої фази агресії.

На початку було багато людей, кожен хотів допомогти своїй країні та місту. Абсолютно різні люди: кухарі, офіціанти, аграрії, юристи, адвокати, судді та багато інших. На старті тільки в Одесі було понад 50 волонтерів, які активно працювали. Зараз ми налагодили механізми роботи, тому навіть не зустрічаємось: чатимось, розуміємо один одного і вирішуємо питання», — каже Артем Каспарян.

Єлизавета Сміт розповіла, що інший осередок має два основні напрямки: військові та цивільні. Півроку волонтери завозили медикаменти для цивільного населення навіть на окуповані території, але останні місяці росіяни перестали запускати машини. З грантів забезпечували частини Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської областей. 

У київській групі залучено понад 20 людей. Всі вони безкоштовно працюють вісім місяців. Оптимізували роботу наступним чином: одні координують конкретні напрямки, а ті, до кого прийшов запит — повністю його ведуть. 

Фото: Табор

Зима та тенденція на зниження: як готуєтесь до холодного сезону, коли збирати донати стає все важче? 

«Так, зі зборами стає важче. Наша колега запустила кінопокази у Львові, щоб зібрати кошти, а також Київський тиждень кінокритики став партнером. Перед кожним фільмом показують наше відео про збори на рації (це один із трьох основних напрямків). Завдяки таким активностям вдається трохи прискорити збори. Є збір на тактичне спорядження, ми розуміємо, що просто його не закриємо.

Це і психологічний момент — людям, мабуть, подобається донатити на те, що має активну дію. 

Якщо до нас потрапляє заявка, оцінюємо її адекватність. Лише потім запускаємо збір. По медикаментах працюємо з медичними працівниками, фармацевтами. Вони дають нам фідбек, лише потім ми стверджуємо або відмовляємо у запиті.  Якщо чесно, то шахраїв видно по списку», — розповіла Єлизавета. 

Одеський осередок вже активно готується до зими. Три тижні тому волонтери прибули до Миколаєва. Як зазначив їм Віталій Кім, очільник Миколаївської ОДА, потрібна зимова гума, щоб перевзути хлопців, і вони могли активно наступати у Херсонському напрямку. А також Артем Каспарян розповідає: «Зараз Миколаїв тримає оборону, за що ми дуже вдячні. Їздили до Миколаївського обласного госпіталю, передали допомогу з Литви: імпланти, медичні інструменти, щоб лікувати наших героїв. Їх госпіталізують щодня, адже йдуть запеклі бої щодо визволення Херсону. 

Фото: Спільна мета

Паралельно займаємось підготовкою до нестачі води, адже бачимо, що ворог б’є по наших підстанціях, ТЕЦам. Організація привезла 20 тонн води для головного управління розвідки. Зараз веземо ще 20 тонн скоріше для Миколаївського напрямку. Підтримали ініціативу й друзі з Молдови, тому робитимемо запаси води і з того боку. 

З Німеччини передали велику партію зимового одягу для переселенців. Не тільки для тих, які в Одесі. Хочемо поїхати на Харківський напрямок, адже після деокупації там вкрай скрутне становище. Плануємо взяти цей напрямок на себе разом із київськими друзями. 

Щодо тенденцій, зараз  — це пікапи, автомобілі. У Литві вже просто закінчуються пікапи, які потрібні нашим військовим. Потрохи везуть з Великобританії. За два тижні привеземо машину для друзів з одеської поліції, батальйону “Цунамі”. Для звичайної людини автомобіль — це круто, а для військових — розхідний матеріал. Завтра, післязавтра чи за тиждень цього автомобіля не буде і потрібно шукати новий. Тому в нас активна робота з цього приводу. Я вже не знаю, що буде за 2-3 тижні, бо коли дзвоню в Литву, вони сміються та кажуть, що ми забрали всі автомобілі і вже мали до москви доїхати на цих литовських пікапах. Але я дуже вдячний, вони не бояться приїхати. За два тижні сюди приїде популярний литовський політик, який сам і привезе це авто. Литовці розуміють, що ми воюємо не тільки за себе, а й за весь цивілізований світ».

Фото: Спільна мета

На яких помилках вчаться волонтери та що додає клопоту у цій роботі? Бюрократичні перешкоди впливають на роботу?

«Бувало таке, що ми привозимо ліки, а лікарі кажуть, що не можуть їх оформити документально. Це були перші місяць-два повномасштабної війни. Тоді доводилось закривати очі на це, тому що всі розуміли: зараз людині, яка лежить після обстрілу, це потрібно.

Спочатку траплялись помилки щодо оформлення гуманітарної допомоги. Дуже багато розмов було стосовно маршруту, гарантійних листів, розмитнення. Та я вдячний Міністерству інфраструктури, пану Кубракову та Наєму, тому що десь за місяць всі ці механізми розробили та відточили. Зараз все працює. До речі, працює класна система “Шлях” для волонтерів та водіїв, які перевозять гуманітарну допомогу. Багато людей, які мають доступ, щоб привезти гуманітарну допомогу, користуються нею. І допомога швидше потрапляє до наших військових. 

На початку були питання, проблеми і згодом це вирішилось. Системно більшість вже працює. Люди, які хочуть та можуть — допомагають», — зазначив Артем.

Плутанина щодо завозу допомоги заважала і київському осередку. Єлизавета розповідає: «Спочатку ми завозили без гарантійних листів, потім вони стали потрібні. Пізніше стали просити висилати ці листи прямо на митницю, що затримувало процес. Наразі ми працюємо за третьою системою, коли гарантійні листи надаються від оперативного командування. Тобто завозиться все на командування і вони вже доставляють далі.  Як на мене, комунікація недостатньо прозора, вона може підставляти волонтерів замість того, щоб їх підтримати. 

Ускладнюється комунікація між волонтерами та державою. Хоча я розумію, що на цьому можливо виросли якісь шахраї. Я за руку їх не тримала і не впевнена, але полювання на волонтерів — відкрилось. Для мене це неприємний процес. Волонтери зіграли дуже велику роль в перших місяцях, коли треба було одягнути та взути армію. Це не лише матеріальна користь, а й моральна. Всі військові, яким допомогли волонтери, відчували підтримку людей. Що дало великий заряд всім, але з цим не рахуються». 

Чи готові продовжувати після воєнних дій? Допомоги потребуватимуть ще щонайменше півроку чи рік після, на які напрями готові? 

Артем Каспарян розповідає, що ГО вже готується до відбудування країни: «Завдяки тісній співпраці з Литвою, можу сказати, що вони вже плідно готуються.  Наразі є сумісні проєкти щодо відновлення дитячих садочків, в які влучили ракети в Черкаській, Чернівецькій області. Розглядаємо варіанти по Білгород-Дністровському, де також є проблеми. 

Фото: Спільна мета

На закінчення війни у нас вже мають бути напрацювання, щоб швидко запускати економіку країни, відновлення країни. Разом з європейськими друзями готуємо проєкти щодо психологічного відновлення наших військових. Багато людей вже прийшло з фронту та з деокупованих територій, втратили свої домівки, живуть в інших містах — це дуже стресові події. Скоро, можливо за місяць, ми оголосимо про відкриття першого проєкту психологічного відновлення наших дітей та військових разом з Єврокомісією, відомими психологами. Триватиме десь півроку і надалі будемо дивитись на потребу. 

Допомагатимемо скільки це потрібно. Відновлення необхідне і в політичному сенсі. Люди, які повернуться з фронту, мають побачити, за що вони воювали. Ми маємо показати ці абсолютні зміни». 

«Активне волонтерство — дієва можливість прожити те, що з нами відбувається. Коли ти допомагаєш, то немає часу, щоб страждати через війну. У нас класна команда творчих людей, які довіряють один одному. Можливо, ми переформатуємось, займемо якусь конкретну нішу, адже зараз займаємось дуже багато чим. В якійсь перспективі ми точно продовжимо», — зазначила волонтерка київського осередку. 

Війна

Російські спецслужби розпочали ІПСО із залученням родин українських військовополонених

Published

on

Спецслужби РФ розпочали чергову інформаційно-психологічну операцію для дискредитації України із залученням членів родин українських військовополонених.

Як передає Укрінформ, про це Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України повідомляє у Фейсбуці.

“Фіксується масове надсилання повідомлень та дзвінки на їхні контакти. Російська агентура, застосовуючи шантаж, вимагає в обмін на внесення їхніх рідних до списків обміну масово надсилати листи зі звинуваченнями представників влади України у буцімто відмові від обмінів“, – йдеться у повідомленні.

Також людей змушують розсилати ці листи до міжнародних організацій, державних органів України та США, зокрема в ООН, Адміністрацію Білого дому.

У ЦПД пояснили, що ворог намагається використовувати сфабриковані листи як докази з метою дискредитації України перед міжнародною спільнотою і дестабілізації ситуації в Україні.

Читайте також: Росіяни стратили вже 268 полонених українських військових – Лубінець

У центрі закликають бути пильними і не піддаватися на ворожі провокації: “Не відповідайте на повідомлення від підозрілих контактів, не надавайте особисту інформацію, не переходьте за сумнівними посиланнями. Якщо ви отримали провокативне повідомлення або дзвінок — зверніться до органів правопорядку”.

Як повідомляв Укрінформ, Кремль на тлі чергових обмінів військовополоненими продовжує поширювати дезінформацію про нібито “масові випадки катування росіян в українському полоні”.



Джерело

Continue Reading

Війна

в ОВА повідомили кількість загиблих і постраждалих внаслідок атаки — фото

Published

on


В Одеській ОВА розповіли, що російська балістика атакувала інфраструктуру поруч з портом. На причалі, в районі якого відбулося влучання, саме працювали люди — вивантажували метал.

“По припортовій інфраструктурі було завдано удару балістичною ракетою. Касетною балістичною ракетою, яка заборонена”, — розповів в ефірі телемарафону 3 липня керівник Одеської ОВА Олег Кіпер.

З його слів, вже відомо про двох загиблих. Троє осіб дістали поранення й отримують медичну допомогу на місці.

“Це водій вантажівки й… Зараз [особу] іншого встановлюють, хто там перебував на місці”, — уточнив голова обладміністрації.

Він запевнив, що інформацію щодо стану постраждалих медики нададуть пізніше.



Фото з місця подій

Фото: Соцмережi

Віцепрем’єр-міністр України Олексій Кулеба заявив, що російський “Іскандер” поцілив в район одного з причалів Одеського морського порту.

“На той момент на причалі працювали люди, відбувалося вивантаження металу з іноземного судна під прапором Сан-Томе і Принсіпі”, — зазначив політик.

З його слів, загинули докер-механізатор і водій, а серед постраждалих — працівники одного з портових операторів, водій і двоє громадян Сирії, які є членами екіпажу цивільного судна.

“Пошкоджені також об’єкти інфраструктури: портальні крани, техніка, склади”, — додав Кулеба.

Пошкоджена вантажівка після удару по Одесі



Фото наслідків удару

Фото: Олексій Кулеба / Telegram

У соцмережах повідомляли про дим на місці влучання. Зазначалося, що, зі слів очевидців, “є жертви серед цивільних”. Також місцеві після атаки передали, що у центрі Одеси розбились шибки, тож тротуар усіяли уламки скла.

Після удару по Одесі почав здійматись дим



Фото диму в Одесі

Фото: Соцмережі

Мер Одеси Геннадій Труханов інформував про рух російського розвідувального дрона в бік міста після вибуху під час повітряної тривоги.

Нагадаємо, вранці 3 липня ЗС РФ вдарили “Шахедами” по ТЦК у Полтаві. У Сухопутних військах підтвердили, що є загиблі й поранені серед цивільних.

Фокус зібрав усе, що відомо про наслідки ворожої атаки по Полтаві. Місцеві жителі чули вибухи та бачили, як над містом почав здійматись дим. Було два влучання — по території Полтавського міського та обласного військкоматів.



Джерело

Continue Reading

Війна

В Генштабі підтвердили ураження заводу «Енергія» у Росії

Published

on

«В рамках зниження наступальних можливостей Збройних сил російського агресора, у ніч на 3 липня підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, здійснили вогневе ураження АО «Енергія» (Єлець, Липецька область РФ), що займається забезпеченням серійного виробництва батарей та акумуляторів для засобів ураження Збройних сил Російської Федерації», – ідеться у повідомленні.

Завод виробляє батареї та акумулятори, зокрема, для універсальних модулів планерування та корекції.

«Це російська розробка, яка перетворює звичайні вільнопадаючі авіаційні бомби на плануючі авіабомби з підвищеною точністю і дальністю», – зауважили в Генштабі.

Окрім цього, це підприємство ВПК виробляє батареї і акумулятори до оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М», крилатих ракет морського базування Х-35У та енергетичних модулів для спеціалізованих комплексів.

Зафіксовані вибухи на території заводу. Виробництво зупинено.

Результати вогневого ураження уточнюються.

Читайте також: Дрони СБУ уразили склади боєприпасів РФ біля Харцизька на Донеччині

«Сили оборони продовжують вживати заходів, щоб підірвати воєнно-економічний потенціал російських окупантів та змусити РФ припинити збройну агресію проти України», – наголосили в Генштабі.

Як повідомляв Укрінформ, в місті Єлєц, Липецької області в Росії був атакований завод «Енергія», який виробляє батареї для блоків планерування і корекції ракет.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.