Connect with us

Війна

Суспільна стигма і неприйняття: одеська делегація у Кракові вивчала питання злочинів СНПК стосовно українців

Published

on

Сексуальне насилля під час конфлікту (СНПК) — страшна тема про яку говорять пошепки чи не говорять зовсім. Моніторингова група Управління Верховного комісара ООН з прав людини отримала повідомлення про 124 передбачувані акти сексуального насильства в умовах конфлікту, скоєних щодо жінок, дівчат, чоловіків та хлопчиків. За всі історії воєнних конфліктів відомо, що це найприховуваніший злочин і у цього дві причини: постраждалі вважають це соромом, а кількість інцидентів надто велика. Одеська делегація працювала з міжнародними експертами у Кракові, стосовно розслідування та документування злочинів сексуального характеру.

У делегації була і депутатка ОМР та голова ГО «Культура демократії» Лілія Леонідова, яка розповіла для «Дайджесту Одеси», що на тренінгах обговорювалось кілька важливих тем, а це і відносини між територіальною громадою та ВПО, кризова комунікація, кримінальні провадження. Очолювала одеську делегацію Голова ГО «Громадський рух “Віра, Надія, Любов”» Тетяна Семікоп. Їздили у складі 9 осіб, серед яких були журналістки, представниці влади, керівниці громадських організацій, соціологиня, лідерки в області. Зустріч також відвідали представниці Офісу Генерального прокурора та Мінсоцполітики, які навчалися разом з делегацією жінок-лідерок, членкинь коаліції 1325 «Жінки, мир, безпека».

Щодо воєнних злочинів, особливо СНПК, є ряд тонкощів, ось чому про них потрібно говорити та пропрацьовати механізми виявлення випадків, належного фіксування та документування без додаткового травмування постраждалих. Генпрокуратура наразі розслідує понад 100 фактів сексуального насильства проти жінок, чоловіків, дітей та людей похилого віку. І справжня статистика у рази більша. Попри той факт, що тема вразлива та болюча, російські військові — злочинці і мають бути у трибуналі міжнародного суду. 

Робота з постраждалими вимагає конфіденційності і не може бути розповсюдженим. Світові медіа публікували інтерв’ю чи випадки жінок, які постраждали від знущань російських військових. Але не всі мають сили, змогу це зробити і вони не повинні. Потрібно розробляти нові механізми спілкування та розслідування, зберігаючи анонімність, приватність людини та не змушувати проживати страшні події заново. Українці не мають досвіду роботи у таких випадках, а варто розробити.

На початку квітня 2022 року в Офісі Уповноваженого ВР України з прав людини заявили, що близько 25 дівчат і жінок були зґвалтовані російськими військовими у будинку в Бучі. За їхньою інформацією, російські військові описали свій намір ґвалтувати жінок «до того, що вони не захотіли б сексуального контакту з жодним чоловіком, щоб не дати їм народити українських дітей». 

«Наші люди ще бояться говорити про це відкрито та голосно. Це надто особиста та вразлива тема. Але ми не повинні мовчати. Інакше не зможемо довести воєнні злочини російської армії. Випадки насильства мають розглядатись на рівні воєнних злодіянь. І вирок має відповідати найжорсткішому покаранню», — зазначила Лілія Леонідова.

Перша ланка реагування — органи поліції, прокуратури та громадські організації. Саме від їхньої роботи залежить чи будуть надалі проводитись дії щодо притягнення винних до відповідальності. Ось чому має бути щільна координація з кризовими центрами, волонтерами, лікарями. За правильної організації дій можливо запобігти подальшому насильству. А розглядати справи мають окремі підрозділи. Щоправда, на територіях підконтрольній армії противника, постраждалі майже не мають можливості звернутись за захистом та допомогою. 

«До того ж в Україні досі не внесені зміни до Кримінального кодексу щодо кваліфікації сексуального насильства як воєнного злочину. Адже у світовій юридичній практиці злочини, вчинені під час війни, вважаються більш тяжкими і відповідальність за них передбачається суворіша», —  розповів громадський діяч Володимир Щербаченко для УНІАН

Щоправда, варто враховувати, що виконання вироків щодо злочинів сексуального насильства може затягнутися на десятиліття. Тому потрібно ознайомитись із досвідом інших країн і лобіювати зміни в законодавстві та своєчасній допомозі вже зараз. За рік війни у Косово з 1998-1999 років понад 20 тисяч албанок зазнали фізичного насильства. Процеси йдуть і досі, як результат, засудили лише одного злочинця. Основною проблемою була ідентифікація зловмисників та наявність доказової бази для судів. Адже злочини не документували відразу.

Одне із завдань зустрічі у Кракові – зменшити у людей боязнь говорити. Стигма нашого суспільства також не готова сприймати ці ситуації. Тому люди не звертаються за допомогою. Наразі прийматимуть нові правила та дії, вже з урахуванням війни.

Війна

в ОВА повідомили кількість загиблих і постраждалих внаслідок атаки — фото

Published

on


В Одеській ОВА розповіли, що російська балістика атакувала інфраструктуру поруч з портом. На причалі, в районі якого відбулося влучання, саме працювали люди — вивантажували метал.

“По припортовій інфраструктурі було завдано удару балістичною ракетою. Касетною балістичною ракетою, яка заборонена”, — розповів в ефірі телемарафону 3 липня керівник Одеської ОВА Олег Кіпер.

З його слів, вже відомо про двох загиблих. Троє осіб дістали поранення й отримують медичну допомогу на місці.

“Це водій вантажівки й… Зараз [особу] іншого встановлюють, хто там перебував на місці”, — уточнив голова обладміністрації.

Він запевнив, що інформацію щодо стану постраждалих медики нададуть пізніше.



Фото з місця подій

Фото: Соцмережi

Віцепрем’єр-міністр України Олексій Кулеба заявив, що російський “Іскандер” поцілив в район одного з причалів Одеського морського порту.

“На той момент на причалі працювали люди, відбувалося вивантаження металу з іноземного судна під прапором Сан-Томе і Принсіпі”, — зазначив політик.

З його слів, загинули докер-механізатор і водій, а серед постраждалих — працівники одного з портових операторів, водій і двоє громадян Сирії, які є членами екіпажу цивільного судна.

“Пошкоджені також об’єкти інфраструктури: портальні крани, техніка, склади”, — додав Кулеба.

Пошкоджена вантажівка після удару по Одесі



Фото наслідків удару

Фото: Олексій Кулеба / Telegram

У соцмережах повідомляли про дим на місці влучання. Зазначалося, що, зі слів очевидців, “є жертви серед цивільних”. Також місцеві після атаки передали, що у центрі Одеси розбились шибки, тож тротуар усіяли уламки скла.

Після удару по Одесі почав здійматись дим



Фото диму в Одесі

Фото: Соцмережі

Мер Одеси Геннадій Труханов інформував про рух російського розвідувального дрона в бік міста після вибуху під час повітряної тривоги.

Нагадаємо, вранці 3 липня ЗС РФ вдарили “Шахедами” по ТЦК у Полтаві. У Сухопутних військах підтвердили, що є загиблі й поранені серед цивільних.

Фокус зібрав усе, що відомо про наслідки ворожої атаки по Полтаві. Місцеві жителі чули вибухи та бачили, як над містом почав здійматись дим. Було два влучання — по території Полтавського міського та обласного військкоматів.



Джерело

Continue Reading

Війна

В Генштабі підтвердили ураження заводу «Енергія» у Росії

Published

on

«В рамках зниження наступальних можливостей Збройних сил російського агресора, у ніч на 3 липня підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, здійснили вогневе ураження АО «Енергія» (Єлець, Липецька область РФ), що займається забезпеченням серійного виробництва батарей та акумуляторів для засобів ураження Збройних сил Російської Федерації», – ідеться у повідомленні.

Завод виробляє батареї та акумулятори, зокрема, для універсальних модулів планерування та корекції.

«Це російська розробка, яка перетворює звичайні вільнопадаючі авіаційні бомби на плануючі авіабомби з підвищеною точністю і дальністю», – зауважили в Генштабі.

Окрім цього, це підприємство ВПК виробляє батареї і акумулятори до оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М», крилатих ракет морського базування Х-35У та енергетичних модулів для спеціалізованих комплексів.

Зафіксовані вибухи на території заводу. Виробництво зупинено.

Результати вогневого ураження уточнюються.

Читайте також: Дрони СБУ уразили склади боєприпасів РФ біля Харцизька на Донеччині

«Сили оборони продовжують вживати заходів, щоб підірвати воєнно-економічний потенціал російських окупантів та змусити РФ припинити збройну агресію проти України», – наголосили в Генштабі.

Як повідомляв Укрінформ, в місті Єлєц, Липецької області в Росії був атакований завод «Енергія», який виробляє батареї для блоків планерування і корекції ракет.



Джерело

Continue Reading

Війна

Дрони СБУ уразили склади боєприпасів РФ біля Харцизька на Донеччині

Published

on

Дрони Служби безпеки України вчора успішно уразили склади боєприпасів армії Російської Федерації у селі Велике Оріхове неподалік Харцизька у тимчасово окупованій частині Донецької області.  

Як передає Укрінформ, про це повідомляє СБУ.

Оновлюється…



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.