Відбудова
Експерт: Завдання – зробити житлову галузь України привабливою для інвесторів

Перед урядом і парламентом України стоїть важливе завдання – зробити житлову сферу цікавою для потенційних інвестицій.
Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів консультант із житлової політики Європейської економічної комісії ООН Сергій Комнатний.
Він нагадав, що, за підрахунками Кабінету міністрів, Світового банку, ООН та інших міжнародних організацій, 13% всього житлового фонду у нашій країні пошкоджено або зруйновано. Аби відновити втрачене, знадобляться сотні мільярдів доларів, яких у бюджеті немає. Отже, без допомоги партнерів не обійтися. І йдеться не лише про донорську та кредитну підтримку дружніх держав та міжнародних фінансових інституцій, а й про залучення приватних вкладень.
«У цьому зв’язку всім відомий Ukraine Facility Plan, затверджений спільно Європейською Радою та українським урядом, передбачає як необхідні реформи, індикатори та напрями вдосконалення, так і інвестиції під ці конкретні реформи та проєкти. Тобто: якщо Україна втілює в тій чи іншій сфері якісну реформу, на цю галузь надаватимуться європейські кошти. Це і грантова частина, і бюджетна підтримка, й інвестиційна допомога», – пояснив експерт.
Міністерство розвитку громад та територій вже втілює низку проєктів за сприяння міжнародних фінансових організацій. Зокрема, і спільний зі Світовим банком проєкт «єВідновлення», що передбачає надання громадянам компенсацій за пошкоджене житло.
«Також спільно з Банком розвитку Ради Європи починається реалізація 2-ої фази проєкту компенсації за зруйноване житло. Торік БРРЄ профінансував його на 100 млн євро. І в цьому році готується угода ще на 100 млн євро для компенсаційного механізму – через житлові сертифікати», – продовжив Комнатний.
Окрім того, Мінрозвитку веде перемовини з Європейським інвестиційним банком про започаткування нового напряму – будівництва соціального орендного житла. Експерт Європейської економічної комісії ООН сподівається, що до кінця року відповідний пілотний проєкт стартує, і перші такі інвестиції на створення фонду недорогого соціального житла, передовсім для ВПО, почнуть працювати.
«Що ж до перспектив залучення додаткових коштів, той же Ukraine Facility Plan передбачає: у разі успішного втілення реформ європейські як державні, так і приватні інвестиції обов’язково зайдуть у житлову сферу. Безумовно, цьому має передувати наша копітка робота, бо в нинішньому стані вітчизняний житловий сектор не надто привабливий для інвестування. Тому перед Україною – урядом і парламентом – стоїть важливе завдання: зробити житлову галузь цікавою для потенційних інвесторів», – переконаний Комнатний.
Робота в цьому секторі, за його словами, має стати бізнесом не лише з точки зору будівництва та продажу житлової нерухомості, а й через створення соціального орендного житла.
«Так це працює в Європі, де багато операторів доступного житла – приватні компанії, які вкладають власні кошти, а також залучають інвестиційні ресурси банків та венчурний капітал для створення фондів управління таким житлом і потім здають помешкання в доступну оренду», – підсумував експерт.
Як повідомлялося, очікувана вартість реконструкції та відновлення в Україні – 524 млрд дол. протягом наступного десятиліття, що майже втричі перевищує наш номінальний ВВП за 2024 рік. Такий один із ключових висновків оприлюдненої минулого тижня урядом України, Групою Світового банку, Єврокомісією та ООН «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)». Лише поточні втрати житлового сектору – 57 млрд дол. Згідно з оцінками, збитків різного ступеня зазнали 2,5 млн домогосподарств.
Відбудова
На конференції URC2025 Херсонська громада підписала меморандум про співпрацю з італійським Коллеферро

Про це у Телеграмі повідомила міська військова адміністрація Херсону, передає Укрінформ.
«На полях Ukraine Recovery Conference 2025 підписали меморандум про співпрацю між італійським містом Коллеферро та Степанівським старостатом Херсонської громади», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що очільник Коллеферро П’єрлуїджі Санна є також віцемером Римської метрополії, до складу якої входять понад 120 муніципалітетів. Тож підписана угода відкриває широкі можливості залучення італійських партнерів до відбудови та розвитку Херсонської громади, підкреслили в МВА.
Та додали, що пан П’єрлуїджі Санна відповідає за реалізацію Плану національного відновлення Італії (PNRR), координацію європейських проєктів та взаємодію з місцевим самоврядуванням.
За словами заступника Херсонського міського голови Віталія Бєлоброва, управлінський досвід італійських громад та прямий доступ до інструментів ЄС – «це надзвичайно цінні для Херсонської громади в питаннях розвитку інфраструктури, євроінтеграції та післявоєнного відновлення наших населених пунктів».
У МВА подякували за підтримку та сприяння в налагодженні партнерств Ларі Левчун – президентці Національного Конгресу українських асоціацій Італії.
Як повідомлялося, Конференцію з питань відновлення України – URC 2025 було спільно організовано урядами Італії та України. На його полях відбулося багато політичних подій, зокрема, зустрічей Президента України Володимира Зеленського з низкою світових лідерів.
Фото: Херсонська МВА
Відбудова
На конференції з відновлення України у Римі уклали угоду про розробку механізмів доступного житла

Як передає Укрінформ, про це Кулеба повідомив у Фейсбуці.
“Ще одна важлива новина із URC2025. Разом із великим другом України, меценатом Деллом Лоєм Хансеном дали старт новим житловим ініціативам для людей, які втратили домівки через війну”, – зазначив Кулеба.
За його словами, у Глевасі Київської області розпочинається будівництво житлового комплексу на майже 700 квартир для внутрішньо переміщених осіб. Усі помешкання, зауважив Кулеба, будуть повністю готові до заселення.
Також заплановане спорудження школи, дитячого садка, центру розвитку громади, спортивної інфраструктури та благоустрій вулиць і підведення комунікацій.
Як пояснив Кулеба, проєкт базується на моделі оренди з правом викупу, що дозволяє людям не просто орендувати житло, а з часом його викупити за вигідними умовами.
За словами Кулеби, “разом із Хансеном та Європейським банком реконструкції та розвитку підписали меморандум про розробку механізмів доступного житла – створення нових моделей оренди чи купівлі домівок, підтримки громад у реалізації житлових проєктів, залучення фінансових інструментів і технічної допомоги. Меморандум фіксує нашу спільну роботу у цій сфері по всій країні”.

Кулеба зазначив, що з боку ЄБРР – це можливість залучення фінансування, технічної допомоги та донорської підтримки. З боку благодійників – їх досвід реалізації проєктів, які вже сьогодні дали житло понад 2400 внутрішньо переміщеним особам. З боку держави – підтримка громад і координація на всіх рівнях.
Він висловив вдячність команді Charity Hansen Ukrainian Mission за роботу й спільні реалізовані проєкти. За житло для людей у Тарасівці, Софіївській Борщагівці, Колонщині, Мощуні, Андріївці. За реальні проєкти, довіру і присутність в Україні.
“Дякую ЄБРР за підтримку житлової політики, яка формується на практиці разом із громадами”, – зазначив Кулеба.
Як повідомляв Укрінформ, у селищі Глеваха на Київщині за допомогою міжнародних благодійників планують побудувати 700 осель для переселенців.
Фото: Олексій Кулеба / Фейсбук
Відбудова
Євросоюз запускає проєкт з відбудови України на €37 мільйонів

Європейський Союз разом із Данією, Німеччиною, Францією та Литвою запустив ініціативу EU4Reconstruction для підтримки відновлення та відбудови України на суму 37 мільйонів євро у межах ініціативи Team Europe.
Про це оголосили під час Конференції з питань відновлення України в Римі, повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні.
Проєкт триватиме з 10 липня 2025 року по 30 червня 2028 року та спрямовуватиме скоординоване фінансування, технічну підтримку та цифрові інструменти на відбудову України, від самого початку забезпечуючи прозорість, підзвітність та відповідність державних інвестицій стандартам ЄС.
EU4Reconstruction посилить лідерство Міністерства розвитку громад та територій України, зміцнить Державне агентство з питань відбудови та розвитку інфраструктури, надасть місцевим органам влади можливість професійно та стійко керувати відбудовою, а також підтримуватиме громадянське суспільство та незалежні ЗМІ у здійсненні активного нагляду, забезпечуючи довіру громадськості та знижуючи ризики корупції.
Цей проєкт реалізують Міністерство закордонних справ Данії, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), Expertise France та Центральне агентство з управління проєктами (CPVA).
У проєкті Європа діє не як розрізнені донори, а як один сильний та узгоджений партнер: об’єднуючи ресурси, експертизу та політичну волю, і це робить її більш ефективною не лише для України, але й задля спільного майбутнього Європи.
За словами комісара з питань розширення Марти Кос, українці, з їхньою стійкістю та рішучістю, є джерелом натхнення.
“Я переконана, що вони перетворять відбудову на успіх. ЄС підтримуватиме їх крок за кроком, реформу за реформою, щоб відновити сильну, сучасну Україну, яка буде вдома в ЄС”, – зауважила Кос.“
Навіть коли війна триває, українці не можуть і не призупиняють свого життя — і ми також не повинні. Відбудову слід розпочинати вже зараз, адже людям потрібні домівки, школи, лікарні та життєздатні громади, щоб жити гідно”, – заявила посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.
За словами державного секретаря з політики розвитку Данії Ельсебет Сондергаард Кроне, чим швидше Україна зможе бути відбудована, тим сильнішим і стабільнішим стане весь європейський континент.
Як повідомляв Укрінформ, на початку травня делегація Євросоюзу та країн-членів ЄС представила нову програму з відбудови EU4Reconstruction, яка є частиною ініціативи Team Europe та спрямована на посилення інституційної спроможності України у сфері публічного інвестування, відновлення інфраструктури та регіонального розвитку відповідно до стандартів ЄС.
Фото: ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Країни ЄС можуть збільшити підтримку України завдяки новій фінансовій цілі НАТО
-
Усі новини1 тиждень ago
Курйози — жінка переїхала мешкати у підземний бункер — фото, відео
-
Політика1 тиждень ago
Духовний радник Трампа – про атаку РФ по Україні: Світ не повинен мовчати
-
Спорт1 тиждень ago
Діого Жота незадовго до смерті отримав пораду від лікарів
-
Події1 тиждень ago
Унаслідок вибухів під Житомиром постраждали музей, бібліотека та будинок культури
-
Усі новини1 тиждень ago
на всіх смартфонах треба терміново ввімкнути ці налаштування
-
Політика1 тиждень ago
про атаку РФ: По Києву били дрони з китайськими компонентами, а в Одесі пошкоджене консульство КНР
-
Війна1 тиждень ago
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області